Тютюнопушенето е много вреден навик, който бавно, но сигурно нанася сериозни вреди на човешкото здраве. Все повече млади хора и подрастващи посягат към първата си цигара в много ранна възраст, а статистиката показва, че 29% от младежите на възраст между 15 и 24 години в ЕС пушат поне по няколко цигари на ден. Още по-тревожна е статистиката, че в световен мащаб тютюнопушенето убива над 7 милиона души на година (по данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (Centers for Disease Control and Prevention)).
Въпреки постоянните усилия на редица неправителствени организации и правителства, както и стотиците кампании в борбата срещу тютюнопушенето, в света пушачите наброяват повече от 1,14 милиарда, което е доста тревожен факт. Разбира се, на първо място всеки един от нас е отговорен за промяна на тази статистика.
В днешния материал ще разгледаме по-подробно темата за вредата от тютюнопушенето, както и ще обърнем специално внимание на ползите и ефектите от Non Smoking терапията за отказване на цигарите.
За вредата от тютюнопушенето
За вредата от тютюнопушенето непрекъснато трябва да се говори, защото това е един изключително сериозен проблем, който засяга голяма част от обществата по света. Този вреден навик има сериозни последици върху здравето на човека и влияе върху състоянието му в краткосрочен и дългосрочен план. А най-лошото в случая е, че според проучванията, първата цигара се пали още на 12-13-годишна възраст. Тази първа цигара води след себе си още стотици и скоро пристрастяването е налице.
Тютюнопушенето оказва сериозно негативно влияние върху целия организъм на човек и на практика няма орган или система, които да не са засегнати. С всяка една изпушена цигара се увеличава рискът от исхемична болест на сърцето, рискът от инфаркт, инсулт и атеросклероза. Освен това тютюнопушенето влошава съотношението между добър и лош холестерол, увеличава кръвосъсирването и риска от образуване на тромби.
Дихателните пътища и белите дробове са сред основните засегнати органи. Всеки пушач е по-предразположен към развитие на различни белодробни заболявания, пневмонии и рак на белия дроб. Като прибавим и факта, че тютюнопушенето се отразява негативно на външния вид и спомага за образуването на бръчки и суха, сива кожа, лош дъх и проблеми с венците и зъбите, то определено вредата от цигарите е доста комплексна.
Нека да направим едно малко уточнение – пушенето на електронни цигари не е по-малко вредно от истинските такива. Освен това пасивното пушене е също толкова вредно за човешкото тяло и организъм, колкото и активното.
Самият дим от горящи никотинови продукти съдържа голямо количество вредни химикали (токсини). Дори непушачите, вдишващи дима на пушачи, вдишват тези токсини. Страничната струя дим от края на цигара, пура или лула е нефилтриран и също излъчва много вредни токсини, които околните могат да поемат.
Какво представлява Non Smoking терапията за отказване на тютюнопушене
Отказването на цигарите за едни хора е лесно, но за по-голямата част от тях е много трудно, а дори понякога невъзможно. И след стотиците опити, хората просто се примиряват с това, че ще пушат до края на живота си. Причината за това, че е толкова трудно човек да се откъсне от този вреден навик, е във волята, която при някои е по-слаба, отколкото те самите смятат. Друга причина е, че никотинът води до зависимост, подобна на тази, която се среща при отказ от някои наркотични вещества. Едва около 6% от хората, които се опитват да спрат цигарите, наистина успяват.
За щастие има лесен и доста ефективен начин за отказване на тютюнопушенето и той се нарича “Non smoking терапия”. Това не е терапия с лепене на пластири по тялото, хапчета, хипноза или подобни средства.
Non smoking терапията е биорезонансна терапия, която се провежда чрез поставяне на специални медни електроди (никотин честотни модели), които неутрализират никотиновия глад и по този начин се лекува зависимостта към никотина и цигарите въобще. Резултатът от Non smoking терапията не закъснява. Още след първата процедура човек започва да усеща подобрение, а след няколко такива напълно отказва цигарите.
Нека припомним какво се случва с организма след като спрем да пушим. За около 3 дни дихателните функции се подобряват, а дишането се нормализира. Нужна е обаче поне една година на организма, за да се нормализират останалите процеси в тялото и да се намали риска от развитието на различни видове рак. Постепенно тялото се детоксикира и подобрява от нанесените щети.
Ползите от прилагането на Non Smoking терапията
Non smoking терапията е съвременен метод, чрез който трайно ще откажете цигарите. Според статистиката тази процедура има над 90% успеваемост.
Non Smoking терапията олицетворява холистичен подход на лечение, който в случая се прилага при зависимост към цигарите и тютюнопушенето. Чрез терапията се отстранява натрупалият се никотин в тялото и се въздейства върху желанието за пушене, което също намалява. Самата процедура се извършва със специален уред наречен “Bicom”, а ефектът е непоносимост към никотин и миризмата на цигарен дим и цялостна детоксикация на организма. Този страхотен положителен ефект с над 90% успех няма как да бъде постигнат с познатите досега методи за отказване на цигарите като никотинови лепенки и хапчета, защото те не работят на същия принцип.
Преди провеждането на Non Smoking терапията се подготвя специализиран персонализиран план за всеки човек. Там ще откриете ясно очертание на фазите, през които трябва да се премине до пълното постигане на желания ефект – отказване от цигарите трайно и завинаги. Такава терапия за отказване от тютюнопушенето може да опитате в DeTox Center.
Самата процедура трае 45 минути и е напълно неинвазивна и безболезнена. Броят сесии може да се промени в процеса и това не влияе върху цената. Подробна информация за всички фази и повече инфо за процедурата може откриете на страницата на услугата Non Smoking терапия.
Прочетете още: Биорезонансна диагностика и терапия – неинвазивни методи за подобряване на здравето
Обобщение
Тютюнопушенето е много вреден навик и вид пристрастяване, което води до сериозни заболявания и увреждане функциите на на човешкото тяло. В България над 20% от населението са активни пушачи и всяка година процентът на младежите и подрастващите, които пушат се увеличава, като минималната възраст за първа цигара също пада. Много хора наистина се опитват да спрат цигарите, но невинаги техните действия водят до успех. Non Smoking терапия е иновативен метод за отказване на тютюнопушенето, който дава 90% успеваемост, благодарение на това, че се неутрализира никотиновият глад чрез силата на биорезонанса.
Използвани източници
- U.S. Department of Health and Human Services. The Health Consequences of Smoking—50 Years of Progress: A Report of the Surgeon General. Atlanta: U.S. Department of Health and Human Services, Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Office on Smoking and Health, 2014 [accessed 2018 Feb 22].
- West R. Tobacco smoking: Health impact, prevalence, correlates and interventions. Psychol Health. 2017 Aug;32(8):1018-1036. doi: 10.1080/08870446.2017.1325890. Epub 2017 May 28. PMID: 28553727; PMCID: PMC5490618.
- Onor IO, Stirling DL, Williams SR, Bediako D, Borghol A, Harris MB, Darensburg TB, Clay SD, Okpechi SC, Sarpong DF. Clinical Effects of Cigarette Smoking: Epidemiologic Impact and Review of Pharmacotherapy Options. Int J Environ Res Public Health. 2017 Sep 28;14(10):1147. doi: 10.3390/ijerph14101147. PMID: 28956852; PMCID: PMC5664648.
- Hughes JR. Motivating and helping smokers to stop smoking. J Gen Intern Med. 2003 Dec;18(12):1053-7. doi: 10.1111/j.1525-1497.2003.20640.x. PMID: 14687265; PMCID: PMC1494968.
- Jumbe S, James WY, Madurasinghe V, Steed L, Sohanpal R, Yau TK, Taylor S, Eldridge S, Griffiths C, Walton R. Evaluating NHS Stop Smoking Service engagement in community pharmacies using simulated smokers: fidelity assessment of a theory-based intervention. BMJ Open. 2019 May 19;9(5):e026841. doi: 10.1136/bmjopen-2018-026841. PMID: 31110097; PMCID: PMC6530322.