Фруктозна непоносимост
Фруктозата, по-известна като плодова захар е прост въглехидрат, със сладък вкус, който може да се открие в сладките плодове, някои зеленчуци, в пчелия мед. Подслаждащата сила на фруктозата е много по-висока от тази на другите захари, така че можем да консумираме по-малки количества, за да получим същия подслаждащ ефект, въпреки че има нисък гликемичен индекс. Именно това я прави предпочитан подсладител, който може да се намери в редица продукти на пазара. Но дали тя е здравословна за вас?
Не и ако страдате от фруктозна непоносимост!
Фруктозната непоносимост (фруктозна малабсорбция) е една от най-честите непоносимости към хранителни продукти. При фруктозна малабсорбция има нарушение в специалния транспортен механизъм, чрез който се усвоява фруктозата и след това постъпва в кръвообращението. Транспортният протеин, намиращ се в мембраната на тънкото черво, е с ограничен капацитет, което води до намалена абсорбция на фруктоза. Неусвоеният излишък от фруктоза стига до дебелото черво, където се разгражда от чревните бактерии. Получените ферментационни продукти причиняват типична гастро-интестинална симптоматика, но и не само.
Най-честите симптоми на фруктозна непоносимост:
- подуване на корема
- диарични, миризливи изхождания
- газове
- коремни болки
- замайване
- главоболие
- депресивни състояния
- липса на енергия и концентрация
Стараете се да се храните здравословно, консумирате премидно плодове и зеленчуци, пиете единствено прясно изцедени сокове, без добавена захар – но въпреки това не се чувствате комфортно?
Тогава определено трябва да обърнете внимание на фруктозната непоносимост!
Как да го направите?
Най-предпочитаният, безопасен и неинвазивен начин, е с помощта на водороден дихателен тест.
Дихателният тест не причинява никаква болка и дискомфорт.
Единственото което се изисква от пациента, е да поеме дълбоко въздух, който след това да издиша в специален за целта апарат.
Следващата стъпка, е да изпие определно количество воден разтвор на фруктоза, съобразено с килограмите. След обременяването, процедурата с издишване и измерване нивата на издишания водород се повтаря през 30 минути.
Общата продължителност на теста е 180 минути.
Налага ли се специална подготовка за теста?
- Трябва да са минали поне 4 седмици след прием на антибиотици, бисмут съдържащи препарати, колоноскопия или изследване с бариева каша;
- Препоръчително е да се избягва прием на лаксативи поне 1 седмица преди теста;
- Препоръчително е да се ограничи консумацията на храни с високо съдръжание на фибри, бобови култури, пълнозърнести тестени изделия, плодове, тофу, ядки, чесън, поне 24 ч преди теста;
- Трябва да се преустанови консумацията на всякакви храни минимум 6 до 8 часа преди теста. Може да се пие вода, както и медикаментозна терапия по лекарско предписание;
- Непосредствено преди и по време на теста НЕ се яде/дъвче, не се пуши, и максимално се ограничава двигателната активност;
- Теста се провежда след предварително измити зъби;
- 1 час след приема на разтвора пациента може да изпита коремен дискомфорт - газове, подуване на корема, разтройство. Симптомите са бързопреходни.
Цена: 100 лв
Работно време
Понеделник - Петък | 08:00 - 19:00 |
Събота: | 09:00 - 15:00 |
Неделя: | Почивен ден |