![5-Sun-allergy](https://detoxcenter.eu/wp-content/uploads/2022/07/5-sun-allergy.jpg)
Лятното слънце ни примамва да се осмелим да излезем на открито и неизбежно да прекараме повече време, поглъщайки топлината на слънцето. Един от позитивните ефекти на експозицията на слънце е, че слънчевите бани възстановяват нивата на витамин D, повишават настроението ни и укрепват имунната ни система. Кой не се чувства по-щастлив под жаркото слънце с любим коктейл в ръка и опънал изящна фигура на плажа?
Както знаете обаче, монетата има две страни и е задължително да използвате слънцезащитни продукти. Ултравиолетовите (UV) лъчи са вид електромагнитно излъчване с източник слънцето. Те могат да имат неприятни последици за кожата, които понякога не са лесни за диагностициране или разбиране от невъоръжено око.
Когато говорим за алергени от околната среда, вероятно ще се сетите за цветен прашец, цъфтящи треви и плевели. Но има друг алерген от околната среда, който засяга около 20 процента от световното население, причинявайки алергия. Това е алергична реакция към слънцето, наречена полиморфна светлинна ерупция (PLE).
Какво представлява слънчевата алергия?
Слънчевата алергия (още фотодерматоза) е реакция на имунната система към слънчева светлина, като най-често се проявява със сърбящ червен обрив.
Терминът „слънчева алергия“ е разговорно употребяван израз. Слънчевата алергия не е алергия към самата слънчева светлина, а реакция към алерген, образуван от UV радиация. Медицинският термин за това състояние е “полиморфна светлинна ерупция” или PLE.
Най-често срещаните места, които са засегнати от слънчевата алергия, включват ‘V’-образната част на деколтето, задната част на ръцете, външната повърхност на ръцете и долната част на краката. В редки случаи кожната реакция може да бъде по-тежка, да доведе до копривна треска или образуване на малки мехури, които дори могат да се разпространят на закрити от дрехи места.
Слънчевите алергии се предизвикват от промени, които настъпват в кожата, изложена на слънце. Не е ясно защо тялото развива тази реакция. Въпреки това, имунната система разпознава някои компоненти на променената от слънцето кожа като „чужди“ и тялото активира имунната си защита срещу тях. Това предизвиква алергична реакция, която е под формата на обрив, малки мехури или някакъв друг вид кожен обрив.
Слънчевите алергии се появяват само при определени хора, които са чувствителни и в някои случаи могат да бъдат предизвикани само от няколко кратки момента на излагане на слънце. Някои форми на слънчева алергия се предават по наследство.
Колко вида слънчева алергия познаваме
Има няколко различни вида слънчева алергия, а именно:
- Актинично пруриго (Actinic prurigo) – Рядка форма на слънчева алергия, актиничното пруриго е обрив, който се появява по лицето, шията и други изложени на слънце участъци от кожата и обикновено започва през пролетта. Въпреки че състоянието може да засегне всеки, по-вероятно е да се появи при местни хора (има генетична предразположеност) и започва в детството. За тази форма на слънчева алергия има изразена фамилна предразположеност.
- Фотоалергична реакция – Купили сте си поредния нов серум за лице или използвате нов лосион за тяло преди плаж, а после се озовавате с обрив? Е, този обрив може да е от това, което се нарича “фотоалергична реакция”. Това е алергия, предизвикана от нещо, което се прилага върху кожата и то реагира със слънцето, причинявайки дразнене. Също така цитрусовите плодове, целината, магданозът и дивият пащърнак съдържат съединения, наречени фурокумарини, които могат да предизвикат алергична реакция, наречена “фитофотодерматит”.
- Полиморфна светлинна ерупция (PLE) – PLE е забавена свръхчувствителност, при която слънцето отключва възпалителна реакция в кожата, която настъпва няколко часа след излагането. Тя може да възникне в първите слънчеви дни и слънчеви бани от годината, както и след обичайно излагане на силно слънце. Добрата новина е, че PLE засяга кожата ви само в краткосрочен план. Тя бързо изгражда толерантност към слънцето и обривът изчезва. В страни като нашата, където има умерен климат и няколко сезона, сме по-предразположени към тази форма.
- Слънчева уртикария – Ако получите уртикария, когато излезете на слънце, може да имате слънчева уртикария. „Това е вид имунен отговор, който задейства клетките да освобождават хистамин почти веднага след излагане на слънце. Появяват се червени пъпки или копривна треска 5 до 10 минути след излагане на слънце.
Какви са симптомите на слънчева алергия
Симптомите на слънчева алергия често включват сърбеж или парене по кожата – обрив от слънчева алергия – след излагане на слънце. Промените по кожата ви могат да се появят в много форми и могат да се различават от тези на някой друг със слънчева алергия.
Симптомите на слънчева алергия обикновено се появяват в рамките на часове след излагане на слънце – в редки случаи дори след два до три дни. Ако се аклиматизирате към излагане на слънце бавно, интензивността на симптомите може да намалее или дори да изчезне през летните месеци. Ако хората, засегнати от слънчева алергия, избягват слънцето, обривът може да изчезне в рамките на две седмици без да остават белези.
От друга страна, симптомите на слънчева алергия могат да се появят или разпространят повече, ако отново се изложите на слънчева светлина, особено преди обривът да е изчезнал.
Изследванията показват, че с течение на времето многократното излагане на ултравиолетова радиация може да накара тялото да развие имунен отговор към слънцето, подобно на прашеца от околната среда и сенната хрема. Това е така, защото излагането на слънце може да доведе до промени в кожните клетки, които имунната система на тялото може да идентифицира като чужди или анормални антигени. В случаите на PLE, обрив и сърбеж може да са резултат от реакцията на имунната система, която атакува тези антигени.
Кои хора са предразположени към развитие на слънчева алергия?
Установено е, че жените и хората със светла кожа са по-склонни към PLE. Състоянието е най-разпространено в региони с ясно изразени сезони през годината. Страните близо до екватора имат много по-малко случаи на PLE, тъй като хората там са изложени на по-високи нива на UV през цялата година. Продължителното излагане на интензивна слънчева светлина им позволява да изградят толерантност към ултравиолетовите лъчи, което ги предпазва от слънчеви алергии.
На места с ниска UV радиация през зимата, хората с полиморфна светлинна ерупция са склонни да имат по-тежки симптоми през пролетта. Техните симптоми се подобряват през летните месеци, тъй като стават по-толерантни към излагане на UV лъчи.
Други рискови фактори за слънчева алергия
Има редица рискови фактори, които могат да допринесат за развитие на слънчева алергия:
- Наследственост – Ако имате роднини, които са склонни към слънчева алергия, то шансът и вие да сте податливи на нея е по-голям.
- Раса – Бялата раса, например, е по-податлива на слънчева алергия от другите раси.
- Лекарства – Ако приемате определени лекарства, може да сте изложени на по-голям риск от развитие на слънчева алергия.
- Други кожни заболявания – Кожни заболявания като дерматит могат да направят хората по-склонни към слънчева алергия и други кожни проблеми.
Как да се отървете от слънчева алергия?
Ако имате обрив, за който смятате, че е в резултат от слънчева алергия, посетете дерматолог за правилната диагноза. Освен това, ако забележите чувствителност към слънцето и обриви и имате други симптоми (например болки в ставите и подуване, косопад или силна умора), трябва да посетите лекар задължително. Това може да е личният ви лекар, който да ви изпрати на ендокринолог, дерматолог или друг специалист по негова преценка.
Симптомите на слънчева алергия от типа РLE изчезват сами в рамките на около 10 дни, но слънчевата уртикария, от друга страна, може да отнеме дни до седмици, за да изчезне. Има няколко средства, които могат да ви помогнат да намерите облекчение все пак. Такива средства са:
- Компреси на областите със сърбящ обрив
- Обтриване на кожата с хладка вода, спрей с успокояваща термална вода
- Антихистамини за облекчаване на кожния сърбеж и други.
В случаите на актинично пруриго, фотоалергична реакция, РLE и дори при слънчева уртикария може да се предпишат кортикостероидни медикаменти под формата на кремове. Преценката за точния начин на лечение и терапия трябва да е изцяло поверена на лекарите.
Как да защитите кожата си от слънцето?
За да предотвратите симптоми на слънчева алергия, трябва да предпазите кожата си от излагане на слънчева светлина. Може да приложите някои от следните съвети за защита:
- Преди да излезете на открито, нанесете слънцезащитен крем със слънцезащитен фактор (SPF) най-малко 30 или повече, с широк спектър на защита срещу ултравиолетови А (UVA) и ултравиолетови В лъчи (UVB).
- Използвайте слънцезащитен крем върху устните. Изберете продукт, който е създаден специално за устните, със SPF 30 или повече.
- Ограничете времето на открито, когато слънцето е в пика си – от около 10 сутринта до 15 часа.
- Носете слънчеви очила с ултравиолетова защита.
- Носете дрехи в светли цветове, тъй като тъмните привличат повече слънчевите лъчи.
- Приемайте антиоксиданти като витамин С и глутатион за по-добра защита от оксидативното увреждане на ултравиолетовата радиация. Може да заложите и на прием на кверцетин.
Антиоксиданти може да получите и в много по-достъпна форма чрез интравенозна терапия в Detox Center. Например, при нас правим Интравенозна терапия с Глутатион и Интравенозна терапия с високи дози витамин С. Това са процедури за директно доставяне на витамини, минерали, есенциални мастни киселини и други в кръвния поток, без участие на храносмилателната система. Така се осигурява бързо навлизане на елементите в организма и тяхното действие, осигурявайки незабавен положителен ефект.
Използвани източници
- Fauziah, S. N., Indriatmi, W., Legiawati, L. ‘Photodermatoses in children’, Journal of General-Procedural Dermatology and Venereology Indonesia, pp. 77–88, 2017.
- ‘How to get vitamin D from sunlight’ National Health Service, available at https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/how-to-get-vitamin-d-from-sunlight/, accessed on 27 May 2021.
- Boelsma, E., Hendriks, H. F., Roza, L. ‘Nutritional skin care: health effects of micronutrients and fatty acids’, Am J Clin Nutr, vol. 73(5), pp. 853–864, May 2001, doi: 10.1093/ajcn/73.5.853.
- Pile HD, Crane JS. Actinic Prurigo. [Updated 2022 May 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499957/
- Valbuena, M. C., Muvdi, S., & Lim, H. W. (2014). Actinic prurigo. Dermatologic clinics, 32(3), 335–viii. https://doi.org/10.1016/j.det.2014.03.010
- СЛЪНЧЕВА АЛЕРГИЯ. ВЪПРОСИТЕЛНИ И ФАКТИ сп. Мединфо брой 4 2020 https://medinfo.bg/spisanie/2020/4/statii/slyncheva-alergija-vyprositelni-i-fakti-3137
- Hankinson, A., Lloyd, B., & Alweis, R. (2014). Lime-induced phytophotodermatitis. Journal of community hospital internal medicine perspectives, 4(4), 10.3402/jchimp.v4.25090. https://doi.org/10.3402/jchimp.v4.25090