За разлика от традиционната медицина, интегративната медицина съчетава в себе си естествени холистични инструменти и съвременните открития в науката и технологиите. Холистичния подход в медицината цели постигане и запазване на оптимално здраве по естествен начин, без да вреди на една част на тялото, лекувайки друга. Една от най-популярните интегративни терапии напоследък е озоновата терапия, която се използва все по-широко при различни състояния. Озон терапията е подходяща за хора, които страдат от хронични заболявания, невродегенеративни проблеми, нарушен имунитет, метаболитни промени и много други. Днес ще ви запознаем в детайл с озона, възможностите за приложението му и ефектите, които има върху тялото.
Какво представлява озонът
Дори озоновата терапия да е нещо неизвестно за вас до сега, най-вероятно сте чували за елемента озон. Тъй като един атом кислород е нестабилен, той най-често се среща като молекула от два свързани атома и се бележи със следния символ – О2. O2 съставлява приблизително 21% от въздуха на Земята.
Озонът е изграден от три кислородни атома и е обозначен със символа O3. Той също е изключително нестабилен и при разпад се превръща в кислород (О2) и други остатъчни молекули.
Озонът е открит през 1839 г. от професор Кристиан Фридрих Шьонбайн от университета в Базел, Швейцария. Думата озон идва от гръцката дума ozein, което означава „миришещ“. Озонът има остра специфична миризма, която често усещаме при гръмотевични бури.
Озонът, използван за медицинска употреба се произвежда от чист кислород, който под влиянието на висок заряд електрическа енергия променя броя на атомите си и се трансфомира в озон.
Този процес се извършва само от специално обучен екип специалисти. Концентрацията и дозировката на озона се определят спрямо патологията на заобяването и назначеното лечение.
Терапевтични ефекти на озона и области на приложение
За медицински цели озонът може да се прилага парентерално (автохемотерапия), за чревна озон инсуфлация, вагинална озон инсуфлация, за подкожно и мускулно озониране, вътреставно озониране и външно озониране.
Стимулиране на нормално кръвообращение
Озонът има благоприятен ефект върху организма, тъй като подобрява метаболизма по естествен начин. Увеличавайки притока на кръв към засегнатите органи, тъкани и клетки, той им набавя достатъчно количество кислород. По този начин озонът подобрява снабдяването с енергия на областите, където протичат възпалителни процеси.
По същия начин, като насърчава кръвообращението, той подкрепя и детоксикацията на черния дроб и намалява нивата на холестерол и пикочна киселина, като помага за елиминирането на твърдите компоненти в кръвта.
Последователното приложение на медицински озон води до значително увеличаване на нивата на кислород във всички телесни клетки. Това от своя страна води до подобряване на клетъчния капацитет за автоматично възстановяване и значително намаляване на клетъчното увреждане поради липса на кислород, независимо от основното заболяване.
Приложението на озона може да бъде от изключителна полза в контекста на COVID-19, който води до ниски нива на кислород в кръвта (така наречената понижена кислородна сатурация). Озонът тепърва ще се анализира като потенциално терапевтично средство за лечение на COVID-19.
Активиране на имунната система
Медицинската озонотерапия действа стимулиращо на имунната система. Продуктите, получени в резултат на разпадането на озона, се държат като биологични активатори на моноцитите и Т-клетките, като насърчават постепенното освобождаване на цитокини като интерферон (IFN) гама и бета, фактор на туморна некроза (TNF) и различни видове интерлевкини (IL). Всички те подобряват способностите на имунната система при борбата ѝ с проблеми като алергии и автоимунни заболявания – псориазис, астма, ревматоиден артрит и други.
Стимулиране на ензимните защити и механизми
Озонът е способен да усили антиоксидантната защита на тялото и да коригира дисбаланса в редокс-системата. Няколко научни изследвания показват, че озонът стимулира производството на три ензима, които изграждат основната окислителна защита на организма и се изправят в битка със свободните радикали: супероксиддисмутаза, каталаза и глутатионпероксидаза.
Тъканна регенерация
Озонът има мощен стимулиращ ефект върху ретикуло-ендотелната система, като е в състояние да възстанови и поправи вътрешните стени на малките кръвоносни съдове.
Доказано е също така, че озонът има благоприятен ефект върху азотния оксид, който е от решаващо значение за поддържането на оптимални нива на капилярната дилатация и кръвния поток.
Метаболен регулатор
Няколко проучвания показват регулаторното действие на озона върху метаболизма. Например, биохимичните параметри с нарушени стойности (холестерол, триглицериди, креатинин, пикочна киселина, глюкоза и други), са нормализирани в края на циклите на лечение, а тези с нормални нива – се поддържат без промяна през цялото време. Има клинични доказателства, че озоновата терапия подобрява живота на пациентите с диабет, до степен, че някои инсулинозависими диабетици са успели да намалят дневната доза на инсулина с между 30% и 50%. Това се дължи на способността на озона да подобрява клетъчната гликолиза (използването на захар от клетките).
Озонотерапия за детоксикация
Водейки съвременен начин на живот е почти невъзможно да се предпазим от излагане на различни токсини и тежки метали. При попадане в тялото те оказват негативни ефекти върху здравето и функционирането на множество органи и ситеми. Токсините и тежките метали могат да навредят на метаболизма, имунната и нервната системи и устойчивостта на тялото на стрес.
Затова е важно да се погрижим за естествените процеси на детоксикация, протичащи в организма. Това е възможно като ограничим токсичната експозиция на цигарен дим, алкохол, електромагнитни излъчвания и други.
Освен чрез пълноценна диета, един от най-добрите начини да направим това е чрез редовна терапия с озон или използване на инфрачервена или озонова сауна. Инфрачервените сауни използват светлина за производство на суха топлина. Времето, прекарано в инфрачервена сауна, е добро за цялостното здраве.
Озоновата сауна, на свой ред, е специална капсула, която осигурява едновременно релаксиращо и полезно изживяване. Проникващият през кожата озон стимулира детоксикиращите процеси в тялото. Озонът активира периферната циркулаторна и лимфна системи. Когато се съчае с термалния ефект от сауната, озонът е изключително ефективен. Чрез озон сауна може да се осигури и локален противовъзпалителен ефек при редица кожни заболявания.
Индикации за провеждане на озон терапия
– превантивно приложение за засилване на имунитета, витализиране на кожата, повишаване на енергията и стимулиране на метаболизма;
– детоксикация (озон сауната е препоръчителна при провеждане на всички видове детоксикация);
– кожни заболявания: атопичен дерматит, екзема, псориазис и др.;
– грип и вирусни заболявания;
– артрит, мускулен и ставен ревматизъм;
– мускулна умора, трудно възстановяване след физически труд и спорт;
– подагра (допълваща част към основното лечение);
– нарушено оросяване на крайниците;
– нарушен лимфен дренаж;
– релаксира мускулатурата и ставния апарат;
– целулит;
Контраиндикации
– сърдечна недостатъчност;
– бъбречна недостатъчност;
– хипертиреоидизъм;
– открити рани и гнойно-септични процеси (препоръчително е външно озониране) ;
Озонова терапия при COVID-19
Съществуват известен брой проучвания, които разглеждат приложението на озон терапия при болестта причинена от новия коронавирус SARS-CoV-2.
Озоновата терапия е сред различните възможни терапии при пневмония, причинена от усложнения на SARS-CoV-2. Озонотерапията има имунологична роля поради модулацията на цитокини и интерферони, включително индуцирането на гама интерферон. Някои данни предполагат възможната роля на озоновата терапия при SARS. Всеки метод или медицинско средство, което може да смекчи симптомите и да помогне в борбата срещу новия коронавирус, е добре дошло. Това се отнася и за озоновата терапия – нараства интересът към нея във връзка с лечението на COVID-19 и последващото възстановяване. Озонова терапия също може да се прилага и като допълнение към стандартните протоколи за лечение по преценка на лекарския екип.
Ако трябва да навлезем в малко повече детайли, то може да посочим следната информация: базите данни PubMed и Scopus и уебсайтът на Italian Scientific Society of Oxygen Ozone Therapy са проучени за идентифициране на статии, фокусирани върху озоновата терапия. Търсенето е ограничено до статии, публикувани в периода от януари 2011 г. до юли 2020 г. От близо 300 статии, открити за озоновата терапия, 12 са избрани и разгледани подробно.
Установено е, че озонът упражнява антивирусна активност чрез инхибиране на вирусната репликация и директна инактивация на вирусите.
Озонът подобрява действието на антивирусните лекарства, но не е алтернатива на тези медикаменти и не може да ги замести.
Комбинираното лечение с включване на озон и антивирусни средства показва намаляване на възпалението и увреждането на белите дробове. Начините на приложение на озон са директно по интравенозен път, чрез основна автохемотерапия и екстраваскуларна оксигенация-озониране на кръвта.
Озонотерапия в Detox Center
Озонотерапията обхваща няколко разновидности от медицински манипулации, при които озонът е в строго контролирана концентрация, така че да няма опасност от предозиране. Озонът се произвежда от чист кислород (медицински кислород) под въздействието на изключително висок заряд електрическа енергия. В зависимост от диагнозата и целите на терапията, могат да се приложат няколко вида терапия с озон:
- Автохемотерапия – Автохемотерапията представлява озониране под “високо налягане” на 150-200 мл. собствена венозна кръв. Озонирането под “високо налягане” е иновативна озон процедура на HAB Gmbh, при която озоно-кислородната смес влиза в многократно по-наситен контакт с формените елементи на кръвта и така се постигат по-добри терапевтични резултати;
- Чревна озон инсуфлация – извършва се чрез подаване на дозирано количество озоно-кислородна смес в дебелото черво. Тя може да се стори неподходяща и пораждаща дискомфорт за някои хора и поради това се прилага по-рядко;
- Вагинална озон инсуфлация – чрез малък катетър озоно-кислородната смес се въвежда директно във влагалището;
- Подкожно и мускулно озониране;
- Външно озониране и други.
Детайлна информация за всеки вид озонотерапия ще намерите на страницата на услугата.
Използвани ресурси
- Cattel F, Giordano S, Bertiond C, et al. Ozone therapy in COVID-19: A narrative review. Virus Res. 2021;291:198207. doi:10.1016/j.virusres.2020.198207
- Ozone therapy for patients with COVID-19 pneumonia: preliminary report of a prospective case-control study
- Alberto Hernández, Montserrat Viñals, Asunción Pablos, Francisco Vilás, Peter J Papadakos, Duminda Wijeysundera, Sergio D. Bergese, Marc Vives
- medRxiv 2020.06.03.20117994; doi: https://doi.org/10.1101/2020.06.03.20117994
- Ozone Therapy as a Possible Option in COVID-19 Management Gavazza Alessandra, Marchegiani Andrea, Rossi Giacomo, Franzini Marianno, Spaterna Andrea, Mangiaterra Sara, Cerquetella Matteo; Frontiers in Public Health https://www.frontiersin.org/article/10.3389/fpubh.2020.00417 DOI=10.3389/fpubh.2020.00417 ISSN=2296-2565