С напредването на възрастта много от нас просто обвиняват възрастта си за здравословните проблеми, с които се сблъскват. Дали умора или покачване на теглото, хормонален дисбаланс – проблемите могат да бъдат от много различен характер. Други от нас пък страдат от безсъние, пропускливи черва, суха кожа и косопад. И освен всичко това либидото сякаш остава някъде в небитието, заровено изпод множеството отговорности и тревоги. Може да изпаднем в мрачно настроение или дори в депресия, или да изпитаме загуба на паметта и нарушена способност за концентрация, забравяйки за пореден път ключовете си.
Много пъти хормоналният дисбаланс е основната причина за тези разнообразни симптоми. Такъв дисбаланс може да възникне поради естествени промени, включително менопауза при жените и спад в нивата на тестостерона при мъжете. В допълнение, токсините от околната среда и диетата могат да ускорят хормоналния дисбаланс и да направят симптомите по-тежки. Но намаленото качество на живот не е предначертано за вашия живот, дори напротив. По отношение на хормоните има какво да се направи, ако са дисбалансирани. Биоидентичната хормон-заместителна терапия може да бъде в състояние ефективно да адресира проблемът с хормоналния дисбаланс.
Какво представляват хормоните
Хормоните са молекули, произведени от ендокринната система, които изпращат съобщения до различни части на тялото. Те помагат за регулиране на процесите в тялото ви, свързани с глада, кръвното налягане, съня, либидото, способността за концентрация и много други. Хормоните са от съществено значение за репродуктивната функция и при двата пола, но те са от съществено значение и за всички системи на тялото.
Всяка хормон-произвеждаща жлеза в организма произвежда хормон с много специализирана цел, както следва:
- Хипоталамус: регулира телесната температура, глада, настроението, жаждата, съня и либидото;
- Хипофиза: жлезата магьосник, контролираща останалите жлези зад кулисите;
- Паращитовидната жлеза: регулира метаболизма на калция;
- Панкреас: произвежда инсулин, за да помогне храната да се използва като енергия.
- Щитовидна жлеза: регулира сърдечния ритъм и начина, по който се използват калориите, произвежда собствени щитовидни хормони;
- Надбъбречни жлези: произвеждат хормони на стреса;
- Епифизна жлеза: произвежда мелатонин за регулиране на телесния вътрешен часовник;
- Яйчници: секретират полови хормони за използване в репродуктивния цикъл;
- Тестиси: произвеждат тестостерон и сперма.
Как хормоните влияят на секса и репродукцията
Репродуктивните хормони се произвеждат от яйчниците и тестисите. Яйчниците произвеждат естроген, прогестерон и андрогени, докато тестисите произвеждат андрогени като тестостерон.
Пубертетът, развитието на гърдите, способността да забременеете, ако сте жена или да произвеждате сперма, ако сте мъж и растежа на окосмяването по тялото са повлияни от репродуктивните хормони. Нивата на тези хормони варират през целия живот на човека, като обикновено намаляват с напредване на възрастта.
За жените с менструален цикъл, тези хормони се променят през цялото му времетраене през репродуктивните години, освен ако не се приемат противозачатъчни хапчета.
Бременността е времето на най-сериозната хормонална промяна за организма на жената. Тялото дори създава нов орган, наречен плацента, който отделя прогестерон. Тази нова структура осигурява кислород и хранителни вещества на растящото бебе и премахва отпадъчните продукти от кръвта на бебето.
Какво трябва да знаете за репродуктивните хормони
Менструалният цикъл е нещо повече от менструация – това е сложен прилив и отлив на хормони, които карат вашата репродуктивна система да функционира. Без хормони репродуктивните ви органи биха останали в застой без да изпълнят едно от важните си предназначения.
Докато половите хормони естроген и тестостерон са мощни, те се нуждаят от помощ от протеин, наречен глобулин, свързващ половите хормони (SHBG), за да функционират правилно. SHBG е като „крадец“, който грабва определен полов хормон, премахвайки го от директната циркулация в тялото и го транспортира до необходимата тъкан.
Други хормони, участващи в менструалния цикъл, включват:
- Фоликулостимулиращ хормон (FSH), предизвикващ узряване на яйцеклетка в яйчника;
- Лутеинизиращ хормон (LH), стимулиращ освобождаването на яйцеклетката.
Какво е хормонален дисбаланс
Хормонален дисбаланс възниква, когато тялото не произвежда достатъчно или твърде много от определен хормон. И тъй като хормоналният дисбаланс често се представя като малкo неудобствo или имитира други състояния като запек или диария, загуба или наддаване на твърде много тегло, горещи вълни, изпотяване, изтощение и безплодие, много хора пренебрегват симптомите и не търсят медицинско лечение.
Най-опасното при хормоналния дисбаланс всъщност не е симптомът, а какво може да представлява и да последва при липса на лечение.
Най-често срещаните причини за хормонален дисбаланс варират от диабет до проблеми с щитовидната жлеза, проблеми с други ендокринни жлези и възможни тумори – доброкачествени или злокачествени. Ако тялото ви реагира по този начин на промените в химичните вещества на тялото ви, това може да е признак на по-дълбок проблем, който може да бъде опасен, ако не се лекува.
По-специално при жените, хормонален дисбаланс може да покаже ранно начало на менопаузата, синдром на поликистозните яйчници, първична яйчникова недостатъчност и дори рак на яйчниците, наред с други състояния. При мъжете хормоналният дисбаланс може да показва произволен брой състояния, включително рак на простатата.
Какво представлява биоидентичната хормон-заместителна терапия
Биоидентичните хормони са хормони, получени от растения. Те са химически идентични с тези в човешкото тяло. Биоидентичната хормонална заместителна терапия (BHRT) използва тези хормони, за да помогне за справяне със симптомите, свързани с хормоналния дисбаланс.
Лечението включва изчерпателен анализ на текущите нива на хормоните на пациента, здравословна история и нужди. Според тази подробна информация лекарят предписва персонализиран план за лечение, който може да включва един хормон или комбинация от няколко.
Продължителността на лечението също зависи от вашите индивидуални нужди и как се чувствате – някои хора може да се нуждаят от хормонална терапия за неопределено време, докато други много се нуждаят само от хормони, докато симптомите им отшумят.
За основа на по-голяма част от биоидентичните хормони се ползват екстракти от соя, витекс, див ямс, пасифлора.
За кого е подходяща биоидентичната хормонална заместителна терапия
Ако изпитвате класическите симптоми на стареене, свързани с хормонален дисбаланс и промени, може да се подложите на тази терапия, за да ви помогне да се почувствате по-здрави и по-млади. Тези симптоми могат да включват:
- Качване на тегло
- Ограничена енергия
- Косопад
- Липса на сексуално желание
- Депресия
- Промени в настроението
- Безсъние
- Лоша концентрация
- Загуба на паметта
- Надбъбречна умора
- Болести на щитовидната жлеза
- Метаболитен синдром
- Сексуално разстройство
Както беше отбелязано по-горе, менопаузата или андропаузата може да са основната причина за тези симптоми. В същото време токсините от околната среда и диетата могат да нарушат хормоналния дисбаланс или да влошат съществуващия хормонален дисбаланс. Ако симптоми като тези са започнали да засягат качеството ви на живот, биоидентичната хормонозаместителна терапия е подходяща за вас.
Списък на основните хормонални препарати, с които работим в Detox Center
– Androstanolon;
– DHEA;
– Estradiol;
– Estriol;
– Hydrocortisone;
– Levothyroxine (T4);
– Liothyronine (T3);
– Melatonin;
– Progesterone;
– Pregnenolon;
– Testosterone.
Фармацевтични форми и дозировки:
– Липозомален гел;
– Крем;
– Капсули;
– Капсули с бавно освобождаване;
– Вагинални капсули;
– Пастили;
– Супозитории (свещички за вагинално/ректално приложение);
– Капки;
– Лосиони;
– Форми за специални индикации: крем при акне, целулит, бръчки и възрастова промяна на кожата на лице/деколте; лосион при косопад; хормонални очни капки при сухота; хормонален крем за повишаване на вагиналната лубрикация.
Всички хормонални препарати съдържат специфични носители предпазващи хормоните от киселинна деструкция и позволяващи оптимална абсорбция през кожата и чревната мукоза.