Храните се здравословно, спазвате стриктен режим, спортувате и правите детоксикация на организма, но въпреки това имате проблеми с теглото. Освен това, може да имате кожни несъвършенства, да сте по-емоционални или изнервени, чудейки се каква е причината. Можем да предположим – най-вероятно виновни са вашите женски хормони.
В първа част на поредицата за женски хормони положихме основите, с които да ви помогнем да разберете какво представляват и как работят във ваша полза. Има редица фактори, които могат да допринесат за хормонален дисбаланс и сега ще се спрем на тях.
Женски хормони и нарушен хормонален баланс
Стресът на работа или в къщи, рязка промяна в теглото, често главоболие, напрежение в гърдите, прекалено окосмяване, поява на акне и омазняване на кожата – все неприятни симптоми на нарушени полови женски хормони. Всички токсини в околната среда, замърсените храни и динамиката на ежедневието често не ни оставят време за пълноценна почивка. Това сериозно повлиява нормалните нива на женски хормони в организма, което може да допринесе за настъпване на хормонален дисбаланс.
Сред основните причини за покачване на теглото и нарушение на женски хормони е новопоявила се или неизлекувана инсулинова резистентност. В част 1 ще откриете обяснение за ролята на инсулина в метаболитните и храносмилателни процеси.
Прекомерният стрес предизвиква недостиг на някои женски хормони и свръх продукция на други, например на кортизол. И тогава се случва това, от което се страхува всяка жена – започва натрупване на мазнини в областта на корема.
Преяждането също може да е сигнал за нарушаване на вашите женски хормони. Това може да се дължи на по-големи количества захар и млечни продукти, което води до нарушена бъбречна функция или отново инсулинова резистентност.
Когато вашите женски хормони не са в норма, тялото ви ще го усети и ще ви даде безброй сигнали за това. Необходимо е да му обърнете внимание, защото от доброто репродуктивно здраве зависят много бъдещи събития в живота на всяка една жена.
Женски хормони, които трябва да познавате
За да ви помогнем да се справите по-лесно с познаването на всички женски хормони, тук ще разгледаме:
- Основните полови хормони – естрон, естрадиол и естриол (трите разновидности на естрогена)
- Прогестерон и тестостерон
- Надбъбречни – DHEA и кортизол
Естрогените са полови женски хормони, които имат пряка връзка с овулацията и сексуалното поведение на жените. Благодарение на тях жените изглеждат така, както ги познаваме с характерните за пола си форми и черти. В тази група женски хормони влизат естрон, естрадиол и естриол. Те участват в процеса на стимулиране хормона на растежа, производство на инсулин и разпределяне на мастната тъкан.
Прогестерон и тестостерон са следващите ключови женски хормони.
Прогестеронът има ключово значение за месечния цикъл, бременността и раждането. Той служи за образуване на костна тъкан, контролира растежа на женските гърди, съдейства за нормално развитие на плода през бремеността и има кръвосъсирващи свойства. Синтезира се в половите и надбъбречни жлези, в мозъка и в плацентата.
Тестостеронът при жените има различни проявления. Ако е в по-големи количества, предизвиква силно окосмяване, а ако е в по-ниски намалява либидото. По-често за тестостерона се говори като за мъжки хормон, но е доказано, че той има място сред другите женски хормони, тъй като помага на дамите да поддържат сексуалните си функции. Синтезира се в яйчниците и в по-малка степен от надбъбречните жлези.
DHEA или дехидроепиандростерон е прекурсор на стероидните хормони с основна градивна единица холестерол. Произвежда се в надбъбречните жлези и често е наричан хормонът-майка на горните три.
Неговите трансформации са строго индивидуални в зависимост от това дали говорим за женски хормони или мъжки. Иначе казано, DHEA има способността да се преработва в други хормони според годините, пола и нуждите на организма.
Той отговаря за регулиране на мазнините и минералите, докато може, защото с напредване на годините неговите нива постепенно намаляват. Освен тези функции, DHEA подобрява костната плътност, предпазва от заболявания като диабет и Алцхаймер и поддържа мозъчната дейност.
Кортизолът се отделя най-усилено при стресови ситуации, което не е благоприятно за организма. При нормални нива, той спомага за по-добро изгаряне на мазнини, потиска възпаления и ускорява зарастване на тъкани.
Той е един от онези женски хормони, които трябва да държите под око, защото при него ключовият фактор е контролът. Това означава да не злоупотребявате с кафе, диети, алкохол, цигари и да се наспивате, за да бъдат всички женски хормони под контрол.
Финални думи
Ако имате съмнения, че нещо не е наред с вашите женски хормони и искате да установите дали има дисбаланс, вижте какво включва хормоналното изследване чрез слюнка тест. Този метод е подходящ за изследване, защото е най-обективен, удобен и прецизен, отчитайки свободни хормонални нива в организма.