Животът е кръговрат от събития, които имат начало и край. Рано или късно осъзнаваме този факт и започваме да мислим как да опазим младостта по-дълго. И защо не? Има толкова много начини да го постигнем – чрез здравословно хранене, спорт, пълноценен сън и почивка, по-малко стрес, козметика и още много.
За да прикрием следите на времето боядисваме косата си, купуваме лосиони за намаляване на бръчките и използваме слънцезащитен крем. Или посещаваме места, на които ни разкрасяват, детоксикират и подмладяват. Въпреки всичко това, някъде след навършване на тридесет години забелязваме някои естествени и неизбежни признаци на стареене както отвътре, така и отвън. Някои са нормални признаци, като например изменения във вида на кожата, но други може да са признаци на сериозен здравословен проблем.
И така, в статията ще говорим за това кои са нормалните и не толкова нормалните признаци на стареене, и какво общо има MethylAge с тях.
Какво значи “нормално стареене”?
Нашите тела непрекъснато се променят, докато преминаваме през живота, и може да забележите, че тези процеси стават все по-видими с течение на времето. Мнозина се страхуват от остаряването, но то е естествена и все още непреодолима част от живота. Не можете да върнете часовника назад, но можете поне да положите адекватни грижи за тялото и ума си, за да ги запазите в добра кондиция за по-дълго.
Нормалните признаци на стареене включват следните прояви:
- Жаждата намалява. Вие не само се чувствате по-малко жадни, но и количеството вода в тялото ви също намалява. Това ви излага на по-голям риск от дехидратация.
- Вашите сетива отслабват: вкус, обоняние, слух, зрение и осезание. Загубата на обоняние и вкус може да намали апетита, което обуславя и намалената консумация на храна. В по-късна възраст загубата на усещане за допир понякога може да доведе до падане, защото не усещате краката си в контакт със земята.
- Кожата става по-тънка и по-малко еластична. В резултат на това получавате по-лесно синини и образувате бръчки. Кръвоносните съдове стават крехки, защото кожата губи част от защитния мастен слой, който помага за предпазване на съдовете от нараняване. Кръвоносните съдове могат да се спукат по-лесно при падане или удар.
- Костите стават по-малко плътни. Губите повече костна тъкан, отколкото изграждате с течение на времето. Костите могат да станат по-слаби, което ви излага на риск от счупване на кости.
- Мускулите намаляват по размер. Наличието на по-малко мускули може да доведе до слабост, което може да ви направи податливи на падане.
Нетипични прояви на стареене
Необичайните признаци на стареене, които много хора асоциират с напредване на възрастта, но те може да сочат за здравословен проблем, включват:
- Рана, която не зараства – може да е признак на диабет.
- Изтръпването на части от тялото – може да означава диабет, странични ефекти от лекарства или проблем с метаболизма.
- Неясната или изкривена реч може да означава инсулт.
- Повтарящите се падания може да са признак на деменция или болест на Паркинсон.
- Загубата на памет може да е признак на деменция. Колкото повече остарявате, толкова по-малко можете да изпълнявате няколко задачи едновременно, да научавате нов материал и да помните имена и дати. Но когато не сте в състояние да изпълнявате ежедневни задачи, като например да използвате четка за зъби или да се обличате, това може да са признаци на деменция.
Дори да не сте забелязали първи признаци на стареене и това да не ви вълнува в момента, нищо не пречи да се запознаете с истинската си биологична възраст. С тази информация може да вземете много по-добри решения за живота си и да разберете дали ви очаква дълголетие. Но не само това – ето каква информация може да даде теста MethylAge
Генетика и Епигенетика
Докато общоприетата хронологична възраст се отнася до действителния период от време, през което човек е съществувал, биологичната възраст се отнася до епигенетичната промяна и метилиране на ДНК, които изразяват колко способен и функциониращ човек е и дали има заболявания, свързани със старостта.
Хронологичната възраст нараства с еднаква скорост за всички, биологичната възраст не нараства по същия начин. Колко бързо нашите клетки се влошават зависи от различни фактори: нашите гени и избора ни на начин на живот, като навици за хранене и упражнения. Последните открития в областта на епигенетиката предполагат, че нашият епигеном – химичните промени, които се случват извън нашата ДНК последователност – може да е ключът към разбирането и изчисляването на човешката биологична възраст.
Що се отнася до ДНК, обикновено смятаме ДНК за нещо, което е фиксирано и непроменливо, но това не е точно така. Всъщност имате много повече гени, отколкото се появяват в даден момент. Някои са включени, други са изключени. Когато един ген е включен, той се „експресира“. Например, да кажем, че имате ген, който влияе на имунната ви система, който се експресира от раждането. В даден момент от живота си може да сте изложени на замърсяване на околната среда или на заболяване, което изключва този ген.
След това може да боледувате много по-често или да сте предразположени към определени хронични заболявания. Вашата имунна система се е променила на генетично ниво. Процесът, който включва или изключва гените, се нарича метилиране и за него ще говорим след малко.
Освен това е важно да споменем, че ДНК ви прави това, което сте, но епигенетиката е тази, която придава завършен вид на вашата история. Генетиката е изследване на гените, основните единици на наследство, предавани от вашите родители. Гените са специфични последователности на ДНК, много от които се използват за създаване на протеини, всеки от които на свой ред изпълнява определена функция в тялото. На свой ред, епигенетиката е съвкупността от промени в организмите, причинени от модификацията на генната експресия (или активност), а не от промяната на самия основен генетичен код. С други думи, част от вашата епигенетика е наследена от вашите родители, докато други могат да бъдат приписани на вашия начин на живот и фактори на околната среда.
Генна експресия и ДНК метилиране
Когато говорим за генна експресия, това, което имаме предвид, е как всъщност се използват вашите гени. В най-общ план това е процесът, при който генетичният код се превръща в човека, който сте – генотипът се превръща във фенотип. Генната експресия може да представлява включване и изключване на гени, контролирайки кога се произвеждат протеини и в какво количество.
Генната експресия се регулира от редица фактори, включително епигенетични механизми. Това са най-често срещаните (и най-изследваните) видове епигенетични механизми:
- ДНК метилиране: Към ДНК се добавя химичен маркер, който обикновено сигнализира, че генът е в позиция „изключено“, но невинаги. Модификацията е обратима: Деметилирането изтрива химическия маркер.
- Хистонова модификация: ДНК е обвита около протеини, наречени хистони, които могат да бъдат хлабаво обвити и достъпни за четене – включени, или плътно обвити и недостъпни за четене – изключени.
- Некодираща РНК: Некодиращата РНК е РНК, която се транскрибира от ДНК, но не се транслира в протеини. Вместо това, той играе редица роли в модифицирането на генната експресия.
За целите на тази тема ще разглеждаме единствено ДНК метилирането, тъй като то се оценява с помощта на MethylAge Кръвен тест.
ДНК се състои от двойна верига от четири различни основни нуклеотида: цитозин, аденин, гуанин и тимин. Когато настъпи метилиране, малка химична група, наречена метилова група, се добавя на определено място по веригата на ДНК. При хората това се случва най-вече там, където цитозинов нуклеотид се намира до гуанинов нуклеотид. Често метилирането означава, че даден ген е изключен, но метилирането всъщност може да увеличи или намали експресията на гена, в зависимост от местоположението му.
ДНК метилирането е част от нормалната клетъчна функция. В процеса на развитие клетките (които всички съдържат една и съща ДНК) имат определени гени, включени във връзка с тяхната функция, и други гени се изключват, които не са свързани с тяхната функция – създавайки разлика между нервна клетка и мускулна клетка, например. По същия начин, моделите на ДНК метилиране са склонни да се променят предвидимо с възрастта на човека.
Отвъд нормалното развитие, метилирането на ДНК също е част от това, което учените наричат биологично вграждане на опита, когато нашият житейски опит се записва в нашия епигеном и влияе на нашата генна експресия. Може да дадем и конкретен пример с излагането на цигарен дим. То влияе на метилирането на ДНК, по-специално на гена AHRR. Храненето, стресът, физическата активност, сънят, консумацията на алкохол и други фактори могат да повлияят на метилирането на ДНК.
ДНК метилирането е най-изследваната от епигенетичните модификации, отчасти защото се е доказала като много полезен биомаркер. Биомаркер или биологичен маркер е всеки измерим индикатор за нормален или анормален процес, протичащ в тялото – обикновено се намира в кръвта, слюнката, тъканите или другаде. ДНК метилирането се оказва особено полезно при създаването на „епигенетични часовници“ или алгоритми, които могат да разглеждат много места за метилиране и да произвеждат точни прогнози за стареенето. Такава възможност дава и тестът MethylAge, който оценява нивото на ДНК метилация в организма.
5hmC хидроксиметилация
По отношение на нивата на хидроксиметилация (5hmC), те са маркер за биологичната възраст и процесите на остаряване, реципрочно предпоставките за отключване на редица заболявания. Колкото по-високи са нивата на 5hmC, толкова по-ефективна е ДНК метилацията, а от това следва по-ниска биологичната възраст и по-малка вероятност за заболявания.
Високият резултат на 5hmC корелила с намалена честота на мутации и висока стабилност на човешката ДНК и обратното. Например, при синдрома на Даун, който се определя като състояние на преждевременно остаряване, хидроксиметилацията и ТЕТ активността са намалени. В мозъка променената хидроксиметилация се свързва с когнитивни заболявания, включително когнитивни разстройства, намаляване на слуха, паметовите способности и деменция, болест на Алцхаймер и други.
Изключително важно е да споменем, че нови проучвания в тази област свързват хидроксиметилацията с възникването на злокачествените заболявания. В действителност, различните масивни тумори и левкемията показват силно намалени нива на 5hmC. Концептуално, израждането на клетките поради натрупани с времето промени, може да се счита за един от основните знаци за биологично остаряване. В този контекст хидроксиметилацията става все по-разпространен глобален маркер за оценка на биологичното остаряване и ТЕТ ензимите се считат също така за туморни супресори.
Кръвен тест MethylAge в Детокс Център
MethylAge е иновативен кръвен тест за определяне на биологичната възраст, който може да ви даде обективна оценка за състоянието на организма. Всеки тест се придружава от индивидуални насоки за промяна в начина на живот, което касае елиминиране на стресови фактори, провеждане на детоксикация, хранене, хранителни добавки, компенсиране на дефицити и специфична терапия, обвързана с процеса на хидроксиметилация. Ако сте готови за провеждане на такъв тест и промяна, ще ви очакваме в Detox Center – София или Detox Center – Бургас.
Използвани източници
- Longitudinal trajectories, correlations and mortality associations of nine biological ages across 20-years follow-up,” Xia Li, Alexander Ploner, Yunzhang Wang, Patrik Magnusson, Chandra Reynolds, Deborah Finkel, Nancy Pedersen, Juulia Jylhävä, Sara Hägg, eLife, online Feb. 11, 2020, doi: 10.7554/eLife.51507
- European Study to Establish Biomarkers of Human Ageing MARK-AGE; https://cordis.europa.eu/project/id/200880
- Mendelson MM. Epigenetic Age Acceleration: A Biological Doomsday Clock for Cardiovascular Disease?. Circ Genom Precis Med. 2018;11(3):e002089. doi:10.1161/CIRCGEN.118.002089
- Alterations in 5hmC level and genomic distribution in aging-related epigenetic drift in human adipose stem cells, Joanna Borkowska , Anna Domaszewska-Szostek (…), https://doi.org/10.2217/epi-2019-0131
- Ahadi, S., Zhou, W., Schüssler-Fiorenza Rose, S.M. et al. Personal aging markers and ageotypes revealed by deep longitudinal profiling. Nat Med 26, 83–90 (2020). https://doi.org/10.1038/s41591-019-0719-5
- Sillanpää, E., Ollikainen, M., Kaprio, J. et al. Leisure-time physical activity and DNA methylation age—a twin study. Clin Epigenet 11, 12 (2019). https://doi.org/10.1186/s13148-019-0613-5
- Patrick J Brown, PhD, Melanie M Wall, PhD, Chen Chen, MPH, Morgan E Levine, PhD, Kristine Yaffe, MD, Steven P Roose, MD, Bret R Rutherford, MD, Biological Age, Not Chronological Age, Is Associated with Late-Life Depression, The Journals of Gerontology: Series A, Volume 73, Issue 10, October 2018, Pages 1370–1376, https://doi.org/10.1093/gerona/glx162
- Biological embedding of experience: A primer on epigenetics https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.1820838116