Сърдечно-съдовите проблеми са изключително разпространени у нас и все повече хора са диспансеризирани с диагнози от тази група заболявания. Рисковите фактори са много и от различен произход, а профилактиката остава слабо засегната на национално ниво. Затова е изцяло във ваши и наши ръце да се образоваме и предприемем конкретни мерки за избягване на тази неприятна група болести.
В една статия по темата публикувана в Dariknews – Нараства броят на засегнатите от сърдечно-съдова недостатъчност, твърдят кардиолози, се казва, че има устойчиво увеличение на случаите на заболели и починали от сърдечно-съдови заболявания. Тази тревожна статистика вероятно може да се промени, като се водят повече информационни кампании и се улесни достъпът до превантивни средства.
Оказва се, че в много случаи предшестващ фактор е „лошо овладяна хипертония“ според проф. Арман Постаджиян, началник на Кардиологичното отделение в столичната болница „Св.Анна“.
Какво обаче можем да направим, за да не пострадаме от сърдечна недостатъчност или инфаркт?
Какво е сърдечна недостатъчност
Сърдечната недостатъчност е състояние, при което сърцето не може да извърши работата, която е необходима, за да бъде в крак с нуждите на организма. Най-честите симптоми включват задух и умора, но могат да бъдат и от друго естество.
Докато сърдечната недостатъчност може да се управлява с медикаменти и в някои случаи хирургия или други процедури, тя е и сериозно състояние, което е свързано с риск от смърт в рамките на пет до 10 години.
Сърдечната недостатъчност е краен резултат от дългогодишни сърдечни проблеми, като коронарна болест и аномалии в сърдечния ритъм.
Видове сърдечна недостатъчност
Има два общи клинични синдрома, свързани със сърдечна недостатъчност:
- Застойна сърдечна недостатъчност: при този тип слабата сърдечна функция води до затрудняване на притока на кръв в белите дробове и в цялото тяло. Първият води до задух, докато вторият води до подуване на краката и евентуално на ръцете;
- Сърдечна недостатъчност с нисък дебит: Понякога хората със сърдечна недостатъчност могат да имат слабо или никакво задръстване на белите дробове. В тези ситуации основният проблем е, че сърдечният мускул е станал толкова слаб, че сърцето вече не е в състояние да изпомпва достатъчно кръв в органите на тялото.
Симптоми на сърдечна недостатъчност
Важно е да поговорим и за симптомите, когато става дума за конкретно заболяване. Повечето симптоми, причинени от сърдечна недостатъчност, могат да бъдат разделени на три общи категории:
- Симптоми поради претоварване с течности и задръстване – претоварването с течности и задръстванията на белите дробове са за съжаление често срещани при хора със сърдечна недостатъчност и са най-честите причини за поява на симптоми. Такива може да са наддаване на тегло, едема, задух и други;
- Симптоми поради намалено сърдечно изпомпване – основната функция на сърцето е да изпомпва кръв към всички органи на тялото. При хора със сърдечна недостатъчност това помпено действие обикновено е засегнато до някаква степен. В повечето случаи симптомите, причинени от лошо сърдечно изпомпване (наричано също намалено сърдечно отделяне), се наблюдават едва сравнително късно в хода на сърдечна недостатъчност, когато сърдечният мускул е станал много слаб;
- Симптоми поради сърдечна аритмия – сърдечната недостатъчност обикновено се свързва с нарушения на сърдечния ритъм, особено предсърдно мъждене, преждевременни предсърдни комплекси и преждевременни вентрикуларни комплекси;
Ранната сърдечна недостатъчност може да доведе до редица симптоми. Ако развиете сърдечна недостатъчност, дори в ранния етап, има голям шанс, че вече бихте имали диагноза или недиагностицирана сърдечна болест в продължение на много години. Сърдечната недостатъчност обикновено засяга възрастните, но може да се появи при деца поради вродена (от раждането) сърдечна болест.
Най-честите симптоми на сърдечни заболявания включват:
- Задух, особено при физическо натоварване, изкачване на стълби и други
- Оток: Подуване, обикновено в краката и глезените. Отокът може да бъде явен, който се характеризира с вдлъбнатина в подутия участък след прилагане на натиск и обикновено продължава няколко минути;
- Слабост и умора, особено с натоварване;
- Често уриниране;
- Проблем със съня поради задух;
- Ниско кръвно налягане.
Инфаркт – кога се стига до него
За да работи сърцето ви правилно, то се нуждае от добро кръвоснабдяване. Инфаркт възниква, когато коронарна артерия, която доставя кръв към сърцето, е блокирана. Това спира притока на кръв и намалява количеството кислород, което стига до сърдечния ви мускул.
Пак това причинява най-честите симптоми на сърдечен удар, които са дискомфорт в гърдите или болка и могат да се разпространят в ръцете, шията, челюстта или гърба. За разлика от стенокардията, този дискомфорт често трае повече от 10 минути.
Инфарктът може да бъде фатален. Колкото по-дълго трае блокирането и не е налице медицинска помощ, толкова повече може да са щетите. Без спешно лечение за възстановяване на притока на кръв, увреждането може да бъде трайно.
Усложнения при сърдечна недостатъчност
Ако сърдечната недостатъчност стане тежка с течение на времето, това може да доведе до няколко тежки усложнения. Най-често срещаните от тях са:
Белодробни усложнения
Хората със сърдечна недостатъчност, които имат продължителна или тежка белодробна конгестия, могат да развият белодробни усложнения, особено пневмония и белодробна емболия.
Тъй като дишането им вече е компрометирано от самата сърдечна недостатъчност, тези белодробни усложнения могат да бъдат особено опасни при човек със сърдечна недостатъчност.
Освен това хората, които имат повтарящи се епизоди на остър белодробен оток, могат просто да стигнат до точката, в която остър епизод причинява смърт, преди да могат да получат медицинска помощ.
Инсулт
Инсултът е често срещан при хора със сърдечна недостатъчност, отчасти защото притокът на кръв може да стане сравнително неравномерен и отчасти защото кръвните съсиреци, които се образуват в сърцето, могат да стигнат до мозъка и да причинят смъртта на мозъчната тъкан.
Органна недостатъчност
Намаленото сърдечно изпомпващо действие може да лиши различните органи от необходимото им кръвоснабдяване и може да възникне нарушение на работата на органите. В допълнение към неврологичния дефицит, който често се наблюдава при хора със сърдечна недостатъчност, може да се появи бъбречна недостатъчност и тежки стомашно-чревни нарушения.
Тези проблеми очевидно допринасят за загуба на тегло, летаргия и слабост, произтичащи от намалената сърдечна функция.
Методи за оценка на риск от сърдечна недостатъчност и инфаркт
Ако имате признаците и симптомите на сърдечна недостатъчност и Вашият лекар подозира състоянието, то може да се проведат някои тестове, за да се потвърди диагнозата. Ето кои са методите за диагностика:
- Аускултация на сърцето и белите дробове;
- Ехокардиограма;
- Рентгенова снимка на гръден кош;
- Тест за риска от сърдечна недостатъчност и инфаркт (PLAC тест) – това е тестът, който предлагаме на място в Detox Center. Той представлява кръвен тест за определяне на Lp-PLA2 (съдово-специфичен възпалителен ензим) и показва дали плаките разположени в артериалните стени имат тенденция за разкъсване.