Тежките метали са навсякъде – и в днешно време е все по-трудно да избегнем контакт с тях. Най-вероятно вашата диета е един от големите източници на токсични метали, които могат да доведат до отравяне на организма и сериозно нарушаване на функциите му.
Това е лошата новина за митохондриалната функция. Ако въпреки почивката ви наляга умора, имате автоимунни проблеми, проблеми с щитовидната жлеза или надбъбречните жлези, токсичността на тежки метали може да е причината за всичко това.
Но има добра новина и тя е, че организмът разполага с някои механизми за детоксикация, а други могат да се подсилят с подходяща терапия за елиминирането на тези опасни съединения.
Каква е вредата на токсичните метали
Чували сме за живак и алуминий във ваксини, за живак в риби и морски дарове, за олово в градското водоснабдяване, арсен и дори кадмий в бебешки храни, ориз и зърнени храни. Но това са само част от източниците на токсични метали – водата също може да е замърсена, както и въздухът.
Като тежки метали могат да се посочат арсен, олово, живак, кадмий, алуминий, никел, меркурий и други. Тези елементи се срещат по целия свят; те проникват в земята, храните и водоснабдяването. Въпреки че не ги поглъщаме умишлено, тежки метали присъстват в телата ни просто заради средата, в която живеем.
Излагането на тези елементи, дори в ниски концентрации, може да бъде много опасно. Тежките метали заместват полезните минерали като цинк и желязо на клетъчно ниво и водят до нарушена функция на клетките.
Наличието на тежки метали в тялото може да повлияе на клетъчното дишане и способността на нашите клетки да се възпроизвеждат ефективно. Дори при ниски нива те могат да причинят увреждания на ДНК.
Мастните клетки често абсорбират тежки метали, улавяйки ги вътре в тялото. Тежките метали не само се натрупват и задържат в продължение на десетилетия, но страничните ефекти от пренасянето на токсични нива на тежки метали могат да утежнят състоянието при други здравословни проблеми.
Какви проблеми причиняват тежките метали
Тежките метали засягат много системи и могат да действат по различен начин. При някои хора се среща липса на енергия, нарушения на настроението и когнитивни промени. При други хора може да няма никакви симптоми в продължение на много години. Независимо от това, основните системи на тялото носят все по-голямо натоварване и съответно пораженията може да са по-сериозни.
Когато тежките метали достигат токсични нива, ефектите стават по-големи. Умствените способности могат да бъдат засегнати и да настъпи увреждане на централната нервна система и жизненоважни органи, включително сърцето, бъбреците и черния дроб. Тежките метали се считат за канцерогени по отношение на човека; проучванията показват корелация на нивата на токсичност и рак при хора и животни.
Ако експозицията на тежки метали продължи, това може да доведе до физическа, мускулна и неврологична дегенерация. Например, живакът е невротоксин, който се акумулира в гръбначния стълб и мозъка и може да причини неврологични проблеми. Оловото може да повлияе отрицателно на развиващата се нервна система на детето или подрастващия, допринасяйки за поведенчески и когнитивни проблеми.
Хроничната умора, мозъчната мъгла, автоимунните заболявания, храносмилателните проблеми, фибромиалгията, депресията, безпокойството и безсънието могат да бъдат причинени или поне влошени от високи нива на тежки метали в организма.
Тъй като симптомите на стареене често съвпадат с тези на отравяне с тежки метали – по-малко издръжливост, загуба на паметта, болки и умора – много възрастни хора погрешно приемат симптомите си като естествена част от стареенето. Въпреки че остаряването може да бъде отчасти причина, тежките метали често допринасят за това. В най-лошия случай токсичността от тежки метали може да наподобява болестта на Алцхаймер, Паркинсон или множествена склероза.
Какво да правите при съмнение за токсично претоварване
Тежките метали обичат да се настаняват в мастните тъкани, вместо да циркулират в кръвта. Това означава, че мозъкът, нервната система, гърдите, костният мозък, черният дроб и бъбреците са податливи на увреждания, причинени от токсичност на тежки метали.
Ако имате съмнения, че тялото ви е носител на опасни количества тежки метали, може да предприемете следните стъпки:
- Кръвен тест за алергия към метали Melisa – измерва хиперсензитивността към метали и други алергени. Чрез Меlisa ® могат да бъдат идентифицирани метали или други антигени, предизвиквикващи симптомите;
- Лабораторно изследване на токсични метали и минерали – това е най-подходящият метод за изследване, като може да се избере и видът на изследването – на метали в урината, кръвта, слюнката, фецеса, коса и нокти или други;
- След като преминете процеса на диагностика в нашия център ще очертаем индивидуален план за детокс, който може да включва вид процедура за Детоксикация на токсични метали. Тя е специфично насочена към индивидуалните нужди на пациента, съобразява се с лабораторните му резултати и резултатите от други направени изследвания. Определя се какъв вид детоксикация е най-подходящ според случая – хранителен и витаминно-минерален детокс; хелаторна терапия; детоксикация чрез стимулиране на черен дроб, лимфа, антиоксидантна система; Детоксикация чрез стимулиране на черен дроб, лимфа, антиоксидантна система или комбинация.
Кога е необходимо да се направи изследване и детоксикация
Лабораторното изследване на тежки метали може да бъде поръчано, когато имате признаци и симптоми сочещи скорошна експозиция на един или повече тежки метали. Може да се поръчва периодично, когато се лекувате от отравяне с тежки метали или в конкретен момент при нова проява на симптомите.
Признаците и симптомите на излагане на тежки метали варират по вид и тежест в зависимост от количеството и степента на натрупване на метала. Ранните симптоми на отравяне могат да бъдат игнорирани неволно, тъй като те често са неспецифични или се обясняват с друго здравословно състояние.
Прекомерно излагане и увреждане на няколко различни органа може да възникне, дори ако нямате, ако имате слаби или неспецифични симптоми. Някои признаци и симптоми на отравяне с метали могат да включват:
- коремна болка, гадене, повръщане и диария
- симптоми на нервната система като изтръпване на ръцете и краката
- анемия
- увреждане на бъбреците
- увреждане на черния дроб
- натрупване на течности (оток) в белите дробове
- нарушаване на мозъчната функция и паметта
- промени в поведението
- забавяне на развитието при деца, нарушения на опорно-двигателния им апарат
- при бременни жени – спонтанен аборт, преждевременно раждане и други.
Тестването за тежки метали се използва като основен диагностичен метод в следните случаи:
- Скрининг или за диагностициране на отравяне с тежки метали при хора, които може да са били остро или хронично изложени на един или повече тежки метали;
- Ръководство за лечение и терапия при отравяне с тежки метали;
- Следене на прекомерните концентрации на метали при тези, които работят с различни тежки метали; такива професии включват строителни работници, работници в минно дело и други;
- Наблюдаване ефективността на хелатотерапията (или хелаторна терапия) – вид алтернативно лечение за освобождаване на тялото от големи количества тежки метали.
Използвани ресурси
Tchounwou PB, Yedjou CG, Patlolla AK, Sutton DJ. Heavy metal toxicity and the environment. Exp Suppl. 2012;101:133-164. doi:10.1007/978-3-7643-8340-4_6
Jaishankar M, Tseten T, Anbalagan N, Mathew BB, Beeregowda KN. Toxicity, mechanism and health effects of some heavy metals. Interdiscip Toxicol. 2014;7(2):60-72. doi:10.2478/intox-2014-0009
Shahid M, Pourrut B, Dumat C, Nadeem M, Aslam M, Pinelli E. Heavy-metal-induced reactive oxygen species: phytotoxicity and physicochemical changes in plants. Rev Environ Contam Toxicol. 2014;232:1-44. doi: 10.1007/978-3-319-06746-9_1. PMID: 24984833.
Valko M, Jomova K, Rhodes CJ, Kuča K, Musílek K. Redox- and non-redox-metal-induced formation of free radicals and their role in human disease. Arch Toxicol. 2016 Jan;90(1):1-37. doi: 10.1007/s00204-015-1579-5. Epub 2015 Sep 7. PMID: 26343967.
Barbier O, Jacquillet G, Tauc M, Cougnon M, Poujeol P. Effect of heavy metals on, and handling by, the kidney. Nephron Physiol. 2005;99(4):p105-10. doi: 10.1159/000083981. Epub 2005 Feb 17. PMID: 15722646.
Al-Gubory KH. Environmental pollutants and lifestyle factors induce oxidative stress and poor prenatal development. Reprod Biomed Online. 2014 Jul;29(1):17-31. doi: 10.1016/j.rbmo.2014.03.002. Epub 2014 Mar 21. PMID: 24813750.