„Kinesis“ – това е гръцката дума за движение, а „терапия“ значи лечение чрез движение и така получаваме цялото наименование кинезитерапия. Ние, хората, сме природно проектирани да се движим – да ловуваме, да вървим на дълги разстояния, да сменяме местоположението си. Но модерният ни живот често предлага удобства, като собствена кола или градски транспорт и забравяме, че най-доброто средство за поддържане на форма и добро здраве, е движението.
Лесно и напълно безплатно – за разлика от всички магически хапчета и обещания за отслабване, които в крайна сметка са поредната лъжа. Но тук искаме да се съсредоточим върху значението на кинезитерапията, която е онова чудо за много хора със заболявания на опорно-двигателната система или със сериозни неврологични заболявания.
Със сигурност имате близки или приятели, които страдат от артроза, гръбначно изкривяване или дискова херния. Всички тези състояния могат да бъдат повлияни и лекувани активно чрез кинезитерапия. И не само те – пълният списък ще откриете в сектор „Индикации за кинезитерапия“ в описанието на терапията в DeTox Center.
Какво представлява кинезитерапията
Този вид терапия се отличава от другите по това, че изисква стопроцентовото участие на пациента. За разлика от физиотерапията, при която може само да ви поставят два магнита и да подадат ток чрез устройство, при кинезитерапия ще участвате в раздвижване и упражнения доста по-активно.
Разбира се, това не е стандартната процедура – тя зависи пряко от индивидуалното състояние на пациента и цялото лечение се изгражда на база на преценка от кинезитерапевт.
Кинезитерапията е доказан и комплексно работещ метод с подчертан възстановителен ефект. Това означава, че след всяко посещение при кинезитерапевт ще изпитвате облекчение, ще усещате поетапното възстановяване и укрепване. Това, че ще участвате активно в собственото си оздравяване, би трябвало да ви амбицира още повече да изпълнявате стриктно упражненията си.
Най-голямото предимство на кинезитерапията е, че се прилага в широк диапазон от състояния, както по време на различни стадии, така и при профилактика на заболявания.
За кинезитерапия няма утвърдени противопоказания по отношение на възрастта на пациента, както и странични действия. Разбира се, за да сте сигурни, че няма да пострадате вместо да се излекувате, проучете добре кинезитерапевта, на когото ще поверите тялото си.
Самият метод е силно ефикасен и полезен, прилага се за лечение и профилактика на голям брой заболявания, характерни за нашия начин на живот.
Ако за вас думата „кинезитерапия“ има прекалено общ характер, то може да ви улесним, като ви кажем, че има различни лечебни процедури. В най-общ вид, това са:
- Мануална терапия;
- Лечебни упражнения;
- Повлияване на болката;
- Програми за домашно приложение.
Всяка от тях има своите особености, а преди започване се изследват стойката, гъвкавостта, мускулната сила, обема на движение на пациента, както и подвижността на гръбначния му стълб.
А какво е физиотерапията
Разликата между кинезиологията и физиотерапията е основно в приложенията, използвани във всяка от двете сфери.
Сама по себе си, кинезиологията е чистото изучаване на човешкото тяло и това как неговите движения са свързани с човешкото здраве на всички възможни нива.
От друга страна, физиотерапията е специализация и част от кинезиологията, която използва техники, за да помогне на хората и другите живи същества да стимулират здравословното движение и да подобрят физическата си сила и производителност.
Да речем, че се обучавате за обща кинезиология. Основополагащо е знанието за профилактика и лечение на заболявания и наранявания на човешкото тяло.
Методиките на физиотерапията също използват тази информация до известна степен, но разчитат основно на знанието за използване на упражнения и движение, с което да укрепне тялото.
Кинезиологията и физиотерапията се различават при използването на приложенията във всяка практика. Докато кинезиологията разчита на основното разбиране и знанието за това как тялото действа, физиотерапевтите се специализират в кинезиология, при която се работи специфично с ръце върху физическото движение.
Кинезитерапевт – какво прави този специалист
Кинезитерапевтът е масажист, който е специализирал в техниките на кинезитерапията и също така е специализирал в областта на терапията с масажи. Кинезитерапията помага на хора с болки в ставите, намалява мускулното напрежение и свързания с тях дискомфорт и облекчава натегнати или къси мускули.
Фундаментална част от работата на кинезитерапевтите е да разработват и наблюдават програми за упражнения, за да помогнат на хората да възвърнат мускулната си сила и и загубените функции поради нараняване, заболяване или сериозна травма.
Някои кинезитерапевти се съсредоточават върху специфични видове пациенти или състояния, като например хора, които се възстановяват от наранявания или такива с дегенеративно мускулно-скелетно заболяване.
Кинезитерапевтите трябва много добре да познават структурата на човешкото тяло и механизмите, които го управляват. Те трябва да знаят каква е връзката между различните части на тялото, как комуникират различните системи и органи.
Те ръководят пациентите чрез терапевтични упражнения, водна терапия, учене чрез ходене, използване на протези/ортези и разработване на режим на упражняване през целия живот.
Задължение и основно умение на кинезитерапевтите е след основната терапия да изберат упражнения, които ще постигнат конкретни цели за повишаване на силата или мобилността, без да причиняват болка или дискомфорт на пациента. Кинезитерапевтите подчертават психологическите и физическите ползи от терапевтичните упражнения за рехабилитация.
За всеки отделен пациент, кинезитерапевтът трябва да може да предложи следните умения:
- Оценка на силата и издръжливостта на човека;
- Обсъждане целите на лечението, продължителността, конкретните методи и изисквания към пациента;
- Обучаване на пациента за това как тялото работи и какво причинява увреждането, как да се предпази от повторната му поява;
- Разработване на подходящ целеви план за лечение с график и детайлни инструкции, които също са коментирани по време на лечението;
- Насочване на пациента как да подхожда правилно към упражненията;
- Наблюдение на напредъка и контрол, ако е необходимо;
- Промяна на плана за лечение според нуждите, за да се постигнат конкретни цели;
- Осигуряване на подходящо адаптивно оборудване и обучение според индивидуалните нужди на пациента;
- Осигуряване на обучение за лицата, които се грижат за пациентите.
В допълнение към избора на правилните упражнения, успешният резултат и излекуването зависят до голяма степен от това доколко терапевтът и пациентът работят заедно. Както в много други неща в живота, и при кинезитерапията най-добрите резултати идват с екипна работа.
Изграждането на връзка и мотивирането на пациента редовно да упражнява упражненията е задължителна задача на кинезиотерапевта. Иначе неговите усилия няма да имат смисъл, а за пациентът е твърде възможно да остане със същите оплаквания.
Знаем колко неприятно е да се живее с болка всеки ден. Но има начин тя да си тръгне и никога повече да не се върне. Потърсете ни за специализирана консултация, в която ви обещаваме строго индивидуален подход, спокойствие и сигурност. За да бъдете здрави!