Ако някога сте наблюдавали строеж на апартамент или офис сграда, значи сте виждали металното скеле, което поддържа сградата изправена. В тялото ви костите са скелето, което ви държи изправени и осигурява основата за движение. Както всичко останало, и костите се променят, въпреки че хората смятат, че са статични и непроменливи.
Истината е, че костите са в постоянен процес на ремоделиране. Дори докато четете това изречение, специализирани клетки в тялото ви са заети с унищожаването на стари части от костната тъкан и замяната им с нова.
За съжаление, с напредване на възрастта, подобно на други естествени процеси, хората губят и костна тъкан по-бързо, отколкото могат да я заменят с нова. Това е предпоставка за по-чупливи кости, особено при жените след менопауза.
Един от диагностичните методи, които могат да послужат за адекватна оценка на състоянието на костите, е сканирането на костната плътност DXA, или остеоденситометрия. Тестът за костна плътност се използва главно за диагностициране на остеопения и остеопороза. Използва се и за определяне на бъдещия риск от фрактури при някои рискови групи хора, за които е силно препоръчителен.
За всички възможности, които предоставя остеоденситометрията, подготвихме тази статия. Пожелаваме ви приятно четене.
Защо остеоденситометрия за сканиране на костна плътност
Тестът за костна плътност остеоденситометрия измерва колко плътни са вашите кости. Той ще даде отговор на въпроса дали имате остеопороза и може да помогне за установяване на риска от счупване на кост.
Жените като цяло са изложени на по-висок риск от остеопороза, отколкото мъжете, като рискът нараства с възрастта. Мъжете също могат да заболеят от остеопороза, макар това да се случва доста по-рядко.
Сканирането на костната плътност, наричано още двойно енергийна рентгенова абсорбциометрия (DXA) или костна денситометрия, е подобрена форма на рентгенова технология, която се използва за измерване на костна плътност.
DXA е днешният установен златен стандарт за измерване на костната минерална плътност (BMD).
Рентгеновото изследване помага на лекарите да диагностицират и лекуват медицински състояния. Той ви излага на малка доза йонизиращо лъчение, за да се генерират снимки на вътрешността на тялото. Рентгеновите лъчи са най-старата и най-често използвана форма на медицинско изображение.
DXA се извършва най-често в долната част на гръбначния стълб и бедрата. При деца и някои възрастни понякога може да се сканира цялото тяло. Периферни устройства, които използват рентгенови лъчи или ултразвук, понякога се използват за скрининг за ниска костна маса, най-вече на предмишницата.
Защо костите отслабват с времето
Нашето вътрешно скеле, което наричаме опорно-двигателен апарат, е било изградено в ранен етап от живота. Калцият и други минерали помагат за укрепването на костите, при условие, че ги приемате достатъчно чрез диетата си. С напредване на възрастта тези минерали могат да започнат да се отделят от костите, оставяйки ги крехки и чупливи. Това състояние е известно като остеопороза. Липсата на достатъчно калций и други минерали също допринася за проблеми с хормоналния баланс, а той също има отношение за изграждане на костната тъкан.
Жените над 50 години са особено изложени на риск от остеопороза, тъй като по време на менопаузата те губят естроген, който помага да се поддържат здрави костите. Проблемът при това заболяване е, че е трудно да се открие, ако не се предприемат мерки като остеоденситометрия, затова и я наричат тихата болест.
Показания за провеждане на остеоденситометрия
DXA най-често се използва за диагностициране на остеопороза, или тихата болест. Това е състояние, което често засяга жените след менопаузата, но може да се срещне и при мъже, рядко при деца. Остеопорозата включва постепенна загуба на костна тъкан, както и структурни промени, което води до изтъняване на костите, от там те стават по-крехки и податливи на счупване.
DXA също е ефективен при проследяване на ефектите от лечението на остеопороза и други състояния, които причиняват загуба на костна маса.
Тестът DXA може също да оцени индивидуалния риск от развитие на фрактури. Рискът от фрактури се влияе от възрастта, телесното тегло, анамнеза за предишни фрактури, фамилна анамнеза за остеопоротични фрактури и проблеми с начина на живот като пушене на цигари и прекомерна консумация на алкохол. Тези фактори се вземат предвид, когато се решава дали пациентът се нуждае от терапия.
Изследването на костната плътност е силно препоръчително, ако се откривате в някой от следните редове:
- Жена в постменопауза и не приемате естроген.
- Лична или майчина анамнеза за фрактура на бедрото.
- Жена в постменопауза, която е висока (над 170 см.) или слаба (под 56 килограма).
- Мъж с клинични състояния, свързани със загуба на костна маса, като ревматоиден артрит, хронично бъбречно или чернодробно заболяване.
- Използвате лекарства, за които е известно, че причиняват загуба на костна маса, включително кортикостероиди като преднизон, различни лекарства против гърчове като дилантин и някои барбитурати или високи дози лекарства за заместване на тироидни хормони.
- Имате диабет тип 1 (по-рано наричан ювенилен или инсулинозависим) диабет, чернодробно заболяване, бъбречно заболяване или фамилна анамнеза за остеопороза.
- Имате висок костен обмен, който се проявява под формата на прекомерен колаген в пробите от урина.
- Имате заболяване на щитовидната жлеза, като хипертиреоидизъм.
- Имате състояние на паращитовидната жлеза, като хиперпаратироидизъм.
- Фрактура само след лека травма.
Как можете да поддържате костите си силни и здрави?
Предлагаме ви няколко стъпки, които могат да ви помогнат да изградите костна тъкан и да я запазите във времето:
- Спорт. Най-доброто упражнение за вашите кости е спортни упражнения със съпротивление или тежести. Когато ходите, костите ви носят тежестта на цялото ви тяло. Можете също така да тренирате силово с тежести като дъмбели и лостове.
- Приемайте достатъчно калций и витамин D. Те имат фундаментално значение за костното здраве. Необходими са поне 1200 мг. калций на ден. Яжте храни с високо съдържание на калций, като млечни продукти, зеленолистни зеленчуци и консервирани сардини и сьомга.
- Помислете за прием на витамин D, ако сте жена в менопауза или ако прекарвате малко време на слънце. Препоръчва се 800 IU на ден.
- Избягвайте пушенето и ограничете алкохола. Освен всичко друго, пушенето и пиенето на алкохол могат да ускорят загубата на костна тъкан.
Остеоденситометрия в Детокс Център за превенция на остеопороза
Рентгеновата снимка обикновено се прави от две места, долната част на гръбначния стълб и тазобедрената става и костите на предмишницата. Измерва се с така наречения Т-резултат (T-score) – число, което показва количеството на костната плътност, което имате в сравнение с млад човек от същия пол с максимална костна маса.
Тестът ще генерира число, което се сравнява с една от двете групи, в зависимост от пациента:
- За жени в постменопауза и мъже на възраст над 50 години се използва T-резултат, който ги измерва спрямо среден, здрав 30-годишен възрастен. Колкото по-висок е вашият Т-резултат, толкова по-добре. Това означава, че костите ви са по-здрави, по-плътни и по-малко склонни към счупване. Колкото по-нисък е Т-score или костната минерална плътност на дадено лице, толкова по-голям е рискът от фрактура или развитие на остеопороза.
- За жени в пременопауза и мъже под 50 години има Z-резултат, който показва количеството костна тъкан, което дадено лице има в сравнение с други от същия пол, възраст и размер на тялото.
Тестът за костна минерална плътност е изключително полезен и важен метод, защото е приложим за множество цели, сред които:
- Откриване на ниска костна плътност, преди човек да счупи кост
- Предсказване на шансовете на човек да счупи кост в бъдеще
- Потвърждаване диагнозата остеопороза, когато човек вече е счупил кост
- Определяне дали костната плътност на дадено лице се увеличава, намалява или остава стабилна
- Наблюдаване реакцията на дадено лице към провеждано лечение или терапия
Обобщение
Остеоденситометрия се прави главно за откриване на остеопороза и остеопения (намалена костна маса), така че тези проблеми да могат да бъдат лекувани възможно най-скоро. Ранното лечение помага за предотвратяване на фрактури на костите. Усложненията от счупените кости, свързани с остеопорозата, често са тежки, особено при възрастните хора. Колкото по-рано може да се диагностицира остеопорозата, толкова по-рано може да започне лечение, за да се подобри състоянието и/или да се предпази от влошаване.
За повече информация и подробности за провеждане на остеоденситометрия се свържете с нас в Detox Center – София на 02 953 13 87 и +359 884 644 352 или Detox Center – Бургас на 056 81 47 57 и +359 884 644 353.
Използвани източници
- Office of the Surgeon General (US). Bone Health and Osteoporosis: A Report of the Surgeon General. Rockville (MD): Office of the Surgeon General (US); 2004. 2, The Basics of Bone in Health and Disease. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK45504/
- Khosla, S., Oursler, M. J., & Monroe, D. G. (2012). Estrogen and the skeleton. Trends in endocrinology and metabolism: TEM, 23(11), 576–581. https://doi.org/10.1016/j.tem.2012.03.008
- Mills, E. G., Yang, L., Nielsen, M. F., Kassem, M., Dhillo, W. S., & Comninos, A. N. (2021). The Relationship Between Bone and Reproductive Hormones Beyond Estrogens and Androgens. Endocrine reviews, 42(6), 691–719. https://doi.org/10.1210/endrev/bnab015
- Emmanuelle, N. E., Marie-Cécile, V., Florence, T., Jean-François, A., Françoise, L., Coralie, F., & Alexia, V. (2021). Critical Role of Estrogens on Bone Homeostasis in Both Male and Female: From Physiology to Medical Implications. International journal of molecular sciences, 22(4), 1568. https://doi.org/10.3390/ijms22041568
- Cannarella, R., Barbagallo, F., Condorelli, R. A., Aversa, A., La Vignera, S., & Calogero, A. E. (2019). Osteoporosis from an Endocrine Perspective: The Role of Hormonal Changes in the Elderly. Journal of clinical medicine, 8(10), 1564. https://doi.org/10.3390/jcm8101564