Съвременният динамичен живот осигурява много възможности за забавления, работа и пътувания, но и непрестанно ни изненадва с множество стресови фактори, които могат да навредят на здравословното ни състояние. Балансът и здравето на организма до голяма степен зависят от наличието и функционирането на различни хормони, контролиращи стотици процеси в тялото. Дори само един от всички десетки видове хормони, които се секретират в организма, да бъде с нарушена функция, това се отразява и на останалите хормони и на управляваните от тях процеси, причинявайки хормонален дисбаланс.
Възможно е да се сблъскаме с физическите, психическите и емоционалните ефекти на хормоналния дисбаланс, без значение от възрастта. Един от най-често срещаните хормонални проблеми е дисбалансът между естроген и прогестерон, но все по-често биват диагностицирани хора с дисбаланс на щитовидните хормони – трийодтиронин (Т3) и тироксин (Т4), инсулинова резистентност и други.
Ако някога сте търсили в интернет отговори на въпроси като: „защо съм постоянно уморен“, „защо имам студени крайници“, „защо постоянно ми се спи“, „защо не мога да отслабна“, то вероятно вече сте попадали и на термина „хормонален дисбаланс“.
Останете с нас, за да ви разкрием заедно отговорите на тези въпроси, както и за да научите кои са най-разпространените видове хормонален дисбаланс и какво ги обуславя.
Какво представляват хормоните
Хормоните са химични вещества, които се произвеждат от специализирани клетки, намиращи се в жлезите с вътрешна секреция и в някои органи. Освободените в кръвта хормони, достигат до различни части на тялото, за да изпратят определено съобщение. Именно затова, хормоните често биват наричани и „химически пратеници“. Тези вещества циркулират във всички многоклетъчни организми и тяхната роля е да осигурят вътрешна комуникационна система между клетките, разположени в различните части на тялото.
В човешкото тяло, хормоните изпълняват два основни типа комуникация. Първият вид е комуникация между две ендокринни жлези – едната жлеза освобождава хормон, който стимулира друга жлеза да промени нивата на хормоните, които освобождава. Втория вид комуникация е между ендокринна жлеза и прицелен орган, например, когато панкреасът отделя инсулин, това сбособства усвояването на глюкоза от клетките и тъканите.
Ендокринната система на всеки човек е изградена от жлези с вътрешна секреция, намиращи се в различни части на тялото. Именно от взаимодействието между жлезите, хормоните и другите целеви органи в организма се контролират всички физиологични дейности – включително растеж, развитие, метаболизъм, апетит, сън, телесна температура, фертилитет и други.
Какво е „хормонален дисбаланс“
Човешкият организъм разполага с множество жлези с вътрешна секреция, които са част от изключително сложната ендокринна система. В случай на хормонален дисбаланс, производството на хормони в някоя или няколко от тези жлези се обърква. За съжаление, когато един хормон е извън равновесие, това може да повлияе на останалите.
Всъщност едно от най-важните неща, които трябва да знаете за ендокринната система е, че хормоните, които се произвеждат от всяка една от тези жлези, са силно взаимосвързани.
Например: дисбалансът на кортизола (отделян от надбъбречните жлези), може да допринесе за дисбаланс на естрогена (полов хормон) и обратно. Естрогенът е тясно свързан и с прогестерона, като те заедно регулират месечния цикъл при жените. Фоликулостимулиращият хормон (FSH) и лутеинизиращият хормон (LH) заедно осигуряват нормалното протичане на овулацията и също са важни за поддържане на женския хормонален баланс.
Причини за развитие на хормонален дисбаланс
Жените често попадат в капана на хормоналния дисбаланс и естествено се сблъскват с него в предвидими периоди от живота си – менструация, пубертет, бременност и менопауза. Някои медицински състояния, начина на живот, условията на околната среда и проблеми на ендокринните жлези могат да бъдат причинители на хормонален дисбаланс, независимо от възрастта.
Има изключително широк диапазон от възможни причини, които могат да се свържат с появата на хормонален дисбаланс при жените като:
- Нездравословна диета – дефицит на витамини и минерали като магнезий, цинк, йод, витамин В12 и витамин В6, други
- Прекомерен стрес и натоварване
- Висок процент телесни мазнини
- Тумори на хипофизата
- Диабет тип 1 и тип 2
- Наследствен панкреатит (възпаление на панкреаса)
- Хронично токсично натоварване
- Тежки алергични реакции
- Свръхактивна или недостатъчно активна щитовидна жлеза (хиперфункция и хипофункция)
- Фитоестрогени, естествени растителни естрогени в соевите продукти (те се свързват с рак на гърдата, безплодие и автоимунни нарушения)
- Високи нива на глюкагон или инсулин
- Твърде много / твърде малко паратиреоиден хормон
- Прием на медикаменти за контрацепция
- Хормонозаместителна терапия
Най-често се идентифицират причини, породени от непълноценен хранителен режим, жизнени стресори, околна среда, възраст и начин на живот. Жените са по-склонни да изпитат дисбаланс в нивата на естрогена, прогестерона и щитовидните хормони. При мъжете ниските нива на тестостерон са често срещани. И двата пола могат да имат дисбаланс и в други хормони, като например:
- инсулин (балансира кръвната захар);
- кортизол (помага за управление на стреса и безпокойството);
- DHEA (бори се със стреса и депресията; намалява възпалението на мозъка);
- лептин (потиска апетита и ускорява метаболизма);
Най-често срещаните хормонални дисбаланси
Щитовидна жлеза: Регулатор на настроението, енергията и температурата
Щитовидната жлеза е най-голямата жлеза в човешкото тяло. Има форма на пеперуда, разположена е в предната долна част на врата и има много важна роля за поддържане на хормоналения баланс. Тази жлеза регулира начина, по който тялото използва енергията, а също така има силно въздействие върху мозъка, тъй като контролира производството на невротрансмитери като допамин, серотонин и GABA. Проблемите възникват, когато дисфункцията на щитовидната жлеза причинява производство на твърде малко количество хормони (хипотиреоидизъм) или твърде много хормони (хипертиреоидизъм).
- Хипотиреоидизъм: при мозъчно SPECT сканиране на хора с хипотиреоидизъм се забелязва общо намалена мозъчна активност, което често води до депресия, когнитивно увреждане, тревожност и други. Обикновено хипотиреоидизмът е съпътстван от автоимунни процеси. Повече по темата ще намерите в статията „Хипотиреоидизъм и болестта Хашимото – всичко, което трябва да знаете“.
- Хипертиреоидизъм: свръхактивната щитовидна жлеза произвежда твърде много хормони, което ускорява и други процеси в тялото. При хипертиреоидизъм може да сте нервни и раздразнителни, хиперактивни, постоянно да ви е топло и да имате ненаситен глад. „Хипертиреоидизъм“ е един от многото възможни отговори на зададените в началото въпроси. Вижте повече в темата Умора и хипертиреоидизъм – каква рутина да следвате при този здравословен проблем.
Защо да изберете DeTox Center за лечение на хормонален дисбаланс
В медицински център DeTox работят високо квалифицирани специалисти, които отлично познават фините взаимовръзки между мозъка, различните хормони, жлези и метаболитни процеси в тялото. В центъра работят лекари по функционална медицина и експерти по хранене, които са специалисти в областта на хормоните и регулирането на функциите им в тялото и мозъка.
Някои видове хормонален дисбаланс, като високи нива на кортизол например, могат да променят мозъчната функция, да влошат паметта и да причинят мозъчна мъгла. Други видове дисбаланс могат да повлияят отрицателно на настроението и енергийните нива, на възможността за зачеване и износване на дете.
Нашите специалисти са обучени да ви помогнат за оптимизиране нивата на хормоните, за да се възобновят нормалните им функции и да възвърнете баланса в организма си.
Един от методите, използван за диагностика на хормонален дисбаланс, е изследване на Хормонални панели чрез слюнка. Чрез него се измерват нивата на 7 вида хормони. Това са: естроген, естрадиол и естриол, прогестерон и тестостерон; надбъбречни хормони: DHEA и кортизол. Ако нивата им са под или над нормата, това говори за хормонален дисбаланс и необходимост от допълнителни изследвания като Биорезонансна диагностика, Dark-field microscopy, Тест за невротрансмитери и хормони на стреса (Neuro Spot) и други по преценка на лекуващия специалист.
Това беше първа част на тази много интересна и важна тема. Очаквайте скоро и продължението отново в блога на DeTox Center.
Използвани ресурси
- VandeVord PJ, Sajja VS, Ereifej E, Hermundstad A, Mao S, Hadden TJ. Chronic Hormonal Imbalance and Adipose Redistribution Is Associated with Hypothalamic Neuropathology following Blast Exposure. J Neurotrauma. 2016;33(1):82-88. doi:10.1089/neu.2014.3786
- Zhang H, Sairam MR. Sex hormone imbalances and adipose tissue dysfunction impacting on metabolic syndrome; a paradigm for the discovery of novel adipokines. Horm Mol Biol Clin Investig. 2014 Feb;17(2):89-97. doi: 10.1515/hmbci-2014-0002. PMID: 25372733.
- Di Domenico M, Pinto F, Quagliuolo L, et al. The Role of Oxidative Stress and Hormones in Controlling Obesity [published correction appears in Front Endocrinol (Lausanne). 2019 Sep 27;10:693]. Front Endocrinol (Lausanne). 2019;10:540. Published 2019 Aug 13. doi:10.3389/fendo.2019.00540
- Diabetes Mellitus and Hormone Imbalance. Br Med J. 1961;2(5265):1484-1485.
- Ali SA, Begum T, Reza F. Hormonal Influences on Cognitive Function. Malays J Med Sci. 2018;25(4):31-41. doi:10.21315/mjms2018.25.4.3
- Kawasaki M, Ito M, Danno H, Kousaka K, Nakamura T, Yoshioka W, Kasahara T, Kudo T, Nishihara E, Fukata S, Nishikawa M, Nakamura H, Toyoda N, Miyauchi A. The association between thyroid hormone balance and thyroid volume in patients with Hashimoto thyroiditis. Endocr J. 2019 Sep 28;66(9):763-768. doi: 10.1507/endocrj.EJ19-0063. Epub 2019 Jun 1. PMID: 31155540.
- Mullur R, Liu YY, Brent GA. Thyroid hormone regulation of metabolism. Physiol Rev. 2014;94(2):355-382. doi:10.1152/physrev.00030.2013