Уринарната инконтиненция е здравословен проблем, който се среща доста по-често отколкото си мислим. Представлява загуба на контрол на пикочния мехур. Двата най-често срещани вида уринарна инконтиненция, които засягат жените, са стрес инконтиненция и неотложна инконтиненция, наричани още „свръхактивен пикочен мехур“. Фактите сочат, че инконтиненцията засяга два пъти повече жените, отколкото мъжете. Това може да се дължи на факта, че бременността, раждането и менопаузата могат да направят уринарната инконтиненция по-вероятна, а и някои структурни промени в тялото може да предразполагат към това. Инконтиненцията от този тип може да бъде лекувана с правилен подход и терапия, за която ще ви разкажем днес.
NeoControl е името на терапията, която може да се прилага при уринарна инконтиненция, както и при пикочна и фецес стрес инконтиненция, инконтиненция след радикална простатектомия, хроничен простатит и други.
Ако искате да разберете как работи този метод и за кого е предназначена, потопете се в следващите редове.
Терапия с магнитно поле NeoControl – основи на действие
От края на 90-те години на миналия век в САЩ се използва така наречената ExMI терапия (Екстракорпорална терапия с магнитна инервация) за лечение на дисфункции на долните пикочни пътища. Този тип неинвазивна терапия се използва по-специално при лечение на симптоми на хиперактивен пикочен мехур, включително неотложна инконтиненция, стрес инконтиненция или инконтиненция от смесен тип.
Методът ExMI се основава на принципа на Фарадей за магнитната индукция, при който се генерира пулсиращо магнитно поле. Точно като електротерапията, тя упражнява своя ефект чрез стимулиране на свиване и отпускане, макар и с една малка разлика: не мускулните клетки, а вместо това се стимулират нервните клетки. Когато пациентът, напълно облечен, седне на лечебния стол, специално конструираната терапевтична глава, монтирана в основата на стола, фокусира магнитните импулси.
След това магнитните вълни проникват в тазовото дъно на дълбочина приблизително осем сантиметра и локално стимулират мускулите там, като активират всички клонове на пудендалните и спланхничните нерви. С всеки импулс мускулите се свиват и отпускат по начин, който може да се усети от пациента, като контракциите съответстват на честотата на импулсите на терапевтичната глава.
Терапевтичният стол се управлява с помощта на външен контролен блок. В това отношение програмирането на системата Neo Control може да варира, за да отговори на специфичните изисквания на пациента чрез индивидуално регулиране на продължителността, честотата и силата.
Проучвания, проведени в САЩ показват, че 20 сесии (по две 20-минутни сесии за период от шест седмици) са достатъчни за постигане на успешен терапевтичен резултат.
Пациентите, които остават седнали на стола през цялото време на Neo Control сесията, описват тази форма на терапия като приятна в сравнение с конвенционалните методи. Тук се крие успехът този метод, който всъщност е неинвазивната терапия. Стимулирането на външното свиване тренира мускулите на тазовото дъно и възстановява тяхната сила – напълно безболезнено за пациента. В много случаи възстановеното възприятие за разположението на мускулите и възстановената подвижност на тазовото дъно поставя на първо място етапа за активно упражнение на тазовото дъно и може съответно да подобри терапевтичния успех.
Рехабилитация на тазова мускулатура с Neo Control терапия в Detox Center
NeoControl® е нехирургично лечение на стреса, импулсите за ходене по нужда и смесената инконтиненция при жените. При пациенти с този тип инконтиненция, причинени от отслабване на мускулите на тазовото дъно, Neo Control може да предложи уникални терапевтични ползи. За разлика от други терапии, Neo Control упражнява всички мускули на тазовото дъно, за да възстанови силата и издръжливостта, като помага за възстановяване на контрола на пикочния мехур. Освен че е безболезнена и неинвазивна, терапията не изисква активно участие на пациента за разлика от други методи на физио и кинезитерапията, при които той трябва да изпълнява упражнения или конкретни движения.
Процедурите се приятни за пациентите и не изискват специални усилия. Ефектът, може би вече предположихте, се дължи на магнитното поле. За целта пациентът сяда на специален стол, който изпраща импулси към таза. Процедурата трае само 20 минути, през които може да се чете книга, да се гледа филм или просто да се насладите на усещането.
Уринарна инконтиненция – как и защо се стига до това
Уринарната инконтиненция – неволевата загуба на урина, е много често срещано състояние, за което никой не иска да говори. Поради стигмата, която го заобикаля, много хора са твърде унизени, за да потърсят помощ. Но повечето състояния, които причиняват този вид инконтиненция, могат да бъдат коригирани с медицински или алтернативни интервенции.
Най-честите причини за хронична инконтиненция включват:
- Свръхактивни мускули на пикочния мехур
- Отслабени мускули на тазовото дъно
- Увреждане на нервите, което засяга контрола на пикочния мехур
- Интерстициален цистит (хронично възпаление на пикочния мехур) или други състояния на пикочния мехур
- Инвалидност или ограничение, което затруднява бързото достигане до тоалетната
- Странични ефекти от операцията
- Запушване (обструкция)
- Неврологични разстройства като множествена склероза, инсулт или болест на Паркинсон
- При мъже: увеличена простата или доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ), рак на простатата
- При жени: Бременност, раждане, менопауза, хистеректомия и последващите проблеми с тазовата и коремната мускулатура.
Въпреки че има много различни видове уринарна инконтиненция, най-често срещаните включват стрес инконтиненция и свръхактивен пикочен мехур.
Стресовата инконтиненция възниква, когато има неочаквано изпускане на урина, причинено от натиск или внезапни мускулни контракции върху пикочния мехур. Това често се случва по време на упражнения, тежко вдигане, кашляне, кихане или дори при смях.
Стрес инконтиненцията е най-често срещаният проблем от този тип при млади жени и жени на средна възраст.
При по-младите жени състоянието може да се дължи на присъща слабост на мускулите на тазовото дъно или ефект от стреса при раждането. При жените на средна възраст стресът инконтиненция може да започне да бъде проблем след настъпване на менопаузата.
Понякога наричан свръхактивен пикочен мехур, импулсната инконтиненция се появява, когато човек изпитва желание за уриниране, но не е в състояние да задържи урината достатъчно дълго, за да стигне до тоалетната. Този тип инконтиненция понякога се появява при хора, които са претърпели инсулт или имат хронични заболявания като диабет, болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон или множествена склероза. В някои случаи неотложната инконтиненция може да бъде ранен признак на рак на пикочния мехур.
По отношение на рискови фактори – може да се отбележи, че има такива. Следните фактори могат да ви изложат на по-висок риск от развитие на уринарна инкионтиненция, но не е задължително: излишни телесни мазнини, хронични заболявания, женски пол, напредваща възраст, високо натоварващи спортни занимания и други.
Кога може да се прилага терапията – за кого е подходяща
Обобщение на потенциалните индикации, за които основно е подходящо лечението по метода на Neo Control терапията:
- Простатит
- Уринарна инконтиненция /както при мъже, така и при жени/
- Сексуални дисфункции при мъже и жени (проблеми с оргазма)
- Фекална инконтиненция
- Тазова болка
- Еректилна дисфункция
- Възстановяване на вагиналния тонус (напр. След раждане)
- Хемороиди
Neo Control терапия за тазова мускулатура НЕ Е подходяща за приложение при бременност, метални импланти в бедрата, до 1 месец след раждане или операция и при пейсмейкър.