В сезона на грипните вируси, но и на любимите коледно-новогодишни празници, няма как да не си поговорим за… вируси. Познавайки този наш враг и всичките му превъплъщения имаме и по-добри възможности да защитим здравето си и здравето на близките си, включително чрез озонотерапия.
Вирусната инфекция представлява състояние, при което човешкото тяло е нападнато от патоген, известен като вирус. Вирусите могат да заразят всяка част от тялото – от кожата до мозъка, и са едни от най-големите противници на човешкото здраве. Много хора разбраха това, особено в последните две години, когато се сблъскахме с SARS-CoV-2 и COVID-19 инфекцията, която причинява.
В зависимост от силата на имунната система на индивида, някои инфекции могат лесно да бъдат преборени, докато при други се нуждаем от медицинско лечение. Опасността, причинена от вирусите, показва необходимостта от различни и ефективни форми на лечение за тях. Така освен използването на лекарствени медикаменти могат да се прилагат и терапии за ускоряване на оздравителните процеси, като например озонотерапия. Днес ще разберете как може да бъде полезна тази терапия и как се прилага.
Какво представляват вирусите?
Вирусът е инфекциозен микроб, състоящ се от сегмент от нуклеинова киселина (ДНК или РНК), заобиколен от протеинова обвивка. Вирусът не може да се репликира сам; вместо това, той трябва да зарази клетките и да използва компоненти на клетката гостоприемник, за да направи свои копия. Често вирусът в крайна сметка убива клетката гостоприемник в процеса, причинявайки увреждане на организма гостоприемник. Добре познати примери за вируси, причиняващи човешки заболявания, включват СПИН, COVID-19, морбили и едра шарка. В по-голямата си част вирусите заразяват само определен тип клетки.
Хората развиваме вирусна инфекция чрез поглъщане, вдишване, сексуален контакт или ухапване от насекоми. Поради това повечето вирусни инфекции възникват в стомашно-чревната, респираторната (носа, гърлото и горните дихателни пътища), репродуктивната и нервната системи. Техните симптоми могат да варират от асимптоматични до тежки.
Бактериална или Вирусна инфекция: какви са разликите?
За обикновения човек бактериална и вирусна инфекция изглеждат почти синоними. В крайна сметка и двете са причинени от патогенни организми, но разлики има. Обикновено се разпространяват чрез кашляне и кихане, т.е. По респираторен път и техните симптоми могат да варират от леки до тежки.
Въпреки това, бактериите и вирусите са много различни по отношение на вида на патогена, който заразява тялото. Щамовете бактерии са предимно едноклетъчни организми, които могат да се възпроизвеждат сами, докато вирусите трябва да се прикрепят към гостоприемник, за да живеят.
Повечето бактерии са напълно безвредни и дори могат да помогнат в определени процеси като храносмилането. Например, пробиотиците са именно такъв вид полезни бактерии за чревния микробиом, имунитета и кожата.По отношение на размера вирусите са много по-малки от бактериите.
Разграничаването на причината за инфекция винаги е от първостепенно значение, тъй като лечението на бактериалните инфекции е много различно от това на вирусните инфекции.
Видове вирусни инфекции
Има различни форми на вирусни инфекции, а ето някои от най-често срещаните:
Кожна инфекция
Тъй като кожата е най-големият орган в тялото, тя е най-податлива на инфекция. Примери за вирусна кожна инфекция включват варицела, херпес зостер, морбили, брадавици и други.
Стомашно-чревна инфекция
По-често срещани в развиващите се страни, стомашно-чревните инфекции се смятат за водеща причина за смърт сред деца под 5-годишна възраст. Въпреки че бактериалните стомашно-чревни инфекции не са рядко срещани, тези, които причиняват диария и гастроентерит, често са вирусни.
Респираторна инфекция
Този тип инфекция засяга белите дробове, дихателните пътища, гърлото и носа. Още преди разпространението на COVID-19, респираторните инфекции са били известни като водещата причина за смъртност по света.
Те могат да заразят хора от всички възрасти, но е по-вероятно да причинят тежки симптоми при бебета, деца и възрастни хора. Примери за респираторна инфекция включват коронавируси, синузит, обикновена настинка, грип и пневмония.
Инфекция на нервната система
Твърди се, че това е най-сериозният тип вирусни инфекции, тъй като засяга мозъка, гръбначния мозък и мембраната около тях. Симптомите на вирусна инфекция на централната нервна система често започват с промяна в настроението, раздразнителност, главоболие или болка във врата, отказ за хранене и гърчове. Примери за този тип инфекция включват енцефалит и менингит.
За разлика от други вирусни инфекции, тази инфекция не може да се лекува с антивирусни лекарства. Вместо това са необходими поддържащи грижи, за да може болният човек да живее нормално.
Предаване на вируса от животно към човек
Болестта може да се предава между видовете, обикновено от животни на хора, чрез близък контакт. Пример за този тип вирус е коронавирусът на тежък остър респираторен синдром (SARS-CoV), който произхожда от цибетки (бозайници, подобни на котки), открити в Китай. Друг пример е близкоизточният респираторен синдром (MERS-CoV), който идва от камилите, както и тежкият остър респираторен синдром коронавирус-2 (SARS-CoV-2), който има еволюционен произход при други животни.
Приложение на озонотерапия при вирусни инфекции
С повишеното търсене на лечебни методи при различни вирусни инфекции, озонотерапията се превърна в предпочитан метод с висока ефективност. Докато озонът е широко известен като атмосферен слой, защитаващ планетата от вредните ефекти на ултравиолетовите лъчи, той се използва и в областта на медицината като мощен дезинфектант и не само.
Медицински озон се произвежда чрез пускане на чист кислород през генератор на озон, след което се въвежда в тялото. Подаването на строго контолирани нива на кислородо-озонна смес въздейства върху биологичните структури по два основни начина. На първо място озонът унищожава бактерии, вируси, гъбички, паразити и спори. Специално при вирусите озонът нарушава капсулирането им и не позволява размножаването на клетките. Индиректно озонът подпомага кръвоносната система и лимфната система да заработят нормално, като в зависимост от метода на приложение може да осигури и други специфични ползи. Повече за тях ще откриете в описанието на самата процедура Озонотерапия.
Дозировката и честотата на приложение при вирусна инфекция зависят изцяло от вида ѝ. С основната си функция за дезинфекция медицинският озон е в състояние да разруши мазнината, гликопротеините или протеиновото покритие на вирусите. Това от своя страна нарушава репродуктивния цикъл на вируса и затруднява размножаването му.
В същото време озонът нарушава прикрепването на вируса към клетката чрез пероксидация. Слабите клетки, към които се е прикрепил вирусът, се елиминират ефективно и се заменят с много по-здрави клетки.
Освен дезинфекция и пероксидация, медицинският озон може също да укрепи имунната система. Това се случва чрез поредица от сложни телесни функции като почистването на лимфната система, което повишава имунитета на тялото срещу вирусни, бактериални и гъбични атаки.
Има проучвания, които разглеждат цитопротективната активност на озонотерапията при SARS-CoV-2/COVID-19. Множество страни използват озонотерапията като допълнително лечение на това заболяване, с различна степен на ефективност. Тези страни включват Китай, Испания, Италия и някои части на САЩ. В “Mechanisms of Action of Ozone Therapy in Emerging Viral Diseases: Immunomodulatory Effects and Therapeutic Advantages With Reference to SARS-CoV-2” също са описани такива механизми, по-конкретно свързани с антиоксидантна активност, противовъзпалителни и имуномодулиращи ефекти на O3 в клетките и тъканите и антивирусно действие на O3.
Озонотерапия в Детокс Център
Този метод на използване на лечебното въздействие на медицински озон може да опитате в Детокс Център – София и Бургас при нашите квалифицирани специалисти. Озонотерапията при нас може да се проведе под формата на:
- Автохемотерапия
- Чревна озон инсуфлация
- Вагинална озон инсуфлация
- Подкожно и мускулно озониране
- Външно озониране
- Озонирана вода
- Озонирани масла
Кой вид озонотерапия е най-подходящ за ваш и вашето състояние се преценява на място след преглед и необходимата диагностика. Приложението на озоновата терапия е в широк диапазон на съвременната медицина: обща медицина, вътрешни болести, съдови заболявания, кордиология, неврология, стоматология, ортопедия и травматология, гинекология, дерматология, анти-ейджинг медицина и козметика.
Използвани източници
- Jo, W. K., de Oliveira-Filho, E. F., Rasche, A., Greenwood, A. D., Osterrieder, K., & Drexler, J. F. (2021). Potential zoonotic sources of SARS-CoV-2 infections. Transboundary and emerging diseases, 68(4), 1824–1834. https://doi.org/10.1111/tbed.13872
- Holmes, E. C., Goldstein, S. A., Rasmussen, A. L., Robertson, D. L., Crits-Christoph, A., Wertheim, J. O., Anthony, S. J., Barclay, W. S., Boni, M. F., Doherty, P. C., Farrar, J., Geoghegan, J. L., Jiang, X., Leibowitz, J. L., Neil, S. J. D., Skern, T., Weiss, S. R., Worobey, M., Andersen, K. G., Garry, R. F., … Rambaut, A. (2021). The origins of SARS-CoV-2: A critical review. Cell, 184(19), 4848–4856. https://doi.org/10.1016/j.cell.2021.08.017
- Tan, C.C.S., Lam, S.D., Richard, D. et al. Transmission of SARS-CoV-2 from humans to animals and potential host adaptation. Nat Commun 13, 2988 (2022). https://doi.org/10.1038/s41467-022-30698-6
- Martínez-Sánchez, G., Schwartz, A., & Donna, V. D. (2020). Potential Cytoprotective Activity of Ozone Therapy in SARS-CoV-2/COVID-19. Antioxidants (Basel, Switzerland), 9(5), 389. https://doi.org/10.3390/antiox9050389
- Cenci, A., Macchia, I., La Sorsa, V., Sbarigia, C., Di Donna, V., & Pietraforte, D. (2022). Mechanisms of Action of Ozone Therapy in Emerging Viral Diseases: Immunomodulatory Effects and Therapeutic Advantages With Reference to SARS-CoV-2. Frontiers in microbiology, 13, 871645. https://doi.org/10.3389/fmicb.2022.871645