Хранителната алергия или непоносимост към определен тип храни е доста често срещан проблем в 21 век както сред възрастни хора, така и сред малки деца и подрастващи. В световен мащаб хората, които доказано имат хранителни алергии, са около 4% от възрастните и около 6-8% от децата под 3-годишна възраст. Алергията към храни от тип I се характеризира с реакция на имунната система почти непосредствено след консумацията на дадена храна, която съдържа алергени. Симптомите за това могат да бъдат различни – от храносмилателни проблеми, до задух и анафилаксия. В днешния материал ще разгледаме какво представлява другия вид хранителна алергия тип 3 или “забавена алергия”. Ще анализираме и причините и симптомите за появата ѝ и как може да я диагностицираме с кръвен тест.
Какво представлява хранителната алергия тип 3 и какви са симптомите
Съществуват няколко типа алергии, като едни от най-разпространените са тип 1 и тип 3. И докато при алергия тип 1 нежеланите реакции след приема на конкретен хранителен продукт се появяват почти веднага (в рамките на буквално няколко минути), то при алергия тип 3 нещата стоят малко по-различно.
При хранителна алергия тип 3 имунната система произвежда специфични IgG антитела, които могат да доведат до възпалителни процеси в организма до три дни след консумацията на определени храни. Именно поради тези причини, често хората не могат да разберат какво стои в основата на възпалителните реакции. Поради това ранната диагностика е доста по-трудна. Предизвикателство е да се определят и кои храни причиняват проблема точно заради забавената реакция от страна на организма. Поради тази причина този тип хранителна непоносимост се нарича още забавена IgG медиирана хранителна алергия.
Едни от най-често срещаните симптоми при това състояние са хроничните възпалителни заболявания, екзема, запек, мигрена. Не е изключено да има и синдром за раздразненото дебело черво, подуване и метеоризъм. Възможно е алергията да се прояви чрез нарушения на концентрацията и паметта, нарушения в нивата на хормоните (хормонален дисбаланс) и автоимунни заболявания. Всичко това допълнително усложнява състоянието.
Кои са причините за появата на хранителната алергия
Почти всяка храна може да се окаже алерген за човека, като едни от най-известните алергени, са: соята ядките, рибата и морските дарове, яйцата. Дори някои видове месо, млякото, тонизиращите напитки, цитрусовите плодове и никела, съдържащ се в храната. Отделно трябва да отбележим, че някои видове консерванти, оцветители и емулгатори също могат да доведат до забавени алергични реакции. Някои от тези подобрители на вкуса, аромата и трайността също са част от изследваните храни чрез тест ImuPro. Вижте тук “консерванти” и “сгъстители”.
Съществуват и рискови фактори, които могат да доведат до развитието на хранителна алергия тип 3. Фамилната обремененост и генетична предразположеност са в основата на това да се развие непоносимост към определени храни. Ако член на вашето семейство има подобен проблем, то вероятността и останалите да страдат от същия проблем се увеличава. Полът също е от значение, тъй като в световен мащаб жените са по-предразположени към алергии от храни, спрямо мъжете. Малките бебета и кърмачетата също са предразположени към хранителна алергия тип 3. Важно е също да отбележим, че хора, които имат алергия към дадена храна, в повечето случаи имат алергия и към други групи храни, което пък предполага и кръстосана алергична реакция.
Видове кръстосани алергии и възможности за лечение на реакциите
Превенция при хранителна алергия тип 3
Хранителната алергия тип III може да се прояви с различна тежест – от лека реакция, до тежки усложнения и комбинация от симптоми. Именно поради тази причини превенцията при хранителна алергия тип III е само една и тя е абсолютното изключване на хранителнителните продукти, които водят до нея. Както споменахме, диагностиката е затруднена, но не невъзможна и човек трябва много добре да познава към кои точно храни има алергия. Важно е и стриктно да се следи съдържанието на съставките на храните, които консумира. Искаме да обърнем специално внимание на факта, че съставки, които са алергени, могат да се срещат не само в хранителни продукти, но и в козметичните изделия. Често такива могат да бъдат открити и в някои лекарства или хранителни добавки. Това е още една причина да не пропускате да прочетете листовките на медикаментите преди да ги приемате.
Бързото и своевременното откриване и оценяване признаците и симптомите на хранителна алергия тип III може да предотврати последващи усложнения и съпътстващи заболявания. Кърменето до 6-месечна възраст на децата също се счита за превантивна мярка, която води до по-нисък риск от развитие на алергични реакции.
Диагностика с кръвен тест ImuPro
Диагностика на хранителна алергия тип 3 се прави с кръвен тест, както и чрез оценка на симптомите, фамилната обремененост и други. Най-разпространеният такъв тест е ImuPro, който изследва кръвния серум. Необходимо е малко количество капилярна кръв, като самият тест се изпраща за анализ в специализирана лаборатория в Германия, с която Детокс Център си партнира.
Алергията тип III често се среща във връзка с други основни заболявания и споделя симптоми с други патологии, поради което точната анамнеза и диференциално-диагностичните познания са изключително важни.
Възможните тригери за хранителна алергия тип 3 са:
- Първична непоносимост към лактоза или фруктоза
- Нарушен баланс на чревната флора, вкл. повишена пропускливост
- Ензимен дефицит
- Генетични увреждания
- Токсини от околната среда
- Преждевременен контакт с чужди протеини
Основно предимство на ImuPro е неговата абсолютна точност и персонализираната информация за всеки конкретен тип хранителен продукт, който се изследва според избрания пакет. Процедурата не свършва до тук, а има 3 основни фази, до завършване на цялата концепция за справяне с алергията:
- Фаза 1 – На ротационен принцип през първите 4 дни след теста консумирате всички храни, освен тези, към които имат завишени нива на IgG, за да се даде възможност на тялото да прекъсне възпалителните процеси;
- Фаза 2 – По време на тази фаза една по една се отстраняват изключените храни, за да се установи с абсолютна точност кои от тях са най-опасни;
- Фаза 3 – По време на тази фаза трябва да избягвате всички провокиращи възпаленията храни, като според резултатите, ще има и такива, от които напълно ще трябва да се лишите до края на живота си.
В зависимост от целта могат да се изследват различен брой храни (22, 44, 90, 270 бр.) Всички групи храни са поместени на страницата Какви храни се тестват?
Прочетете още: Как правилният избор на храни помага да се справите с непоносимостта към хистамин
Обобщение
Хранителната алергия тип 3 е доста често срещан проблем. Поради забавените реакции от страна на организма се получават възпалителни процеси до 3 дни след консумацията на определени храни. Това води до по-затруднено, но не и невъзможно диагностициране. Направеният навреме кръвен тест за определяне алергията към конкретни храни и хранителни съставки може да облекчи значително живота и да предотврати появата на автоимунни или друг вид заболявания.
Използвани източници
- Seth D, Poowutikul P, Pansare M, Kamat D. Food Allergy: A Review. Pediatr Ann. 2020 Jan 1;49(1):e50-e58. doi: 10.3928/19382359-20191206-01. PMID: 31930423
- Shroba J, Rath N, Barnes C. Possible Role of Environmental Factors in the Development of Food Allergies. Clin Rev Allergy Immunol. 2019 Dec;57(3):303-311
- Lacombe-Barrios J, Gómez F, Pérez N, Barrionuevo E, Doña I, Fernández Tahía D, Mayorga C, Torres MJ, Moreno E, Bogas B, Salas M. Accuracy of the Diagnosis of Allergic Reactions in the Emergency Department. J Investig Allergol Clin Immunol. 2019;29(3):222-230
- Loh W, Tang MLK. The Epidemiology of Food Allergy in the Global Context. Int J Environ Res Public Health. 2018 Sep 18;15(9)