Анемията е състояние, което се характеризира с нисък брой червени кръвни клетки (RBC) и / или дефектни червени кръвни клетки, които не функционират както трябва. Определени физически признаци – обикновено по-бледа кожа – могат да ви подскажат, че става въпрос за анемия. Ако имате признаци на анемия, кръвен тест може да потвърди ниската концентрация на RBC и да открие атипичните клетки за потвърждение на диагнозата.
Този тип здравословен проблем не е за подценяване и задължително трябва да му се обърне необходимото внимание, тъй като червените кръвни телца – еритроцитите пренасят кислород от белите дробове до останалата част на тялото. Нарушаването на тази тяхна способност оказва влияние на всички процеси и органи в тялото и намалява капацитета за извършване на различни дейности, както и води до анемия.
Кръв и червени кръвни клетки – защо са важни
Нашите еритроцити или червени кръвни клетки са най-разпространеният тип клетки в човешкото тяло. Освен това еритроцитите са ануклеирани, което означава, че нямат ядро. Това допълнително пространство позволява повече хемоглобин да се съхранява в нашите червени кръвни клетки.
Хемоглобинът е дихателен пигмент (това е термин, с който се означава всяка молекула, която повишава възможностите за кислородоносимост на кръвта), който се свързва или с кислород, или с въглероден диоксид. Това позволява кислородът да се транспортира из цялото тяло до нашите тъкани и органи (и въглеродният диоксид да бъде отстранен).
Хемоглобинът до голяма степен се състои от желязо, което в комбинация с кислорода придава на кръвта ни типичния червен цвят. Освен това кръвта помага да използваме хранителни вещества и изработваме хормони в телата си.
Кръвта също ни помага да поддържаме хомеостаза (състояние на вътрешен баланс), като регулираме вътрешното си pH и температура, както и колко вода има в телата ни в даден момент.
Същност на анемията – най-важното за заболяването
Анемията е патологично състояние, което се характеризира с намален брой циркулиращи еритроцити и се определя от концентрациите на хемоглобин (Hb) в пълна кръв под 12 g / dL при жените и 13 g / dL при мъжете. Има клинични доказателства, че анемията е свързана и с редица тежки усложнения при сърдечно-съдови заболявания, като тромбоемболични събития (например, венозна тромбоза и инсулт).
Основната физиологична роля на червените кръвни клетки е транспортирането на газове (O2, CO2) от белия дроб до тъканите и поддържането на системно киселинно / базово равновесие. В допълнение, еритроцитите са добре оборудвани с антиоксидантни системи, които по същество допринасят за тяхната функция и цялостност.
Установено е, че увреждането на целостта на червените клетки, определено като хемолиза, значително допринася за тежки патологии, включително ендотелна дисфункция. Последните клинични и експериментални данни показват, че червените кръвни телца могат да бъдат пряко включени в защитата на тъканите и регулирането на сърдечно-съдовата хомеостаза. Това става чрез упражняване на други неканонични функции, включително метаболизъм на азотен оксид (NO) и контрол на реологията на кръвта, както и еритрокринната функция (способността на еритроцитите да секретира предавателни молекули).
Голямо разнообразие от медицински състояния може да причини анемия, като хранителни дефицити, наследствено сърповидно-клетъчно заболяване и инфекциозна малария. Може да имате здравословно състояние, което увеличава риска от анемия, а факторите на начина на живот могат да допринесат и за развитието ѝ. Тъй като има толкова много причини за анемия, степента и ефектите от анемията могат да бъдат по-сериозни за цялостното ви здраве, ако имате повече от един рисков фактор наведнъж.
Възможни причини за развитие и видове анемия
Организмът може да развие хронична анемия поради всяко заболяване, което засяга образуването и функциите на червените кръвни клетки. Другият вариант е внезапно да развиете остра форма на анемия в резултат на сериозно здравословно заболяване, при обилно кървене, при инциденти и други.
Най-честите причини за хронична анемия са недостигът на витамин В12 и дефицитът на желязо.
И двете състояния могат да бъдат обяснени и свързани с начина на хранене. Но медицинските заболявания и токсините също могат да причинят тези хранителни дефицити, дори ако консумирате достатъчно количество витамини в храната си или приемате добавки.
Нарушен жизнен цикъл на червените кръвни клетки
Те се произвеждат в костния мозък в отговор на еритропоетин (ЕРО), хормон, който се отделя от бъбреците. Вашето тяло също се нуждае от хранителни вещества, включително витамини, протеини и желязо, за да произвежда здрави клетки от този вид.
Вашите червени кръвни телца обикновено циркулират в сърцето и кръвоносните ви съдове за около три месеца, преди да бъдат разградени. Някои техни компоненти се рециклират в далака.
При променено производство на червени кръвни клетки
Може да развиете анемия поради проблеми в производството им. Някои състояния водят до нисък брой еритроцити, а някои състояния карат тялото да произвежда дефектни клетки, които не функционират правилно.
Анемия в резултат на проблеми с производството на ЧКК
- Недостиг на витамин В12: Това е често срещан дефицит на витамин, който може да бъде резултат от липса на витамин В12 в диетата или от възпаление в тялото. Витамин В12 е необходим за здравословното образуване на еритроцитите и се намира в животински продукти, както и в храни, които са подсилени с хранителното вещество. В някои случаи вегетарианската диета може да предразположи към този дефицит.
Дефицитът на витамин В12 причинява макроцитна анемия (също понякога описвана като мегалобластна анемия). Това е състояние, при което тялото произвежда изключително големи количества еритроцити с нарушена функция.
- Недостиг на фолиева киселина: Този витамин, известен още като витамин В9, присъства в зеленчуците и зърнените храни. Той работи заедно с витамин В12 в производството на здрави червени клетки. Дефицитът обикновено се причинява от хранителен дефицит и води до макроцитна анемия;
- Дефицит на желязо: както обяснихме по-рано, еритроцитите съдържат хемоглобин, който носи кислород. А желязото е жизненоважен компонент на хемоглобина. Анемията с дефицит на желязо може да се развие поради ниския прием на желязо или продължаващо кървене. Храните, които съдържат желязо, включват зеленолистни зеленчуци, месо и морски дарове. При анемията с дефицит на желязо има нисък брой еритроцити, които също са по-малки от обикновено. Този вид анемия се нарича още микроцитна анемия;
- Пернициозна анемия: Този рядък вид анемия е резултат от липса на вътрешен фактор – протеин, който помага на тялото ви да абсорбира витамин В12. Смята се, че този вид е автоимунно състояние, при което имунната система на организма уврежда клетките, които произвеждат вътрешния фактор. Това води до дефицит на витамин В12, но дефицитът на витамин В12 не винаги е свързан с пернициозната анемия;
- Апластична анемия: Когато костният мозък е неактивен при производството на този вид клетки;
- Aнемия в резултат на бъбречна недостатъчност. Ако бъбреците не могат да функционират добре, те може да не произвеждат достатъчно еритропоетин, за да стимулират костния мозък. В този случай синтезът би бил недостатъчен, което води до анемия с нисък брой червени кръвни телца.
При загуба на еритроцити
Дори ако тялото ви произвежда здрави клетки, можете да развиете анемия, ако загубите твърде много от тях преди тялото ви да изработи нови. Това може да се случи внезапно или може да бъде хроничен процес. В тази група на причините попадат развитието на малария, физиологичен шок, сепсис, трансфузионна реакция и други.
Едно от най-важните неща при този здравословен проблем е да се идентифицира първоизточникът. Има значение каква е причината за развитие на анемия преди да се премине към лечение. То зависи от произхода, тежестта и други фактори, които се оценяват чрез подходящите лабораторни тестове.
За тях ще говорим в следваща част на темата, като ще разгледаме и типичните проявления на анемията и как се диагностицира.
Използвани ресурси
Viktoria Kuhn, Lukas Diederich, T.C. Stevenson KellerIV, Christian M. Kramer, Wiebke Lückstädt, Christina Panknin, Tatsiana Suvorava, Brant E. Isakson, Malte Kelm, and Miriam M. Cortese-Krott.Antioxidants & Redox Signaling.May 2017.718-742.http://doi.org/10.1089/ars.2016.6954
Kuhn V, Diederich L, Keller TCS 4th, et al. Red Blood Cell Function and Dysfunction: Redox Regulation, Nitric Oxide Metabolism, Anemia. Antioxid Redox Signal. 2017;26(13):718-742. doi:10.1089/ars.2016.6954
Chien S, Usami S, Dellenback RJ, Gregersen MI. Shear-dependent deformation of erythrocytes in rheology of human blood. Am J Physiol. 1970;219(1):136-142. doi:10.1152/ajplegacy.1970.219.1.136
Erythrocytes are the major intravascular storage sites of nitrite in human blood, André Dejam, Christian J. Hunter, Mildred M. Pelletier (…), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1895176/