Много изследвания са направени през последните 20-30 години, за да разберем по-добре връзката между естрогена и различните естрогенни метаболити. Освен тяхната взаимовръзка, те са свързани и с риска от рак на гърдата и други естроген обусловени видове рак. Вече установено и универсално прието от мнозинството учени е, че високите нива на 4-катехол естрогени (естрадиол и естрон) и в по-малка степен 2-катехол естрогени, и понижено метилиране на тези катехолови естрогени, са свързани с повишен риск от рак на гърдата.
Повече за естрогена и неговите помощници
Обикновено казваме добра дума за женския хормон, който има изключително влияние върху цялостното женско здраве. Развитието и капацитетът на женската репродуктивна система е в права зависимост от естрогенните хормони, които при всяка жена са строго индивидуални и се влияят от различни фактори.
Може би не знаете, че черният дроб е отговорен за метаболизирането на естрогените, но преди да се стигне до там има доста други събития.
Ако познавате метаболизма на естрогенните метаболити ще ви бъде значително по-лесно да идентифицирате проблеми с хормона, от който зависят вашето емоционалното състояние, натрупването на мазнини и други важни функции.
Подобно на мъжкия тестостерон, жените си имат естроген, но и двата пола носят в себе си известни количества от всеки хормон. При женската половина, естрогенът има фундаментална роля за половото оформяне и развитие, като има регулираща функция по отношение на менструалния цикъл и състоянието на репродуктивните органи.
Когато нивата на естроген са в нормални граници, той действа изключително благоприятно на женския организъм. Естрогенът спомага за понижаване на лошия холестерол и има стимулираща функция по отношение на производството на колаген. Ако нивата му се нарушат обаче и количествата естроген станат по-високи, отколкото трябва, това рефлектира върху обема мазнини в коремната област (наричани още „висцерални мазнини“). Повече мастна тъкан е равносилно на по-голяма продукция на естроген, което от своя страна може да бъде предпоставка за метаболитен синдром и затлъстяване.
Естрогенно доминиране и метаболизъм на мазнините
Постепенно стигнахме и до ситуацията, в която е налице доминантен естроген. До голяма степен, метаболизмът на този хормон зависи от генетичните предиспозиции. Затова е добре да знаете дали има членове на рода, които страдат от хормонален дисбаланс, естроген-обусловени състояния, ендометриоза, рак на гърдата или яйчниците и други заболявания.
Различни са причините за високи нива на естроген в организма, започвайки с фамилната обремененост. Освен нея има и други предпоставки, като повече стрес, мазна храна, малко количество фибри, омазнен или натоварен черен дроб (алкохол и лекарствени медикаменти), токсинемия и други.
При доминантен естроген се поставя акцент върху движението и спортната активност, тъй като в покой трудно се изгарят мазнините при липса на достатъчно мускули. Особено ако става дума за животински мазнини, те водят до повишаване на телесната температура, за да бъдат усвоени и в последствие трябва движение, за да могат да бъдат обработени от организма, а не натрупани като подкожна мазнина.
Естрогенното доминиране може да сполети дами на различна възраст, като има една група естрони, класифицирани като „лоши“. Това са токсичните 16-хидрокси есттрони, които най-често са отговорни за по-високия риск от рак на гърдата и рак на яйчниците, както и за рак на простатата.
В най-добрия случай, естрогенът може да се превърне в 2-хидрокси естрони, които са добрите му форми и имат силно антиоксидантно действие. Освен това, те действат противораково, тъй като предизвикват апоптоза в туморни клетки.
Естрогените се метаболизират в две фази:
- Фаза 1 (хидроксилиране);
- Фаза 2 (метилиране) детоксификация.
Освен това, има три различни пътеки, по които може да възникне детоксикация. Ще започнем с оптималния вариант.
2-хидрокси
Естрадиол и естрон преминават през същите метаболитни пътища. Пътека 2 е оптимална, тъй като има най-нисък риск от рак и други здравословни проблеми.
Естрон à 1 Хидроксиестрон (2-OHE1) à 2 2-метиоксиестрон (2-MeE1)
При този вариант, естронът се превръща в 2-хидроксиестрон (стъпка 1 в диаграмата). Това е фаза І детоксикация, известна също като хидроксилиране.
Стъпка 2 на диаграмата представя детоксификация на Фаза 2, известна също като метилиране. При тази стъпка се отнема по-токсично вещество и то се променя, за да бъде елиминирано. Ако метилирането не работи добре, може да има повишени нива на 2-OHE1 (и 2-OHE2).
16-хидрокси
Друга потенциална пътека, чрез която естрогенът се метаболизира, е пътека 16. Тази възможност не е за предпочитане в сравнение с 2-хидрокси.
Естрон à 1 16-хидроксиестрон (16-ОНЕ1) à 2 Естриол
Етап 1 в пътя на 16-хидроксиестрон е еднакъв. Това е хидроксилиране – Фаза I на детоксикация. Фаза 2 обаче е фаза на намаляване и произвежда естриол. Естриол (Е3) е много слаб естроген в сравнение с естрадиола.
4-хидрокси
Третият начин на метаболизиране е пътеката на 4-хидроксиестрон. Тя е най-проблематична и трябва да се ограничи метаболизма на естроген чрез 4-OH пътеката възможно най-много.
Естрон à 1 4-хидроксиестрон (4-ОНЕ1) à 2 4-метилоксиестрон (4-МеЕ1)
Тук имаме естрон, който се хидролизира чрез фаза 1 детоксикация и образува 4-OHE1. Етап 2 е метилиране на 4-OHE1 до получаване на 4-MeE1. Когато 4-OHE1 е подходящо метилиран до 4-MeE1, той е относително доброкачествен, тъй като 4-MeE1 лесно се елиминира и рисковете са ниски.
Проблемите са налице, когато метилирането е недостатъчно, тъй като започва да се натрупва 4-OHE1. Той може след това да се превърне в 3,4-хинони, които са про-канцерогенни, което означава, че причиняват рак.
4-OHE1 може директно да увреди ДНК и да причини мутации, които ускоряват развитието на рак. Конските естрогени повишават метаболизма на естроген в 4-OHE1 (такива се съдържат в известния „Премарин“).
Предвид последната пътека и вредните въздействия, които могат да последват, антиоксидантната защита е от първостепенно значение. Различни вещества могат да бъдат от полза – витамини и минерали А, Е, С, бета-каротин, селен, куркумин, ликопен и флаваноиди, както и алфа-липоева киселина или N-ацетилцистеин.
Измерване на естрогенни метаболити
В DeTox Center можем да измерим нивата на индивидуалните естрогени, както и хидроксилните и метокси метаболитите. Необходимостта от проследяване нивата на естрогените може да е обусловена от различни фактори:
- Оценка на причините за доминантен естроген;
- Оценка на риска от хормонална и хормондопълваща био-идентична терапия;
- Оценка на хормоналните метаболити преди или след започване на хормонозаместителна терапия.
Останалите индикации за извършване на тест на естрогенни метаболити ще намерите в описанието на услугата.
Тестваме тези хормони чрез изследване за урина извън периода на менструация. В резултатите от теста ще получите и оценка на съотношението между безвредните 2-ОН и вредните 16-ОН естрогенни метаболити.
След диагностиката и интерпретацията на резултатите се предприемат мерки за овладяване нивата на естроген и неговите метаболити. Това на първо място е възможно с помощта на подобрено хранене и превенция. Следете ни за нов материал по темата в блога на DeTox Center.