
Линоловата киселина е органична мастна киселина, която има доказано полезно действие върху човешкото здраве. Тя е представител на групата на полиненаситените омега-6 мастни киселини. На база на това, че не може да се синтезира в организма, тя се причислява и към т.нар. есенциални мастни киселини. Т.е. за да се възползваме от нейните полезни действия, следва да си я набавяме с храната или с хранителни добавки. Един добре проучен факт говори красноречиво за това колко важно е да си набавяме достатъчно линолова киселина. Тя е изключително ценна, защото организмът я използва като прекурсор за производството на редица други биоактивни продукти.
Известно е, че линоловата киселина се конвертира първоначално до гама-линоленова киселина, от която се получава арахидонова киселина. А тя от своя страна е базисен продукт за производството на много голям брой ценни за здравето метаболити, които организмът не може да си произвежда по други пътища.
Терминът линолова киселина произлиза от латинските думи за лен (linum) и масло (oil). Той отразява факта, че линоловата киселина е изолирана за пръв път като част от състава на лененото масло.
Установени ползи от приема на линолова киселина
В различни източници се цитират различни данни за това в какви количества се препоръчва приема на омега-6 есенциални мастни киселини. В идеалния случай те следва да се приемат в съотношение 1:1 спрямо омега-3 мастните киселини. Но хранителните източници на омега-6 киселини в природата са много повече от тези на омега-3 киселини. Затова се приема, че оптимални ползи от тези важни хранителни компоненти може да се постигнат при приема им в съотношение до 1:4 в полза на омега-6 киселините.
Има противоречиви данни за това, че при свръхприем на омега-6 ненаситени мастни киселини може да се отключат възпалителни процеси в организма. Но за потвърждаване на тези данни са необходими още проучвания. Препоръчително е обаче продуктите с омега-6 мастни киселини да се приемат внимателно в определените дневни дози.
Като водещ представител на ненаситените омега-6 мастни киселини, линоловата киселина е много добре проучена по отношение на полезните си ефекти. Знае се например, че тя се използва при биосинтезата на простагландини – хормоноподобни продукти, участващи в оздравителните процеси след възпаление. Гама-линоленова киселина участва и като основен компонент в структурата на клетъчните мембрани на нервните клетки. В този аспект, през последните години се събират обнадеждаващи научни данни за ползите от приема на гама-линоленова киселина за превенция на диабетната невропатия.
При диабетиците естественият процес на конвертиране на линоловата в гама-линоленова киселина е нарушен. Това създава нуждата от външен прием на гама-формата на киселината, за да се компенсира недостигът ѝ. Само така може да се подсигурят достатъчни количества от нея като прекурсор за синтезата на важните биоактивни продукти.
Клинично установено е участието на линоловата киселина в още няколко ключови за доброто здраве процеси.
Намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания
Специализирани проучвания, проведени през новото хилядолетие, ясно показват колко важно е да се приема достатъчно линолова кицелина. Установено е, че когато дневният прием на омега-3 и омега-6 мастни киселини е в съотношение до 4:1, може да се подпомага значително дейността на сърдечно-съдовата система. Тази подкрепа се изразява в следните потенциални позитивни ефекти:
- Поддържане на лошия холестерол в норма;
- Превенция на атеросклерозата;
- По-нисък риск от хипертония и проблеми с кръвното налягане.
Подпомагане на мозъчната дейност
За този ефект на линоловата киселина има значими научни доказателства. Установено е, че в случаи на мозъчна травма, се увеличава концентрацията на неестерифицираната форма на линолова киселина в мозъчните структури. Тези резултати показват, че органичната киселина може да участва в невротрансмисията и в биологичния отговор към увреждания на мозъка, например след инсулт.
Друга група изследвания показва още една връзка в този аспект. Установено е, че много ниските концентрации на линолова киселина в организма може да корелират с някои емоционални разстройства.
Позитивен ефект върху кожата и косата
Дефицитът на линолова киселина може да се свърже и с някои кожни проблеми. Тя има директна роля за поддържането на защитната бариера на кожата и нейната водопропускливост. Затова балансът на омега-6 мастните киселини в организма може да е фактор за нормалната хидратация на кожата и доброто ѝ състояние. Освен това може да гарантира по-бързо заздравяване на рани и превенция на възпалителни състояния и акне.
Арахидоновата киселина, която се произвежда в организма от линоловата, подпомага производството на няколко продукта, отговорни за нормалния растеж на косата.
Ползи за репродуктивното здраве
Има данни, че в някои случаи нарушените репродуктивни способности може да са симптом на дефицит на линолова киселина. Производството на полови клетки изисква да се произвеждат клетъчни мембрани с необходимата флуидност и консистенция, която да гарантира оптимално състояние на яйцеклетките и сперматозоидите. В този аспект приемът на достатъчно количество от органичната киселина може да подпомогне фертилността.
Влиянието на линоловата киселина върху проблеми, свързани с половия потенциал при жените, е сред най-добре проучените ѝ ефекти. Затова продукти, базирани на нея, може да се използват срещу симптоми на менопауза като горещи вълни, вагинална сухота и др. Позитивният ефект се асоциира с благоприятно влияние върху секрецията на женския полов хормон естроген.
Имуностимулиращ ефект
За полиненаситените омега-3 и омега-6 мастни киселини се знае, че действат добре за намаляване риска от автоимунни възпалителни заболявания. Този ефект се постига чрез благоприятното им действие върху имунните функции и модулирането на клетъчния имунен отговор. За да бъде този превантивен ефект оптимален, е необходимо да се извършва балансиран прием на омега-3 и омега-6 киселини.
Хранителни източници на линолова киселина
Тя може да се открие в различни хранителни продукти, предимно ядки и зеленчуци. Сред най-богатите източници на линолова киселина са и някои растителни мазнини – най-вече слънчогледовото и соевото олио, както и олиото от гроздови семки. Сред ядките най-високо съдържане на тази киселина имат орехите, бадемите и кедровите ядки.
Сфери на приложение на линоловата киселина
Линоловата киселина е сред най-добре проучените мастни киселини. Днес тя се използва широко в козметиката и в производството на продукти за лична грижа и хигиена. Влиза в състава на различни типове сапуни, емолиенти и овлажнители за кожа, коса и нокти. Установено е, че може да действа благоприятно за избелване и задържане на влагата в кожата. Може да упражни и противовъзпалителен ефект при остри прояви на акне например.
Профил на мастните киселини в Детокс Център
Детокс Център предлага съвременен и точен диагностичен метод за профил на мастните киселини в организма. Изследването позволява да се определи състава на мастните киселини, като покрива едновременно профила на наситените, ненаситените и полиненаситените мастни киселини в тялото (включително линолова киселина). Тестът е достъпен за всички и резултатите от него ще позволят на екипа специалисти в Детокс Център да изготвят индивидуален терапевтичен план за всеки отделен пациент. Балансът на мастните киселини в организма има огромно значение за общото здраве и нашият екип ще помогне да го постигнете.
Детокс Център може да предложи и широка гама натурални продукти с високо съдържание на линолова киселина за прием при нужда. Берри екстракт от касис е едновременно вкусен и комплексно полезен природен продукт. Той носи всички полезни ефекти на касиса, особено върху състоянието на кожата, ставите и кръвоносните съдове. Ползите се дължат на високото съдържание на гама-линоленова киселина, комбинирана с витамините А и Б, както и с мощните антиоксиданти витамин Ц и Е.
Прим Бораго ойл е хранителна добавка от Хербамедика, базирана на масло от вечерна иглика и пореч. То е сред най-пълноценните природни източници на линолова киселина и други омега-6 киселини. Продуктът може да окаже много позитивно действие срещу:
- Предменструален синдром;
- Менопаузални симптоми;
- Неврологични нарушения, асоциирани с диабета;
- Ексема, акне и други кожни проблеми.
Профилактичните изследвания на профила на мастните киселини са препоръчителни, особено за жени около и над средна възраст. Може да разчитате на опитния екип на Детокс Център за провеждането на такива изследвания. При нужда от допълнителен прием на линолова киселина или други есенциални мастни киселини екипът ни ще предложи висококачествени и доказано ефективни природни продукти.
Допълнителни източници:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/omega-6-fatty-acids#food-sources
https://draxe.com/nutrition/linoleic-acid/
https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/linoleic-acid#:~:text=Linoleic%20acid%20(LA)%2C%20an,preservation%20of%20nerve%20blood%20flow.