Консумирате ли достатъчно храни, богати на пробиотици? По-вероятният отговор, за съжаление, е не. Защото в списъка с такива храни преобладават такива, които не са традиционни за нашата трапеза. Или пък присъстват на нея, но само сезонно, както например туршията. Затова тук ще представим най-достъпните пробиотични храни, които си струва да консумираме целогодишно. Те са едновременно вкусни и полезни и ще обогатят диетата ни не само на аромати, но и на ценни нутриенти, които ще подпомогнат здравето и дейността на чревния тракт.
Пробиотичните храни са богати на видове полезни бактерии, естествено обитаващи червата ни. Те формират т.нар. микробиом, или чревна флора. Това е балансиран комплекс от бактериални щамове, допълващи дейността си за регулиране функциите на чревния тракт. Появата на дисбаланс в числеността на микробиома се означава като дисбактериоза. Тя се асоциира с различни храносмилателни, имунологични и други нарушения. Консумирането на храни, богати на пробиотици, е първостепенна превантивна мярка за поддържане на микробиома и общо укрепване на здравето.
Многото роли на пробиотиците
Пробиотиците се дефинират като живи бактерии, които обитават храносмилателния тракт. Те действат в две насоки – подпомагат храносмилането и дейността на имунитета. Но това са само базисните функции на чревната флора. Ако разгледаме дейността на пробиотиците в дълбочина, ще открием регулиращата им и модулираща роля в изключително много жизненоважни процеси в тялото.
Затова допълнителният им прием чрез консумирането на повече пробиотични храни може да се окаже полезен в редица направления. Основните роли на пробиотиците включват:
- Поддържане на бариерната функция на чревната лигавица и предотвратяване навлизането на патогенни микроорганизми през епитела към кръвния ток;
- Производство на различни ензими, които унищожават някои патогени;
- Стимулиране производството на имуноглобулини и Т-клетки;
- Синтезиране на витамини от групата Б-комплекс и витамин К2;
- и много други.
С комплекса си от функции пробиотиците имат важна обща модулаторна роля за:
- Борбата с възпалителните процеси в тялото;
- Локалното и общо подкрепяне дейността на имунната система;
- Подпомагането на централната нервна система и др.
Пробиотиците попадат в нашия чревен тракт още с раждането. Количеството на полезните бактерии в микробиома на възрастен човек е съпоставимо с броя на всички останали клетки в тялото му. Това показва точно колко съществена е ролята на полезните бактерии за нашето здраве. И колко важно е да поддържаме тяхната нормална численост.
В исторически план човекът е приемал обилно количество пробиотици с храната си. Консумирайки пресни храни от богати почви или подлагайки някои от тях на ферментация, за да не се развалят, той е приемал много повече полезни бактерии, отколкото със съвременната си храна. Добрата новина е, че и днес може лесно да си набавяме храни, богати на пробиотици.
Най-достъпните пробиотични храни
Ето в състава на кои хранителни продукти се откриват най-голямо количество полезни бактерии за чревната флора.
Комбуча
Тази древна напитка е позната от над две хиляди години и днес продължава да се произвежда по традиционния начин. Всеки може да си произведе сам комбуча и да се радва на многото ползи, свързани с нейния прием, като тонизиране и детоксикация на тялото, подкрепяне на храносмилането и др.
Кисело мляко
Това е най-българската пробиотична храна. Ферментирането на прясното мляко го обогатява на колонии от използваните в закваската млечнокисели бактерии от щамовете Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus. Те преживяват дълго време в чревния тракт и помагат за бързо възстановяване баланса на чревната флора след дисбактериоза.
Кефир
Тази специфична млечна напитка е подобна на българското кисело мляко, но се получава след ферментация, извършвана от бактерии и дрожди. В резултат на това крайният ферментиран продукт е с по-ниско съдържание на лактоза и с по-разнообразен състав на полезни микроорганизми. Затова кефирът е предпочитана пробиотична храна от хората с непоносимост към лактоза.
Ябълков оцет
Този кулинарен продукт, използван като овкусител и консервант, всъщност е и сред най-пълноценните пробиотични храни. Редовната му консумация се асоциира с по-успешно контролиране на холестерола, кръвната захар и теглото.
Кисели краставички
Те са сред по-малко познатите пробиотични храни, но пък също са сред традиционните за нашата трапеза. Богати на пробиотици са и натуралните туршии, маслините (особено сушените) и др. Важно за запазване на пълноценния пробиотичен комплекс в тези храни е те да консумират скоро след производство и да не се използват консерванти.
Кимчи
Този азиатски продукт печели почитатели и у нас през последните години и има защо. Произвежда се чрез ферментация на китайско зеле, червени пиперки, репички, моркови, лук, чесън, джинджифил и още продукти, въпрос на личен вкус. Има традиционен и специфичен аромат, дължащ се на редица вторични на ферментацията съединения. Но основен биологичен компонент в състава на кимчи са пробиотиците.
Как да си набавяме повече пробиотици
Добавяйки редовно някоя от посочените пробиотични храни към режима си, ще повишим значително приема на полезни бактерии. Изборът е голям. Дали ще ги консумираме поотделно, или ще ги добавяме към любими храни – няма значение. Крайният резултат ще е налице, ако ги консумираме без термична обработка или с минимална такава.
За всички останали случаи екипът на Детокс Център може да предложи висококачествени хранителни добавки, базирани на водещите пробиотични щамове.
Ентера е иновативно предложение със специално подбрана пробиотична култура – щамът Saccharomyces Boulardii CNCM I-745. Продуктът може да подсигури всички ползи от приема на пробиотици и допринася за много бързо възстановяване баланса на чревната флора. Подходящ е за деца и възрастни като висококачествен пробиотик.
Можем да предложим и Про10Биотик – продукт с 10 водещи пробиотични щама. Сред тях са Lactobacillus, Bifidobacterium и Streptococcus. Включен е и един от най-ефективните щамове, използвани в съвременното производство – Lactobacillus acidophilus DDS-1. Той доказано достига чревната флора в интактен вид, без да се повлиява от високата стомашна киселинност.
Детокс Център предлага различни диагностични методи за проследяване състоянието на чревния микробиом, включително фецес диагностика. Чрез тях може да се установи евентуална нужда от допълнителен прием на пробиотици за балансиране на чревната флора. Предлагаме и съвременния SIBO тест, с който се установява обратното състояние – бактериален свръхрастеж в червата. Това състояние е свързано с прекомерно разрастване колониите на чревните бактерии и заселването им към тънките черва. То може да има своите негативни последствия, съпоставими с тези при дисбалансиран микробиом в дебелото черво.
Оптималният прием на пробиотици е гарант за добро чревно и общо здраве. Лесно е да си ги набавяме с храната или с добавки и не бива да подценяваме тяхната важност във всяка възраст.
Допълнителни източници:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4045285/
Probiotics: Top Benefits, Foods and Supplements