Говорейки за хронични болести, най-често става дума за незаразни заболявания, които протичат за дълъг период от време, прогресират бавно и изискват постоянна медицинска грижа. Едни от най-разпространените хронични заболявания в цял свят са диабет, рак, сърдечно-съдови нарушения и още много, като до голяма степен те могат да бъдат предотвратени с полагане на адекватна грижа и ефективни превантивни средства.
Симптоматиката и възпалението, свързани с хронични заболявания се появяват в резултат на имунния отговор. Възможно е той директно да увреди тъканите на тялото или пък да предизвика образуване на автоимунни антитела (автоантитела). Нискодозираната имунотерапия работи чрез подобряване на имунната „толерантност“, когато има неподходящ имунен отговор. Тя може успешно да се използва за управление функцията на имунна толерантност в широк набор от заболявания.
Същност на LDI терапията
Имунотерапията с ниски дози (LDI) работи ефективно за подобряване на имунната „толерантност“ при свръхактивна имунна система. Алергиите и автоимунните заболявания са пряко свързани с нарушена имунна толерантност. LDI преквалифицира имунната система спрямо специфични антигени, като по този начин намалява свръхактивния имунен отговор и намалява неприятните симптоми.
Този тип имунотерапия е открита във Великобритания през 70-те години на миналия век и е наречена „Ензимно потенцирана десенсибилизация“ (EPD). Техниката използва много малка концентрация на антигени заедно с ензима бета глюкуронидаза, който подпомага работата на Т-клетките, участващи в имунния отговор.
Ролята на имунната система при хронични заболявания
За да изясним добре какви са ефектите от L.D.I. имунотерапията, ще се върнем за малко на въпроса с хроничните заболявания.
Имунната система е отговорна за това да предпази тялото от чужди нашественици, без да атакува останалите телесни тъкани и системи. Тя трябва да успява да различава много добре кои клетки и молекули са външни и потенциално опасни и кои не. Поради тази критична роля, имунната система е най-сложната органна система в човешкото тяло.
Какво се случва, когато работата на имунната система се обърка? Генерират се цитокини и други молекули, които водят до възпаление.
Въпреки това, когато възпалението стане хронично, то уврежда тъканите и пречи на нормалната функция на органите. Възпалението е това, което причинява симптоми. Например, когато имате грип, симптомите – висока температура, втрисане, болки и отпадналост – не са пряко причинени от грипния вирус, а от имунния отговор на организма към вируса. Повечето симптоми, свързани с хронични заболявания, са резултат от хронично възпаление.
Постоянно активиране на имунитета, предизвикано от инфекции
Имунната система се активира, когато е изложена на потенциално застрашаващи здравето патогени като бактерии, вируси и гъбички.
Общите и специализираните имунни клетки реагират на патогените, за да намалят риска от разпространение на инфекцията и причиняване на сериозно увреждане или смърт.
Обикновено, когато патогенното натоварване намалее, имунната система нормализира функциите си. Нормално обаче човешкото тяло живее в синергия с различни видове бактерии и други видове микроорганизми, изграждащи естествения микробиом. Когато имунната система загуби толерантността си към микроорганизмите, изграждащи микробиома, започва да се развива хронично възпаление, което носи със себе си съответните симптоми.
Имунната система развива реакция на свръхчувствителност към патогени, подобна на неподходящия имунен отговор към цветен прашец или други подобни агенти, причиняващи алергии. Хроничните „инфекции“ с дрожди или кандида са класически пример за свръхчувствителен имунен отговор.
Най-важното е, че имунната система може да бъде десенсибилизирана, така че да не предизвиква прекомерен отговор спрямо ниски нива на безвреден антиген.
Как работи имунотерапията LDI
Имунотерапията с ниски дози (LDI) е разработена въз основа на същите концепции за алергична терапия с ниски дози (LDA), както коментирахме в началото.
Нискодозираната имунотерапия използва много разредени алергени, включително храни и инхалаторни алергени, за подобряване на имунната толерантност към тези вещества. А Имунотерапията с ниски дози използва силно разредени дози от бактериални, вирусни, гъбични и други антигени за модулиране на неподходящ имунен отговор.
LDI антигените ефективно повлияват симптомите, свързани с хронични инфекции, когато възпалението от имунната система продължава въпреки намаленото инфекциозно натоварване.
LDI също е ефективен при лечение на автоимунни състояния. Понякога, когато се образуват антитела срещу определен патоген, антителата атакуват и здрави органи и тъкани, причинявайки автоимунно заболяване. Тази концепция е известна като “молекулярна мимикрия” и е в основата на автоимунните заболявания.
Успешното използване на LDI изисква идентифициране на антигена или антигените, които причиняват симптомите или заболяването. Това може да бъде лесно, като например използването на антигени на Лаймската болест за лечение на хроничен възпалителен отговор от Лаймска болест. Друг път не е известно кой антиген е предизвикал имунната дисрегулация. Внимателният анализ на медицинската история, актуални симптоми и предишни реакции спрямо лекарства могат да помогнат да се определи кой антиген ще бъде най-ефективен. Понякога множество антигени могат да се използват за намиране на правилния антиген(и) при сложни хронични заболявания.
Какви резултати можете да очаквате
LDI има различен резултат при всеки пациент поради индивидуалните особености, симптоми и състояние. При някои пациенти подобрението на симптомите може да бъде незабавно или да се забележи още на следващия ден. Резултатите могат да се наблюдават от няколко дни до няколко седмици.
Едно от големите предимства на лечението с LDI е, че всяка доза може да бъде персонализирана към индивидуалните нужди на пациента.
Ключът към успешното лечение с LDI е да се намери правилната доза за всеки пациент. Някои пациенти, които са по-слаби физически или по-тежко болни, ще имат по-добри резултати при много по-малка доза, в сравнение с дозата, която се прилага при не толкова тежко болни пациенти. Медицинските специалисти най-добре могат да определят какви да са спецификите на терапията за всеки пациент. Също така може да са необходими няколко седмици, за да се постигне ефективна доза. След като се определи тази доза и конкретния антиген, лечението се прилага на всеки седем до осем седмици.
Тъй като пациентите преминават през няколко терапевтични сесии, облекчаването на симптомите продължава по-дълго. Тази продължителност също се определя според индивидуалното състояние по преценка на специалист.
Приложения на LDI терапия
Много състояния и симптоми са свързани със загуба на имунна толерантност. В резултат на това има много случаи, в които може да бъде препоръчан план за лечение, който включва този тип терапия. Някои от състоянията, при които е приложима, са:
- Сезонни алергии
- Астма, хроничен синузит, повтарящи се ушни инфекции
- Хранителни алергии, хранителни непоносимости/чувствителности
- Хистаминова непоносимост
- Мигрена
- Екзема, контактен дерматит, уртикария
- Различни видове артрит
- Синдром на раздразненото дебело черво (IBS синдром)
- Интерстициален цистит
- Синдром на хронична умора, фибромиалгия
- Гъбични инфекции
- Хиперактивност, разстройство на дефицит на вниманието
- Автоимунни заболявания, включително болест на Крон и улцерозен колит
Ако се сблъсквате с някое от тези заболявания или други подобни здравословни проблеми, то LDI имунотерапията вероятно е подходящ лечебен метод за вас. Нискодозираната имунотерапия е ефективно средство за възстановяване на правилната имунна функция, когато имунната система е свръхчувствителна към иначе безобиден антиген. За повече подробности и индивидуална диагностика от специалисти посетете Detox Center София или Бургас. Може да се свържете с нас чрез следните координати:
- DetoxCenter – град София кв. Павлово, ул. Купените №10 Тел.: 02 953 13 87 Имейл: office [at] detoxcenter.eu
- DetoxCenter – град Бургас ул. Любен Каравелов №61 тел.: 056 81 47 57 имейл: office [at] detoxcenter.eu
Използвани източници
- Orye E, Plum J, De Smedt M. Beta-glucuronidase activity in human T and B lymphocytes and the Tmu and T gamma subpopulations. Histochemistry. 1984;81(3):287-90. doi: 10.1007/BF00495641. PMID: 6209251.
- Du J, Su S, Li H, et al. Low dose irradiation increases adoptive cytotoxic T lymphocyte migration in gastric cancer. Exp Ther Med. 2017;14(6):5711-5716. doi:10.3892/etm.2017.5305