За много хора косата е определяща характеристика, която придава смелост, самоувереност и индивидуалност. Оформянето на косата, както и на грима или облеклото, е начин да изразим себе си, настроението си и да направим живота си по-цветен и красив. Сигурно всяка жена е експериментирала поне няколко пъти с цветове, форми, дължини на косата си, водейки я до състояние на пълно изтощение. Термичната обработка, множеството козметични продукти и процедури допринасят за това косата да пострада, затова трябва да се използват термозащитни продукти и други специални терапии за защита.
Много други фактори могат да предизвикат косопад – стрес, хормонални проблеми, заболяване, както и самият процес на остаряване на тялото. Освен това бавното натрупване на токсини в организма може да доведе до загуба на коса. Натрупването в организма на арсен, талий, живак и литий може да доведе до косопад.
Важно е да уточним, че косопадът е напълно нормален процес, при който обикновено губим между 100 и 150 косъма коса на ден. Това, което повечето хора не знаят, е, че космените фоликули трябва да преминат през три етапа от цикъла на растеж на косата – и един от тези етапи включва опадане. В материала ще разгледаме подробно този цикъл, както и ще анализираме петте най-разпространени причини за косопад при жените, а като актуална тема ще изясним и защо може да има косопад след преболедуване на COVID-19.
Цикълът на растеж на косата
Много хора предполагат, че загубата на коса е сериозен проблем и състоянието не е лечимо, но различни витамини и промени в диетичния режим могат да помогнат за ограничаване на проблема. Ако се притеснявате, че косопадът ви е прекален, не се страхувайте – има някои решения, които доказано помагат.
Преди това обаче трябва да разгледаме цикъла на растеж на косата и какво причинява загубата на коса на първо място. Нормалният цикъл на растеж на косата изглежда по следния начин:
- Етап 1 – Фазата на растеж, известна още като анагенна фаза, е етап, в който 85 до 90 процента от косата на скалпа ни расте активно. Тази фаза може да продължи от три до пет години.
- Етап 2 – Фазата на преход, известна още като катагенна фаза, е етап, когато косата ви е спряла да расте и се отделя от космения фоликул. Приблизително само един процент от косата на главата ни се намира в тази фаза във всеки един момент, която има продължителност само една до две седмици.
- Етап 3 – Фазата на покой, наречена телогенна фаза, е етап, при който около десет до петнадесет процента от косата на главата е неактивна във фоликула, след като достигне пълния си потенциал за растеж. Това означава, че вече не расте и не пада (все още) – остава там около три до четири месеца, преди да започне падането.
Целият този цикъл се повтаря многократно и както виждате, косопадът е нормална част от него. Ако обаче косата ви изведнъж започне да пада значително повече от обикновено или забележите, че не расте отново, то вероятно има друга причина за това.
В зависимост от това какво е причинило загубата на коса, тя може да се появи по много различни начини. Може да се появи внезапно или постепенно и може да засегне скалпа ви в различна степен.
Признаците и симптомите на загуба на коса (известна още като алопеция) включват:
- Постепенно изтъняване в горната част на главата– най-честият тип косопад, засягащ както мъжете, така и жените.
- Кръгли или петнисти плешиви петна – при някои хора се оформят гладки, с размер на монета плешиви петна или кръговидни обезкосмени полета (алопеция ареата). Този тип косопад обикновено засяга само скалпа, но понякога може да се появи в областта на брадата или веждите. Кожата може да стане сърбяща или болезнена, преди косата да започне да пада.
- Пълна загуба на коса на скалпа – здравословни състояния и медицински лечения, като химиотерапия, могат да доведат до загуба на цялата или по-голямата част от косата, която обикновено расте отново след лечението и с течение на времето.
- Внезапна загуба на коса – физически или емоционален шок или дистрес може да доведе до прекомерно окапване на косата. Шепи косми могат да паднат при разресване или миене на косата. Този тип косопад обикновено причинява дифузно изтъняване на косата, а не плешиви петна. По подобен начин се манифестира косопадът след прекаран COVID-19, за който също ще поговорим.
Косопад при COVID-19
COVID-19 може да бъде свързан с повишен косопад, според Американската академия по дерматология. Временната загуба на коса може да бъде нормално явление след висока температура или преболедуване на заболяване, включително и след прекаран коронавирус. Възможно е косата да пада на големи космени топки във възстановителния период в продължение на няколко месеца. Тази загуба на коса е процес на окапване, известен като телогенен ефлувиум. Това се случва, когато повече косми от нормалното влизат във фазата на опадане на цикъла на растеж по едно и също време.
Според проучването “Post-COVID-19 hair loss: prevalence and associated factors among 5,891 patients”, пост-COVID синдромът включва няколко клинични и невропсихиатрични прояви, които се удължават или се появяват няколко месеца след инфекцията с COVID-19. Разпространението му варира от 33 до 88% сред пациенти, които съобщават за симптоми като слабост, аносмия (пълна загуба на обоняние), диспнея, артралгия (болки в ставите) и косопад.
В друга научна публикация “COVID-19 Can Exacerbate Pattern Hair Loss and Trigger Telogen Effluvium – The Role of Proteoglycan Replacement Therapy with Nourkrin® in Clinical Treatment of COVID-19 Associated Hair Loss” се посочва, че COVID-19 може да влоши косопада и да предизвика телогенен ефлувиум. В периода на възстановяване може да се включи протеогликанова заместителна терапия със специални медикаменти против дифузен косопад.
Според някои дерматолози стресът от пандемията и промените в начина на живот вероятно са водещите причини за косопад, а не само преболедуването на инфекцията. Увеличаването на телогенния ефлувиум настъпва две до шест седмици след COVID-19 или други психологически стресори в тялото. Повторното израстване на опадалата коса се случва в рамките на три до шест месеца след това.
Какво друго причинява загуба на коса?
Всички видове косопад, включително алопеция, имат един общ фактор – нарушен цикъл на растеж на косата. Когато настъпи загуба на коса, независимо от причината или вида, цикълът на растеж на косата почти винаги е засегнат, което води до по-кратка фаза на растеж и удължена фаза на почивка. Това на свой ред води до повишен косопад и по-слаб растеж на нова коса.
Осъзнаването, че здравата ви до скоро коса е започнала да изтънява или пада, може да бъде огромен стрес и да ви накара да търсите отчаяно продукти, които да помогнат. За съжаление твърде много продукти за растеж на косата обещават невъзможното, така че не купувайте всичко наред. Много от продуктите за коса в търговската мрежа съдържат парабени, силикони и други компоненти, които допълнително могат да раздразнят скалпа и да увредят косата.
Освен очевидни причини като топлинна обработка на косата, често боядисване и непълноценно хранене, има още няколко възможни причини за косопад:
#1 Генетика
Наследственият косопад е най-честата причина за косопад, който се проявява в определен вид при двата пола. Ако има вероятност да загубите косата си поради генетична предразположеност, може да видите прогресивно, постепенно намаляване на обема на косата с напредване на възрастта, като оредяване на косата и плешиви петна при мъжете и изтъняване на косата при жените. Това е естествено явление и не можем да направим много по въпроса, освен да противодействаме на това генетично предразположение с добавки за растеж на косата, за да помогнем за възстановяване на баланса на цикъла на растеж.
Възстановяването на баланса на цикъла на растеж на косата изисква средства, които осигуряват „градивните елементи“ за растеж на нова коса. Те са гореспоменатите протеогликани, които помагат за регулиране на растежа на косата. Всички витамини от В група също са важни за косата, например витамин В6, В12 и други.
#2 Хормонален дисбаланс
Освен очевидното, като акне и наддаване на тегло, хормоналният дисбаланс може също да причини загуба на коса както при мъжете, така и при жените.
И за двата пола специфичният хормон, отговорен за загубата на коса, се нарича дихидротестостерон (известен като DHT) – хормон, който тялото произвежда като страничен продукт на тестостерона.
И мъжете, и жените се нуждаят от тестостерон, тъй като той е отговорен за няколко функции в тялото, като либидо, мускулна тъкан и изграждане на здрави кости.
Мъжете имат по-голямо количество тестостерон и сравнително малко количество женски хормони (естроген). При жените това съотношение е обратно, тъй като те имат по-малко количество тестостерон и по-голямо количество естроген (и прогестерон). Женските хормони (естроген и прогестерон) влияят положително на косата, тъй като поддържат космите във фаза на растеж за оптимален период от време. Въпреки това, андрогените (мъжки хормони), включително тестостерон, не са благоприятни за косата и могат да съкратят цикъла на растеж на косата.
Вашето тяло използва тестостерон като предшественик за няколко други хормона, единият от които е DHT. DHT засяга здравето и функцията на фоликулите, принуждавайки ги да се смалят и в крайна сметка да загинат. Поради това при хормонален дисбаланс с излишък на андрогени, като тестостерон, причинява загуба на коса. Това състояние се нарича андрогенна алопеция.
#3 Стрес
Факт е, че стресът може да повлияе негативно на здравето на косата и не само. В наши дни стресът е най-големият, който някога сме виждали – по-дълго работно време, все повече отговорности и предизвикателства, бурни икономически, политически и социални промени. Стресът има голям принос, когато става въпрос за загуба на коса и въпреки че може да се управлява, процесът е труден.
Стресът причинява възпаление в тялото от повишени нива на кортизол (това е хормонът на стреса на тялото), което се проявява чрез загуба на коса. Ако сте сигурни, че загубата на коса е предизвикана от стрес, именно овладяването на стреса може да бъде ключът към предотвратяване на косопада и други здравословни проблеми.
#4 Здраве и лекарства
Много здравословни състояния могат да причинят загуба на коса, като диабет и проблеми с щитовидната жлеза, но някои лекарства имат странични ефекти, които също причиняват загуба на коса. Загубата на коса е често срещан страничен ефект от много лекарства, използвани за лечение на заболявания като рак, високо кръвно налягане, артрит, депресия и сърдечни проблеми. Затова ако имате такова заболяване и приемате медикаменти, консултирайте се със специалист дали е възможно някой от тях да предизвиква косопада. Ако е необходимо изискайте и съответните лабораторни и други изследвания. Могат да се направят следните диагностики:
- Биорезонансна диагностика
- Лабораторно изследване на тежки метали и микроелементи
- Генетични изследвания и по-конкретно Превантивен генетичен тест срещу андрогенна алопеция (косопад)
- Тест за оксидативен стрес – Fras 5
- Тест на естрогенни метаболити и други.
#5 Бременност
Очевидно причина номер 5 може да се отнася само до жените. Част от тях се радват на по-гъста коса благодарение на високите нива на женския хормон естроген, който забавя падането на косата. Други обаче могат да изпитат страшен косопад по време на бременността или след това.
В крайна сметка от всички изброени възможни причини, четири от пет могат да бъдат контролирани с различни средства – навици, диетични промени, физическа активност, спорт, овладяване на стреса и внимателна оценка на медикаментите.
За цялостна индивидуална диагностика, която разглежда всички системи и органи като едно цяло, може да се насочите към Detox Center. Заедно ще идентифицираме най-подходящите диагностични, лечебни и терапевтични методи за вас.
Използвани източници
- Mieczkowska, K., Deutsch, A., Borok, J., Guzman, A. K., Fruchter, R., Patel, P., Wind, O., McLellan, B. N., Mann, R. E., & Halverstam, C. P. (2021). Telogen effluvium: a sequela of COVID-19. International journal of dermatology, 60(1), 122–124. https://doi.org/10.1111/ijd.15313
- Müller-Ramos, P., Ianhez, M., Silva de Castro, C.C., Talhari, C., Criado, P.R. and Amante Miot, H. (2022), Post-COVID-19 hair loss: prevalence and associated factors among 5,891 patients. Int J Dermatol, 61: e162-e164. https://doi.org/10.1111/ijd.16041
- ПОСТ-COVID-СИНДРОМ /проф. д-р Яна Симова, Изпълнителен директор на БКИ (Български кардиологичен институт) https://cardiacinstitute.bg/%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8/%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82-covid-%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC/
- Gadzhigoroeva A, Sanchez DG, Firooz A, Moravvej H, Espinoza N, et al. (2021) COVID-19 Can Exacerbate Pattern Hair Loss and Trigger Telogen Effluvium – The Role of Proteoglycan Replacement Therapy with Nourkrin® in Clinical Treatment of COVID-19 Associated Hair Loss. J Dermatol Res Ther 7:103. doi.org/10.23937/2469-5750/1510103 https://clinmedjournals.org/articles/ijdrt/journal-of-dermatology-research-and-therapy-ijdrt-7-103.php?jid=ijdrt