Всяка година приблизително по едно и също време всички ние претърпяваме някои промени на физиологично ниво. Те са свързани с прехода от студено влажно зимно време, към по-топли температури и удължаване на светлата част на деня. За съжаление тези промени при много от нас са съпроводени от добре познатата пролетна умора, която се манифестира със симптоми като сънливост, отпадналост и летаргия, дори главоболие и замаяност. Докато през зимата сме били по-малко физически активни и сме се отдали на по-обилно хранене, пролетта е сезонът на разчистването и пречистването, когато тези навици следва да се изкоренят, за да се направи път за нещо по-хубаво както за природата, така и за нашето здраве.
Затова имаме удоволствието да ви представим Интравенозна терапия „Energy“, с която ще се изправите много по-ефективно срещу пролетната умора и ще си възвърнете енергийните нива, необходими за пълноценно ежедневие. Подготвили сме ви и кратък коментар на д-р Радослав Тошков относно това как да се справим с пролетната умора лесно и приятно.
Не забравяйте, че тя е временна и е естествена реакция на тялото да се приспособи към хормоналните и други биологични промени, съпътствани от смяната на времето и промяната в околната среда.
Справяне с пролетната умора – съветите на експертите
Трудности с концентрацията, забавяне във вземането на решения, липса на настроение и трудно ставане сутрин – познати ли са ви тези проблеми? Не сте хванали грип (защото той обикновено протича с висока температура), а сте станали жертва на така наречената “пролетна умора”. Много от нас се сблъскват с този синдром поради промените във времето и климатичните условия, въздействайки на настроението и производителността ни. Някои хора също не спят добре, нямат апетит или са доста летаргични, което е в резултат на абсолютно нормални промени в тялото.
Всички тези реакции се случват, за да се приспособим по-бързо към промените, но пък трябва ли да е толкова неприятно? Какво можем да направим?
На първо място, осигуряване на повече движение и физическа активност е изключително важна мярка за този период. Необходимо е да излезем от летаргията на зимното време, застояването и излежаването, защото физическата активност ще стимулира детоксикацията на тялото и всички метаболитни процеси, което пък означава и по-добър контрол на теглото. Все пак кой не иска да е в по-добра форма за лятото?
Има толкова много възможности за физическа активност съобразена с интересите и формата – например, разходки в гората или парка, колоездене, тичане, силови упражнения, танци, плуване – изборът е изцяло ваш. Няма лош спорт, така че каквото и да изберете ще бъде чудесно за метаболизма, сърцето, мозъка ви и всички други органи и системи.
Втората стъпка е освобождаване от стреса, който се е натрупал в последните месеци, а и не само. Коронавирусна пандемия, а сега и война в близка страна допринесоха за още повече стрес в живота ни, така че е изключително важно да намерим своя начин за релакс, освобождаване на негативните емоции и тревоги. Знаете, че стресът разболява и свикването с него не е здравословен вариант. По време на пролетта вече виждаме много повече красиви пейзажи, разцъфнали растения и възобновяваща се природа, което смъква част от товара. Другата част може да смъкнете пак със спорта, с цветотерапия или рисуване, с медитация или йога. Всяко движение ще насърчи и придвижването на лимфната тъкан, която през зимата има значително понижена активност поради уседналостта. Лимфната система е съществено важна за имунитета и детоксикацията на тялото и обикновено я игнорираме, тъй като тя работи на заден план, изпълнявайки своите важни функции.
Разбира се, не можем да пропуснем адаптирането към по-леката храна, повече плодове и зеленчуци през пролетта и нужните количества вода. Необходими са ни оптимални количества витамин D, витамини А и Е, К, витамин В комплекс и много минерали като желязо, калций йод, мед, селен и цинк. Освен от диетични източници, те могат да се осигурят бързо и ефективно в кръвообращението чрез така наречените “инфузионни терапии”.
Те не са последен писък на модата или нашумяла тенденция, а изпитан терапевтичен метод за доставяне на различни комбинации от витамини, микроелементи, пробиотици и други вещества в кръвния поток. Така не е необходимо веществата да бъдат преработвани от храносмилателната система, където част от тях могат да се унищожат или да не се усвоят изцяло.
Какво осигурява Интравенозна терапия „Energy“
Интравенозна терапия „Energy“ е част от асортимента интравенозни терапии в Detox Center, които са предназначени за цялостна подкрепа на организма, осигурявайки незабавен положителен ефект. Тези медицински процедури са създадени така, че да отговарят на конкретни здравословни проблеми и да осигуряват най-подходящите компоненти според това.
Избирайки Интравенозна терапия „Energy“ ще получите най-важните витамини, електролити и аминокиселини участващи в производството на енергия. Именно това е нещото, от което се нуждаем най-много всеки ден и можем да получим чрез подходящата IV терапия „Energy“. Ето пълен списък на всичко, което осигурява.
Витамини
- Витамин А (ретинол) – За да могат човешките клетки да произвеждат АТФ (аденозин трифосфат), което има непосредствен ефект върху енергийните нива, те се нуждаят от витамин А в оптимални количества. Без него производството на АТФ намалява и енергията може бързо да намалее с до 30 процента. Нивата на дишане също са свързани с енергията на нашето тяло.
- Витамини В1, В2, В3, В5 – Всички витамини от група В участват в поне една или в няколко стъпки на системата за производство на енергия в клетката. Витамин В1 се среща в организма като свободен тиамин и като различни фосфорилирани форми, включително тиамин пирофосфат (ТРР). Той участва в реакции на дехидрогеназа, които водят до декарбоксилиране на пируват и на аминокиселини с разклонена верига за образуване на ацетил-CoA. Рибофлавинът (витамин В2) е неразделна част от коензимите флавин аденин динуклеотид и флавин мононуклеотид, които са задължителни във функцията на „флавопротеиновите ензими“. Ниацинът (витамин В3) се отнася до никотинамид и производни, които проявяват биологичната активност на никотинамида, който е предшественик на NAD и никотинамид аденин динуклеотид фосфат. Пантотеновата киселина (витамин В5) е основен предшественик в биосинтезата на коензим А, който е на кръстопътя на клетъчния метаболизъм, тъй като реагира с ацилните групи.
- Витамин В6 – Метаболитно активните форми на витамин В6 действат като кофактори на ензимите, участващи в метаболизма на аминокиселините, гликогенолизата и глюконеогенезата, образуването на ниацин от триптофан, както и в липидния метаболизъм.
- Витамин В9 – Фолатът е основен витамин В, необходим за производството на червени и бели кръвни клетки в костния мозък, производството на ДНК и РНК и трансформирането на въглехидратите в енергия. Той е изключително важен и за репродуктивната система на жените, забременяването и износването на плода.
- Витамин В12 – Кобаламинът (витамин В12) е общ термин за група съединения, известни като кориноиди, които проявяват качествено биологичната активност на кобаламина. Освен че подпомага образуването на червени кръвни клетки, B12 превръща мазнините и протеините в енергия, а недостигът му е свързан с умора и мускулна слабост.
- Витамин С – Витамин С е необходим за два диоксигеназни ензима, участващи в биосинтеза на карнитин, основен кофактор при транспортирането на дълговерижни мастни киселини в митохондриите, нашите енергийни центрове. По този начин той играе важна роля в производството на енергия чрез бета-окисление, поради което при нарушен метаболизъм на карнитина, включително поради недостатъчно снабдяване с витамин С, може да изпитвате слабост или мускулни болки.
- Витамин D3 – Хормон, който обикновено се произвежда в кожата, използвайки енергия от слънчевата светлина, витамин D е недостатъчен при голям брой хора. През зимния сезон синтезирането му е още по-затруднено, което може да се отрази на имунния статус на човек. Ниските нива на витамин D може да причинят мускулна слабост и умора, нарушавайки и хормоналния баланс в организма.
- Витамин Е – Витамин Е е важен мастноразтворим хранителен елемент. Той е мощен антиоксидант и е необходим за имунното здраве и клетъчната сигнализация в тялото.
Минерали
- Хром – Това е важно вещество, което подпомага метаболизма на макронутриентите (протеини, въглехидрати и мазнини) и осигурява енергия на мускулите и мозъка.
- Мед – Медта е основен микроелемент, необходим за оцеляването. Той се намира във всички телесни тъкани и играе роля в образуването на червени кръвни клетки и поддържането на нервните клетки и имунната система.
- Йод – Йодът е основен минерал. Тялото и по-специално щитовидната жлеза се нуждаят от него, за да функционират правилно, но не може да го произведете самостоятелно.
- Желязо – Желязото е включено в структурата на порфириновия пръстен на хем ензимите, като например за семейството цитохроми, необходими за производството на клетъчна енергия. Цитохромите служат като носители на електрони по време на синтеза на АТФ в електронната транспортна верига. Недостигът му причинява анемия, при която е нарушен обменът на кислород – кръвта губи способността си да снабдява клетките с него.
- Манган – Тялото използва манган, за да произвежда енергия и да предпазва клетките ви от увреждане, както и за подкрепа на костно-ставното здраве.
- Молибден – При хората молибденът е съществена съставка на ензимите, които помагат за смилането на храната, произвеждат енергия и елиминират отпадъчните продукти.
- Селен – Селенът е мощен антиоксидант, който се бори с оксидативния стрес и помага за защитата на тялото ви от хронични състояния, нарушаващи здравето. Той също е важен за хормоналния баланс и тироидната функция.
- Цинк – Цинкът участва в дейността на повече от 300 ензима, подпомагащи процесите на метаболизма, храносмилането, нервната функция и много други. Той не се произвежда от човешкото тяло и поради това трябва да се осигурява външно.
Други компоненти
- Микс от есенциални аминокиселини – Аминокиселините са не само градивните елементи на протеините, но и служат като сигнали, регулиращи множество биологични пътища. Една от най-важните функции на аминокиселините е да доставят енергия на тялото, а есенциалните аминокиселини са тези, които трябва да получавате от диетата си и това са: хистидин, изолевцин, левцин, лизин, метионин, фенилаланин, треонин, триптофан и валин.
Както виждате, вашият сложен организъм се нуждае от безкраен списък с вещества, за да ви поддържа здрави и защитени. Интравенозните терапии са чудесен, приятен и безопасен начин да получите всички тези вещества и да се насладите на разликата веднага след процедурата. Може да се свържете с нас за повече информация и записване на час на 02 953 13 87 или +359 884 644 352 за София, 056 81 47 57 и +359 884 644 353 за Бургас.
За кого е подходяща IV терапия „Energy“
Интравенозна терапия „Energy“ може да се проведе при следните състояния и здравословни нарушения:
- Умора
- Синдром на пролетната умора
- Хроничен стрес
- Метаболитен клетъчен дисбаланс
- Нарушена концентрация
- Разсеяност
Използвани ресурси
- Tardy AL, Pouteau E, Marquez D, Yilmaz C, Scholey A. Vitamins and Minerals for Energy, Fatigue and Cognition: A Narrative Review of the Biochemical and Clinical Evidence. Nutrients. 2020;12(1):228. Published 2020 Jan 16. doi:10.3390/nu12010228 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7019700/
- Acin-Perez R. et al. Control of oxidative phosphorylation by vitamin A illuminates a fundamental role in mitochondrial energy homoeostasis. FASEB Journal. 2010; 24:627–636.
- Nowak A, Boesch L, Andres E, et al. Effect of vitamin D3 on self-perceived fatigue: A double-blind randomized placebo-controlled trial [published correction appears in Medicine (Baltimore). 2017 Jan 20;96(3):e6038]. Medicine (Baltimore). 2016;95(52):e5353. doi:10.1097/MD.0000000000005353
- Bost M, Houdart S, Oberli M, Kalonji E, Huneau JF, Margaritis I. Dietary copper and human health: Current evidence and unresolved issues. J Trace Elem Med Biol. 2016;35:107-115. doi:10.1016/j.jtemb.2016.02.006
- Young LM, Pipingas A, White DJ, Gauci S, Scholey A. A Systematic Review and Meta-Analysis of B Vitamin Supplementation on Depressive Symptoms, Anxiety, and Stress: Effects on Healthy and ‘At-Risk’ Individuals. Nutrients. 2019;11(9):2232. Published 2019 Sep 16. doi:10.3390/nu11092232
- Ahad F, Ganie SA. Iodine, Iodine metabolism and Iodine deficiency disorders revisited. Indian J Endocrinol Metab. 2010;14(1):13-17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3063534/
- Yang X, Wang H, Huang C, et al. Zinc enhances the cellular energy supply to improve cell motility and restore impaired energetic metabolism in a toxic environment induced by OTA. Sci Rep. 2017;7(1):14669. Published 2017 Nov 7. doi:10.1038/s41598-017-14868-x
- Yang X, Wang H, Huang C, et al. Zinc enhances the cellular energy supply to improve cell motility and restore impaired energetic metabolism in a toxic environment induced by OTA. Sci Rep. 2017;7(1):14669. Published 2017 Nov 7. doi:10.1038/s41598-017-14868-x
- Xiao, F., & Guo, F. (2022). Impacts of essential amino acids on energy balance. Molecular metabolism, 57, 101393. https://doi.org/10.1016/j.molmet.2021.101393
Може ли да се прилага при хора с Хашимото, имам.липса на витамин В12,Fe ,D .Благодаря