Все повече хора се интересуват от състоянието на своите хормони и провеждането на хормонална терапия, която често се препоръчва при хормонален дисбаланс. Някои от тях смятат, че хормоналните лекарства са необходими, за да овладеят проблемите и не се страхуват да ги вземат. А други търсят алтернативи на синтетичните хормони, като например чрез био-идентична хормоно-заместителна терапия.
Но истината се крие далеч зад клишираните изрази, защото хормоните са много повече от просто компоненти на ендокринната система.
Нека първо определим: какво представляват хормоните
Като цяло, хормонът е вещество, което се произвежда вътре в тялото, засяга определени клетки и в същото време променя техния метаболизъм. Хормоните се освобождават, когато тялото трябва да се адаптира към някаква нова ситуация. Клетките имат рецептори за хормони (но за витамини, например, нямат рецептори). И тези рецептори не са на всички клетки, а само на някои, които изпълняват специфична функция в организма. Например, хормоните на щитовидната жлеза засягат метаболизма, количеството произведена топлина и влияят върху настроението.
Важно е да се знае, че хормоните са предназначени да адаптират организма на човека към случващото се. В публикации на здравна тема често се използва фразата „хормонален фон“ и се казва, че той трябва да бъде коригиран, ако е нарушен. Синоним на това понятие е хормоналният дисбаланс, който е в основата на някои автоимунни заболявания като тиреоидит на Хашимото.
В отговор на сигнал от мозъка, хормоните се секретират директно в кръвта от жлезите, които ги произвеждат и съхраняват. Тези жлези съставляват така наречената ендокринна система (ендокринна система означава „вътрешно секретиране“, тъй като има и екзокринна система). Химикали, които пречат на функцията на хормоните, са познати като ендокринно смущаващи. Такива са бисфенол-А, фталатите и някои други, които се съдържат в пластмасови изделия.
Някои от най-важните функции на хормоните са:
- Участие в растежа и развитието на клетки и тъкани;
- Участие в хранителния метаболизъм;
- Иницииране и поддържане на сексуално развитие и размножаване при двата пола;
- Поддържане на телесната температура;
- Контролиране на жаждата и апетита;
- Регулиране на настроението и когнитивните функции.
Първичните хормонални жлези – от къде идват хормоните
Не е само една жлезата, която отговаря за производството и контрола на хормоните. В тези процеси са въвлечени различни ендокринни жлези, както следва:
- Хипоталамус: Той е отговорен за поддържането на телесната температура, контролира жаждата, съня, глада, емоциите, настроенията и позволява освобождаването на хормони;
- Щитовидна жлеза: Тази жлеза помага за контролиране на количеството калций в организма, произвежда хормони, които определят как се изгарят калориите, както и сърдечния ритъм;
- Тимус: Той подпомага функционирането на адаптивната имунна система и произвежда Т-клетки;
- Панкреас: Тази жлеза образува инсулин, който помага за поддържане на нивата на кръвната захар;
- Надбъбречна жлеза: Тази жлеза произвежда хормоните, които контролират сексуалното желание, кортизола и хормона на стреса;
- Хипофиза: Тя също се нарича „главна контролна жлеза“. Това е така, защото хипофизната жлеза помага при контролиране на други жлези и хормони, които предизвикват растеж и развитие;
- Яйчници: При жените яйчниците отделят естроген, прогестерон, тестостерон и други женски полови хормони;
- Тестиси: При мъжете тестисите изработват мъжкия полов хормон, тестостерона и произвеждат сперматозоиди.
Болести и хормони – важни подробности
Има някои заболявания, които са провокирани от дисбаланс на различни хормони: хипотиреоидизъм – малко тироксин, хипертиреоидизъм – много тироксин, дисменорея – малко женски полови хормони, захарен диабет – малко инсулин. Медицински специалист ендокринолог знае как хормоните взаимодействат помежду си и може да обясни защо има дисбаланс след проведени диагностични изследвания.
Очевидно най-често хормоните се асоциират с половите хормони, но всъщност хормоните са доста повече. Има и щитовидни хормони, като тетрайодтиронин (тироксин – Т4) и трийодтиронин (Т3), надбъбречни хормони като адреналин и норадреналин, панкреатични хормони като инсулинът и още много.
Невероятният баланс, в който трябва да бъдат нашите хормони, понякога се нарушава. От стрес, напрежение, заболявания или боледуване, всички тези фактори разстройват хомеостазата като цяло и променят метаболизма на хормоните. От там следват и промени в настроението, апетита, съня и работоспособността.
Симптоми, които издават промени в хормоналните нива
Може ли хората сами да определим симптомите в себе си, които ще покажат дали има дисбаланс на ендокринната система?
Като правило първите симптоми при хормоналните проблеми не са специфични. В повечето случаи първият симптом е обща слабост и умора.
Това обаче не е достатъчно. Много хора изпитват слабост, но те не отиват при лекаря с този проблем, докато не видят нови прояви. Най-честата ендокринна болест е диабет. Класическите ѝ симптоми са полиурия и полидипсия (патологично повишена жажда). Човек често посещава в тоалетната и пие много вода.
Тогава той вече обръща внимание на симптомите, но при по-ранните прояви на диабета той може да не реагира. Например, в началото на захарния диабет, теглото може да намалее, докато се поддържа нормален начин на живот. За повечето хора това е причина за радост, но действително има проблем, за който не подозират.
Единствено може да се разбере дали хормоните са в норма е провеждането на тест за хормони, като някои хормони се тестват по различно време от месеца. Това правило важи за щитовидните хормони, докато при другите няма специфики.
В DeTox Center се ползва тест чрез слюнка, за да се измерят 7 вида човешки хормони, които са важни за откриването на някои болести. Става дума за естроген, естрадиол и естриол, прогестерон и тестостерон; надбъбречни хормони: DHEA и кортизол. Ако нивата им са под или над нормата, това говори за дисбаланс в хормоналния фон и трябва да се вземат конкретни мерки.
Например, особено полезен е тестът със слюнка за нивата на хормоните за хора, които имат определена симптоматика:
- Нарушен менструален цикъл или тежък ПМС;
- Хормонални промени в следствие на остаряване;
- Спад в либидото и сексуални смущения;
- Препоръки за хормоно-заместителна терапия при жени по време на менопауза;
Има 3 вида панели, които може да се тестват в DeTox Center според предпочитанията на пациента. Ето какво съдържат:
- Comprehensive Plus Panel – естрогени (eстрон, естриол, естрадиол), прогестерон, тестостерон, DHEA, 4-разов кортизол;
- Comprehensive Panel – естрадиол, прогестерон, тестостерон, DHEA, 4-разов кортизол;
- Short Comprehensive Plus Panel – Естрон, естриол, естрадиол, прогестерон, тестостерон, DHEA, 2-разов кортизол.
Какви са предимствата на теста със слюнка в DeTox Center
Хормоналните панели чрез слюнка дават качествени резултати и много хора и ги предпочитат като удобна и минимално инвазивна процедура с максимум информация. По принцип количествата на измерените в кръвта хормони са далеч по-високи от нивата им в слюнката, но не са обективни за реално измерване на хормоналния статус.
От клинична гледна точка, свободните хормони се считат за активни хормони, които са на разположение за използване от тъканите и точно те се изследват при този тест чрез слюнка.
Какво трябва да знаят пациентите за начина на събиране на пробата
Вземането на слюнка е неинвазивно и лесно за пациента. Поне 1 час преди събиране на пробата не трябва да се приема храни и течности и да не се мият зъбите, за да се предотврати кървене от венците.
Вземането на пробата става за не повече от 2-3 минути, материалът може да е годен за изследване до 3-4 дни, ако е в хладилник и може да бъде лесно транспортиран.
Заради изключителните удобства хормоналните панели чрез слюнка се налагат като средство при диагностициране на промени в хормоналния фон.
В резюме
Защо тестваме хормоните в слюнката?
Стероидните хормони в кръвния поток са 95-99% свързани с протеинови носители и в тази форма са недостъпни за разпространяващите ги тъкани. Тестът за слюнка измерва количеството хормон, наличен за разпространяващите тъкани – биодостъпното им количество. Поради тази причина, тестването на слюнката се отнася по-добре до специфичните симптоми на излишък или дефицит и е добър вариант за избор и мониторинг на хормонална терапия.
Несъответствието между свободните и свързаните с протеини хормони става особено важно, когато се наблюдава локално или трансдермално хормонално лечение. Проучванията показват, че този метод на доставяне води до повишени нива на тъканни хормони (по този начин измерими в слюнката), но не и паралелно нарастване на серумните нива. Следователно, серумните тестове не могат да се използват за наблюдение на локалната хормонална терапия.
Хормоните са мощни молекули, необходими за поддържане на физическото и психическото здраве. Дисбалансът на всеки един хормон може да преобърне вашето физическо и психическо здраве, причинявайки утежняващи и дори сериозни здравословни проблеми.