Често ли страдате от умора, сънливост? Разсеяни ли сте, въпреки че току-що се събуждате от сън? А може би не си почивате достатъчно, защото сте изложени на висок оксидативен стрес.
Какво означава това? В тялото ни се натрупват свободни радикали, които увреждат клетките в тялото ни. Няма как да избегнем този процес, тъй като е свързан с всяка глътка кислород, която поемаме. Той е и причина за остаряването на човешкия организъм.
Тъй като ежедневно сме подложени на стрес, все по-често ни се случва да страдаме от умора, сънливост, общи неразположения, раздразнителност и други. Това са първите стъпки на оксидативния стрес. Могат да се появят и главоболие, различни храносмилателни проблеми, които индикират за отслабнал имунитет и множество свободни радикали.
Причини за оксидативен стрес
Натовареното ни ежедневие е една от причините да сме все по-уморени и разсеяни. Кои навици най-често са причина за това?
Нередовно и/или неподходящо хранене
Ако ежедневното ни меню е бедно на витамини и минерали не захранваме организма си с вещества, които да неутрализират свободните радикали и токсини. Макар черният ни дроб да се бори с тях, и неговият ресурс е ограничен. С времето неговата способност намалява. Нужно е ежедневно да консумираме храни и продукти, които са богати на полезни вещества, за да успеем да се детоксикираме.
Употреба на лекарства и други медикаменти
Голяма част от медикаментите, които се предписват за различни болести, имат негативно въздействие върху имунната ни система. Те ограничават нейната работа и тя не може да въздейства на свободните радикали.
Още известни причини за оксидативен стрес:
- Здравословни проблеми;
- Стрес – ежедневен, свързан с работата, с личния живот, финансови несгоди и други;
- Хормонални нарушения – генетична предразположеност или в следствие на други фактори, автоимунни заболявания;
- Уседнал начин на живот – липса на движение, спорт и друга физическа активност.
Болести, произхождащи от силен оксидативен стрес
Голяма част от заболяванията, които ни покосяват в днешно време, имат пряка връзка с оксидативния стрес в клетките. Тяхното опустошително влияние върху организма може да причини някое от следните заболявания:
- Рак;
- Диабет;
- Болести на червата и стомаха;
- Артрити;
- Алцхаймер.
За да разберем навреме какво се случва в тялото ни, специалистите препоръчват да си направим тест за оксидативен стрес.
Какво представлява той? Взема ви се капка кръв, след което се изследва. При получаване на резултатите може да разберете малко повече за това какви терапии са подходящи за вас, какво хранително меню трябва да имате, за да се зареждате с повече енергия, какви вредни навици да спрете да практикувате и редица други съвети.
Факт е, че колкото по-рано разберете за това, толкова по-лесно и бързо ще се справите с проблеми като умора, сънливост, главоболие и други, причинени от стреса.
Как да се справим с ежедневните умора и сънливост
Този процес в никакъв случай няма да се осъществи от днес за утре, така че трябва да имате план, да вярвате в промяната и да се постарайте да се случи изцяло и само благодарение на вас.
- Открийте какво причинява оксидативен стрес.
Първата крачка към решаването на проблема с умората, сънливостта и разсеяността е да разберете какво ги пробужда. Може да е ежедневен стрес, липса на достатъчно сън, неподходяща храна. Направете си тест и разберете как да се справите с негативната страна на умората; - Хранете се с разнообразни и богати на полезни вещества храни
Изборът на храна е изключително важен за това как се чувстваме. Избягвайте пържено, сладко, алкохол, заменяйки ги с протеини, витамини, зеленчуци и плодове; - Изградете си режим, към който се придържате стриктно
Когато говорим за режим, имаме предвид редовно хранене с подходяща храна, достатъчно сън, по-малко стрес и повече позитивни емоции. Спортът също е добро решение в борбата със стреса. Помага за изхвърляне на токсините, регулира храненето и ни помага да бъдем по-щастливи.
- Подредете приоритетите си.
Колкото и да държим на работата си, ако тя ни причинява ежедневна умора, страдаме от сънливост и стрес, по-добре да се замислим кое е истински важното за нас и дали няма по-подходящо поприще, което няма да съсипва здравето, без което не можем да вършим работата си; - Сънят е много важен.
Лекарите съветват, че за да сме здрави и в добра кондиция, нужен ни е поне 7 часа непрекъснат сън за едно денонощие. Понякога може да ни е нужно повече, понякога по-малко. Но не се лишавайте от съня, защото без него се натрупва умора, сънливост, отпадналост, главоболие и редица други негативни реакции. Липсата на сън отслабва имунната система, а това от своя страна я прави по-податлива на други влияние: болести, стрес и други опасности; - Грижете се за себе си.
Грижата за себе си трябва да бъде приоритет за всеки човек. Няма как да бъдем добри партньори, родители, приятели и дори работници, ако не се грижим за здравето си, а го приемаме за даденост. Обърнете си повече внимание и не позволявайте на ежедневието ви да ви поглъща. Преборете хроничната умора и сънливост, като потърсите и изкорените факторите за оксидативен стрес.
Един аспект от здравето, който много хора пропускат
Замисляли ли сте се какво преживяват надбъбречните ви жлези и дали те не поемат голям стрес? Всъщност цялата умора и отпадналост може да са свързани с адреналната умора, която е специфично състояние и изисква комплексен подход.
Напълно възможно и постижимо е да подобрите здравето си без да прибягвате до химически формули и вълшебни хапчета. Слушайте сигналите на тялото си, защото за един човек нещо ще е добро, а за друг – лошо.
Потърсете своето дао и вярвайте в неговата сила. Така ще се избавите от много притеснения и от сериозния оксидативен стрес.
Благодарим