Мъжете обичайно не са достатъчно проактивни по отношение на здравето си, колкото жените. Повечето представители на силния пол не възприемат добре посещенията при медицински специалист, особено когато става дума за профилактика, но е добре това да бъде преосмислено. Има прегледи и изследвания, които могат буквално да спасят живота на мъжа или да дадат информация за дадено заболяване, което би си се лекувало много по-бързо и лесно, ако е открито в начален етап. Така има по-голям шанс от благоприятна прогноза и опазване на здравето.
В зависимост от възрастта, фамилната анамнеза и начина на живот, хората се нуждаят от различни тестове по време на отделните етапи от живота си. Освен проблеми с простатата, в напреднала възраст мъжете могат да се сблъскат и с нарушения на хормоналния баланс, нивото на кръвното налягане, заболявания на дебелото черво, костите и други.
Днес ще направим анализ на най-важните прегледи и изследвания за мъжко здраве, като ще обясним кога е редно да се направи всеки от тях и за какво точно се отнася.
Кръвно налягане
Не само мъжете, а всеки възрастен човек трябва редовно да проверява кръвното си налягане. За възрастни над 50 години високото кръвно налягане (хипертония) може да бъде особено опасно, тъй като увеличава риска от развитие на коронарна артериална болест. Това от своя страна може да доведе до животозастрашаващите инфаркт и инсулт.
Защо е важно това изследване? Хипертонията може да причини увреждане на кръвоносните съдове, повишава риска от инфаркт, инсулт и деменция. Често се нарича “тихият убиец” (да не се бърка с тихата болест – остеопорозата), защото хората, страдащи от високо кръвно налягане, рядко показват някакви признаци. Ето защо редовните диагностични изследвания и ранното откриване на този проблем са от ключово значение за овладяване на хипертонията и усложненията, които възникват като резултат от нея.
Какво представлява измерването на кръвно налягане? Това е неинвазивен диагностичен метод, който се извършва с помощта на сфигмоманометър. Първата цифра от резултатите се отнася до систоличното кръвно налягане, а втората показва диастоличното налягане. Нормалното кръвно налягане варира около 120/80 mm Hg.
Диабет
Дори да поддържате здравословно тегло и да не са на лице други рискови фактори за развитие на заболяването (като висок холестерол, високо кръвно налягане или фамилна обремененост) е препоръчително ежегодно да проследявате нивото на глюкоза в кръвта, заедно с останалите кръвни показатели. За повечето мъже над 45 години – особено мъжете с наднормено тегло – тест за определяне плазмените нива на глюкоза на гладно и тест за определяне стойностите на гликиран хемоглобин (HbA1c), са силно препоръчителни.
Плазмената глюкоза на гладно и гликирания хемоглобин (HbA1c) са кръвни тестове, които изискват взимането на венозна кръв от ръката. Препоръчително е да не приемате храна и напитки поне 8 часа преди взимането на проба. Тестването за диабет може да включва и орален тест за глюкозен толеранс (OGTT) по преценка на лекар.
Колоноскопия
За мъжете на 50 или повече години се препоръчва да се подложат на колоноскопия. При възпалително чревно заболяване (IBS) или фамилна анамнеза за рак на дебелото черво личният лекар може да изисква дори и по-ранно изследване.
Какво представлява колоноскопията? По време на колоноскопското изследване, дълга, гъвкава тръба (колоноскоп) се вкарва в ректума. Малка видеокамера на върха на тръбата позволява на лекаря да огледа вътрешността на цялото дебело черво. Колоноскопията позволява да се открият полипи, ракови образувания или други тъканни изменения в областта на дебелото черво и ректума. Ако е необходимо, може да бъде направена биопсия – малки проби от лигавицата или отстранени полипи се изпращат в лаборатория за хистологичен анализ. Това ще помогне да се определи дали има наличие на злокачествени ракови клетки в пробата. В много случаи резултатите от колоноскопията помагат за поставянето на точна диагноза, а това е ключово за правилното лечение на колоректални проблеми, без да са необходими други интервенции.
Разглеждали сме подробно темата за колоноскопията в тази тема: Колоноскопия и колон хидротерапия: подготовка, протичане и резултати от процедурите
Диагностика на простатата
Тест за простатно-специфичен антиген (PSA)
Рискът от доброкачествена хиперплазия и рак на простатата се увеличава значително с напредване на възрастта. Мъжете над 50 годишна възраст са изложени на значително по-висок риск от развитие на рак на простатата, особено ако това заболяване присъства във фамилната история.
Защо е важно да се направи този тест? PSA често се свързва с увреждания на простатата, но не винаги е изцяло специфичен за диагностициране на рак на простатата. Завишените стойности при изследването на антигена са характерни и за други заболявания, като аденом на простатата, остър или хроничен простатит, простатен инфаркт и други. PSA изследването е най-често използваният маркер за оценка на простатен карцином, както за скрининг, така и за диагностика и проследяване.
Злокачествените клетки на простатата произвеждат повече PSA, отколкото доброкачествените клетки, което води до повишаване на нивата на PSA в кръвта. Повишените нива на PSA могат да помогнат за ранна диагностика на рак на простатата още преди да се разпространи и в други части на тялото.
PSA тестът е кръвен тест, който дава информация за количеството PSA в кръвта. Високите нива на PSA могат да показват рак на простатата или уголемена или възпалена простата. За още по-пълна диагностика може специалистът да направи ректален преглед, за да постави диагноза и да определи подходящото лечение.
Какво сочат резултатите? Нивата на PSA се измерват в нанограм на милилитър. Ако нивата на PSA надвишават 3 ng/mL, Вашият лекар може да препоръча биопсия на простатата. Ако нивата са по-ниски от 1 ng/mL, тогава препоръката вероятно ще бъде да направите повторен PSA тест след 1 година.
PROSTATEgen – Превантивен генетичен тест срещу спорадичен рак на простатата
Лекарите знаят от десетилетия, че генетиката играе жизненоважна роля при онкологични заболявания на гърдата и яйчниците. Оказва се, че генетични промени при мъжете могат да доведат до повишен риск от развитие на рак на простатата. Благодарение на тях може да се провежда по-добра превенция и скрининг за рак на простатата.
Проучванията показват, че за въпросните гени има 50 процента шанс да бъдат предадени на наследниците. Най-известните от тези гени са BRCA1 и BRCA2.
Препоръките на PROSTATEgen са основани на вариации на полиморфизмите, участващи в регулацията на нивата на дихидротестостерон и пет други генетични вариации, които играят важна роля в ранните стадии на развитието на рак.
PROSTATEgen се препоръчва в случаи на фамилна анамнеза за рак на простатата.
Проверка на липиден профил или холестерол
Това е рутинен кръвен тест, който помага да се определи съдържанието на холестерол и триглицериди в кръвта. Всеки възрастен човек над 20 години трябва да изследва нивата на холестерола на всеки 2 години.
Защо това изследване е важно? Липидният профил дава информация за съдържанието на четири вида липиди в кръвта. Тестът се използва за определяне на общото количество холестерол в кръвта, на липопротеини с ниска плътност (LDL), липопротеини с висока плътност (HDL) и триглицериди. Ако стойностите на LDL (лош холестерол) са над допустимите референтни граници, това е предпоставка за повишен риск от сърдечен удар, инсулт и атеросклероза. HDL е добрият холестерол, който е необходим за поддържане на нивата на LDL под контрол.
Високите нива на LDL и триглицериди могат да доведат до уплътняване, стеснение и дори запушване на кръвоносни съдове, което може да попречи на сърцето да работи нормално и да застраши здравето и състоянието на цялата сърдечно-съдова система.
Очен преглед
Всеки човек знае, че с напредване на възрастта здравето на опорно-двигателната система (и не само) се нарушава. Същото се отнася и за зрението. Редовните очни прегледи стават все по-важни, когато достигнете 50-те години от живота си.
Ако носите очила или контактни лещи, добре е да тествате качеството на зрението си, като се консултирате с вашия офталмолог колко често е добре да се случва това. Редовните очни прегледи могат също да помогнат за откриване на други проблеми със зрението, които започват да се развиват с нарастването на възрастта, например макулна дегенерация, глаукома, катаракта и други.
Тук наистина е важно да уточним още нещо. Много проблеми, свързани с очите, като катаракта, глаукома и дегенерация на макулата, може да не се проявят с физически симптоми, докато се развиват. Трябва да проверявате очите си всяка година, ако сте в долната граница на 40-те години. Тези прегледи са още по-важни, ако имате високо кръвно налягане, диабет или фамилна анамнеза за очни заболявания.
Акцент: Тестостерон в слюнка
Тестостеронът е вид стероиден хормон. От клинична гледна точка, свободните хормони се считат за активни хормони, които са на разположение за използване от тъканите и точно те се изследват при този тест чрез слюнка. Това е така нареченият свободен тестостерон (free). Част от тестостерона се свързва с протеин, наречен SHBG (глобулин, свързващ половите хормони). Друга част е свързана с протеин, наречен албумин. Така че общият или “total” тестостерон е сумата от целия тестостерон в кръвта, без значение в какъв комплекс е.
Защо е важен този хормон? Като основен мъжки полов хормон (известен още като ‘андрогенен хормон’), тестостеронът помага за производството и поддържането на мъжката репродуктивна тъкан, а също така има основна роля за силата на костите и мускулите.
Тестостеронът се използва при оценката на хирзутизъм и маскулинизация при жените; оценка на функцията на тестисите при клинични състояния, при които тестостерон-свързващите протеини могат да бъдат променени (затлъстяване, цироза, нарушения на щитовидната жлеза).
Високите нива на тестостерон при мъжете могат да доведат до намаляване на броя на сперматозоидите, намаляване на размера на тестисите, акне и промени в сексуалната активност. Докато по-високите нива на тестостерон могат да бъдат генетично обусловени, има и други възможни причини – включително злоупотреба с анаболни стероиди и някои редки видове надбъбречни тумори.
Как може да се измерят нивата на тестостерон? Тестът за определяне нивата на тестостерон в слюнката е лесен, акуратен и неинвазивен метод за измерване на хормона. Помага за откриване на отклонение в нивата на тестостерона и при двата пола. При мъжете тестостероновите тестове могат да помогнат за диагностицирането на първопричината, която се крие зад еректилна дисфункция и безплодие. При жените помага за диагностициране на причината за безплодие, синдром на поликистозни яйчници и вирилизация (развитието на мъжки физически черти).
Тест “Хормонални панели чрез слюнка”
Хормоналният тест със слюнка е най-удобният, най-малко инвазивен и най-обективен начин за оценка на хормоналния статус на пациента. Той измерва „свободните“ хормонални нива в организма, които позволяват да се добие обективна преценка за текущите концентрации на хормоните, които се изследват.
Количествата на измерените в кръвта хормони са далеч по-високи от нивата им в слюнката, но не са обективни за реално измерване на хормоналния статус.
В теста са включени основните полови хормони: естрогени (естрон, естрадиол и естриол), прогестерон и тестостерон; надбъбречни хормони: DHEA и кортизол. Може да избирате между три панела – Comprehensive Plus Panel, Comprehensive Panel и Short Comprehensive Plus Panel.
Използвани източници
- BRCA Gene Mutations: Cancer Risk and Genetic Testing, National Cancer Institute https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/genetics/brca-fact-sheet
- Cavanagh H, Rogers KM. The role of BRCA1 and BRCA2 mutations in prostate, pancreatic and stomach cancers. Hereditary Cancer in Clinical Practice 2015; 13(1):16.
- Kautzky-Willer A, Harreiter J, Pacini G. Sex and Gender Differences in Risk, Pathophysiology and Complications of Type 2 Diabetes Mellitus. Endocr Rev. 2016;37(3):278-316. doi:10.1210/er.2015-1137
- InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Colorectal cancer: Colonoscopy: Information for men. 2011 Nov 14 [Updated 2017 Jan 26]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279197/
- Gillis EE, Sullivan JC. Sex Differences in Hypertension: Recent Advances. Hypertension. 2016;68(6):1322-1327. doi:10.1161/HYPERTENSIONAHA.116.06602
- Rawla P. Epidemiology of Prostate Cancer. World J Oncol. 2019 Apr;10(2):63-89. doi: 10.14740/wjon1191. Epub 2019 Apr 20. PMID: 31068988; PMCID: PMC6497009.
- Salinas CA, Tsodikov A, Ishak-Howard M, Cooney KA. Prostate cancer in young men: an important clinical entity. Nat Rev Urol. 2014 Jun;11(6):317-23. doi: 10.1038/nrurol.2014.91. Epub 2014 May 13. PMID: 24818853; PMCID: PMC4191828.
- Morley JE, Perry HM 3rd, Patrick P, Dollbaum CM, Kells JM. Validation of salivary testosterone as a screening test for male hypogonadism. Aging Male. 2006 Sep;9(3):165-9. doi: 10.1080/13685530600907993. PMID: 17050116.