При голяма част от здравословните състояния едно от първите неща, към които би трябвало да ви насочи личният лекар, е лабораторни изследвания. По-точно имаме предвид кръвни изследвания, с помощта на които да получите информация за важни показатели и измерители на вашето здравословно състояние.
В част 1 и част 2 на темата вече ви запознахме с някои от най-важните кръвни изследвания, които всеки човек трябва да познава. Ето и кои тестове представихме до тук – ПКК и химически показатели, фибриноген, ДХЕА, простатно-специфичен антиген, кръвна захар, хомоцистеин, С-реактивен протеин и тироид стимулиращ хормон (ТСХ).
Някои от тези показатели са специфични за жените, а други за мъжете, а ПКК, кръвна захар, хомоцистеин и реактивният протеин са общовалидни и се изследват при двата пола. Тези вещества, било то микронутриенти или хормони, имат отношение към развитието на болести на сърдечно-съдовата система, диабет, автоимунни заболявания, влошаване на когнитивната функция и други.
Кръвните тестове имат ползи, които надхвърлят превенцията на заболяването. Например, като наблюдавате нивата на половите хормони можете да предприемете решителни стъпки за подобряване на качеството си на живот, може би чрез коригиране на депресивно психическо състояние, еректилна дисфункция, коремно затлъстяване или подобряване на нивата на паметта и енергията.
Накратко, кръвните изследвания са само първата крачка и отправна точка за диагностика на каквито и да е здравословни състояния. Но при всяко от тях има особености, които ние разгледаме в цяла поредица в блога ни.
Кръвни изследвания: Желязо
Чрез кръвен тест за желязо се установява колко желязо има в кръвта ви и в клетките. Наличието на твърде малко или твърде много желязо може да причини сериозни проблеми, като по-добре позната е анемията свързана с липса на желязо.
Желязото е съществена част от много клетки в тялото ви, включително кръвта и мускулни клетки. По-специално желязото е жизненоважна част от хемоглобина (за него след малко).
Липсата на желязо може да доведе до твърде малко червени кръвни клетки (анемия). Наличието на твърде много желязо в тялото ви може да причини увреждане на сърцето, черния дроб, панкреаса и ставите.
Различните кръвни тестове измерват различни аспекти на желязото в тялото ви. Има тест за серумно желязо, който измерва колко желязо имате в кръвта. Тестът за серумен феритин измерва количеството на протеин, който помага да съхранявате желязо в тялото си. А тестът за трансферрин измерва колко добре тялото ви транспортира желязо в кръвта. Това понякога се нарича общ тест за свързване на желязото (TIBC). Това са трите вида кръвни изследвания за оценка на железния статус на организма.
Кръвни изследвания: Хемоглобин
Тестът за хемоглобин измерва количеството на хемоглобина в кръвта ви. Хемоглобинът е протеин в червените кръвни клетки, който пренася кислород до органите и тъканите на вашето тяло и транспортира въглероден диоксид от вашите органи и тъкани обратно до белите дробове.
Ако тестът за хемоглобин покаже, че нивото на хемоглобин е по-ниско от нормалното, това означава, че имате нисък брой на червените кръвни клетки (анемия). За анемията може да има много различни причини, включително недостиг на витамини, кървене и хронични заболявания.
Кръвни изследвания: Витамин Д
Витамин D подпомага усвояването на калций от червата и го прави по-достъпен за минерализацията на костите. Половин час излагане на слънце ни осигурява необходимото количество витамин D. През зимните месеци витаминът може да се набави и чрез консумация на мазна риба и млечни необезмаслени продукти.
При липса на достатъчно витамин Д организмът е застрашен от когнитивни нарушения, по-висок риск от кардиоваскуларно увреждане и деминерализация на костите. Неговата полезност е пряко обвързана с калция, тъй като благодарение на витамин Д може да се усвои минералът от организма. Отново при поддържане на веган диета може да изпитвате липса на този витамин, ако не прекарвате време на слънце или имате естествено по-тъмна кожа.
При някои нарушения на чревния тракт като болест на Крон усвояването на витамин Д също е нарушено. Същото важи и при цьолиакия – автоимунно обусловено състояние свързано с усвояването на глутена в храните.
Кръвни изследвания: Витамин В12
Нуждаете се от витамин B12 в кръвта си, за да можете да изработите кръвни клетки и нервите ви да функционират добре. Витамин В12 е известен още като кобаламин, като има няколко различни форми – метилкобаламин, хидроксокобаламин и цианкобаламин. Последният е синтентична форма и не го препоръчваме за прием чрез хранителна добавка.
Назначаването на изследване на витамин B12 е стъпка, която цели да установи дали страдате от анемия, чревно заболяване, нервно разстройство, както и за оценка на здравето преди забременяване. Обикновено тестът се прави след 6-8 часа пълен глад и се взема кръвна проба, която се изпраща за тестване в лаборатория.
Различни състояния може да са довели до липса на витамина, в това число и генетична мутация свързана с обработката му от организма. Друга причина за дефицит е изключването на животински храни от храненето, които са богати на В12. Той не се съдържа в растителни източници и затова често срещан е дефицитът при вегетарианци и вегани.
В DeTox Center може да се възползвате от специален тест за установяване на метилмалоновата киселина (MMA). Нивата на MMA се сравняват с креатинина в урината. Съотношението между метилмалоновата киселина и креатинина в урината установява дали съществува дефицит на В12 в тъканите или клетките.
Вижте повече в тази връзка в статията Нормални нива на Витамин В12 и недостиг – определяне с помощта на uMMa тест.
Кръвни изследвания: Калций
Калцият е важен, защото дава сила на костите ви и е от първостепенно значение за опорно-двигателната система. Вашите мускули, нерви и сърце се нуждаят от калций, за да работят правилно, докато калцият също помага на кръвта ви да се съсирва.
Почти целият калций в тялото ви се намира в костите. Останалата част от него се намира в кръвта ви. Калцият в кръвта е два различни вида и лекарят може да ви изпрати за тест на някои от двата вида калций или на двата заедно.
Всеки ден отделяме малко калций в урината си, но това отделяне не води до дефицит на минерала. Вашият лекар може също да поиска тест на урината, за да разбере колко калций отделят бъбреците ви.
Има много възможни причини, поради които може да имате нужда от калциев кръвен тест. Ако сте уморени, слаби, жадни, загубили апетита си, имате нужда да уринирате често, имате запек или болка в корема, това може да са сигнали за твърде много калций в кръвта.
За твърде малко калций в кръвта може да говорим при изтръпване около устата и в ръцете и краката или ако получавате мускулни спазми. Кръвният тест за калций може да бъде част от рутинното изследване, ако имате или се предполага, че имате бъбречна болест, камъни в бъбреците, проблеми с щитовидната жлеза, чревно заболяване и други.
Цялостен метаболитен панел (Comprehensive metabolic panel – CMP)
Този вид подробно кръвно изследване дава на лекарите представа за това колко добре работят неща като белите ви дробове, бъбреците и черния дроб. Измерват се електролити като калий, калций и натрий. Той също така тества кръвната захар, което е важно при откриване на метаболитен синдром в ранен стадий, диабет и коронарна болест. Това го прави отличен индикатор за хранителни дефицити, а също така работи ръка за ръка с CBC, за да помогне за откриване на проблеми като дехидратация.
Резултатите при кръвни изследвания винаги ли са точни
Кръвните тестове обикновено са прецизни, но някои могат да са грешни. Кръвните ви изследвания може:
- Да сочат, че нещо не е в норма, когато е, което е известно като „фалшиво положителни резултати“;
- Да сочат, че нещо е нормално, когато не е, което е известно като „фалшиво отрицателни резултати“.
Каквито и да са резултатите, вашият лекар ще вземе под внимание други аспекти на вашето здраве, преди да ви посъветва какво означават.
Фалшиво положителни или фалшиво отрицателни резултати могат да се регистрират при замърсяване на тестовите материали или отклонение от препоръчителните указания и методи за провеждане на кръвни изследвания. Винаги може да изберете друг консултативен или лабораторен център, в който да извършите нови кръвни изследвания и да сравните резултатите.
Това, което повечето хора не осъзнават, е, че няма стандартизация между различните частни лаборатории за кръвни изследвания и за хормонални изследвания. С други думи, всяка лаборатория има свои референтни стойности и те се различават при различните лаборатории.
Често е предположението, че всички лаборатории тестват хормоните по същия начин и че числата трябва да са еднакви между лабораториите. За съжаление това не е така. Тъй като различните лаборатории използват различни методи, резултатите не са пряко сравними. И тъй като методите и оборудването са различни, резултатът, който получавате от една лаборатория, може да не е сравним с този от друга лаборатория – въпреки че името на теста е същото.
Най-добрият вариант е да се посъветвате със специалист как точно да направите конкретно изследване и как да се подготвите за него. По отношение на кръвните изследвания можем да ви консултираме и във Detox Center, тъй като извършваме множество различни лабораторни тестове, в това число и кръвни изследвания.