Какво представлява болестта на Крон?
Болестта на Крон, наричана още регионален ентерит, е имунно заболяване с хронично възпаление на червата и храносмилателния тракт. Настъпва в следствие на грешна реакция на имунната система, при която тя атакува собствения стомашно-чревен тракт. Може да засегне всяка част – от устата до ануса. Протича като изострени периоди и ремисии. Името идва от американския гастроентеролог д-р Бърил Крон, който за първи път описва болестта.
Типични признаци на болест на Крон
Болестта на Крон предизвика коремна болка, силна диария, умора, загуба на тегло и недохранване. Възпалението често се разпространява дълбоко в слоевете на засегнатата тъкан на червата. Заболяването може да бъде едновременно болезнено и изтощаващо, а понякога може да доведе до животозастрашаващи усложнения.
В зависимост от мястото на възпалението има няколко вида болести на Крон – Илеоколит (в края на тънките черва и дебелото черво), Илеит (възпаление на илеума), Гастродуоденален (в стомаха и дванадесетопръстника) и Колит на Крон (засяга колона).
Обикновено болестта на Крон продължава през целия живот. За съжаление не може да се излекува напълно, но при продължителна терапия може да се постигне дълготраен ефект върху чревната лигавица, тъй като това е единственият начин да се предотврати трайното увреждане на храносмилателния тракт.
Симптоми
Признаците и симптомите на болестта на Крон могат да варират от леки до тежки. Те обикновено се развиват постепенно, но понякога ще се появят внезапно, без предупреждение. Може да имате и периоди от време, когато нямате признаци или симптоми. Когато заболяването е активно, признаците и симптомите могат да включват:
- диария и постоянни пристъпи, които не реагират на лекарства без рецепта;
- треска;
- умора и липса на тонус;
- болки в корема и спазми и подуване на корема след хранене;
- кръв в изпражненията;
- болки в устата;
- намален апетит и загуба на тегло;
- болка или дренаж близо до или около ануса поради възпаление от тунел в кожата (фистула);
- гадене;
- анемия, недостиг на желязо;
- дефицит на витамин В12;
- загуба на течности, жизненоважни хранителни вещества и кръв;
- други признаци и симптоми.
Хората с тежка болест на Крон също могат да изпитат:
- Възпаление на кожата, очите и ставите;
- Възпаление на черния дроб или жлъчните пътища;
- Забавен растеж или сексуално развитие при деца;
Хранителен режим – на първо място при Болест на Крон
Хранителният режим е от съществено значение при болестта на Крон, особено при децата и юношите. Има опасност те да спрат развитието си от недохранване и гладуване. Правилно подбраните храни като приготвените на пара ще ви помогнат да си набавите нужните витамини и минерали. Винаги ги предпочитайте пред печените, а пържените са тотално изключени. Следвайте стъпките по-долу, за да успеете да се храните пълноценно, въпреки болестта:
- Повече вода – Ако болестта е обострена и имате диария е възможно да сте обезводнени. Затова пийте повече вода от нормалното количество;
- Избягвайте газирани напитки и голямото количество кафе, консумирайте обикновена минерална вода, за да си набавите минерали. Можете да пиете чай и плодови и зеленчукови сокове, които не са кисели;
- Ако искате да пиете алкохол, не прекалявайте. Чаша вино или бира е допустимо количество. Ако болестта е в напреднала форма може да се наложи да ограничите приема напълно.
- Позволени са пюретата от плодове, не приемайте цитруси и сокове от тях;
- От зърнените храни можете да ядете грис, лимец, ориз и макаронени изделия, варени картофи;
- Избягвайте големите количества мазнина, пържените храни, мазните колбаси и меса, както и майонезата;
- Не яжте топли, студени, пикантни, кисели и сладки храни;
- Вместо пълнозърнест хляб, изберете хляб от бяло брашно;
- Нискомаслената риба, говеждо без мазнини, пуйка, птиче месо и меко сварените яйца ще ви позволят да набавите нужния протеин;
- Ако ви се хапват сладкиши си пригответе домашни, без шоколад, сметана и много мазнини. Използвайте стевия вместо захар;
- Не спирайте да ядете, дори и да ви се гади или да усещате болка в корема. Не забравяйте, че не бива да губите килограми;
- Проверете дали страдате от дефицит на витамин В12, витамин D и минерали като калций и желязо и ако е така ги приемете под форма на хранителни добавки;
- Избягвайте храните, богати на фибри, за да предотвратите дразненето на стомаха;
- Намалете млечните храни;
- Избягвайте храните, които подуват стомаха.
Диагностика
На първо място посетете гастроентеролог и направете нужните изследвания. Той вероятно ще проследи историята на състоянието ви и заболяванията във вашето семейство. След прегледа може да назначи изследвания като ендоскопия, хистология, кръвни тестове, изследване на изпражненията, рентгенография на корем, СТ ентерография, магнитно-резонансна томография, ЯМР на таза, ултразвук и други спрямо състоянието ви и оплакванията ви.
Тъй като все по-често се наблюдава връзката на хранителната непоносимост с десетките случаи на автоимунни заболявания, е възможно да проявявате симптомите, които са типични за болестта на Крон, заради имунни комплекси, които са се образували в кръвта и могат да предизвикат скрити възпалителни реакции. Нужно е да разберете дали страдате от хранителна непоносимост, позната и като хранителна алергия тип III, за да предотвратите допълнително раздразнение от храни, които не ви се отразяват благоприятно.
Препоръчваме ви да си направите иновативния кръвен тест за хранителна непоносимост ImuPro като допълнителна диагностика. Той ще ви помогне да разберете кои храни повече дразнят стомаха и червата и как да се справите с болестта на Крон чрез подходяща диета.
Тестът изследва наличието на антитела IgG, които са признак за хранителната алергия. Кръвният серум се изпраща в лаборатория в Германия и се изследва по метода ELISA. Анализират се до 270 вида храни, отделени в индивидуални проби. Резултатите измерват количеството на IgG антитела и се категоризират в три групи: “незавишени”, “завишени” и “много завишени”. ImuPro ще ви изготви и план за хранителен режим с персонализирани рецепти и проследимост на състоянието на пациента. Освен това ще имате връзка с нашите консултанти.
С малко положени усилия ще успеете да си върнете нормалното ежедневие, дори и да страдате от Болестта на Крон. Опитайте се да спазвате препоръките ни и обърнете най-голямо внимание на храната, която приемате, за да успеете да задържите състояние на ремисия възможно най-дълго време.