Отдавна е изяснена ключовата роля на кислорода в производството на енергия на клетъчно ниво. Нормалното протичане на всички жизнени процеси в крайна сметка може да се сведе до оптималното снабдяване на клетките с този важен газ. А това може да стане само при поддържане на нормални нива на кислород в кръвта.
Добре изяснени са и механизмите, по които кислородът от вдишания въздух в белите дробове се свързва с хемоглобина в кръвта и се пренася чрез кръвообращението до всички телесни тъкани. На локално ниво той се използва от митохондриите за производство на енергия в клетките.
Доказани са и негативните последствия от макар и леките отклонения в насищането на кръвта с кислород. Този газ се разглежда като един от най-силните пречистващи агенти. Той има изразени антиоксидантни свойства за неутрализиране на токсините и преобразуването на тези компоненти във вид, в който те лесно се извеждат от тялото. Липсата на достатъчно кислород в кръвта, особено за продължителен период от време, неминуемо води до:
- Акумулиране на токсини в организма;
- Повишаване на оксидативния стрес и натрупване на свръхактивни свободни радикали;
- Ускоряване на клетъчното стареене;
- Отключване на разнообразни болестни процеси и др.
Транспорт на кислорода в организма – механизъм и особености
Нормалното транспортиране на кислорода в тялото е от фундаментално значение за живота. Ключова роля в този процес имат белият дроб, сърцето, кръвоносните съдове, кръвообращението и червените кръвни клетки (еритроцити).
Постъпвайки в алвеолите на белите дробове, кислородът много лесно преминава през тънките им мембрани и посредством дифузия навлиза в кръвта. Около 98% от него се свързва с хемоглобина в еритроцитите. Това е основният преносител на кислорода в човешкия организъм. Останалите около 2% се разтварят директно в кръвната плазма.
Най-значимите показатели за капацитета за пренос на кислород в кръвта в даден момент са съдържанието на хемоглобин и сатурацията (насищането на кръвта с кислород). При ниски нива на хемоглобин, например при анемия, както и при проблеми със свързването или освобождаването на кислорода от хемоглобина, може да се стигне до хипоксия – ниски нива на кислород в кръвта. Ако тя е налице за продължителен период, може да се стигне до необратими увреждания на клетките.
Реакция на организма при ниски нива на кислород в кръвта
Организмът разполагат с известни компенсаторни механизми в случаи на намалени нива на кислород в кръвта. Един от примерите в това отношение е производството на хормона еритропоетин. Той стимулира процеса на пролиферация и диференциация на еритроцитите в костния мозък. Процесът се означава като еритропоеза. В резултат на това се увеличават нивата на червените кръвни клетки, а оттам – и на общия хемоглобин. Това е естествената реакция на организма при дори леки, но системни колебания в кислородната концентрация в кръвта. Целта е да се увеличи преноса на кислород към клетките посредством нарастване количеството на основния му преносител в организма – хемоглобинът.
Доскоро се считаше, че при ниски нива на кислород в кръвта клетките реагират чрез значително забавяне на протеиновата синтеза. Това е процес, който при здрави и добре снабдени с кислород и хранителни вещества клетки протича непрекъснато. Във всеки един момент различни участъци от ДНК се разчитат и на база на тях се кодира РНК, която дава информация за това кои белтъци да се синтезират в клетката. Именно този процес се считаше, че се блокира при недостиг на кислород.
През последните години обаче се събира достатъчно и достоверна информация, че ниската концентрация на кислород в кръвта не води до такава реакция. Вече е установено, че при системна, макар и лека хипоксия клетките реагират не чрез блокиране на протеиновата синтеза, а чрез промяна в нея. Производството на белтъци не се спира, а се насочва към синтезиране на такива, които биха помогнали на клетките да оцелеят при по-ниските нива на кислород.
Това е реакция, която представлява голям интерес за научната общност. На нея се възлагат големи надежди и по отношение разработването на лечение на ракова заболявания. Именно за раковите клетки е добре установено, че хипоксията не оказва сериозен негативен ефект върху способността им да се делят много по-бързо от здравите клетки.
Недостиг или липса на кислород в кръвта – симптоми
Въпреки че жизненоважната синтеза на протеини не се блокира напълно при намалено снабдяване на клетките с кислород, системно ниската концентрация на кислород в кръвта води до увреждане на клетките, тъканите и органите. Дори леките отклонения от нормата дават своето отражение.
Първоначалните последствия са пряко свързани с влошаване дейността на клетките. А в последствие пораженията се пренасят и на по-високо – тъканно, органно и системно и неминуемо засягат нормалното функциониране на целия организъм.
Сред симптомите, сигнализиращи за понижени нива на кислород в кръвта, може да бъдат:
- Лесна умора;
- Замайване;
- Отпадналост и сънливост;
- Често главоболие;
- Отслабване на паметта;
- Нарушени когнитивни функции и поведенчески отклонения;
- Свръхвъзбудимост;
- Дихателни нарушения и др.
Озон терапия като средство за по-добро насищане на кръвта с кислород
Озон терапията е модерен метод, който доказано може да помогне за по-добро насищане на кръвта с кислород. Чрез озонотерапия може значително да се подобри кислородния метаболизъм. От една страна, тя засилва производството на червени кръвни клетки. А това от своя страна, увеличава притока на кислород до тъканите и клетките и намалява риска от кислороден дефицит.
Озон терапия може да се прилага под различни форми – с вътрешно и външно приложение на озона. Потенциалните ползи за изключително разнообразни. Тя може да помогне за:
- Успешно унищожаване на патогенни микроорганизми – гъбички, вируси, бактерии и по-успешно лечение на инфекции, причинени от тях;
- Стимулиране на имунната система;
- Намаляване на възпалението, отока и болката локално, в различни зони на тялото;
- Улесняване на детоксикацията и намаляването на оксидативния стрес;
- Подобряване резултатността на лечението на ракови заболявания и др.
Когато се прилага като средство за насищане на кръвта с кислород, озон терапията също показва много добри резултати. За максимална ефективност се разчита на интравенозна озонотерапия. При този метод се използва собствена венозна кръв от пациента. Тя се озонира и се обогатява с озоно-кислородна смес при строго контролиран процес. Въвеждането на обогатената кръв обратно в тялото води до много по-обилно снабдяване на клетките с кислород.
Провеждането на процедурите по озонотерапия е лесно и не изисква някакви сериозни подготовки или хоспитализиране. Екипът на Detox Center може да съдейства за избор на най-подходящия тип озонотерапия, в зависимост от нуждите на всеки отделен пациент.
Повече за ползите от озонотерапията, за спецификите на отделните методи, както и за провеждането им, може да научите от видеото.
В заключение за ползите от озонотерапията за повишаване концентрацията на кислород в кръвта
Не само коронавирусът, но и много други инфекциозни състояния може да доведат до системно намаляване концентрациите на кислород в кръвта. Като иновативен и безопасен за прилагане метод, озон терапията може да бъде прекрасно средство за по-добро насищане на кръвта с кислород. Процедурата може да се прилага многократно за максимално добри и дългосрочни резултати. А различните типове озон терапия, които може да се прилагат в Detox Center, дават възможност за ефикасно допълващо лечение и профилактика на други външни и вътрешни здравословни проблеми, като:
- Стареене на клетките, особено видимо върху състоянието на кожата;
- Труднозарастващи рани и локални кожни раздразнения;
- Атеросклероза;
- Нарушена циркулация на кръвта;
- Целулит;
- Артрит и други ставни увреждания;
- Възпалителни заболявания;
- Спортни травми и др.
Много важно е озон терапията да се дозира правилно и в зависимост от състоянието и нуждите на пациента. Дългогодишният опит на екипа на Detox Center в тази сфера е гарант за постигане на максимално добри резултати от външното и вътрешно приложение на различните типове озонотерапия.