Проблемите с щитовидната жлеза засягат все повече хора, като най-често това са жени над 40-годишна възраст, но може да се срещат и при по-млади. Щитовидната жлеза е един от основните участници в ендокринната система на човешкото тяло и играе ключова роля в обмяната на веществата, енергийния баланс, способността на организма да отделя топлина и други процеси.
Нейната работа е пряко свързана с нашето настроение, концентрация, телесна температура и поддържане на хормоналния баланс. А когато е налице умора и хипертиреоидизъм – повишена функция на жлезата, то има някои конкретни мерки за подобряване на състоянието.
Кои са хормоните на щитовидната жлеза
Хормоните, които отделя щитовидната жлеза, са най-просто казано енергийни хормони. Те носят имената T4 (тироксин) и T3 (трийодтиронин), като щитовидната жлезата ги отделя под въздействието на хормона TSH. Той се синтезира в хипофизата.
Т4 и Т3, които още се наричат тиреоидни хормони, влияят пряко на много процеси в организма и тяхното равновесие е от огромно значение за протичането на редица процеси в тялото. Тези хормони са изключително важни за жените на всяка възраст, тъй като имат пряка роля за забременяване и безпроблемно износване на дете.
Когато щитовидната жлеза е неспособна да произвежда достатъчно хормони или пък синтезира прекалено количество, казваме, че тя е с нарушена функция.
Кои са основните заболявания, свързани с щитовидната жлеза
Дисфункцията на щитовидната жлеза е известна като хипотиреоидизъм, а състоянието, при което се отделят повече от необходимото количество хормони като хипертиреоидизъм. Вторият вид нарушение се дължи на повишена концентрация на тиреоидните хормони в кръвообращението.
Според редица изследвания, жените по-често имат проблеми с щитовидната жлеза от мъжете. Дамите са най-уязвими в зряла възраст над 35 години. Въпреки това, нарушената функция на щитовидната жлеза може да се наблюдава и у господата, както и при деца от всякаква възраст.
Кои са най-честите симптоми при нарушена функция на щитовидната жлеза
Въпреки че много често, особено в началото, недобрата работа на щитовидната жлеза може да остане незабелязана, появата на някои симптоми е ясен знак, че трябва да изследваме нивата на TSH, T3 и Т4 в организма. Такива симптоми са:
– лесна уморяемост;
– сърцебиене;
– апатия;
– усещане за студ;
– наддаване на тегло;
– нарушения на паметта и други.
До какво може да доведе хипертиреоидизмът
Повишената секреция на Т3 и Т4 от щитовидната жлеза е една от основните причините за тиреотоксикоза. Това състояние се нарежда сред най-опасните заболявания, свързани с нарушената функция на щитовидната жлеза. Към нея спадат заболяванията като Безедова болест, базедофицирана гуша и токсичен аденом.
Характерно за лабораторните резултатите при тиреотоксикозата са високите стойности на Т3 и Т4, съчетани с ниски на TSH.
Умората като най-чест признак на проявата на хипертиреоидизъм
Както вече разбрахте, хормоните на щитовидната жлеза са пряко отговорни за енергийните нива в организма ни. Когато те не са в нормалните си стойности, един от първите симптоми, които можем да усетим, е умората. Тя се изразява в липсата на енергия, отпадналост, сънливост, понякога дори до степен, че може да ви прималява толкова, че да не можете да станете от леглото си.
Ако се чувствате уморени още при ставането от сън или пък без да сте извършвали натоварваща дейност, това е ясен знак, че трябва да изследвате хормоните на щитовидната жлеза. Дори да приписвате хроничната умора на други фактори като стрес в работата, пътуване, други обстоятелства, то друга възможна причина е хормоналният дисбаланс на щитовидните хормони.
Какво да предприемете в случай на хиперфункция на щитовидната жлеза и усещане за умора
При наличие на прекомерен синтез на хормоните на щитовидната жлеза е нормално да усещате силна умора почти през целия ден и липса на достатъчно сили. За да се справите с този проблем, на първо място е важно да посетите добър специалист по ендокринология, който да ви предпише правилното медикаментозно лечение. Това обаче може да стане чак след като се проведат необходимите лабораторни изследвания и се определи с какви средства да се лекувате и в какви дози.
Може ли чрез храната да повлияете върху хипертиреоидизма
От голямо значение е да промените и хранителния си режим. Необходимо е да намалите приема на йод чрез храната, която консумирате. Подходящи храни за това здравословно състояние са:
– броколи;
– репички;
– зеле;
– спанак;
– соя;
– праскови;
– бобови култури.
Може ли да се справите с умората при хипертиреодизъм чрез кафе и други напитки
Въпреки че кафето е напитка известна със способността си да ни събужда и изпълва с енергия, е по-добре да го избягвате в случай, че вашата щитовидна жлеза отделя повече от необходимото количество хормони.
Употребата му ще въздейства в посока на повече нервност, треперене и потене, които са също характерни за хиперфункцията на щитовидната жлеза. Освен кафе е добре да избягвате алкохола, газираните и енергийните напитки, като тези съдържащи Л-карнитин, таурин, кофеин и подобни.
На тяхно място добре биха повлияли на усещането за умора зеленият чай и маточината. Освен антиоксидантно действие, те оказват и успокояващо действие върху храносмилателния тракт. Можете да ги приемате както под формата на студен чай, така и като гореща напитка – според зависи от сезона.
От значение ли е спортът при справяне с умората при хипертиреоидизма
Двигателната активност оказва огромно влияние върху справянето с проблема умора при състояние на хиперфункция на щитовидната жлеза. Дори да не ви звучи като най-доброто решение, двигателната активност може да ви донесе само ползи и да ви помогне за справяне с наднормено тегло (ако имате такъв проблем).
Най-добре е да се консултирате със специалист, който да изготви индивидуален тренировъчен режим, съобразен с вашето състояние и предпочитанията ви към спорта. Но дори да нямате възможност да си направите такъв, ежедневните тренировки в домашна обстановка ще окажат благоприятен ефект върху умората и чувството за отпадналост. Важно е да се наспивате в тъмната част на денонощието, за да позволите на естествените биологични процеси да се случат по естествен път и хормоните да изпълнят своето предназначение.
За да се чувствате по-добре при състояние на хипертиреодизъм, освен прием на правилно подбрани лекарства, е добре да създадете стриктна рутина в спазването на хранителния и спортния си режим.
Така тялото ви ще се настрои за ежедневните задачи и чувството за умора ще намалее, а понякога ще забравите за него изобщо. Освен това, ако повишеното количество хормони на щитовидната жлеза е породено от прием на лекарства, които съдържат тези хормони или от повишено съдържание на йод в организма, можете да се спрете и на детокс процедури, които ще спомогнат за изчистване на ненужните вещества от тялото ви.
Това, което можем да ви предложим в DeTox Center, е холистичен подход към здравето. Когато анализираме текущото състояние няма да разчитаме само на информацията от конкретния момент, а и ще анализираме вашата пациентска история. С други думи, от какво сте боледували, имате ли травми и хронични заболявания, автоимунни нарушения или наследени заболявания – всички тези фактори се вземат предвид при определяне на диагнозата и очертаване на лечебния път.
А той е строго индивидуален според гореизброените фактори. От гледна точка на детокс процедурите- може да се приложи 15-дневен детокс, а впоследствие за лечението може да се приложи Био-идентична хормоно-заместителна терапия.
[…] […]