Правилното хранене през бременността и редовният анализ на микрофолората са важни, защото здравата чревна флора при бременните означава по-нисък риск от аутизъм при детето. Това е много важен фактор, който бъдещите майки трябва да имат предвид, за да са сигурни, че полагат адекватни грижи за все още неродената си рожба. В този аспект широкият спектър от консултативни и диагностични услуги, предлагани в Detox Center, и особено фецес диагностиката, може да бъде в помощ на всяка бременна жена за поддържане доброто състояние на чревната флора и здравето на плода.
Периодът на бременността е много специфична фаза в живота на една жена. Организмът на бременната преминава през характерни физиологични промени, наложителни, за да се гарантират най-добрите условия за растеж и развитие на бебето. Неизменна част от тези промени са и измененията в състава чревната флора.
Полезните бактерии в червата и продуктите на тяхната дейност се разглеждат като част от най-значимите фактори, влияещи върху здравето на бременната жена и върху правилното развитие на детето в бъдеще.
Проучванията показват, че най-сериозни са промените в микробиома през първото и третото тримесечие на бременността. Ако състоянието на микрофлората се следи редовно в този период и се вземат мерки за избягване на сериозен и траен дисбаланс, или дисбактериоза, може да се намали рискът от неврологични увреждания на плода, включително и рискът от развитие на аутизъм.
Малко повече за промените в полезната чревна флора през бременността
Общата численост на микроорганизмите в чревната флора при човека е няколкостотин милиарда. Това е повече от общото количество клетки в тялото ни. С най-голяма численост са типовете Firmicutes и Actinobacteria. Към тях се причисляват родовете Lactobacillus, Bacillus, Clostridium, Enterococcus и Bifidobacterium, съставляващи над 70% от общото количество полезни бактерии в храносмилателния ни тракт.
Генетичната информация на бактериите в микрофлората включва няколко милиона гени, отговорни за производството на огромен брой метаболити, които регулират протичането на много важни процеси в организма ни. Разглеждан в контекста на промените, протичащи в тялото на бременната жена, този факт показва колко сериозно влияние има чревната флора и нейния баланс върху здравето на майката и плода. И затвърждава важността на това да се следи за поддържане на баланса на микробиома през бременността.
Редом с още много други системи в организма на бременната, чревната ѝ флора също претърпява сериозни промени, за да подсигури нормалното физиологично развитие на плода. Най-сериозни промени във видовото разнообразие и баланса на микробиома се наблюдават в началните и в крайните месеци на бременността.
Повече за връзката между промените в чревния микробиом при бременната и аутизма при детето
Измененията в състава на микрофлората в червата през бременността може да се асоциират с някои характерни за този период прояви като гестационен диабет, натрупване на допълнително тегло и др. Но състоянието на чревната флора е определящо не само за здравето на бременната, но и на бебето ѝ. Много изследвания са посветени на изследване зависимостта между промените в микробиома през бременността и риска от патологични състояния при плода.
Резултатите показват, че такава връзка вероятно има. По-конкретно, данните сочат, че някои промени в чревната микрофлора на бъдещата майка може да се разглеждат като ключов фактор за риска от аутизъм и други неврологични нарушения при бебето. Това налага да се обръща сериозно внимание на изследванията, чрез които през бременността може да се проследява баланса на чревните бактерии. Така може да се предотвратят както краткосрочни, така и дългосрочни усложнения и състояния, застрашаващи здравето и на бременната, и на детето. Сред тези състояния е и аутизмът.
Отдавна се провеждат проучвания за изясняване връзката между пробиотиците в червата и менталните функции. Данните показват много силна зависимост в това отношение. А днес тези данни са допълнени и от откритието, че микробиомът на майката може да има критична роля за определяне риска от неврологични нарушения от аутистичния спектър при бебето. Тази зависимост засега е установена лабораторно при животни, а по-важното е, че е изяснена и причината за тази взаимовръзка. Счита се, че това е една специфична възпалителна молекула – интерлевкин 17а /IL-17a/, произвеждана от локалната имунна система в червата и по-конкретно от чревната флора. Тази молекула вече се разглежда като потенциален маркер за ранни диагностика на риска от аутизъм при детето.
Досега този специфичен интерлефкин беше свързван с хронични автоимунни и кожни състояния като псориазис, ревматоиден артрит, както и с множествена склероза. Новите данни за връзката между него и риска от аутизъм само допълват представата за него като компонент с важен диагностичен потенциал в бъдеще. Нещо повече – вече се разработват лекарствени продукти, които може да действат срещу него и да влияят на концентрациите му.
Поддържане баланса на чревната флора през бременността за намаляване риска от аутизъм при детето
Лабораторните резултати с животни показват, че ако се блокира производството на интерлевкин 17а, може да се намали значително риска от този тип неврологични нарушения при бебето. Извършването на подобни директни намеси при хората обаче засега не се прилага. От една страна, защото интерлевкин 17а далеч не оказва само негативни действия. Той има важна роля за противодействието на инфекциите, особено гъбичните. Блокирането на IL-17a може да направи и майката, и плода податливи на инфекции. А от друга страна, такава една намеса по време на бременността може да има сериозни и все още неизяснени странични ефекти.
Може обаче да се прилага по-заобиколен подход и да се действа за предотвратяване риска от аутизъм при детето чрез промяна в диетата на бъдещите майки или чрез приемане на персонализирани пробиотици.
След като се знае, че дисбалансът в чревния микробиом при бременната може да направи плода уязвим към развитие на неврологични нарушения, то полагането на адекватни грижи за полезните бактерии в червата през бременността може да допринесе за намаляване на този риск.
Тук идва ред на добрата новина: балансът на чревната микрофлора може лесно да се поддържа чрез диета и чрез хранителни добавки с правилните комбинации от пробиотици. И двата подхода имат за цел постигането и поддържането на баланса между различните видове полезни бактерии, които естествено обитават червата. За улесняване на този процес,включително през бременността, може да се разчита и на модерни диагностични методи, показващи моментното състояние на чревната микрофлора.
Фецес диагностика като ефикасно средство за проследяване на микробиома при бременната и намаляване на риска от аутизъм при детето
Центърът за иновативна медицина Detox Center предлага едно модерно решение, което може да бъде от помощ за изследване баланса на чревната флора, включително през бременността. Фецес диагностиката може да се провежда с четири различни диагностични панела. Те може да дадат както базова информация за състава на чревната флора, така и данни за предразположеност към алергии и глутенова непоносимост или за нарушена чревна пропускливост, лошо храносмилане и др.
Повече за значението на фецес диагностиката и за ползите от нея може да научите от видеото:
Освен модерни методи за провеждане на фецес диагностика, Detox Center може да предложи и консултации с опитни специалисти, чрез които да се назначат най-правилните подходи за балансиране на чревната флора, включително през бременността, чрез промени в храненето, прием на определени пробиотични добавки и др.
Разкриването на потенциална връзка между микробиома на бременната и риска от аутизъм при плода насочва учените към още по-задълбочени проучвания в тази насока. Доразработването на методи за модулиране на микробиома при майката по най-ефикасния и безопасен начин е следваща стъпка в тази посока. Защото изяснената роля на интерлевкин 17а може да се окаже само едно малко парче от един голям пъзел, какъвто представлява връзката между чревната флора и нервната система на човека във всяка възраст. Засега е ясно, че чрез правилно хранене и грижа за чревната флора чрез качествени пробиотични продукти може да се направи важна крачка към превенция на аутизъм при детето.