
По последни данни на СЗО, публикувани през 2018 г., смъртните случаи от коронарна болест в България достигат 36 910 души или 38,97% от общите смъртни случаи, което нарежда страната ни на 27-мо място в света. Това е и причина номер едно за смъртни случаи в България, а според последното проучване за сърдечно-съдовия риск от 2005-2007 година, е установено че той е повишен при голяма част от българското градско население, особено при мъжете над 65 години. Наследствеността също е фактор, който има отражение върху риска от сърдечно-съдови заболявания, но има и други фактори, които могат да бъдат модифицирани и контролирани.
Превенцията е един от най-важните компоненти за оценка и управление на риска от сърдечно-съдови заболявания. Това се посочва и в плана за действие на ЕС за Борба със сърдечно-съдовите заболявания от юни 2020 година. Както ще видите днес, артериографията може да бъде изключително полезен диагностичен инструмент що се отнася до оценка на сърдечно-съдовия риск. Това изследване може да се направи в Детокс Център.
Значението на артериографията
Артериографът се приема за златен стандарт за измерване скоростта на импулсната вълна (PWVAO), централно систолично кръвно налягане (SBPAO) и аортен индекс на увеличаване (аугментация) AIXAO.
Артериографът е предназначен за точно и изчерпателно измерване на основните параметри за централната хемодинамика, за да помогне на доставчиците на здравни услуги и техните пациенти в няколко клинични направления, като: кардиология, нефрология, хипертония, ендокринология, акушерство и гинекология, педиатрия, анестезиология и спортна медицина.
Клиничната стойност на артериографията е доказана с повече от 250 научни публикации, които сочат, че артериографа е приложим при ежедневни и профилактични прегледи. Резултатите от това изследване предоставят ценна информация относно ендотелната функция, отговорна за поддържането на съдовия тонус на артериолите.
Артериография и кардиология
Оценката на сърдечно-съдовия риск и управлението на хипертонията са едни от най-честите проблеми, с които кардиолозите се сблъскват в ежедневната си работа. Измерването на артериалната скованост представлява важен и независим маркер за разкриване на повишен сърдечно-съдов риск дори сред тези субекти, чиито резултати от традиционни изследвания показват нормален или само междинен риск. Добре известен факт е, че има значителна разлика между антихипертензивните лекарства по отношение на ефекта понижаващ кръвното налягане и влиянието им върху параметрите, определящи артериалната скованост.
Артериографът предоставя информация за риска от повтарящи се събития и при пациенти, които вече са претърпели миокарден инфаркт (МИ). С артериограф може да се проследи колко ефективна е терапията и също така да спомогне за намирането на идеалната, индивидуална стратегия за регулиране на кръвното налягане.
Артериографът може да бъде от полза за:
- Наблюдаване централните ефекти на антихипертензивната терапия
- Подобряване на диагностичното качество на операцията
- Подобряване ефективността на оценката на риска при пациенти
Рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания
Сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за смъртност в света. За тяхното развитие съществуват различни предразполагащи фактори – движещи социални, икономически, културни промени, урбанизация и поведенчески фактори, основани на общ статус на пациента като възраст, пол, начин на живот, диета и други метаболитни усложнения.
Друга група фактори се основават на изчислени или измервани съществени параметри на сърдечно-съдовата система, като
- Кръвно налягане
- Сърдечен дебит
- Фракция на изтласкване и т.н.
Оценката на тези фактори помага да се установи основната причина за заболяването, както и да се направи по-добра диагностика за предотвратяване на допълнителни усложнения. Последните без никакво съмнение биха имали огромно влияние върху намаляване тежестта на разходите за хората и здравните системи. Според най-новите данни в плана на ЕС, който споменахме преди малко, “сърдечно-съдовите заболявания костват на икономиката на ЕС приблизително 210 милиарда евро годишно. От тези разходи около 53% (111 млрд. евро) са за разходи за здравеопазване, 26% (54 млрд. евро) се дължат на загуби на производителност и 21% (45 млрд. евро) се дължат на неформални грижи за хора със сърдечно-съдови заболявания.”
Основната част от гореспоменатите оценки се отнасят до измерване на централните хемодинамични параметри, а именно: скорост на аортната импулсна вълна (PWVAO), аугментационен индекс (AIX) и централно систолично кръвно налягане (SBPAO). Всички те са част от голям пъзел, който ни осигурява по-добро разбиране на най-важната организация в човешкото тяло – сърдечно-съдова система.
Необходимостта от неинвазивен, но все пак всеобхватен метод за тези параметри, е произходът на идеята за артериография. Използването на този метод чрез специализирано медицинско оборудване ни дава обширен поглед, за да решим какви да бъдат по-нататъшните терапевтични интервенции.
Измервани параметри с помощта на артериограф
Скорост на аортната пулсова вълна (PWVao)
Скорост на аортната пулсова вълна (PWVao) се определя от характеристиките на аортната стена. Колкото по-твърда е аортната стена, толкова по-голяма е скоростта (PWVao). Този параметър може да показва наличието на асимптоматична атеросклероза. Това е и най-често използваният параметър в медицинската научна литература за описване на артериалната ригидност.
Измерването на PWVао осигурява някои от най-силните доказателства относно прогностичното значение на сериозно артериално втвърдяване. Този показател също може да се измерва неинвазивно с артериограф. Този параметър определя риска от бъдещи сърдечно-съдови събития и смъртност от всички причини, независимо от конвенционалните сърдечно-съдови рискови фактори. Повишените стойности на PWVao са свързани с повишен сърдечно-съдов риск и атеросклеротично увреждане на органите.
По начало с напредване на възрастта PWV може да се увеличи. Но няколко проучвания показват, че PWVao е нормално под 9 m/s. Трябва да се отбележи, че повечето от настоящите устройства (с изключение на артериографа) измерват друга форма на PWV, чието значение за определяне на сърдечно-съдовия риск е много по-малко.
Централно систолично кръвно налягане (SBPao)
Централното систолно кръвно налягане е свързано със съдови заболявания и резултатът от измерването му е по-точен от традиционните измервания на систолното кръвно налягане в горната част на ръката. Централното систолно кръвно налягане показва налягането в аортата и се счита за важен хемодинамичен параметър. То е по-ниско физиологично от периферното кръвно налягане, което се дължи на различните стенни структури.
Клиничните проучвания показват, че централното систолно кръвно налягане има прогнозна стойност, независимо от съответното периферно (брахиално) кръвно налягане. И SBPao, и пулсовото налягане са по-силни предиктори за определяне на сърдечно-съдов риск и хипертонично увреждане на органите, отколкото брахиалното кръвно налягане.
Индекс за увеличаване/аугментация (AIXao)
Индексът за увеличаване на аортата (AIXao) се определя главно от периферния артериален тонус (съпротивление) на артериолите. Той оценява правилната ендотелна функция и разкрива вероятността от съдово увреждане.
Индексът за увеличаване на аортата често се използва за измерване на артериалната ефективност чрез определяне степента на втвърдяване на аортата и отражението на периферната вълна. Ефектът от отражението на вълната върху пика на аортното систолно налягане може да се опише като увеличаване. Съответно, увеличаването е мярка за допълнителното налягане, причинено от отражението на пулсовата вълна, което се вижда от лявата камера.
Аугментационният индекс също се счита за силен, независим маркер на риска за коронарна артериална болест, преждевременна атеросклероза (ендотелна дисфункция) и е силен индикатор за сърдечно-съдов риск. Той също може да се измерва с помощта на артериограф.
Обобщение
Въпреки широкия мащаб на изследваните параметри и неинвазивния характер на изследването, артериографията все още не е станала широкодостъпна в клиничната работа. Артериографът предлага решение за премахване на трудностите при откриване на патологични централни хемодинамични промени при хипертония, атеросклероза, застойна сърдечна недостатъчност, коронарна артериална болест, диабет, прееклампсия и хронични бъбречни заболявания. За вас, нашите пациенти, това означава подобрена диагностика, лечение, терапия и превенция, въз основа на персонализиран обширен доклад с данни. Предвид статистическите данни и факта, че има около 5000 смъртни случая на ден от сърдечно-съдови заболявания само в ЕС, артериографията може да ви помогне да останете извън тази статистика.
Използвани ресурси
- Vascular Stiffness: Its Measurement and Significance for Epidemiologic and Outcome Studies Stephanie S. DeLoach, Raymond R. Townsend CJASN Jan 2008, 3 (1) 184-192; DOI: 10.2215/CJN.03340807
- Dyakova M, Shipkovenska E, Dyakov P, Dimitrov P, Torbova S. Cardiovascular risk assessment of Bulgarian urban population: cross-sectional study. Croat Med J. 2008;49(6):783-791. doi:10.3325/cmj.2008.49.783
- Борба със сърдечно-съдовите заболявания – план за действие на ЕС юни 2020 г. https://bgcardio.org/storage/app/media/uploaded-files/2020-esc-ehn-bg-1-1-1.pdf
- Böcskei RM, Benczúr B, Müller V, Bikov A, Székely A, Kahan T, Lenkey Z, Husznai R, Cziráki A, Illyés M. Oscillometrically Measured Aortic Pulse Wave Velocity Reveals Asymptomatic Carotid Atherosclerosis in a Middle-Aged, Apparently Healthy Population. Biomed Res Int. 2020 Jan 16;2020:8571062. doi: 10.1155/2020/8571062. PMID: 32025521; PMCID: PMC6991166.
- Demir S, Akpınar O, Akkus O, Nas K, Unal I, Molnar F, Demir A, Illyés M, Acartürk E. The prognostic value of arterial stiffness in systolic heart failure. Cardiol J. 2013;20(6):665-71. doi: 10.5603/CJ.2013.0168. PMID: 24338546.
- Einstein S, Pilt K, Palmar M, Meigas K, Viigimaa M. Aortic Augmentation Index is Dependent on Bodyside in Healthy Young Subjects. High Blood Press Cardiovasc Prev. 2019 Oct;26(5):375-382. doi: 10.1007/s40292-019-00335-3. Epub 2019 Aug 16. PMID: 31420833.
- Milan A, Zocaro G, Leone D, Tosello F, Buraioli I, Schiavone D, Veglio F. Current assessment of pulse wave velocity: comprehensive review of validation studies. J Hypertens. 2019 Aug;37(8):1547-1557. doi: 10.1097/HJH.0000000000002081. PMID: 30882597.
- Aboyans V, Criqui MH, Abraham P, Allison MA, Creager MA, Diehm C, Fowkes FG, Hiatt WR, Jönsson B, Lacroix P, Marin B, McDermott MM, Norgren L, Pande RL, Preux PM, Stoffers HE, Treat-Jacobson D; American Heart Association Council on Peripheral Vascular Disease; Council on Epidemiology and Prevention; Council on Clinical Cardiology; Council on Cardiovascular Nursing; Council on Cardiovascular Radiology and Intervention, and Council on Cardiovascular Surgery and Anesthesia. Measurement and interpretation of the ankle-brachial index: a scientific statement from the American Heart Association. Circulation. 2012 Dec 11;126(24):2890-909. doi: 10.1161/CIR.0b013e318276fbcb. Epub 2012 Nov 16. Erratum in: Circulation. 2013 Jan 1;127(1):e264. PMID: 23159553.
- 2021 ESC Guidelines on cardiovascular disease prevention in clinical practice https://www.escardio.org/Guidelines/Clinical-Practice-Guidelines/2021-ESC-Guidelines-on-cardiovascular-disease-prevention-in-clinical-practice