В живите организми има деликатен баланс между процесите на окисляване, причинени от свободните радикали и антиоксидантните системи.
Защо гвоздеят ръждясва и защо, след като нарежем ябълката на парченца, тя потъмнява? Отговорът е, защото те взаимодействат с кислорода във въздуха.
Същият феномен се наблюдава при всички живи организми: всеки път, когато вдишваме въздух, кислородът, попадайки в кръвта чрез белите дробове, може да доведе до окисляване на нашите клетки, поради образуването на свободни радикали.
Ние сме устроени така, че при нормалното ни функциониране окислението, предизвикано от дихателните и други естествени киселинни процеси и антиоксидантните система са в баланс, при който се неутрализира рискът от клетъчно увреждане.
За съжаление съществуват ред причини, които може да нарушават този баланс: работа и живот в замърсена околна среда, радиация, тютюнопушене, алкохол, тежък физически труд и упражнения, начин на хранене с преобладаване на киселинни храни, възпалителни процеси, инфекции ,травми и повишен стрес.
- Оксидативен стрес
- Клетъчно увреждане
- Тъканно увреждане
- Органно увреждане
- Заболяване
Предписване на медикаменти
Нашите клетки, за разлика от ябълката и гвоздея, могат да се защитават срещу окислителните процеси, благодарение на антиоксидантната ни система. Тя поддържа един баланс и по този начин добро здраве. Загубата на това равновесие, наречена оксидативен стрес, дава началото на клетъчни лезии, които при условие, че са тежки и продължителни във времето водят до засилване на стареенето и началото на много заболявания.