Балансът между добрия и лошият холестерол заедно с триглицеридите е важен за човешкото тяло, най-вече заради здравето на сърцето. Обикновено се очаква в организма да преобладава добрият холестерол (HDL), а нивата на лошия (LDL) холестерол и триглицеридите да са ниски.
Когато този баланс се наруши, човешкото здраве е компрометирано и често следват съпътстващи проблеми и заболявания.
В тази статия ще разгледаме симптомите, свързани с липидните нарушения, техните причини и какви изследвания могат да се направят, за да се установят изменения в профилите им.
Също така ще поговорим за промените в начина на живот, които могат да окажат положително влияние върху това състояние и да служат като превантивна мярка, целяща по-добро здраве и дълголетие.
LDL, HDL холестерол и триглицериди
Липопротеините с ниска плътност (LDL) се считат за лоши, защото се отлагат в стените на артериите и образуват плаки. Това е процес, наречен атеросклероза. С времето и възрастта артериите се стесняват и могат да се запушат напълно. Триглицеридите, или по-скоро високите им нива, носят същия риск.
Липопротеините с висока плътност (HDL) се считат за добри, защото отвеждат излишъка на LDL холестерол и триглицеридите от кръвта и ги отнасят към черния дроб за изхвърляне от организма.
Какво представлява нарушението на липидния профил?
При липидно нарушение обикновено има повишени нива на LDL холестерол, както и на триглицеридите, с които добрият HDL холестерол не може да се справи.
Натрупването на LDL и триглицериди в кръвта води до натрупване на мастни киселини в тъканите на тялото, включително и в артериите. Това оказва сериозно негативно влияние върху здравето на сърдечно-съдовата система и увеличава риска от проблеми, свързани със сърцето и с мозъка.
Здравните специалисти съветват хората да намалят приема на мазни храни, за да помогнат на тялото за повишаването нивата на добрия холестерол, който от своя страна да подпомогне премахването на лошия.
Симптоми на липидно нарушение
Важно е да се отбележи, че най-често човек с нарушение в липидния профил не би усетил алармиращи симптоми, докато дисбалансът в организма му не причини по-сериозни здравословни проблеми, като например инсулт или инфаркт.
Именно това е причината все по-често да се препоръчват изследвания на липидния профил и липидния метаболизъм като начин за превенция, независимо дали човек се бори с определена симптоматика или не.
Понякога се наблюдават следните симптоми при хора с нарушения в липидния профил:
Ксантоми
Мастни депозити (често жълти на цвят) или гънки по кожата, както и натрупани мастни отлагания около сухожилията и ставите. Това са доброкачествени образувания в резултат на нарушен липиден метаболизъм.
Макар и безболезнени, ксантомите съвсем не са за пренебрегване. Най-честите състояния, при които се развиват ксантоми, са хиперхолестеролемия (повишен холестерол), нарушен липиден метаболизъм, захарен диабет, атеросклероза, панкреатит, сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване.
Ксантелазми
Ксантелазмите са жълтеникави кожни подутини по горния и долния клепач и в близост до слъзния канал в областта на окото. Жълтият им цвят се дължи на локално отлагане на липиди и мастни продукти в кожата.
Ксантелазмите често се наблюдават при хора, страдащи от затлъстяване, диабет, панкреатит, цироза на черния дроб, висок холестерол.
Arcus senilis
Arcus senilis е латинското име на бял, сив или син пръстен около роговицата на окото, също наричан и дъга.
Най-често Arcus senilis се появява при възрастни хора, но съвсем не е изключено да се наблюдава и при хора под 40-годишна възраст. В медицината този пръстен се свързва с повишен холестерол.
Рискови фактори за проблеми с липидния профил
Преди всичко е важно да се отбележи, че повишеният холестерол или дисбалансът в липидния метаболизъм може и много често се унаследява. Ако един от родителите Ви или и двамата са имали или имат висок холестерол, то е задължително да изследвате всички елементи от липидния профил в тялото Ви.
Освен генетична унаследеност има много други фактори, водещи до дисбаланс на липидите. Ето някои от тях.
Начин на живот
Неслучайно това е почти винаги първото предположение на медицинските лица, разглеждащи здравословните състояния при човека.
От това как преминава ежедневието, какъв е сънят, какви са хранителните навици и т.н. зависят и спецификите, свързани със здравето и баланса в човешкия организъм. Изборите ни днес определят бъдещето ни занапред.
Движението помага на тялото да активира функциите на органите и на имунната защита. При заседнал начин на живот е очаквано човешкият организъм да се бори с дисбаланс и дисфункция на някои групи органи. Ако на Вашето ежедневие му липсва физическа активност, е от особено значение да проследявате здравето си регулярно.
Тютюнопушене – активно или пасивно
Независимо дали пушите или прекарвате време сред активни пушачи, Вие сте в рисковата група за нарушен липиден баланс.
Прием на определени лекарства
Някои медикаменти могат да възпрепятстват оптималната работа на органните системи в човешкото тяло. Най-често човек не е запознат с това влияние и е трудно да се върнем години назад, за да проследим всичко, с което сме били лекувани, особено в детството си. Затова е важно липидният профил и метаболизъм да се тестват регулярно и превантивно. С LipoScan Тест за липометаболизъм това вече е напълно достъпно и възможно.
LipoScan измерва нивото на холестерола в mg/dl във всяка липопротеинова (под)фракция от VLDL до HDL (във всички: 14 параметъра: общ холестерол, общ LDL, HDL, VLDL, 3 IDL фракции, 7 LDL фракции). Тестът е одобрен от Агенцията по храните и лекарствата (FDA) в САЩ.
Храни и напитки
Консумация на храни с високо съдържание на захар, наситени мастни киселини и трансмазнини често е причина за повишаване на лошия холестерол.
Млечни продукти, като сирене, сметана, масло, сладки продукти също спадат към тази група. Мазни или сушени меса, колбаси, салами, храни съдържащи палмово масло, е препоръчително да се избягват изцяло.
Алкохолът, особено ежедневната консумация, е абсолютен рисков фактор за повишен холестерол и липиден дисбаланс в организма.
Възраст
В съвременния свят, имайки предвид начина на живот на по-голямата част от населението, е все по-често срещано хора под 50-годишна възраст да се сблъскват с повишен холестерол и сърдечни проблеми. Факт е, че възрастта е рисков фактор за повишаване на лошия холестерол в организма, но това не е единствената индикация.
Тестване на липидния метаболизъм е препоръчвано за всеки, който иска да проследи какво е съотношението между добрия, лошия холестерол и триглицеридите, независимо от възрастта.
Здравословни състояния
Ако имате диабет тип 2, страдате от чернодробни или бъбречни заболявания, както и от нарушения на щитовидната жлеза, вие сте в риск от липиден дисбаланс.
Тестът Liposcan може да послужи като средство за диагностика при съмнение за нарушения в метаболизирането на мазнините. Ако имате някои от посочените рискови фактори или нарушения, свържете се с нас, за да преценим дали този тест е подходящ или да Ви препоръчаме друг от нашите услуги.
Използвани източници
- Bailey A, Mohiuddin SS. Biochemistry, High Density Lipoprotein. [Updated 2022 Sep 26]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK549802/
- Feingold KR. Introduction to Lipids and Lipoproteins. [Updated 2021 Jan 19]. In: Feingold KR, Anawalt B, Blackman MR, et al., editors. Endotext [Internet]. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc.; 2000-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK305896/
- Lent-Schochet D, Jialal I. Biochemistry, Lipoprotein Metabolism. [Updated 2023 Jan 16]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553193/
- Cox RA, García-Palmieri MR. Cholesterol, Triglycerides, and Associated Lipoproteins. In: Walker HK, Hall WD, Hurst JW, editors. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd edition. Boston: Butterworths; 1990. Chapter 31. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK351/
- Natesan V, Kim SJ. Lipid Metabolism, Disorders and Therapeutic Drugs – Review. Biomol Ther (Seoul). 2021 Nov 1;29(6):596-604. doi: 10.4062/biomolther.2021.122. PMID: 34697272; PMCID: PMC8551734.
- Ware TB, Shin M, Hsu KL. Metabolomics analysis of lipid metabolizing enzyme activity. Methods Enzymol. 2019;626:407-428. doi: 10.1016/bs.mie.2019.06.027. Epub 2019 Jul 13. PMID: 31606084; PMCID: PMC8589470.