Тиреоидит на Хашимото е много специфично автоимунно състояние, което се проявява с някои типични и с много повече нетипични симптоми. Именно затова директното насочване към правилните изследвания и диагностицирането му е често се пропуска. Но има и един още по-ограничаващ фактор в случая. Защото в ранните стадии симптомите на тиреоидит може много лесно да останат неотчетени, а често и напълно отсъстват.
Доколко е възможно дейността на щитовидната жлеза да е компрометирана и човек да има тиреоидит на Хашимото, без да подозира? Оказва се, че е напълно възможно и е често срещан феномен. Това извежда на преден план два важни фактора:
- Нуждата от разпознаване на първите и най-ранни симптоми на тиреоидит;
- Важната роля на профилактиката в случая.
И по двата фактора екипът на Детокс Център и наборът от изследвания, които се предлагат, може да помогне значително за установяване на състоянието на щитовидната жлеза. Затова нека разгледаме набора от симптоми на тиреоидит, включително нетипични, и възможностите за успешно диагностициране на това състояние.
Тиреоидит на Хашимото – когато имунната система атакува щитовидната жлеза
Нашата имунна система през повечето време действа безотказно като основна линия на защита, атакувайки и неутрализирайки външните болестотворни агенти. Изключението от това правило идва тогава, когато тя започне погрешно да атакува собствени на организма структури, разпознавайки ги като чужди. Случаят при тиреоидит на Хашимото е точно такъв. Тогава „на мушката” на имунните компоненти попада щитовидната жлеза. Затова и тиреоидитът се означава като автоимунно възпалително заболяване на жлезата.
Възпалението на щитовидната жлеза при тиреоидит на Хашимото се дължи на произвеждането на имунни антитела, които компрометират секреторните функции на жлезистата тъкан. Възпалението провокира хипофункция на щитовидната жлеза. Тя забавя производството на ключовите тиреоидни хормони, участващи в регулацията на редица процеси. Ключови сред тях са метаболизма, терморегулацията и поддържането на общия хормонален баланс. Отслабената функция на жлезата, водеща до намалена секреция на тироксин и другите тиреоидни хормони, се означава и като хипотиреоидизъм.
Добре да се посочи, че тиреоидит на Хашимото и хипотиреоидизъм не са синоними и не обозначават едно и също състояние. Може обаче да се заключи, че възпалението на щитовидната жлеза при тиреоидит е основната причина за хипотиреоидизъм във всяка възраст.
Рискови фактори за автоимунно възпаление на щитовидната жлеза
В риск ли сте от развитие на тиреоидит? Положителен отговор може да се даде за хора, които са диагностицирани с друго автоимунно заболяване. Например диабет тип 1 или ревматоиден артрит. Тези заболявания също се асоциират с нарушена функционалност на имунната система. Затова за хората, диагностицирани с някое от тях, рискът от развитие и на тиреоидит на Хашимото е по-висок от обичайния.
Същото важи и за хора, наследствено предразположени към това състояние. Ако назад в рода ви има хора, диагностицирани с проблеми с щитовидната жлеза, също попадате в рискова група и следва да следите състоянието си по-редовно.
По отношение на възрастта и пола е установено, че с тиреоидит на Хашимото най-често се диагностицират жени в средна възраст. Но при наличие на някои от горепосочените фактори, тиреоидит може да се развие и при мъже, дори и при деца.
Нетипични симптоми, които може да подскажат, че имате възпаление на щитовидната жлеза, без да го подозирате
Това автоимунно състояние е характерно с една много важна особеност – няма симптоми, които да са уникални за тиреоидит на Хашимото. Това показва защо то се диагностицира трудно. Причината не е в това, че няма диагностични методи – напротив. Причината е в това, че нетипичната симптоматика често може да насочи към други заболявания. А за да се диагностицира правилно тиреоидит, следва да се назначат конкретни изследвания на щитовидната жлеза.
Много хора с отслабваща функция на жлезата и в начална форма на тиреоидит може да нямат никаква симптоматика. В някои случаи симптоми може да не се проявят с години. Но характерно е постепенното им и прогресивно влошаване след появата.
Сред по-нетипичните симптоми, които в началото може и да не насочат към изследване за тиреоидит, са:
- Трудно обяснимо наддаване на тегло;
- Хроничен запек;
- Продължителна умора и отпадналост;
- Бледа и много суха кожа;
- Изострена сетивност към студа;
- Трудно преглъщане (свързано с уголемената възпалена жлеза);
Всички тези оплаквания са типични и за много други здравословни състояния. Добре е появата им, особено в комбинация, да насочва вниманието и към изследване на щитовидната жлеза. Характерно е, че възпалението на жлезистата тъкан при тиреоидит води до прогресивното увреждане на жлезата и все по-сериозен дефицит на тиреоидни хормони. В опита си да компенсира този хормонален дефицит, щитовидната жлеза започва да увеличава своите размери. Затова и най-обичайното усложнение при хипофункция и тиреоидит на Хашимото е образуването на т.нар. гуша.
Но този локален признак не е единственото възможно усложнение на тиреоидита. Дисбалансът на тиреоидните хормони може да има мултиорганни последствия, засягайки състоянието на кръвоносните съдове, работата и здравето на сърцето, фертилността и при двата пола и др. Затова дори леките съмнения за тиреоидит и хипотиреоидизъм следва да насочат към изследване на щитовидната жлеза и установяване на състоянието ѝ.
Постпартален (следродилен) тиреоидит – обичаен за до 10% от родилките
Установено е, че между 5 и 10% от родилите жени може да развият следродилен тиреоидит. Възпалението на щитовидната жлеза може да се развие в рамките на няколко месеца след раждането. Тук симптомите много наподобяват тези на т.нар. следродилна депресия. Свързани са предимно с повишена тревожност, раздразнителност и резки промени в емоционалното състояние. Затова здравето на щитовидната жлеза и секреторните ѝ функции е добре да се проследят при поява на подобни симптоми при родилки.
Предложенията на Детокс Център за диагностициране на тиреоидит и лечебни подходи
Центърът за иновативна медицина Детокс Център предлага широка гама изследвания и подходи за установяване на хормонален дисбаланс, свързан с хормоните на щитовидната жлеза. В това число влизат лабораторни тестове за пряко изследване на тиреоидните хормони, както и други подходи като иновативната биорезонансна диагностика. Екипът на Детокс Център може да насочи всеки човек към най-подходящия метод за установяване на състоянието при съмнение за тиреоидит или хипофункция на щитовидната жлеза. А може и да предложи някои доказали ефикасността си продукти за подкрепяне и нормализиране на нейната дейност.
Натуралният продукт Тироид Код с йод е комбинация от ключови витамини и минерали, аминокиселини и растителни екстракти, които подкрепят щитовидната жлеза. Може да повлияе много добре за компенсиране на хипофункцията на жлезата при тиреоидит.
Друг продукт, който може да окаже важна роля при лечение на тиреоидит на Хашимото, е Акти Селен. Той доставя оптимални количества от ключовия микроелемент селен. Селенът е изключително важен за прием от хора с автоимунен тиреоидит и възпаление на щитовидната жлеза. Той е изключително мощен антиоксидант, който предпазва жлвзата от допълнително увреждане и може да помогне за намаляване на възпалението.
Двата продукта на Хербамедика са в постоянния асортимент на Детокс Център за подкрепа на лечението на тиреоидит и други заболявания на щитовидната жлеза. Те са подходящи и за вегани, както и за хора с глутенова непоносимост.
Допълнителни източници:
https://www.premierhealth.com/your-health/articles/women-wisdom-wellness-/are-my-strange-symptoms-hashimoto-s-disease-
https://www.verywellhealth.com/hashimotos-disease-symptoms-3976273