Въпреки че се придържаше към обичайната си фитнес програма с вдигане на тежести и много движение, Иван забеляза, че губи мускулна маса вместо да гради нова. Там, където бицепсите ясно очертаваха ризите преди една година, сега само загатваха за присъствието си. Но истинският УАУ момент дойде, когато Иван вижда своя по-стара снимка в телефона си.
През двете години, откакто е направена снимката, обиколката на гърдите и корема очевидно беше нараснала значително, но изглеждаше някак… неестествено. Защото това увеличението представляваше натрупване на мазнини, а не изградена и запазена мускулна тъкан. Тогава Иван започна да се чуди дали има здравословен проблем, за който не знае.
Подобно нещо се случва и с Момчил, който се чувствал постоянно изтощен, раздразнителен, със студени крайници и промени в либидото и в състоянието на косата. Всъщност Иван и Момчил не се познават и са само хипотетични образи, но те имат много общо помежду си.
Както Иван, така и Момчил, страдат от хормонален дисбаланс, който причинява определени изменения в телата им вероятно без да го знаят. И да, хормоналният дисбаланс не се среща само при женското съсловие, както много хора смятат. За мъжете хормоните са също толкова важни, колкото за жените.
В днешната тема ще обърнем внимание на хормоналните проблеми на мъжката половина от човечеството, които също могат да попречат на доброто физическо и психическо здраве на мъжете.
Какво представляват хормоните?
Хормоните са химическите пратеници на тялото. Те пренасят жизненоважна информация до клетките чрез кръвта. Обикновено хормоните засягат само определени клетки или целеви клетки чрез рецептори. Те се произвеждат от жлезите с вътрешна секреция и се придвижват чрез кръвния поток до различни тъкани и органи. Всеки хормон има своя специфична цел, носеща ключово послание към определени части на тялото.
Най-важните мъжки хормони
Тестостерон, LH и FSH
Мъжките хормони са от съществено значение за здравата мъжка репродуктивна система и не само. Други важни роли на мъжките хормони включват регулиране на настроението, мускулната маса и енергията.
Тестостеронът е основният мъжки полов хормон при мъжете, който допринася за добре познатите мъжки характеристики. Друг жизненоважен хормон, DHEA сулфат, е прекурсор, който тялото ви използва за производството на тестостерон.
Други основни хормони при мъжете включват фоликулостимулиращ хормон (FSH) и лутеинизиращ хормон (LH). Тези хормони се произвеждат от хипофизната жлеза на мозъка и стимулират тестисите да произвеждат тестостерон и сперма. Хормони като пролактин и естрадиол често се наричат женски хормони – но в по-ниски нива те също са от решаващо значение за здравето на мъжете.
При някои мъже нивата на тестостерон могат естествено да намалеят с възрастта, което може да доведе до увеличаване натрупването на коремни мазнини (мазнини около талията), загуба на сексуално желание, промени в настроението, загуба на мускулна маса, липса на енергия и затруднено заспиване. Може също така да се забележи по-слаб ефект от практикуван спорт поради промените в хормоналните нива.
Добрата новина по отношение на тестостерона е, че хормонозаместителната терапия може да помогне за справяне с тези проблеми.
Естроген
Естрогенът се произвежда от тестостерон с помощта на ензим, известен като ароматаза. С напредването на възрастта нивата на тестостерона не само намаляват естествено, но и нивата на естроген се покачват едновременно. Загубата на тестостерон с възрастта се нарича от някои професионалисти андропауза – или мъжка менопауза.
Кортизол и кортизолов дисбаланс
Кортизолът се произвежда от надбъбречните жлези. Тези жлези могат да се натоварят от прекомерен стрес, нарушавайки правилното производство на адекватни количества кортизол. Този хормон помага на тялото ви да се справи със стреса.
Когато е извън баланс, това може също да повлияе на производството на друг полов хормон, DHEA. И мъжете, и жените имат затруднения с фокусирането и се чувстват уморени, когато нивата на кортизол са твърде ниски.
Кортизолът е отговорен за много важни функции в тялото, в това число:
- Контролиране нивата на кръвната захар
- Намаляване на възпалението
- Регулиране на метаболизма
- Подкрепа на когнитивните процеси
- Баланс на сол/вода в тялото
- Регулиране на кръвното налягане
- Подкрепа за правилното развитие на плода по време на бременност
- Цикъл на сън/събуждане
Понякога ниските нива на кортизол причиняват рядко състояние, наречено първична надбъбречна недостатъчност, известно още като болест на Адисон.
Дисбаланс на щитовидната жлеза
Щитовидната жлеза може да не работи нормално поради заболяване, възпаление (тиреоидит) или прием на твърде много богата на йод храна. Това може да доведе до свръхпроизводство на хормони на щитовидната жлеза, което води до развитие на хипертиреоидизъм.
От друга страна, щитовидната жлеза може понякога и поради определено заболяване да не успее да произведе достатъчно тиреоиден хормон. Това състояние се нарича хипотиреоидизъм. Нито една ситуация не е добра за тялоъо и двете състояния трябва да бъдат контролирани от квалифициран медицински специалист.
Както можете да видите, различни хормони играят жизненоважна роля за цялостното здраве както на жените, така и на мъжете.
Какво причинява хормонален дисбаланс при мъжете?
В много случаи хормоналният дисбаланс се причинява от стрес, лекарства и начин на хранене. Хормоналните дисбаланси могат да бъдат причинени и от медицински състояния – особено тези, които включват ендокринната система или жлезите.
При мъжете такива състояния могат да бъдат:
- Андропауза: свързана със стареенето промяна в хормона тестостерон, която може да повлияе на сексуалното желание, настроението и мускулната маса.
- Хипотиреоидизъм: състояние, при което щитовидната жлеза е недостатъчно активна, което може да причини умора, промени в теглото, мускулни болки, депресия или запек.
- Хипертиреоидизъм: обратното на хипотиреоидизъм – състояние, при което щитовидната жлеза е свръхактивна, потенциално причиняваща загуба на коса, необяснима загуба на тегло, умора, раздразнителност и повишена чувствителност към студ или топлина.
- Надбъбречна умора: невъзможност надбъбречните жлези да произвеждат адекватни нива на хормони, което води до симптоми като болки в тялото, промени в теглото, загуба на коса или обезцветяване на кожата.
Симптоми за хормонален дисбаланс при мъже
Много забележими и не толкова забележими ефекти, свързани с телесните промени при мъжете, могат да бъдат обяснени с дисбаланс в мъжкия хормонален състав. Тези промени се установяват с помощта на тестове като тестостерон в слюнка и ProstateGen, с проверка на липиден профил или холестерол, но не само. Нека видим какви са симптомите при най-разпространените хормонални нарушения при мъже:
Нисък тестостерон
- Ниско либидо
- Умора
- Слабост
- Намаляване на чистата мускулна маса
- Загуба на костна плътност
- Раздразнителност
- Еректилна дисфункция
- Депресия
- Горещи вълни
- Проблем с концентрацията
Повишен естроген
Увеличаването на производството на естроген в тялото на мъжа може да причини състояние, наречено гинекомастия. При това състояние се уголемяват млечните жлези на гърдите.
Повишените нива на естроген също могат да причинят проблеми с органа на простатата, който е отговорен за производството на една от течностите, които изграждат спермата. Относно състоянието на простатата – то може да се провери с тест за простатно-специфичен антиген (PSA), както и с PROSTATEgen – Превантивен генетичен тест срещу спорадичен рак на простатата.
Този генетичен тест изследва вариации на полиморфизмите, които са пряко свързани с нивата на дихидротестостерон. Анализират се и 5 други генетични вариации, значими за ранните фази на канцерогенезата.
Затлъстяването може да увеличи производството на естроген в тялото на мъжа, затова и поддържането на тегло в норма е една от основните препоръки за избягване на множество здравословни проблеми.
Нисък кортизол/“умора“ на надбъбречните жлези
Мъжете, страдащи от умора на надбъбречните жлези, често изпитват затруднения с умственото фокусиране и липса на енергия.
Хипертиреоидизъм/Свръхактивна щитовидна жлеза
Признаците за високи нива на хормони на щитовидната жлеза в тялото ви включват:
- Ускорен пулс
- Безпокойство
- Нервност
- Проблеми със съня
- Раздразнителност
- Изтъняваща коса
- Косопад
- Мускулна слабост
Биоидентичен тестостерон – ползи и предимства
Въпреки че има стотици хормони, които контролират химията на мъжкото тяло, тестостеронът е многостранна и критична част от баланса, който конкретно контролира мъжките характеристики и сексуалното желание. Затова и медицински специалисти са разработили така наречената биоидентична хормонозаместителна терапия с тестостерон.
С биоидентична хормонална заместителна терапия (BHRT) може да се възстанови хормоналната среда на тялото във вида, в който е била, когато сте се чувствали добре. Когато се подложите на BHRT, ще работите с квалифициран лекар, който ще тества вашите хормонални нива и други критични биомаркери, ще определи дали изпитвате дисбаланс и ще изработи персонализиран терапевтичен план за облекчаване на вашите симптоми.
Този план обикновено включва не само хормонална терапия, но и промени в начина на живот за поддържане на по-добро здраве. Докато промените в начина на живот сами по себе си няма да коригират хормоналния дисбаланс, те могат да бъдат критична част от това да ви помогнат да се чувствате по-добре физически и психологически.
Накратко за биоидентичните хормони може да посочим и най-важните неща. Терминът „биоидентични хормони“ се отнася до използването на всеки хормон, който е „идентичен по молекулярна структура с човешки хормони.“ Хормоните често се извличат от растителни източници и се синтезират в молекули, които са със същата структура като хормоните, произведени в тялото. Биоидентичните хормони обикновено включват естрогени като естрадиол, естрон, естриол и прогестерон, но могат да бъдат и други като DHEA, тестостерон, левотироксин и други.
Повече подробна информация ще откриете в статията Възвръщане на хормоналния баланс чрез био-идентична хормоно-заместителна терапия.
Използвани ресурси
Schwarz, E. R., Phan, A., & Willix, R. D., Jr (2011). Andropause and the development of cardiovascular disease presentation-more than an epi-phenomenon. Journal of geriatric cardiology : JGC, 8(1), 35–43. https://doi.org/10.3724/SP.J.1263.2011.00035
Monteagudo, P. T., Falcão, A. A., Verreschi, I. T., & Zanella, M. T. (2016). The imbalance of sex-hormones related to depressive symptoms in obese men. The aging male : the official journal of the International Society for the Study of the Aging Male, 19(1), 20–26. https://doi.org/10.3109/13685538.2015.1084500
Decaroli, M. C., & Rochira, V. (2017). Aging and sex hormones in males. Virulence, 8(5), 545–570. https://doi.org/10.1080/21505594.2016.1259053
VandeVord, P. J., Sajja, V. S., Ereifej, E., Hermundstad, A., Mao, S., & Hadden, T. J. (2016). Chronic Hormonal Imbalance and Adipose Redistribution Is Associated with Hypothalamic Neuropathology following Blast Exposure. Journal of neurotrauma, 33(1), 82–88. https://doi.org/10.1089/neu.2014.3786