Приемът на достатъчно витамини е важен за общото здраве, но и за всеки отделен орган в частност. Затова тук ще разгледаме най-полезните витамини за черния дроб, тези, които могат директно да подпомогнат неговите разнообразни функции.
Черният ни дроб никога не си почива. Той е сред най-натоварените органи, има много роли и взима участие в изключително много процеси. Той е толкова важен за организма, че си е изработил система за успешно възстановяване след определена степен на увреждане. Да, черният дроб е уникален орган, който може да се регенерира. Но за да работи пълноценно във всяко направление, той се нуждае от подкрепа. А най-добрият начин да му я предоставим е чрез правилно и пълноценно хранене. Такова хранене, което подсигурява и всички полезни витамина за черния дроб.
Защо е важно да приемаме от всички полезни витамини за черния дроб
Всяко трайно отклоняване от здравословните хранителни навици почти сигурно води до допълнително натоварване на черния дроб. Прекомерният прием на мазнини или въглехидрати, недостатъчният прием на течности, злоупотребите с лекарства или алкохол са сериозен тест за този важен орган. А редовният прием на витамини, полезни за черния дроб, може да поддържа неговия капацитет на максимално високо ниво. Така не само ще си помогнем за превенция на различните заболявания на черния дроб, но и ще подпомогнем тяхното лечение и възстановяването на органа.
През последните години е направено много за изясняване ролята на хранителните фактори върху развитието на някои хронични заболявания. В резултат на това се обръща сериозно внимание и на ролята на определени нутриенти върху състоянието на черния дроб и неговата функционалност. Установено е например, че при хора с хронични чернодробни проблеми често се установява и дефицит на определени витамини. Проучванията показват евентуална взаимовръзка между двете състояния. Поради това днес като важна стъпка за справянето с чернодробните заболявания се препоръчва и подобряването на хранителния режим. Основен аспект тук е набавянето на полезните витамини за черния дроб.
Важно е да отбележим обаче, че тук може да се наблюдава и обратната зависимост. Черният дроб има важна роля в храносмилателната система. Увреждането на органа може да доведе до нарушения в процесите на всмукване на хранителни вещества в стомашно-чревния тракт. Така чернодробните проблеми може от своя страна да доведат и до малабсорбция на витамините, приети с храната, и до техен дефицит в организма.
Четирите най-важни витамини за черния дроб
Благоприятно влияние върху дейността на черния дроб може да имат както водоразтворимите, така и мастноразтворимите витамини. Ето при кои от тях е най-добре проучена ролята им за подпомагане на чернодробните функции.
Витамин Б при ранна фаза на увреден черен дроб
Различни проучвания разглеждат позитивната роля на някои Б-витамини върху здравето на черния дроб. Установено е, че витамин Б12 и витамин Б9 (фолиева киселина) имат потенциала да повлияят много добре функциите на органа. Особено отчетливо може да се прояви тяхното действие при хора възпален черен дроб или със стеатоза (омазнен черен дроб).
Витамин Ц за превенция на прекомерното омазняване на черния дроб
Витамин Ц, или аскорбинова киселина, е мощен антиоксидант. Той участва пряко в неутрализирането на свободните радикали и високореактивни кислородни частици. Те повишават оксидативния стрес в клетките и е доказано, че може да допринесат за развитието или задълбочаването на остри или хронични чернодробни проблеми.
Но витамин Ц е сред най-полезните витамини за черния дроб и поради още една съществена причина. Той може да допринесе за профилактика на стеатозата. Омазняването на черния дроб се свързва основно с три фактора:
- Повишени нива на циркулиращите с кръвта липиди;
- Хронични възпалителни процеси;
- Прекомерен оксидативен стрес.
Приемът на достатъчно витамин Ц може успешно да противодейства и на трите фактора и да намали риска от стеатоза.
Витамин Д като антифиброзно средство
Това е друг ключов витамин за черния дроб, по отношение превенцията на възпалителните чернодробни заболявания. Дефицитът на витамин Д се свързва с повишен риск от стеатоза. А приемът на препоръчителните дози от витамина може значително да намали тежестта на това чернодробно заболяване. Освен това е установено, че витамин D може да упражни антифиброзен и антипролиферативен ефект. Така може да възпрепятства деленето на клетките на съединителната тъкан в черния дроб и да предпази от формирането на фиброзни структури.
Витамин Е срещу възпалителни заболявания на черния дроб
Витамин Е е друг мощен природен антиоксидант. Установено е, че приемът на оптимални количества от него може да помогне за неутрализиране на възпалителните процеси в черния дроб. Освен това може да намали отлагането на липиди и да противодейства на прекомерното му омазняване.
Посочените витамини имат важна защитна роля за чернодробните клетки. Затова балансираният хранителен режим е сред най-ефикасните стъпки за поддържане нормалната функция на органа. При нужда от допълнителна подкрепа за него екипът на Детокс Център може да предложи и няколко натурални продукти с екстракти от различни билки, полезни за черния дроб.
Натурални предложения от Детокс Ценър в подкрепа на чернодробните функции
Про Хепа е комбинация от екстракти от болдо, глухарче, куркумин и бял трън. Формулата е допълнена с витамин Б и няколко важни аминокиселини. Про Хепа е мощен хепатопротектор с потенциален позитивен ефект за защита на чернодробните клетки и общо подобряване функционалността на органа.
Хепафит съдържа друга комбинация от растителни екстракти от бял трън, коприва, розмарин, босилек и невен. Тази формула е създадена за стимулиране на чернодробната функция и превенция на прекомерното му омазняване.
И двата изцяло натурални продукта на Хербамедика са подходящи за допълване на лечението на остри и хронични чернодробни заболявания. Не съдържат съставки с животински произход и са подходящи за вегани. При нужда може да разчитате на техния прием като допълнение към подходящия хранителен режим за още по-позитивен ефект върху чернодробната функция.
Допълнителни източници:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/article s/PMC8620546