Витамините и минералите са жизненоважни за здравето на всеки човек. Тези две групи микронутриенти са от решаващо значение за функционирането на всички органи и системи в тялото. Но знаете ли всъщност какво прави всеки един витамин и защо е толкова полезен? Ако познавате хранителните ползи на витамините ще разберете колко важна роля изпълняват за поддържането на отлично здраве. В абсолютно всеки период от живота е необходимо да разполагате с адекватни количества витамини и минерали, за да избегнете дефицити и свързаните с тях здравословни проблеми. И както вероятно знаете, с напредване на възрастта усвояването на хранителните вещества е затруднено, особено на витамините от В група.
Днес фокусът в статията ни е върху витамин В12 и различните начини на приложение. В този анализ ще разкрием предимствата и недостатъците на всеки начин за осигуряване на витамин В12 и оптималните му количества.
Какво представлява витамин В12
Витамин В12 е водоразтворим витамин, който играе важна роля в поддържането на много различни аспекти на здравето и благосъстоянието. По същество е относително голям и структурно сложен витамин, който се произвежда само от някои бактерии и археи (едноклетъчни организми).
Тъй като този витамин е водоразтворим (подобно на всички от В група), това означава, че тялото не може да го съхранява и трябва да се осигурява чрез храна, хранителни добавки и други методи. Известен също като „кобаламин“, витамин В12 участва в метаболизма на всяка отделна клетка в тялото. Той има голям принос и за поддържане на нормална функция на нервната система и производството на червени кръвни клетки.
Заедно с другите витамини от В група, кобаламинът има основна роля за правилното метаболизиране на храната и осигуряването на необходимата енергия на организма. Затова при дефицит на витамина се появяват симптоми като: отпадналост, умора, летаргия, нарушена концентрация, мозъчна мъгла и други.
Как се абсорбира витамин В12
Процесът на абсорбция се състои от следните стъпки:
- Витамин В12 попада в организма, свързан с аминокиселини в протеиновите храни.
- Когато влезе в контакт със стомашната киселина, тази връзка се разрушава и В12 след това може да се абсорбира в системата с помощта на вътрешен фактор (intrinsic factor).
- Вътрешен фактор е протеин, секретиран от клетките на стомашната лигавица. Той се свързва с несвързания В12 и го отвежда в червата, където той се абсорбира.
Нарушените механизми на абсорбция поради непълноценно хранене, различни заболявания, прием на определени медикаменти и много други фактори може да доведе до дефицит на витамина. Очевидно витамин В12 е жизненоважен за човешкото здраве, но за съжаление тялото не може да го произвежда самостоятелно. Той се среща естествено в някои животински продукти, но при вегетарианска, веганска или друга ограничена диета може да е трудно да се посрещнат нуждите на организма. В рисковите групи, които са предразположени към дефицит, попадат още:
- Възрастните хора
- Хора, които приемат редовно лекарства за намаляване на стомашната киселина
- Пушачи
- Хора с храносмилателни разстройства като болест на Крон или цьолиакия
- Хора с атрофичен гастрит или язви на стомаха и други
Когато не разполагаме с оптимални нива от витамин В12 има няколко решения, които могат да се приложат самостоятелно или заедно по преценка на специалист.
Начини за прием на Витамин В12
Дефицитът се коригира с помощта на интрамускулни инжекции, чрез перорален прием на добавки, както и с интравенозни инфузии. Имайте предвид също, че при подходящо лечение симптомите на дефицит на В12 обикновено започват да се подобряват в кратък период от време.
Хората, които страдат от дефицит на витамин В12 могат да се възползват от всички тези варианти. Въпреки това, някои хора може да имат затруднения при усвояването на витамини през устата поради лекарства, които приемат или друго здравословно състояние. В тези случаи инфузиите могат да бъдат по-ефективен вариант, тъй като чрез тях В12 се доставя директно в кръвния поток за 100% незабавна абсорбция.
Перорален прием на витамин В12
Това е добре познатият и предпочитан начин за прием на хранителни добавки – през устата под формата на капсули, каплети, капки и други. За повечето хора оралните добавки са по-лесно и удобно решение в сравнение с интрамускулните инжекции. Изследванията показват, че при високи дози витамин В12 (например повече от 1000 мкг. дневно) могат да бъдат ефективни при лечение на дефицит, дори при липса на вътрешен фактор, и могат да бъдат подходяща алтернатива на интрамускулните инжекции за много хора.
Ако трябва да посочим недостатък на приема на витамин В12 през устата, то той е свързан със степента на усвояване на вложените съставки в добавките. Оралните добавки с витамин В12 се абсорбират в храносмилателната система, което оказва влияние върху това какво количество тялото може да използва. Степента на усвояване на пероралните добавки варира от човек до човек и зависи от индивидуалния метаболизъм. Това означава, че тялото може да използва само част от добавката и да освободи останалото количество.
Интрамускулно приложение на витамин В12
Интрамускулните инжекции обикновено имат по-добри резултати, защото доставят витамина директно в мускула. Тъй като витамин В12 изисква наличието както на стомашната киселина, така и на вътрешния фактор, има едно погрешно схващане, че интрамускулните инжекции, които заобикалят необходимостта и от двете, са единственият начин за лечение на дефицита. Този метод обаче има своите недостатъци като болка, редки странични реакции и по-висока цена (включително разходи за пътуване до медицински център).
Интрамускулното инжектиране с витамин В12 е процес, който отнема само няколко минути. Подобно на интравенозна инфузия, тази възможност доставя концентрирана доза от витамина директно в кръвта за максимален ефект и минимални загуби. За разлика от интравенозната инфузия, инжектирането на В12 не носи допълнителни ползи като хидратация, други витамини или подобрена детоксикация.
Има четири различни вида витамин В12. При интрамускулното приложение на витамин В12 обикновено се използва цианокобаламин. Това е неактивна форма на витамина, която изисква тялото да изразходва повече енергия за преобразуване и отстраняване на цианидната молекула. Друга изкуствена инжекционна форма на витамин В12 е хидроксокобаламин, който преминава по-дълго в кръвния поток и изисква поставянето на по-малко инжекции от цианокобаламин.
Инфузия на витамин В12
Ако имате ниски нива на витамин В12 в организма, може също да опитате процедура от типа на интравенозната инфузия. Инфузионното вливане представлява директно доставяне на вещество (или комбинация от няколко вещества) в кръвта за възстановяване на нивата и гарантиране на адекватния му метаболизъм.
IV терапията е изключително полезен метод за повишаване нивата на В12, защото когато витаминът се приема интравенозно, тялото може да го усвои на 100%, за разлика от пероралния прием. Бързото и много по-ефективно действие на интравенозната терапия с витамин В12 посреща и задоволява нуждите на организма мигновено.
IV инфузиите обикновено съдържат няколко съставки, които се смесват заедно в стерилен физиологичен разтвор. Тези съставки варират в зависимост терапията, която сте избрали, тъй като всяка формула е смесена за постигане на конкретни индивидуални здравни цели.
От гледна точка на време, IV инфузиите обикновено отнемат 30 – 45 минути за завършване и осигуряват допълнителни ползи като хидратация и инфузия на други витамини за по-пълноценно лечение. IV терапията може също така да детоксикира тялото, като подпомогне неутрализирането на свободните радикали и тежките метали, които могат да допринесат за клетъчно увреждане.
Терапия с витамин В12 в DeTox Center
Една от опциите, които предлагаме в DeTox Center, е метилкобаламин 1000 мкг за венозно или мускулно приложение. Втората възможност е B12 Complex triple, с който се доставят и трите активни форми на витамин В12, съответно аденозилкобаламин, метилкобаламин 2000 мкг и хидроксикобаламин 1000 мкг.
Ако трябва да отговорим на големия въпрос „Кой е победителят в днешната игра“, то категорично първото място е за интравенозната терапия. Със 100% абсорбция на витамините във формулата, допълнителни ползи като хидратация и още витамини при нужда, детоксикиране на тялото – получавате толкова много в една процедура без болка или дискомфорт, без загуби по усвояването в храносмилателния тракт.
Освен традиционните диагностични и терапевтични процедури в DeTox Center може да се възползвате от седемнадесет специално разработени интравенозни терапии, всяка с уникална цел и предназначение.
Използвани ресурси
- Sanz-Cuesta, T., González-Escobar, P., Riesgo-Fuertes, R. et al. Oral versus intramuscular administration of vitamin B12 for the treatment of patients with vitamin B12 deficiency: a pragmatic, randomised, multicentre, non-inferiority clinical trial undertaken in the primary healthcare setting (Project OB12). BMC Public Health 12, 394 (2012). Https://doi.org/10.1186/1471-2458-12-394
- Vidal-Alaball J, Butler CC, Cannings-John R, et al. Oral vitamin B12 versus intramuscular vitamin B12 for vitamin B12 deficiency. Cochrane Database Syst Rev. 2005;(3):CD004655. Published 2005 Jul 20. doi:10.1002/14651858.CD004655.pub2
- Sanz-Cuesta T, González-Escobar P, Riesgo-Fuertes R, et al. Oral versus intramuscular administration of vitamin B12 for the treatment of patients with vitamin B12 deficiency: a pragmatic, randomised, multicentre, non-inferiority clinical trial undertaken in the primary healthcare setting (Project OB12). BMC Public Health. 2012;12:394. Published 2012 May 31. doi:10.1186/1471-2458-12-394
- Masucci L, Goeree R. Vitamin B12 intramuscular injections versus oral supplements: a budget impact analysis. Ont Health Technol Assess Ser. 2013;13(24):1-24. Published 2013 Nov 1.
- Zugravu CA, Macri A, Belc N, Bohiltea R. Efficacy of supplementation with methylcobalamin and cyancobalamin in maintaining the level of serum holotranscobalamin in a group of plant-based diet (vegan) adults. Exp Ther Med. 2021;22(3):993. doi:10.3892/etm.2021.10425
От къде може да се купи Метилкобаламин 1000?
Здравейте, от http://www.herbamedicabg.com