Една част от стомашно-чревните инфекции се разрешават в рамките на няколко дни или седмици без сериозни последици. Въпреки това, при новородени, кърмачета, имунокомпрометирани пациенти или възрастни хора, стомашно-чревните инфекции могат да бъдат потенциално сериозни заболявания. Диагностицирането на стомашно-чревни инфекции се извършва предимно чрез лабораторни тестове, използвани за откриване на култура или антиген от проби от изпражненията. За изключително акуратни резултати ние използваме иновативна Фецес диагностика, която се извършва в ексклузивно партньорство с лаборатория Labor Rosler.
Ако страдате от:
- Хроничен или остър гастроентерит;
- IBD – възпалително заболяване на червата;
- Предполагаема инфекция с Helicobacter Pylori;
- Чревни възпаления;
- Бактериални инфекции;
- Паразитни инфекции;
- Вирусни инфекции,
то тази тема е точно за вас, защото ще ви помогнем да се ориентирате в диагностичния метод, който ще даде най-прецизни резултати за състоянието ви.
Необходимост и параметри на фецес диагностиката
Анализ на фецеса представлява поредица от тестове, направени върху проба от изпражненията, за да се диагностицират определени състояния, засягащи храносмилателния тракт. Тези състояния могат да включват инфекция (като например от паразити, вируси или бактерии), лоша абсорбция на хранителни вещества и дори рак.
Изследванията на изпражненията са важен инструмент за подпомагане на здравните специалисти при определяне дали симптомите на дадено лице са причинени от някои възпалителни заболявания като болест на Крон (CD) или улцерозен колит (UC). Резултатите от фецес диагностика дават полезна информация, но те невинаги могат да се използват самостоятелно за диагностициране на конкретно състояние. Поради тази причина, резултатите от тестовете на фецеса се използват заедно с резултатите от физикално изследване, кръвни тестове и диагностични процедури, включително ендоскопия и образна диагностика.
За анализ се взема проба от фецес в чист контейнер и след това се изпраща в лаборатория, в случая ние изпращаме до лаборатория Labor Rosler – Германия. Лаборатория Labor Rosler има над 30 години опит във фецес диагностиката. Специализирана е в персонален анализ, експертиза и епикриза на десетки специфични параметри от микробиологията, имунологията, биохимията и нутриционистиката само на база на фекална проба.
Лабораторният анализ включва микроскопско изследване, химически тестове и микробиологични тестове. Пробата ще бъде проверена за цвят, консистенция, количество, форма, миризма и наличието на конкретни бактерии и други вещества.
Параметрите на фецес диагностика могат да бъдат от различно естество, както следва:
- Хеликобактер пилори антиген
Този патоген е основната причина за гастрит, киселини и рак на стомаха. Този антигенен тест може да помогне при разграничаване на стомашни оплаквания от други причини (например, киселинност след алкохол, кафе, цигари и стрес). Определянето на Хеликобактер пилори-антиген в екскрементите е значително по-надеждно от кръвният тест за установяване на антитела, както и по-нетравмиращо и икономично от гастроскопия или дихателен тест.
- Ентеропатогенни вируси
Ротавирус, Аденовирус и особено Норо-вирус са най-популярните патогенни чревни вируси. Установяването на ентеропатогенни вируси показва възможни причини за диария.
- Ентеропатогенни паразити
Заразяването с паразити се диагностицира при голяма част от популацията. Лаборатория Labor Rosler извършва разширен микроскопски и антигенен тест за паразити, с което се покирва оптимално голяма част от подозираните паразитни причинители.
- EDN/EDX
EDN е нов параметър за оценка на текущо клинично или субклинично възпаление, локализирано в червата, причинено от хранителни алергени. Това е новротоксин произлизащ от еозинофилите, които са провокирани от алергени и патогени. Най-често се открива в тъкани, където еозинофилите се отделят активно: кожа, бели дробове, урогенитален и гастроинтестинален тракт. Натрупването на EDN в червата се свързва с възпаления и тъканно увреждане, но специално е повишен при хранителни алергии (без непоносимости).
- Калпротектин
Калпротектинът е калций и цинк свързващ протеин с антибактериални свойства, основен компонент на неутрофилните гранулоцити и макрофагите. Той е показател за остри или хронични възпалителни процеси на чревната мукоза и се използва за разграничаване на органичната и функционалната диария.
- Зонулин
Зонулинът е протеин, който участва в регулирането на чревната пропускливост, като модулира тесните връзки между клетките на чревната стена. Зонулинът се свързва със специфични рецептори на епителните клетки и активира биохимични процеси, увеличаващи пропускливостта между чревните клетките. Този феномен е наречен „пропускливо черво”.
- Хистамин
Хистаминът е естествено вещество, отделяно от имунната система, след като е била изложена на алерген. Хистаминът също се отделя и от увредени клетки и действа като вазодилататор. Повишени стойности на хистамин могат да се регистрират и при неефективност на ензима диаминооксидаза (DAO). Това нарушение е познато като хистаминова непоносимост и свързано с типична симптоматика след прием на храни, които стимулират отделянето на хистамин.
- Хемоглобин
При превенция срещу рак на дебелото черво, откриването на хемоглобин във фекалиите може да се използва като маркер за стомашно-чревен кръвоизлив. Туморите и полипите са възможен източник на кръв във фекалиите. При откриване на хемоглобин в пробата се препоръчва извършването на изясняваща причината колоноскопия.
- Секреторен имуноглобулин А (sIgA)
Лаборатория Labor Rosler анализира секреторният имуноглобулин А (sIgA), като индикатор за локалната защита на тялото в чревната лигавица. Стойностите показват способност за устойчивост или слабост на тази важна част на имунната система, като причина или предразположение за свръхрастеж на вредни бактерии и/ или дрожди, както и повтарящи се инфекции.
- Чревна флора
Базовата чревна флора включва изследване за физиологични аеробни и анаеробни бактерии, хистамин продуциращи микоорганизми, дисбиотични бактерии, гъбички и дрожди. Всички те се преброяват точно на грам екскремент. Оценява се връзката между разнообразната флора и храносмилателните маркери и относителния баланс / дисбаланс между тях. Отбелязват се състояния на Еубиоза – Дисбиоза, Ферментация – Гниене и гъбични агенти. При анализа на чревната флора се измерва и рН на фецеса. Алкалните или киселинни промени се обясняват с промените, предизвикани от храна или флора.
Разширеният анализ включва допълнително към базовата флора, разширено изследване на Клостридия и бактерии потенциални причители на автоимунни процеси.
- Храносмилателни остатъци
Лаборатория Labor Rosler анализира храносмилателните остатъци като мазнини, белтъчини, захар (въглехидрати), фибри и вода. Това точно определяне в процент (на 100 грама екскременти) показва качеството на храната и дава ценна информация за баланса на храненето, пълноценността на храносмилането и адекватността при усвояване на хранителните продукти. Разширено тестване на Labor Rosler в тази сфера от анализа на екскременти дава общ поглед на диетата и способността на тялото да възприема и усвоява.
Този вид микробиологично изследване дава персонализирани препоръки за успешно лечение на различни състояния. За разлика от други диагностични методи, фецес диагностиката в DeTox Center се характеризира като безопасна, неинвазивна и без риск от странични ефекти.
Насоки за фецес диагностика
Както беше отбелязано и в началото, има определени състояния, при които се препоръчва прилагането на този тип диагностика за получаване на точни резултати. Насоките за изследване на фецес могат да се групират условно по следния начин:
Симптоми и заболявания, локализирани в храносмилателната система
- Подуване на корема;
- Газове, разстройство, запек;
- Болки в корема с неустановена причина;
- Киселини, колики;
- Гадене, повръщане;
- Колит, хроничен улцерозен колит,
- Болест на Крон;
- Гастрит;
- Eнтероколит и други.
Симптоми и заболявания, причинени от нарушения на храносмилателния процес
- Пропускливост на червата;
- Често боледуване, инфекции с неясна причина;
- Загуба на тегло, недохранване, неусвояване на храната;
- Наднормено тегло;
- Хранителни непоносимости;
- Хроничен ринит, хрема;
- Алергии;
- Хронична умора;
- Главоболие;
- Лош дъх, пародонтоза;
- Кожни проблеми (екзема, акне, псориазис, атопичен дерматит и други);
- Метаболитни нарушения;
- Гинекологични нарушения;
- Аутизъм и други.
С помощта на фецес диагностика могат да се установят причинителите на различни чревни инфекциозни заболявания, както и да се идентифицират причините за дисбактериоза. Нарушаването на чревния баланс може да е породено от множество фактори, които присъстват в горепосочените примери, а от там се отваря и допълнителна „врата“ за инвазията на бактериални и вирусни организми. Фецес диагностиката е методът, който може да помогне за разбиране на връзките между състоянието на чревната флора, храносмилателната система като цяло и състоянието на здравето ви.
Процедурата е с персонализиран характер и се предлага в различни диагностични панели. Тях ще откриете на страницата на самата услуга Фецес диагностика в меню „Диагностични панели“. Оформени са така, защото чревният баланс е наистина сложен комплекс от елементи, който зависи и от външни, и от вътрешни фактори, които трябва да се разглеждат заедно. Те се изследват в различна комбинация според самия диагностичен панел, като всеки от тях е с различна насоченост.