Непрестанно кихане, течащ нос, зачервени и сълзящи очи… Кой би искал да живее с такива симптоми? Разбира се, че никой, но за съжаление има голям брой хора, които започват да ги изпитват в определени периоди от годината. Сенната хрема или алергичният ринит е често срещано състояние със симптоми, подобни на тези при настинка, но причинителят на двете състояния е напълно различен. Алергичният ринит е този, който ще разгледаме днес и който много хора изпитват през целия си живот. Той може да се обостря и успокоява с течение на времето. За щастие симптомите обикновено могат да бъдат контролирани с комбинация от мерки, ограничаващи някои фактори на околната среда, подходящи хранителни добавки, лекарства и имунотерапия.
Според поленовия календар, в момента у нас най-висока е концентрацията на ясен, като предстои и повишаване цъфтежа на растителните видове от семейство Букови, Кипарисови и други. Може да следите по месец поленовата концентрация в поленовия календар за 2022 г., а ако и вие имате алергия към някои от тези растителни видове, значи темата ни ще ви бъде изключително полезна.
Същност и симптоми на алергичния ринит
Думата ‘ринит’ се отнася до възпаление на носните проходи. Това възпаление може да причини именно онези досадни симптоми, включително кихане, сърбеж, запушен нос, хрема и постназално стичане на секрети (усещането, че слузта се оттича от синусите по задната част на гърлото).
Кратките епизоди на ринит обикновено са причинени от инфекции на дихателните пътища с вируси, като обикновена настинка. Алергичният ринит обаче се причинява от алергени, намиращи се в околната среда. Хроничният (дългосрочен) ринит обикновено се причинява от алергии, но може да е резултат и от прекомерна употреба на определени лекарства, някои медицински състояния и други неизвестни фактори.
За разлика от настинката, сенната хрема не се причинява от вирус. Сенната хрема се причинява от алергична реакция към външни или вътрешни алергени, като полени, прахови акари или малки частици кожа и слюнка, отделяни от котки, кучета и други животни с козина или пера. В това число е и пърхот от домашни любимци, които могат да са най-верните ни приятели, но и да допринесат за повече кихане и назални секрети.
По отношение на времетраенето, алергичният ринит може да продължи няколко седмици, значително по-дълго от настинка или грип. Не предизвиква висока температура, което може да се случи при грипа. На следващо място секрецията от носа при сенна хрема е водниста и бистра, а при настинка или грип обикновено е по-гъста. Сърбежът (най-вече в очите, носа, устата, гърлото и по кожата) е често срещан при сенна хрема, но не и при настинка или грип, като това е един от най-ясните разграничителни между тях. Кихането е доста по-интензивно при сенна хрема в сравнение с кихането при настинка и особено сравнено с грип.
Признаците и симптомите на сенната хрема могат да включват:
- Хрема и запушване на носа
- Сълзящи, сърбящи и силно зачервени очи (алергичен конюнктивит)
- Кихане
- Сърбеж в носа, също в устната кухина
- Постназално стичане на носни секрети към гърлото
- Обща умора
При някои хора има и по-тежки симптоми, които могат да включват:
- Изпотяване
- Главоболие
- Загуба на мирис и вкус
- Лицева болка, причинена от запушените синуси
- Сърбеж, разпространяващ се от гърлото към носа и ушите
Тригери: какво причинява алергичен ринит
Сезонният алергичен ринит най-често се причинява от растителни алергени, които варират според сезона. Най-често растителните алергени в различните сезони са както следва:
- Пролет: дървесен прашец (например дъб, бряст, клен, елша, бреза, хвойна, маслина)
- Лято: тревни полени (тимотейка, ежова главица, райграс, ливадна метлица) и полени на плевели (напр. кисел трън, английски живовляк и други)
- Есен: Други полени на плевели (напр. Амброзия, троскот, повитица и др.)
Причинителите също се различават в зависимост от региона, а сезонният алергичен ринит понякога се причинява и от спори на гъбички (плесени), пренасяни по респираторен път.
Диагностика на алергичен ринит
Алергичният ринит почти винаги може да бъде диагностициран въз основа на анамнеза, но допълнителни тестове могат да се направят, за да се идентифицират конкретните алергени. Диагностичните тестове представляват кожни тестове за идентифициране на реакция на полени (сезонни) или на изпражнения на акари, хлебарки, животински пърхот, мухъл или други антигени (многогодишни), които могат да се използват за насочване към допълнително лечение.
Понякога резултатите от кожните тестове са неточни или изследването не може да се направи (например, ако човек приема лекарства, които пречат на резултатите). В такъв случай може да се направи алерген-специфичен серумен IgE тест.
Лечението на сезонен и целогодишен алергичен ринит като цяло е едно и също, въпреки че опитите за отстраняване или избягване на алергени (напр. елиминиране на прахови акари) се препоръчват при целогодишен ринит. При сезонен или тежък рефрактерен ринит може да помогне десенсибилизираща имунотерапия, която следва да се провежда от квалифицирани специалисти. Тази терапия е подходяща при по-тежки симптоми, ако лекарствените медикаменти не помагат или не може да се избегне експозицията на алергени.
От гледна точка на най-ефективните лекарства от първа линия, такива са назалните кортикостероиди със или без перорални или назални антихистамини. Анти Хистамин е нашата препоръка за продукт, който осигурява необходимите нутриенти, стимулиращи производството на ензими за овладяване на хистаминовите нива. Това са два важни ензима – диaминоксидаза и HNMT (хистамин-N-метилтрансфераза). Може да се предпише също перорален прием на антихистамини плюс деконгестанти.
L.D.I. имунотерапия може да бъде подходяща за провеждане при алергии към полени, препарати от различно естество, храни, напитки и други. Това е иновативна терапия, която комбинира силата на имунотерапията с хомеопатията. Тя се провежда в Detox Center след провеждане на обстоен преглед и снемане на индивидуален здравен статус и може да научите повече за нея тук: L.D.I. имунотерапия
Профилактика на алергичен ринит
Поради това, че на практика е трудно да се ограничи експозицията на респираторни и други алергени, включително при домашни животни, е необходимо да се предприемат някои мерки за превенция. При алергии, тригерите трябва да бъдат отстранени или избягвани, ако е възможно, а ако не е – да се ограничи времето, през което сте изложени на тях.
Някои от профилактичните мерки включват следните ограничения:
- Премахване на предмети, които събират прах, като предмети по шкафове и гардероби, списания, книги и плюшени играчки
- Използване на възглавници от синтетични влакна и непропускливи калъфи за матраци
- Често пране на чаршафи, калъфки за възглавници и одеяла в гореща вода, заедно с често проветряване
- Редовно почистване на къщата, включително почистване на прах, прахосмукачка и мокро почистване (поне 3 пъти седмично)
- Премахване на мека мебел и килими или често почистване с прахосмукачка
- Смяна на драперии и сенници с щори (по-малко задържане на прах)
- Унищожаване на хлебарки и други насекоми
- Използване на обезвлажнители в мазета и други непроветриви или влажни помещения
- Използване на високоефективни прахосмукачки и филтри за твърди частици (HEPA филтър)
- Избягване на хранителни тригери
- Ограничаване на домашни любимци до определени стаи, къпане със специализиран шампоан или подстригване на козината
Допълнителни неалергенни тригери, задействащи реакция (например цигарен дим, силни миризми, дразнещи изпарения, замърсяване на въздуха, ниски температури, висока влажност) също трябва да се избягват или контролират винаги при възможност.
Вижте още: Видео урок: Какво е сенната хрема и как да облекчим симптомите ѝ?
Използвани източници
- Поленов календар https://www.alergii.bg/polenov-kalendar
- Schnedl WJ, Schenk M, Lackner S, Enko D, Mangge H, Forster F. Diamine oxidase supplementation improves symptoms in patients with histamine intolerance. Food Sci Biotechnol. 2019 May 24;28(6):1779-1784. doi: 10.1007/s10068-019-00627-3. PMID: 31807350; PMCID: PMC6859183.
- Comas-Basté O, Sánchez-Pérez S, Veciana-Nogués MT, Latorre-Moratalla M, Vidal-Carou MDC. Histamine Intolerance: The Current State of the Art. Biomolecules. 2020;10(8):1181. Published 2020 Aug 14. doi:10.3390/biom10081181
- Yoshikawa T, Nakamura T, Yanai K. Histamine N-Methyltransferase in the Brain. Int J Mol Sci. 2019 Feb 10;20(3):737. doi: 10.3390/ijms20030737. PMID: 30744146; PMCID: PMC6386932.
- Izquierdo-Casas J, Comas-Basté O, Latorre-Moratalla ML, Lorente-Gascón M, Duelo A, Vidal-Carou MC, Soler-Singla L. Low serum diamine oxidase (DAO) activity levels in patients with migraine. J Physiol Biochem. 2018 Feb;74(1):93-99. doi: 10.1007/s13105-017-0571-3. Epub 2017 Jun 17. PMID: 28624934.
- Small P, Keith PK, Kim H. Allergic rhinitis. Allergy Asthma Clin Immunol. 2018;14(Suppl 2):51. Published 2018 Sep 12. doi:10.1186/s13223-018-0280-7