Наред с всички останали важни въпроси, които си задаваме ежедневно, замисляме ли се за чистотата на въздуха, който дишаме? Ако въобще можем да говорим за чистота, особено в най-големия ни град и столица на страната, през декември 2018-та година неколкократно темата беше в апогея си. Но това не е достатъчно, защото ни е нужен диалог и познаване на проблема, а именно как сами замърсяваме и как да предотвратим това.
Какво се случва всъщност
В началото на 2019-та НИМХ обяви, че ще работи по темата за замърсяването на въздуха. Според подадената от тях информация трябва да се вземат проби и да се направи анализ на въздуха, след което ще се установят конкретните замърсители. Но фокусът само върху един град не е подходящ, тъй като замърсяване има и в други градове.
Какво казват статистиката и Световната здравна организация за проблема в световен план? Тъй като светът става по-горещ и по-пренаселен, двигателите на колите продължават да изпомпват все повече вредни емисии, а половината от света няма достъп до чисти горива или технологии (например печки, лампи), а въздухът, който дишаме, нараства опасно: 9 от 10 души сега дишат замърсен въздух, който убива 7 милиона души всяка година.
Здравните последици от замърсяване на въздуха са сериозни – 1/3 от смъртните случаи от инсулт, рак на белия дроб и сърдечни заболявания се дължат на замърсяването на въздуха. Това има еквивалентен ефект на тютюна за пушене и е много по-висок от, да речем, ефекта от консумирането на твърде много сол.
Замърсяването на въздуха е трудно да се избегне, без значение колко луксозна е областта, в която живеете. Микроскопичните замърсители във въздуха могат да се промъкнат в тялото, прониквайки дълбоко в нашата дихателна и кръвоносна система, увреждайки белите дробове, сърцето и мозъка.
Замърсяването на въздуха е тясно свързано с изменението на климата – основният двигател на изменението на климата е изгарянето на изкопаеми горива, което също допринася значително за замърсяването на въздуха.
А усилията за смекчаване на евентуалните последици могат да се подобрят и то от много народи. Междуправителствената експертна група на ООН по климатични промени предупреди, че до 2050 г. електроенергията с въглища трябва да бъде редуцирана до минимум, ако искаме да ограничим покачването на глобалното затопляне до 1.5C. Ако това не се случи може да се изправим пред голяма климатична криза само след 20 години.
Подробен репортаж по темата има в сайта на БНТ – Глобалната температура може да се покачи с 1,5 градуса през 2030 година.
Пълния текст на доклада на английски език ще намерите на следния адрес: Global Warming of 1.5 ºC или в съкратен вариант.
Основни източници на замърсяване на въздуха
Усилията трябва да са насочени към овладяване на мащабите на:
- Изгаряне на изкопаеми горива;
- Използване на разтворители и други химически вещества промишлеността;
- Третиране и рециклиране на отпадъците;
Въздействие на замърсяването на въздуха върху здравето
Понижаването на качеството на въздуха създава сериозни опасения за здравето (особено при децата, възрастните хора и тези, които живеят с определени здравословни условия като белодробни заболявания и астма).
Замърсяването с озон, азотен диоксид и прахови частици създава сериозни рискове за здравето в много европейски градове и зони.
Основни виновници за негативния ефект върху здравето ни са фините прахови частици, азотния диоксид и озонът в близост до земната повърхност. Благодарение на тях страдаме от различни проблеми с дихателните органи, от парене в очите, вечна кашлица, сухота и дразнене в гърлото или носа.
Целият този коктейл от ефекти върху здравето се допълва от повишения риск от сърдечни проблеми, а това, че 90% от европейското население е изложено на тези замърсители придава още повече сериозност на проблема.
Но трябва и ангажираност – във всеки от нас.
Какво да направите още днес
Може би в светлината на изкопаемите горива останахме заслепени и забравихме да споменем третирането на отпадъците – разделно сметосъбиране, компостиране и други дейности. Всички те са част от пакета лични мерки, които можем да вземем в свои ръце.
Освен тези неща, можем да ви посочим поне още пет начина да направите света по-чист и приятен за живеене, като:
- Ходите пеша до работа и обратно или с колело, електрическа тротинетка, електрическа кола;
- Избягвате карането на колата си в час пик;
- Компостирате продуктите, които подлежат на това;
- Събирате отпадъците си разделно и ги изхвърляте в предназначените за целта контейнери;
- Изключвате електрически уреди, крушки и други устройства, когато не ги използвате;
- Минавайте по малки улици и обиколни маршрути;
- Проветрявайте дома си по възможност през прозорци, които не сочат към главен булевард;
- Организирайте или участвайте в кампания за залесяване и по-чист въздух;
- Използвайте възобновяема енергия за захранване на нуждите на домакинството ви или преминете към отопляване на ток, а не на твърди горива.
И това не е всичко! Ако смятате, че този проблем не ви засяга, може все пак да си направите Тест за енергийното състояние и функцията на органите. Той ще покаже в какво състояние е организмът ви, какви токсини от околната среда е поел, в какво стресово състояние е и дали има хронични заболявания. Освен него, обърнете внимание и на Тест за оксидативен стрес – Fras 5 и Лабораторно изследване на токсични метали и минерали.
Ако живеете в голям град, което е твърде вероятно, то е добре да помислите и за качеството на въздуха, който дишате у дома. Все пак и там прекарвате доста време и е важно да го имате предвид за здравето си.
В тази връзка решението се казва Въздухопречиствател Еърфри Lotus син – AirFree. Не се стряскайте от цената – ако ви се струва твърде много помислете, че всъщност плащате със здравето си и това на близките си, докато въздухът продължава да се замърсява…
Πaтeнтoвaнaтa ТЅЅ тм тexнoлoгия нa Аіrfrее дeйcтвa нa пpинципa нa ecтecтвeнaтa ĸoнвeĸция нa въздyxa, ĸaтo миĸpoopгaнизмитe ce въвличaт в ĸepaмичнoтo ядpo нa ypeдa и ce yнищoжaвaт oт виcoĸaтa тeмпepaтypa (200°C), нeзaвиcимo oт тoвa ĸoлĸo ca ycтoйчиви и oпacни. Електрическата консумация на уреда се равнява на тази на 52W електрическа крушка.
Всички Airfree пречистватели
Познавате проблема, имате част от стряскащата статистика, остава да бъдете част от промяната.
„Истинската цена на изменението на климата се усеща в нашите болници и в белите ни дробове. Сега здравната тежест на замърсяващите енергийни източници е толкова висока, че преминаването към по-чист и по-устойчив избор за енергийно снабдяване, транспортни и хранителни системи ефективно се изплаща”
Доктор Мария Нейра, Директор на отдела за общественото здравеопазване, екологични и социални детерминанти на здравето.