Иридологията (ирисова диагностика) е метод от алтернативната медицина, който служи за разкриване на потенциални здравословни състояния чрез изследване на оцветната област на окото, известна още като ирис. Въпреки че се практикува в различни форми от стотици години, съвременната иридология се основава както на цифровите образи, така и на нови техники за интерпретиране на определени белези в окото, наречени ирисо-диагностични знаци.
Иридологията е популяризирана за първи път през 1881 г. от д-р Игнац фон Пекли в книгата му „Discoveries in the Field of Natural Science and Medicine“, където публикува първата иридологична карта. Почти един век по-късно д-р Бернард Йенсен съставя една от първите модерни карти през 1950 г.
Какво е иридологията?
Иридологията е неинвазивен медицински подход, благодарение на който може да разберете повече информация за здравето си чрез изследване на състоянието на ириса, склерата и други структурни аспекти на окото.
Човешкото око е сложен сетивен орган, благодарение на който виждаме и различаваме цветове, форми, дълбочина, преценяваме разстояние и редица други характеристики.
Окото се състои от три слоя, обхващащи различни анатомични структури. Най-външният слой е изграден от роговицата и склерата, които осигуряват формата на окото и поддържат по-дълбоките му структури. Средният слой, известен и като увеа, се състои от хориоидея и ирис, а ретината представлява най-вътрешната част.
Ирисът с право бива наричан „най-сложната външна структура на човешката анатомия“. Знаете ли, че всъщност нервната система свързва ириса с всяка тъкан в тялото?
Зрителният нерв, който е свързан с очите, е отговорен за изпращането на цялата визуална информация към мозъка, който от своя страна също изпраща информация обратно към очите – това се отнася до състоянието на тъканите и органите в тялото.
Интересен факт е, че няма два еднакви ириса. Те са уникална характеристика, която носи всеки от нас, също както пръстовия отпечатък. Това е причината, поради която много компании и съвременни приложения за смартфони използват идентификация чрез ириса като един от най-добрите инструменти за сигурност.
От гледна точка на ролята на ириса за здравната диагностика, моделът и цветът на влакната му демонстрират емоционалните и физическите проблеми, които може да стоят пред вас. Важно е да се уточни, че иридологията не е механизъм за лечение. Това е диагностичен инструмент, който може да се използва за оценка на потенциала за възникване на определено заболяване, както и на отклонения или заболявания на дадени органи, история на минали заболявания и много други.
Какво може да се открие чрез ирисова диагностика
За да направят тези специфични наблюдения, обучени специалисти, наречени иридолози, използват специални диаграми на ириса. Тези диаграми разделят ириса на зони, които представляват определени части от човешкото тяло.
Обученият ирисолог може да разпознава и идентифицира различни модели в нервни снопчета, известни като „трабекули“, които са широко разпространени в ириса. Тези нерви показват информация, предавана от околомоторния нерв от различни органи и системи в тялото, за да покаже тяхното здравословно състояние.
Когато изследва очите на пациента, ирисологът обикновено разглежда следните характеристики:
- Цвят на ириса
- Яркост (т.е. светъл или тъмен)
- Разположение и форма на трабекуларните влакна
- Пръстени, петна и други обезцветявания / засенчвания в бялата част на очите
Разполагайки с тази информация, ирисологът я сравнява с диаграма, показваща потенциални здравословни проблеми, които предизвикват промени в ириса. Специалистът също така прави измервания с течение на времето, за да се проследят промените, показващи прогресията или регресията на дадено състояние.
Ще ви споделим няколко примера за това какво може да означават конкретни структурни изменения.
Размерът на зеницата
Размерът на зеницата играе съществена роля в иридологията. Ако сте си правили ирисова диагностика, чували ли сте ирисологът да споменава „миози“? Е, това означава, че зеницата е малка и свита и това означава интровертен характер. Контракцията на зеницата също предполага хиперактивна храносмилателна система.
Терминът „мидриаза“ се използва за зеницата в случай, че е разширена по размер. Това е показателно за екстровертен характер и често се наблюдава при деца.
Ако пък зеницата постоянно се разширява, това показва сериозно изтощение и свръхактивни надбъбречни жлези. Има много случаи, при които зеницата продължава да променя размера си поради стрес и чувствителност. Това явление се нарича с термина „хипус“.
Трабекуларни признаци
Това са сигурни маркери за възпаление. Напречно влакно, което се влива в посока напълно противоположна на потока на стромата, се класифицира като възпалителен знак, ако е с повишен външен вид и бял цвят.
Васкуларизация
Това е сигурен признак на сериозно възпаление, при което трабекуларните признаци може да се видят в напреднал стадий.
Всички тези примери са само кратък поглед в света на иридологията, която може да разкрие много повече за здравословното състояние на човек. Проблемите със структурата, цветовете, различните сектори на ириса и рефлексните зони се познават в дълбочина от иридолози, каквито практикуват и в нашия център за иновативна медицина Detox Center.
Състояния, които иридологията може да открие
Някои често срещани състояния, за които може да се добие информация директно чрез диагностика на ириса, са:
- Отслабена имунна система – когато в ириса има бели петна, ирисологът може да интерпретира това като отслабена имунна система. Според вида, големината и разположението на петната, специалистът може да препоръча различни схемите за повишаване на имунитета. Например, за подкрепа на имунитета може да се препоръчат интравенозни терапии.
- Увреждане на черния дроб – опитен ирисолог може да идентифицира увреждане на черния дроб по кафяви петна в частта на ириса, която отговаря за черния дроб. Това понякога може да се прояви симптоматично под формата на емоционални проблеми като депресия и тревожност, ако бъде хванато на ранен етап. Правилното третиране може да предотврати прогресията на заболяването и допълнителното увреждане на този жизненоважен орган.
- Проблеми с жлъчния мехур – чрез изследване на окото за признаци на жълтеница – пожълтяване на бялото на окото – ирисолог може потенциално да открие проблеми с жлъчния мехур и жлъчните пътища.
- Възпалителен процес – тъй като ирисът е разделен на различни секции, съответстващи на определени зони на тялото, иридолозите могат да идентифицират определени индикатори за възпаление в тези специфични области. Възпалението може да бъде предшественик на много сериозни нарушения, така че е важно те да бъдат идентифицирани колкото е възможно по-рано.
- Хипертония (високо кръвно налягане) – наличието на пръстен около ириса може да е показателно за високо кръвно налягане.
- Други състояния, свързани със свръхактивна щитовидна жлеза, храносмилателни проблеми, висок холестерол и други.
Очите не са просто прозорец към душата – те също така осигуряват необятен поглед към вашето здраве. Промените в очите могат да сигнализират за проблеми със зрението, диабет, стрес, дори наследствено обусловени изменения. Повечето от измененията можете да видите сами, ако знаете какво да търсите, но задълбоченото познаване на всички особености на очите и ириса е присъщо на специалистите по иридология.
Използвани ресурси
- Um JY, An NH, Yang GB, Lee GM, Cho JJ, Cho JW, Hwang WJ, Chae HJ, Kim HR, Hong SH, Kim HM. Novel approach of molecular genetic understanding of iridology: relationship between iris constitution and angiotensin converting enzyme gene polymorphism. Am J Chin Med. 2005;33(3):501-5. doi: 10.1142/S0192415X05003090. PMID: 16047566.
- Salles, Léia & Sliva, Maria & Araújo, Eutália. (2007). The prevalence of iridologic signs in individuals with Diabetes Mellitus. Acta Paulista de Enfermagem. 21. 474-480.
- Rafael Braga Esteves, Juceli Andrade Paiva Morero, Sandra de Souza Pereira, Karina Dal Sasso Mendes, Kathleen Mary Hegadoren, Lucilene Cardoso, Parameters to increase the quality of iridology studies: A scoping review, European Journal of Integrative Medicine, Volume 43, 2021, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1876382021000299?via%3Dihub