Колоректалният рак е вид рак, който започва в дебелото черво или ректума. Ракът на дебелото черво и ракът на ректума често са групирани, тъй като те имат много общи черти. Болестта започва, когато клетките в тялото са извън контрол и нормалните клетки не са достатъчни. Клетките в почти всяка част на тялото могат да станат ракови и могат да се разпространят в други части на тялото.
Клетките в тялото ни имат определени задачи. Нормалните клетки се разделят по методичен начин. Те умират, когато са износени или повредени и нови клетки заемат мястото им. Ракът е състояние, при което клетките започват да растат извън контрол. Раковите клетки продължават да растат и да произвеждат нови клетки. Те изтласкват нормалните клетки. Това причинява дисфункции и заболявания в частите на тялото, където ракът е започнал.
Какво представлява дебелото черво – роля и функции
Дебелото черво и ректумът са крайните части на цялата храносмилателна тръба (или система), която започва от устата и завършва с ануса. Храната постъпва в устата, където се сдъвква и след това се поглъща. Тогава започва пътя си през хранопровода, за да пристигне в стомаха, където тя се разгражда на по-малки части и постъпва в тънкото черво по контролиран начин.
В тънките черва се случва окончателното смилане и преработка на храната, както и абсорбцията на съдържащите се в нея хранителни вещества.
Храната, която не се усвои, навлиза в дебелото черво и стига до ректума. Дебелото черво всъщност действа като хранилище за отпадъци, но те се отделят и допълнително чрез другите механизми на отделителната система.
Останалата ненужна храна, негодни клетки от лигавицата на червата и голям брой бактерии се съхраняват в дебелото черво и периодично преминават в ректума. Това води до движение на червата, което от своя страна предизвиква изпразване на съдържанието на дебелото черво, или иначе казано дефекация.
Развитие на рак на дебелото черво – симптоми
Обикновено фаза 1 представлява поява на полипи в дебелото черво или ректума.
Повечето колоректални ракови заболявания започват като растеж върху вътрешната обвивка на дебелото черво или ректума. Тези образувания се наричат полипи. Някои видове полипи могат да се превърнат в ракови с течение на времето (обикновено много години), но не всички полипи стават ракови форми. Шансът това да се случи зависи строго от вида на полипа. Двата основни типа полипи са:
- Аденоматозни полипи (аденоми): понякога тези полипи се променят в ракови. Поради това, аденомите се наричат предраково състояние;
- Хиперпластични полипи и възпалителни полипи: тези полипи са по-чести, но като цяло те не са предракови.
Други фактори, които могат да ускорят процеса или да увеличат риска от развитие на колоректален рак, включват:
- Ако е намерен полип, по-голям от 1 см.;
- Ако се открият повече от 2 полипа;
- Ако при полипа се наблюдава дисплазия[1] след отстраняването му. Дисплазията е друго предраково състояние. Това означава, че има област в полипа или в лигавицата на дебелото черво или ректума, където клетките изглеждат абнормни, но те не приличат на истински ракови клетки.
Ако ракът се образува в полип, той може да нарасне в стената на дебелото черво или ректума с течение на времето. Стената на дебелото черво и ректума е съставена от много слоеве.
Ракът на дебелото черво започва в най-вътрешния слой (лигавицата) и може да расте навън през няколко или всички други слоеве.
Когато раковите клетки стигнат до стената на дебелото черво, те могат да израстат в кръвоносните или лимфните съдове (малки канали, които отвеждат отпадъците и течностите). От там те могат да пътуват до близките лимфни възли или до други далечни части на тялото.
Степента на разпространение на рак на дебелото черво зависи от това колко дълбоко расте в стената и дали се е разпространил извън дебелото черво или ректума.
Видове рак на дебелото черво и ректума
Аденокарциномите представляват около 96% от случаите на колоректален рак. Тези ракови заболявания започват в клетките, които произвеждат слуз, необходима на вътрешността на дебелото черво и ректума. Когато лекарите говорят за колоректален рак, те почти винаги говорят за този тип.
Други много по-рядко срещани типове тумори могат да започнат развитието си както в дебелото черво, така и в ректума. Такива са:
- Карциноидни тумори – те започват от специални хормонални клетки в червата;
- Стомашно-чревните стромални тумори (GISTs) започват от специални клетки в стената на дебелото черво. Някои от тях не са ракови (доброкачествени). Тези тумори могат да бъдат открити навсякъде в храносмилателния тракт, но не са често срещани в дебелото черво;
- Лимфомите са ракови заболявания на клетките на имунната система. Те най-често започват в лимфните възли, но могат да започнат и в дебелото черво, ректума или други органи;
- Саркомите могат да започнат в кръвоносните съдове, мускулните слоеве или други съединителни тъкани в стената на дебелото черво и ректума. Саркомите на дебелото черво или ректума са рядко срещани.
Симптомите на рак на дебелото черво са от различно естество, като:
- Промени в навиците и моториката на червата;
- Диария или запек;
- Усещане, че червата не се изпразват изцяло след движението им;
- Кръв във фекалиите, които правят изпражненията да изглеждат черни
- Ярка червена кръв, идваща от ректума;
- Болка и подуване на корема;
- Чувство на пълнота в корема, дори след като не се яде известно време;
- Неясна загуба на тегло.
Важни термини, които е добре да познавате
Доброкачествен – обикновено се отнася до тумор, който не е раков;
Биопсия – вземане на парче тъкан, за да се изследва дали има ракови клетки в нея;
Рак – дума, използвана за описание на над 100 заболявания, при които клетките не са в нормално хармонично състояние и излизат извън контрол; друго значение – тумор, който е носител на рак;
Химиотерапия – медицински способ, при който се употребяват лекарства за лечение на заболяване;
Злокачествен – носител на рак, може да е клетка, тумор;
Метастази – разпространение на ракови клетки до други отдалечени части на тялото през лимфната система или кръвообращението;
Онколог – лекар, който специализира в лечението на раково болни пациенти;
Ремисия – период от лечението, по време на който признаците или симптомите на рак са частично или изцяло изчезнали.
По съвсем безопасен и неинвазивен път можете да откриете в ранен стадий рак на дебелото черво. Това е възможно с кръвния тест Septin 9 – алтернатива на колоноскопията, която е друг допълващ метод в диагностиката на заболявания на дебелото черво.
При диагностика със сигурност ще ви помогне и Кръвен тест за диагностика на полипи – PSP.
Вижте още:
Болки в стомаха – сигнал за стомашно-чревно заболяване
Най-важното за колон хидротерапия – как работи този метод
[1] Дисплазията е термин, който описва до каква степен един полип изглежда като раков под микроскоп. Има два вида – ниска степен и висока степен на дисплазия според това до каква степен полипът наподобява раков.