Надбъбречната умора е интересна диагноза, която вероятно много хора са чували, или биха чули, ако си направят хормонален тест. Състоянието се означава още и като адренална умора. И двете наименования насочват към първоизточника на проблема в случая – отслабената активност на адреналните (надбъбречни) жлези. Наименованието на състоянието много точно кореспондира с неговите специфики и симптоми. При надбъбречна умора е много вероятно да изпитвате изтощение, хронична липса на енергия и тонус. Счита се, че бихте били и по-податливи на един от актуалните проблеми на модерния човек – т.нар. бърнаут.
Надбъбречната умора обичайно се разглежда като състояние от сферата на натуропатията и алтернативната медицина. Но проявите ѝ се срещат често, при това при хора в различен етап от живота си. Свързва се с определени хормонални разстройства, породени от нарушена секреция на хормоните на надбъбречните жлези като кортизол и DHEA. Тя зависи много силно от стреса, на който е подложен организма. Затова и терминът надбъбречна умора се използва като показател за отчитане ефекта на продължителния стрес върху даден човек.
Стрес и надбъбречна умора – как са свързани
Дори да не усещаме влиянието им пряко, стресовите фактори са навсякъде около нас. Точно тяхното неусетно влияние е в основата на изтощението на адреналните жлези. И точно както стресът може да ни влияе неусетно, така и развитието на надбъбречна умора може дълго да остане незабелязано и по-лошото – недиагностицирано. Защото това състояние може и да не провокира сериозни физически симптоми. Проявява се предимно с емоционални оплаквания и изтощение, които не се подобряват дори с повече сън.
Когато сме изложени на стресови фактори, именно надбъбречните жлези са сред първите, които реагират. Реакцията се изразява в секретиране на кортизол – хормонът на стреса. Той стимулира секрецията и на друг от хормоните на надбъбречните жлези – DHEA. Той от своя страна повлиява секрецията на мъжките и женските полови хормони – андрогени и естрогени. Ето как прякото влияние на стреса върху секрецията на кортизол много бързо, макар и непряко, повлиява на общия хормонален баланс на тялото. И когато адреналните жлези са системно изложени на стимули за засилване на секреторната им активност, работата им резонно излиза извън ритъм – развива се надбъбречна умора.
Важно е да се посочи една особеност – надбъбречната умора е резултат от нарушена регулация в секреторната активност, а не от увреждане на надбъбречните жлези. Но за да се разбере как се стига до появата на това състояние, важно е да посочим как работят въпросните жлези.
Надбъбречни жлези – секреторна активност и механизъм на регулацията ѝ
Надбъбречните жлези са в пряк контакт с хипоталамуса в мозъка и с друга малка жлеза, разположена до него – хипофизата – главната регулаторна жлеза на организма. Хипоталамусът секретира хормон (CRH), който стимулира хипофизата да секретира друг – ACTH хормон. Именно той се явява основният регулатор на секреторната активност на надбъбречните жлези. Освобождаването на ACTH хормон от хипофизата е сигнал за тях да засилят секрецията на кортизол.
Това е много специфичен комуникационен механизъм между хипоталамуса, хипофизата и адреналните жлези, който оказва влияние на общия хормонален баланс на организма. Правилната комуникация между тях е и гарант за поддържането на циркадния ритъм, както и за нормалната реакция на организма към стреса. Прието е развитието на надбъбречна умора да се разглежда като симптом на нарушена комуникация, а не като сигнал за увреждане на адреналните жлези.
Обикновено пик на адреналната активност се отчита рано сутрин, за да се подготви тялото за събуждането, след което нивата на кортизол спадат до по-ниски стойности в хода на деня. Надбъбречна умора се развива обичайно вследствие на прекомерния стрес. Когато стресовите фактори са налице за продължителни периоди през деня, нивата на кортизол също са постоянно високи – налице е свръхсекреция на хормона на стреса.
При хронично висок кортизол нормалната комуникация между хипоталамуса, хипофизата и надбъбречните жлези се нарушава. Това неминуемо води до сериозни странични прояви. Например нарушава се секрецията на другите хормони на надбъбречната жлеза като DHEA. А това води до дисбалансиране на целия организъм, тъй като кортизолът и DHEA общо регулират широк спектър от физиологични процеси. Стига се до загуба естествената способност на организма за саморегулация. Появяват се разнообразни оплаквания, които попадат в категорията на симптоми, характерни за надбъбречна умора.
Симптоми на надбъбречна умора
В тази категория попадат широк спектър от оплаквания като:
- Сутрешна отпадналост;
- Проблеми със събуждането, непълноценен и неободряващ сън;
- Липса на тонус през целия ден;
- Замаяност
- Ниска кръвна захар;
- Отслабено либидо;
- Мозъчна мъгла и замаяност;
- Отслабен имунитет;
- Предменструален синдром и други проблеми с месечния цикъл.
Подобни симптоми може да са провокирани от най-разнообразни състояния и здравословни проблеми, а не само от умора на надбъбречните жлези. За да се установи точната подлежаща причина, е важно да се постави точната диагноза. На база на проведените диагностични тестове и тежестта на симптоматиката, може да се назначи и терапевтичен план.
Диагностични методи и тестове за надбъбречна умора
Състоянието може да се установи чрез различни диагностични методи и хормонални тестове. Повечето от тях са неинвазивни или изискват минимален инвазивен подход. Сред най-удобните и ефикасни са някои кръвни тестове и изследване на слюнка или урина.
Предложения от Детокс Център
Център за иновативна медицина Детокс Център предлага широка гама от изследвания и тестове, включително за хормонални нива. Сред нашите услуги ще откриете и високочувствителни тестове за установяване на надбъбречна умора.
Тестът Neuro Spot предоставя възможност да се възползвате от патентована модерна технология за изследване на урина и слюнка, дори в домашни условия. Тестът отчита нивата на най-важните хормони и невротрансмитери и е показателен за моментното ниво на стрес върху организма. Предлага се в 2 варианта с различен спектър на чувствителност.
Изследването на кортизол със слюнка е едновременно чувствителен и много удобен метод в сравнение с останалите. Стандартният кръвен тест изисква посещение на лаборатория за взимане на пробата. До този момент човек вече ще е попаднал под влияние на различни стресови фактори и нивата на хормона на стреса може да са временно повишени. Това може да компрометира достоверността на отчетените стойности. Тестът със слюнка позволява пробите да се събират вкъщи още със събуждането, когато нивата на кортизол са обичайно най-високи и отчитането им би било най-показателно.
Някои хормони не може да се отчетат акуратно чрез тест със слюнка, но кортизолът може. Установяването нивата на свободен кортизол в слюнката се счита за достоверен маркер за активността на адреналните жлези и адаптирането на организма към стреса.
Тестовете за надбъбречна умора са ефикасен маркер за това как отделния човек понася стреса в ежедневието си. Те може да дадат информация за нуждата от допълнителни мерки за справяне с физическото и психологическо натоварване. Навременното прилагане на такива мерки може да предпази от най-разнообразни последствия, които неустановената адренална умора може да провокира.
Като състояние, умората на надбъбречните жлези може да се овладее с различни методи, включително чрез прости промени в начина на живот и хранене. Детокс Център предлага и широк набор от терапевтични методи за справяне с различни здравословни проблеми. Прочетете повече за тях в нашия сайт.
Допълнителни източници:
https://www.healthline.com/health/adrenal-fatigue-test#testing
https://www.healthline.com/health/adrenal-fatigue-test#testing
Adrenal Fatigue Testing – The Complete Guide (2021)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3038480/#:~:text=In%20summary%2C%20cortisol%20stimulates%20marked,competitive%20inhibition%20of%203%CE%B2HSD2%20activity.