Дефицитът на витамин В12 е често срещано състояние, което може да доведе до сериозни здравословни проблеми като анемия и неврологични проблеми. Въпреки това, консумирайки различни източници на B12, можете да постигнете препоръчителния дневен прием без проблеми. Тази статия обяснява ползите от витамин В12 и как да постигнете ежедневните дози според възрастта.
Какво е витамин В12
Витамин В12 е известен още като хидроксокобаламин, цианокобаламин или метилкобаламин, като това са три различни форми на витамина. Цианкобаламинът е синтетична форма, която може да не донесе същите ползи на организма както естествените форми хидроксокобаламин и метилкобаламин.
Витамин Б12 – Акти Б12 метилкобаламин и
Витамин В12 – Акти Б12 хидроксокобаламин
Това е основно водоразтворимо хранително вещество, което трябва да получаваме от храната. Съдържа се в различни продукти на животинска основа, обогатени храни като зърнени закуски и хранителни добавки. Този витамин главно действа като ензимен кофактор, като помага за производството на ДНК и енергия. B12 е необходим и за правилното формиране на червените кръвни клетки (RBC), неврологичната и мозъчната функция и метаболизма на протеини и мазнини.
Резюме: Витамин В12 е основен водоразтворим витамин, който помага за производството на ДНК, енергия и червени кръвни телца. Също така е необходимо за здравето на мозъка и метаболизма.
Какво е анемия с дефицит на витамин В12
При дефицит на витамин В12 тялото ви няма достатъчно количества от този витамин и няма от къде да го осигури, тъй като той се складира в черния дроб, но не в екстремни количества. Той е необходим, за да произведе червени кръвни клетки, които пренасят кислород през тялото. Липсата на B12 може да доведе до анемия, което означава, че тялото ви няма достатъчно червени кръвни клетки, за да изпълни следващата функция. Поради това може да се появят симптоми на обща слабост и умора. Недостигът на витамин В12 може да причини увреждане на нервите и може да повлияе на паметта и мисленето.
Какви са симптомите на дефицит
Ако дефицитът на витамин В12 е лек, може да нямате симптоми или да не ги забележите дълго време. Някои хора може да предположат, че усещанията са породени от други причини или поради остаряване. Когато анемията се влоши обаче, може да усетите някой или комбинация от следните симптоми:
- Физическа слабост, умора, отнесеност;
- Блед цвят на кожата на лицето;
- Възпалено гърло, зачервен език и кървящи венци;
- Диария или запек;
- Изтръпване на крайници и пръсти;
- Спад в когнитивните способности;
Причини за недостиг на витамин В12 или фолат
Има редица проблеми, които могат да доведат до недостиг на витамин В12 или фолат. Те включват:
- Пернициозна анемия – при нея имунната система атакува здрави клетки в стомаха ви, като не позволява на тялото да абсорбира витамин В12 от храната, която ядете;
- Липса на някои витамини в диетата ви – това е рядкост, но може да се случи, ако спазвате веган диета или не се храните пълноценно с разнообразни храни;
- Лекарствени медикаменти – някои лекарства, включително антиконвулсанти и инхибитори на протонната помпа могат да повлияят на това колко от тези витамини тялото ви абсорбира. Както дефицитът на витамин В12, така и недостигът на фолат, са по-чести при по-възрастни хора, засягащи около 1 на 10 души на възраст 75 и повече години и 1 на 20 души на възраст от 65 до 74.
Какво е препоръчителното дневно количество витамин В12
Количеството витамин В12, от което се нуждаете, зависи от вашата възраст. Препоръчителните дневни дози B12 на ден са следните:
- Възраст от 1-3 години – 0,9 мкг.;
- 4-8 – 1,2 мкг.;
- 9-13 – 1,8 мкг.;
- 14 и повече години – 2,4 мкг.;
- Бременни жени – 2,6 мкг.;
- Кърмещи жени – 2,8 мкг.;
Малабсорбция при рискови групи
Малабсорбцията на В12 е разпространена при хора със стомашно-чревни нарушения и операции на храносмилателния тракт. Гастроинтестинални нарушения като целиакия и възпалителни заболявания на червата (IBD) намаляват способността на организма да абсорбира и поддържа здравословни запаси от B12.
Атрофичният гастрит – състояние, което изчерпва стомашната киселина, също намалява абсорбцията на В12. Изчислено е, че 10 до 30% от възрастните възрастни имат това състояние.
Децата и витамин В12
Бебетата се нуждаят от витамин В12 за подпомагане развитието на мозъка и производството на здрави червени кръвни клетки. Бебетата, които не получават нужните количества може да развият дефицит. Ако не се лекува, недостигът на витамин B12 при кърмачета може да доведе до трайно увреждане на мозъка.
Обикновено нутриентът се прехвърля през плацентата към плода по време на бременността и чрез кърмата след раждането. Бебетата, които получават кърма от майка, която консумира адекватни количества витамин В12 или кърмачетата, които пият бебешка формула, ще получават достатъчно витамин В12. Ако обаче кърмещата майка има недостиг на витамин В12, нейното бебе може също да има недостиг.
Предимства за здравето при прием на витамин В12
Организмът изисква адекватни нива на B12, а допълнителните добавки в някои случаи са препоръчителни, особено ако става дума за вече установен дефицит. При някои хора отнема месеци, за да се възобновят нормалните нива.
B12, заедно с B6 и фолат, спомагат за метаболизирането на нивата на хомоцистеин. Все пак не е ясно дали добавката с B12 може да намали директно риска от сърдечни заболявания. По този начин мнозина приемат, че B12 подобрява мозъчната и когнитивната функция поради способността му да намалява нивата на хомоцистеин. Много хора използват допълнителен В12, за да подобрят енергията и физическата си работа.
Интересен резултат от изследвания е, че B12 забавя репликацията на вируса на хепатит С. Когато пациентите с хепатит С получават стандартна терапия или стандартна терапия с B12 инжекция от 5000 мкг. на всеки 4 седмици в продължение на 48 седмици, тези с допълнителния B12 реагират по-добре на лечението.
За витамина също е доказано, че намалява риска от остра лимфобластна левкемия при деца, когато бременните майки го приемат през шести до девети месец от бременността.
Кои са най-добрите източници
Най-добрият източник на витамин В12 са животинските продукти, включително месото и млечните продукти. Професионалните диетични насоки препоръчват да ядете от 1 до 3 порции на ден чисто нетлъсто месо, птици, риба или яйца, в зависимост от вашата възраст и пол. Указанията също препоръчват 1 до 4 порции млечни продукти на ден в зависимост от предпочитанията.
Какво е uMMa тестът
uMMa е тест, който изследва метилмалоновата киселина (MMA) посредством урина. Нивата на MMA се сравняват с креатинина в урината. Съотношението между метилмалоновата киселина и креатинина в урината установява дали съществува дефицит на В12 в тъканите или клетките. При увеличени нива на метилмалоновата киселина в урината, се заключва, че има налице дефицит на Б12.
Този тест обикновено се използва от лекари, които искат да поставят сигурна диагноза за дефицит. Той е лесен за изпълнение и удобен – не само за лекарите, но и за пациентите. Те могат да го направят в дома си, след което да изпратят резултатите си до свързващата клиника, а тя от своя страна да ги изпрати до лабораторията. uMMA тестовете имат 100% надеждност и са ефективно средство за установяването на дефицити на Б12. Тестът, който Детокс център предлага, се извършва в Германия – лабораторията на Ganzimmun Diagnostics AG.