От много години учените изследват ролята на светлината за физиологичните процеси, протичащи в растенията, животните и хората. На първо място – светлината е основният източник на енергия за живите организми. Светлината регулира почти всички процеси във висшите организми чрез т.нар. биологичен часовник – ритмичните и прогресивните промени в активността на мозъка, секрецията на хормони, експресията на гените и т.н. Много биологични процеси зависят директно от светлината – така например под действие на светлината растенията синтезират пигмента хлорофил, а в човешката кожа се синтезира пигментът меланин, който определя цвета й и има защитно действие.
В природата съществува широк спектър от електромагнитни вълни. Човешкото тяло има рецепторни органи, с които може да улавя някои от тези вълни, а други не. Човешкото око е устроено така, че възприема видимата светлина като бяла. Тя обаче не е хомогенна, а се състои от спектър от вълни с различни дължини (в диапазона 380-750 нанометра) и различен цвят. В състава на видимата светлина влизат червени, оранжеви, жълти, зелени, сини и виолетови лъчи. Въпреки че човешкото око не разграничава тези цветове на светлината, те съществуват и имат различни ефекти върху организма.
Червените лъчи имат най-голяма дължина на вълната (625–700 нанометра). Те проникват през човешката кожа и в дълбочина оказват своите физиологични действия. Червените и инфрачервените лъчи имат затоплящ ефект и стимулират метаболизма на кожата и подкожните тъкани.
Митохондриите – „енергийните централи“ на клетките
Всеизвестно е, че под действие на светлината растенията отделят кислород. Те съдържат специални структури – хлоропласти, които се активират от светлината, разграждат водата и отделят кислород. Този кислород се използва от всички останали дишащи организми и участва в техните метаболитни процеси.
Митохондриите са подобни структури в животинските и човешките клетки. Те използват кислорода, окисляват глюкозата и мастните киселини и произвеждат енергия за клетките. Тъй като те осигуряват енергията за клетките – а следователно и за целия организъм, правилната функция на митохондриите е от ключово значение за здравето на човека.
Терапия с червена светлина
Актуални проучвания показват, че стимулирането на кожата с червена светлина с нисък интензитет активира кожните клетки. Това наблюдение стои в основата на приложението на червената светлина за активиране на метаболизма и повлияване на някои състояния – Red Light терапия (RLT). Ефектите на червената светлина зависят от параметрите й – дължина на вълната, интензитет на облъчването, пулсово или непрекъснато приложение и други.
Как червената светлина активира метаболизма?
Да повторим, митохондриите са енергийните центрове на клетките. Те съдържат множество ензими, разположени последователно. Тези ензими преработват поетапно глюкозата и мастните киселини и ги превръщат във високоенергийната молекула аденозинтрифосфат (АТФ). АТФ служи като енергиен резерв на клетката и при нужда освобождава енергия.
Един от ключовите ензими в процеса на образуване на клетъчна енергия е оксидазата на цитохром С. Проучвания доказаха, че червената светлина активира този ензим, което води до повишена продукция на енергия за клетката. Освен енергия, в този процес се образуват и силно реактивни молекули – кислород-съдържащи радикали. Те от своя страна активират други метаболитни пътища в клетките и по този начин стимулират активността им. Ефектите на RLT зависят от вида на клетките и тяхната чувствителност.
Здравословни ефекти на терапията с червена светлина
Заздравяване на кожни рани
Нараняването на кожата нарушава целостта й и предизвиква възпаление. Заздравяването на кожата започва с възпаление, натрупване на възпалителни и регенеративни кожни клетки, образуване на нова тъкан и затваряне на кожния дефект. Човешката кожа зараства чрез образуване на белег – плътна тъкан с белезникав цвят, която съдържа повишено количество колаген и по-малко еластин от нормалната кожа.
Колагенът в кожата се образува от клетки, наречени фибробласти. Различни въздействия могат да стимулират фибробластите към продукция на кожни протеини. Колагенът и еластинът са неразтворими белтъци, които обуславят структурата, здравината и разтегливостта на кожата.
Червената светлина повишава броя на фибробластите в кожата и тяхната активност – повишава синтеза и секрецията на колаген и еластин и подобрява структурата на подкожната тъкан.
Повлияване на кожни заболявания
Тези ефекти на RLT я правят сигурна и ефективна подкрепяща терапия при пациентите с кожни нарушения – например при пациенти с диабет и диабетни язви, при акне, при псориазис и други. RLT подпомага и стимулира регенеративните процеси в кожата. При кожните болести RLT може да се прилага и в комбинация с биологично активни вещества, като червените лъчи активират медикаментите, подпомагат тяхното навлизане в дълбочина в кожата и тяхното действие.
Подмладяване на кожата и изглаждане на бръчките
Подобрението на структурата на кожата и повишението на количеството на колагена водят до изглаждане на кожата и омекотяване на кожните гънки. В едно клинично проучване е наблюдаван неочакван ефект – при пациенти с диабет облъчването с червена светлина в продължение на 12 седмици води до значително изглаждане на фините кожни линии и бръчките.
RLT може да се използва като неинвазивна и безопасна антиейдж процедура при хора, които желаят леко изглаждане на фините линии и бръчки. В подкрепа на RLT могат да се приемат и хранителни добавки, които стимулират отделянето на вода и токсини от подкожната тъкан като Liquid Off.
Ново приложение на RLT – при пациенти след COVID-19
COVID-19 все още е основен здравен проблем в България и по света. Голяма част от хората преболедуват тази вирусна инфекция, но развиват пост-ковид синдром. Неговите симптоми са слабост, бърза уморяемост, задух при физически усилия. Може да се развият симптоми и от страна на органи, които са били увредени по време на инфекцията. Пост-ковид синдромът е с продължително времетраене, нарушава трудоспособността на хората и понижава качеството им на живот.
RLT има благоприятно въздействие при пост-ковид синдром. Тя подобрява производството и бионаличността на клетъчна енергия в митохондриите, стимулира имунната функция, функцията на мускулите и нервите, функцията на храносмилателната система и общия здравен статус. RLT може да подпомогне по-бързото възстановяване на хората, прекарали коронавирусна инфекция.
Как протича RLT?
RLT не изисква специфична подготовка. Към кожната зона се насочва светлинен източник (LED) и кожата се излага на действието на лъчите. Една процедура е с продължителност около 15-20 минути. При облъчване в областта на главата и шията очите се защитават със специални предпазни очила. Облъчването с червени лъчи създава усещане на приятно затопляне на кожата. Процедурата е безболезнена, безопасна и активира ефективно кожния метаболизъм.
Редовното приложение на RLT в продължение на 12 седмици води до значително повишение на съдържанието колаген и еластин и подобрена структура и кръвоснабдяване на дермата, подобрена функция и повишена устойчивост спрямо външните фактори. RLT носи особена полза през студените месеци, когато ниските температури и студеният вятър изсушават и увреждат кожата.
Използвани източници
Tafur J., Mills P. Low-Intensity Light Therapy: Exploring the Role of Redox Mechanisms. Photomed Laser Surg. 2008 Aug; 26(4): 323–328.
Xue M., Jackson C. Extracellular Matrix Reorganization during Wound Healing and Its Impact on Abnormal Scarring. Adv Wound Care (New Rochelle). 2015 Mar 1; 4(3): 119–136.
A. Wunsch, Matuschka К. A Controlled Trial to Determine the Efficacy of Red and Near-Infrared Light Treatment in Patient Satisfaction, Reduction of Fine Lines, Wrinkles, Skin Roughness, and Intradermal Collagen Density Increase. Photomed Laser Surg. 2014 Feb 1; 32(2): 93–100.
Liebert A., Bicknell B., Markman W., Kiat H. A Potential Role for Photobiomodulation Therapy in Disease Treatment and Prevention in the Era of COVID-19. Aging Dis. 2020 Dec; 11(6): 1352–1362.