Забелязали ли сте как някои хора изглеждат по-млади и свежи, независимо на каква възраст са?
От друга страна, при други хора признаците на стареене като бръчици и повяхнала кожа се появяват по-рано от обичайното?
Разбира се, всеки иска да изглежда млад и да бъде здрав колкото може по-дълго. А разликата между онези, при които се получава и останалите, се нарича свободни радикали. За да разберете какво представляват, имате нужда само от елементарни познания по химия.
Що е то свободни радикали
Под свободни радикали разбираме молекули, в които липсва един електрон. Електроните са отрицателно заредени частици, които се групират по двойки. Когато електронът остане свободен, лесно може да бъде свързан с друга молекула или атом, което предизвиква различни химични реакции.
Те могат да причиняват сериозни здравословни проблеми, защото разрушават техните ДНК. Това води до редица аномалии в организма, които нарушават процесите в тялото и отслабват имунните сили.
Трябва да уточним обаче, че клетките в организма ви сами произвеждат свободни радикали, които не са опасни. Те се неутрализират от антиоксидантите.
Опасните свободни радикали са тези, чието появяване се предизвиква от външни фактори.
Ето какво трябва да знаете за свободните радикали, антиоксидантите и как да бъдете млади и здрави за по-дълго време.
Как действат свободните радикали?
Когато молекулите на кислорода се разделят на единични атоми, които имат несдвоени електрони, те стават нестабилни свободни радикали, които търсят други атоми или молекули, за да се свържат. Ако това продължава да се случва, започва процес, наречен оксидативен стрес.
Щом свободни радикали атакуват дадена молекула, те ѝ отнемат един електрон. След това молекулата също се превръща в свободен радикал. Този процес е възможно да ексалира и да създаде сериозни здравословни проблеми.
В човешкия организъм се произвеждат поне по 10 000 радикала всеки ден.
Те живеят по няколко секунди, но причиняват множество проблеми.
С напредване на възрастта тялото губи способността си да се бори с ефектите на свободните радикали. Резултатът е повече свободни радикали, по-голям оксидативен стрес и повече увреждане на клетките, което води до дегенеративни процеси, както и ускорено стареене.
Различни изследвания и теории свързват оксидативния стрес причинен от свободни радикали със:
- Заболявания на централната нервна система като болестта на Алцхаймер и други видове деменция;
- Сърдечно-съдови заболявания поради запушени артерии;
- Автоимунни и възпалителни нарушения като ревматоиден артрит;
- Катаракта и намаляване на зрението;
- Свързани с възрастта промени във външния вид, като загуба на еластичност на кожата, бръчки, посивяване на косата, косопад и промени в текстурата на косата;
- Диабет;
- Генетични дегенеративни заболявания като болест на Хънтингтън;
- Неврологични заболявания като болест на Паркинсон.
Причини за появата на свободни радикали
Факторите, които е възможно да доведат до появата на голямо количество свободни радикали, са разнообразни:
- Излагане на радиация;
- Тютюнев дим;
- Автомобилни газове;
- Неправилно хранене.
Диета, богата на мазнини особено транс също е възможно да е причина за наличието на свободни радикали в организма, защото мазнините се окисляват много по – лесно от другите групи вещества. Тези фактори са свързани със състояния като рак и сърдечно-съдови заболявания. Така че оксидативният стрес може да е причина, поради която излагането на тези вещества причинява заболяване.
Антиоксидантите и ролята им за защитата на организма
Това са вещества, които неутрализират голяма част от свободните радикали, намиращи се в организма. Те даряват електрон на свободните радикали, като по този начин намаляват тяхната реактивност.
Това, което прави антиоксидантите уникални е, че те могат да дарят електрон, без самите да стават реактивни свободни радикали.
Антиоксидантите атакуват свободните радикали самостоятелно или комбинирани с ензими.
Нито един антиоксидант не може да се бори с ефектите на всички свободни радикали. Точно както свободните радикали имат различни ефекти в различни области на тялото, всеки антиоксидант се държи различно поради своите химични свойства.
Ако искате да сте сигурни, че организма ви може да се справя със свободните радикали, трябва да поддържате нивата на антиоксидантите достатъчно високи. Убедете се, че приемате достатъчно количество плодове и зеленчуци, които съдържат:
- Витамин В комплекс;
- Витамин С;
- Бета- каротин;
- Селен;
- Цинк;
- Мед.
За да ви помогнат с тази задача, хранителните добавки на Detox Center са подходящ избор.
- Хлорелата ще снабди тялото ви с витамин В, бета-каротин и цинк.
- Aкти Естер С ще ви даде доза витамин С за повече енергия. Това е специална буферирана форма за оптимална усвоимост и с висока бионаличност.
- Акти Нак ще съдейства за редуциране на оксидативния стрес. Това е мощният антиоксидант N-ацетил-L-цистеин.
Освен с помощта на хранителни добавки, можете да си набавите част от необходимите антиоксиданти с храната. Много храни са богати на антиоксиданти. Ягоди, цитрусови плодове и много други плодове са богати на витамин С, докато морковите са известни с високото си съдържание на бета-каротин.
Хората, които приемат най – голямо количество антиоксиданти са най – защитени от атаката на различни патогени. Ако приемате достатъчно количество антиоксиданти можете да бъдете напълно спокойни за здравето си. Пушачите и диабетиците обаче трябва да приемат двойно по – голямо количество от останалите хора, ако искат да поддържат доброто си здравословно състояние.
Тест за оксидативен стрес – Fras 5
В рамките на нашата клиника се провежда специален тест за оценка на оксидативния стрес. С негова помощ може динамично да проследяваме кои състояния ни окисляват най-силно и да предприемем съответните промени в начина на живот.
За този тест се изисква само капилярна кръв, която се изследва в лаборатория. Тестът за оксидативен стрес FRAS-5 ни показва актуалното ниво на окисление, състоянието на антиоксидантните ни системи, нивото на антиоксиданти в плазмата и при нужда нивото на антиоксидантна защита в устната кухина.