Не, съвсем не сте сбъркали страницата. Тук ще си говорим за почистване на дебелото черво, или така наречената процедура “колон хидротерапия”. Защо това е търсена терапия? С какво се прави? Защо е нужна и практикува ли се в съвременния свят? Болезнена ли е? Дискомфортна ли е? Има ли противопоказания и недостатъци? За какво помага? На тези и на още много въпроси ще отговорим в статията.
Време ли е да пробвате колон хидротерапия?
Замисляли ли сте се, че каквото и да правите, каквито и диети да спазвате, каквито и добавки да приемате, често Ви тормози чувство на тежест, образуване на газове, диария или запек, гастрит, киселини и наднормено тегло? А страдате ли от главоболие? Чувствате ли честа слабост в цялото тяло и най-вече в мускулите? А схващания и дискомфорт в крайниците и около ставите? Усещате ли вялост и умора, дори и след почивни дни? А какво е общото Ви здравословно състояние? Имате ли чувството, че почти с нищо не успявате да си повишите енергията и да откриете баланса в начина си на живот? Ако сте се припознали в един или няколко от тези въпроси, то Вие сте на правилното място.
Много често ние се фиксираме върху приемането на добавки или медикаменти, целящи да ни помогнат да се изчистим от натрупаните токсини. Да ни помогнат в борбата с излишните килограми. Да ни дадат повече сили и енергия. Да коригират промени в настроенията ни. Но нека проверим дали това е възможно по начина, по който си мислим, че се случва.
Стандартен подход при нужда от почивка и грижа за организма
От много години насам по-голямата част от съвременното общество живее в замърсена околна среда. Храним се предимно с преработена храна, в която има повече вредители, отколкото е поносимо. Често упражняваме навици, които вредят на здравето ни – прием на алкохол, тютюнопушене, липса на движение и застоял начин на живот, недостатъчно и некачествен сън, прекалено много време, прекарано пред екран и прекалено малко време, прекарано сред природата. Всичко това води до натрупване на токсини в организма ни.
Най-голямата концентрация и най-дългосрочното складиране на токсичното натрупване се случва в дебелото черво. Там тези токсини не просто се задържат. Там те се усвояват отново и отново ежедневно, докато тялото ни не се освободи от тях. И най-често тялото ни не успява да се освободи от тях с години, което се забелязва по състоянието на кожата, косата, дори ноктите и други части на тялото.
Как функционира дебелото черво?
При раждане дебелото черво на бебето е със съвършена структура. Идеално чисто и изпълняващо функциите си на 100%. Дебелото черво не служи само за транспортиране на отпадъците към ректума, но и за усвояване на вещества, необходими на организма. Стените му са изградени така, че да пропускат полезни микроелементи към кръвоносната система.
За съжаление, с течение на времето по дебелото черво се застояват някои отпадъци, като се втвърдяват и спират движението си. С натрупване на тези отпадъци дебелото черво се затлачва. Представете си как по множеството гънки, които са типични за едно човешко дебело черво, се застояват безброй микроорганизми и хранителни остатъци. И не успяват да продължат пътя си навън. След кратък период те ще започнат да ферментират и да се окисляват. Това води до нуждата на тялото да се справя с потенциалното възпаление, което може да се появи във всеки един момент.
Колкото повече такива зони открива организма, толкова по-усилено трябва да работи, за да ги почисти и да ни пази балансирано здрави. Лошата новина е, че за тези затлачвания има минимален шанс някога да бъдат изпроводени навън по естествен път. Колкото повече време стоят залепени за стените на дебелото черво, толкова по-стиковани стават с тях. При дисбаланс на чревните бактерии, при различни заболявания и постоянен стрес, положението се влошава още повече.
Това, освен повишена киселинност и постоянно отделяне на токсини, води и до намаляване способността на дебелото черво да провожда необходими витамини и минерали към кръвоносната система. Задръжката на токсини в тази област на тялото води до ежедневното им усвояване отново и отново. Така попадаме в един омагьосан кръг, но има как да си помогнем. И то е чрез регулярни процедури на колон хидротерапия.
Какво представлява колон хидротерапия и за кого е подходяща тя?
Преди всичко това е терапия, която е подходяща за всеки, който търси начин да почисти натрупаните токсини в организма си и да даде възможност на тялото да се подмлади. Почти не се регистрира дискомфорт по време на процедурата, а още по-малко – болезнено усещане. По-скоро се окачествява като много лек дискомфорт по време на поставянето на малък спекулум в областта на ануса, през който се извършва цялата процедура. Единствено в началото и в края може да го усетите, но това съвсем не бива да Ви отказва.
След като процедурата започне, мигновено ще стартира и прочистването на дебелото черво. През малкия спекулум се влива филтрирана и обеззаразена темперирана вода, редувайки цикли на вливания и на прочиствания. Пациентът може да избере да лежи по гръб или да се обърне на една страна, ако лежането по гръб му причинява дискомфорт.
Към филтрираната вода могат да се добавят и различни масла, соли, билкови тинктури, ензими, пробиотици. Обичайно цялата процедура заедно с почивката след нея може да продължи около час. Най-хубавото е, че почти веднага след процедурата ще усетите лекота в областта на корема. Дебелото черво ще се ремоделира, което отначало може да се усеща като странно и ново явление, но впоследствие ще изпитате ползите от интензивното съкращаване на мускулите в областта около обработваната зона. В нормалното си ежедневие ние никога нямаме възможност да дадем такъв рефреш на храносмилателната система, а чрез колон хидротерапия ние си подаряваме това ново начало.
Почиствайки дебелото черво, ние не само се освобождаваме от стотици видове натрупани токсини в организма, но и освобождаваме затлачени зони, през които доскоро е било невъзможно да преминат полезни съставки към кръвоносната система. Това е истински необходимо във времена, в които се храним основно с бедна на витамини и минерали храна.
А как да разберем, че имаме натрупани токсини в организма?
Най-лесно това се усеща чрез наблюдение на емоционалното ни състояние. Ако сме предимно уморени, с честа смяна на настроението. Ако нямаме желание да се срещаме с хора или да предприемем промени. Ако сме често избухливи, агресивни и сприхави. Това може да са знаци, че в организма ни са се заселили вредни вещества и е време за “рестарт на системата”.
Недостатъци на колон хидротерапията
След като поговорихме за предимствата, е редно да отбележим и недостатъците на процедурата. Те са доста по-малко от ползите, но все пак е важно да бъдат отбелязани, за да можете да вземете информирано решение.
По време на колон хидротерапията се влива вода в цялото дебело черво. Тази вода в последствие излиза от организма през ректума по време на процедурата или след нея в обособените за това места. Вече обяснихме, че заедно с тази вода излизат задържаните екскременти и натрупани отпадъци и токсини от организма. Понякога обаче заедно с вредните бактерии се измиват и полезни бактерии от дебелото черво.
Ако във водата изберем да се вложат масла, ензими, пробиотици или други полезни съставки, това може да донесе още ползи за здравето. Допълнителните вливания на различни натурални екстракт и детокс вещества повишава с над 60% ефективността на колон хидротерапията. Това е възможно благодарение на медицинските системи произведени от Herrmann Apparatebau, с които работим в Детокс Център. Тези апарати имат множество предимства и са разработени по най-високи стандарти за сигурност и безопасност.
Колон хидротерапия в DeTox Center
Колон хидротерапията в DeTox Center се извършва с най-модерния апарат от серията на “HAB Gmbh” – Колон Хидромат Комфорт. Апаратът е изключително новаторски и притежава редица предимства, включително:
- автоматична вентилация
- цветна индикация
- интегрирана система за дезинфекция
- измерител на водния дебит и времето на терапията
- модерен дизайн
- прецизен температурен контрол
- удобни за потребителя компоненти
- точни указания за терапия
- високо равнище на безопасност за пациента
- възможност за пускане на медицински кислород по време на терапията
- възможност за добавяне на пробиотик, билкови и солеви разтвори.
Индикации и противопоказания за провеждане на колон хидротерапия
Ако наскоро сте претърпели операция, особено в коремната кухина, е напълно противопоказно да се подлагате на колон хидротерапия. Ако имате заболяване на бъбреците или на сърцето също не е подходящо да се записвате на тази процедура. Всички други състояния, при които не се провежда колон хидротерапия, са подробно описани в сайта ни.
Накратко, колон хидротерапията е подходяща в случай, че страдате от различни стомашно-чревни симптоми и състояния, като
- запек
- газове
- диария
- атонично дебело черво
- хроничен колит
- метеоризъм
- дивертикулит
- паразитни инфекции
- чревни микози, хронични кандидози
- дисбактериоза
Процедурата може да се проведе и при:
- ревматизъм, артрит
- алергични заболявания
- кожни заболявания
- слаба имунна система
- наднормено тегло
- хронично главоболие и други.
Ако имате въпроси относно възможността за прилагане на колон хидротерапия при вашето състояние, може да се свържете с нас на посочените координати.
Използвани източници
- BRANDON SHAVERS, NOVEMBER 16, 2021, Colonic Hydrotherapy: A Comprehensive Guide https://www.okddsi.net/blog/colonic-hydrotherapy-a-comprehensive-guide
- Medically reviewed by Saurabh Sethi, M.D., MPH — By Hana Ames on September 27, 2020 Hydrotherapy of the colon: Uses, equipment, and risks https://www.medicalnewstoday.com/articles/hydrotherapy-of-the-colon
- By Barbara Bolen, PhD Updated on September 07, 2022, Medically reviewed by Jay N. Yepuri, MD, MS, Colon Hydrotherapy: Pros & Cons https://www.verywellhealth.com/is-colon-hydrotherapy-safe-1944801
Добър ден на служителите на деток център интересувам се от хидроколо терапия с добавяне на пробиотици за едновременно почистване на дебелото черво и усвояването му на пробиотични щамове
Може ли да ми запишете ден дата и час за тази хидроколон терапия към която да бъдат добавени и пробиотици?
Здравейте, моля да се обадите на посочения телефон, за да ви запазим час.