Забелязвали ли сте, че след гръмотевична буря въздухът има специфична остра миризма? Може да разпознаете аромата във въздуха като познат, но не е такъв, който усещате ежедневно в обикновени обстоятелства. Това е същият аромат, когато наоколо има океански вълни или водопади, както и когато слънчевата светлина пада върху снежни полета. Този мирис е на озон – газ, който се произвежда по време на всички тези природни явления. И ви разказваме какво е озонът, защото ще ви запознаем с особеностите на една интересна процедура, наречена озонова терапия.
Какво представлява озонотерапията
Когато една кислородна молекула се свързва с трети кислороден атом, се получава молекула на озон. Добавянето на кислороден атом създава отрицателно заредена молекула, която иска да се свърже с положително заредени молекули. Много от опасните, причиняващи болести клетки, които съществуват в нашата устна кухина и в нашето тяло имат отрицателен заряд. Тъй като озонът се привлича към тези клетки, той може ефективно да пробие външността им и да ги унищожи.
При озонотерапия се използва озон за медицински цели. Това е силно реактивна форма на чист кислород, чиято цел е да създаде лечебен отговор в организма. Установено е, че ефектите са както лечебни, така и детоксикиращи с основната си цел да потискат инфекциите в организма и да стимулират имунната система.
Озонотерапията създава чудеса за повечето хора. Тя е 100% естествена, с нула химикали, нула лекарства, нулев дискомфорт и нулеви странични ефекти.
За да се проведе озонотерапия се използва силно реактивна форма на чист кислород, която има за цел да създаде лечебен отговор в организма. Тялото има потенциал да се обновява и регенерира. Когато се разболее, това е защото този потенциал е блокиран. Реактивните свойства на озона стимулират тялото да премахне много от тези пречки, като по този начин позволява на тялото да направи това, което е най-добре – да се излекува.
Озонотерапията е използвана и продължава да се използва в европейски клиники и болници повече от петдесет години. Този вид терапия е бил използван дори в САЩ в ограничен капацитет в началото на 20-ти век.
Има професионални медицински озонотерапевтични общества в над десет страни по света. Наскоро бе създаден Международен научен комитет по озонотерапия – ISCO3, който да подпомогне установяването на стандартизирани научни принципи за озонотерапия.
Полезните страни на озоновата терапия
Използването на озон трябва да е част от програмата за детоксикация и подкрепа на имунитета при почти всички пациенти. Приложенията на озонотерапията са в широк спектър от медицински направления – обща медицина, съдови заболявания, вътрешни болести, стоматология и неврология, ортопедия и травматология, дерматология и още много.
В много случаи озонотерапията се препоръчва като алтернатива на традиционната медицина, когато за дадено състояние няма одобрено или ефективно лечение.
Приложението на озонова терапия е в следния широк диапазон:
- Активира имунната система при инфекциозни заболявания;
- Подобрява клетъчното използване на кислород, което намалява исхемията при сърдечно-съдови заболявания;
- Причинява освобождаване на растежни фактори, които стимулират регенерирането на увредените стави и дегенеративните дискове;
- Може драматично да намали или дори да елиминира много случаи на хронична болка чрез действието върху рецепторите на болка;
- Изследвани са и са доказани лечебни ефекти върху интерстициалния цистит, хроничния хепатит, херпесните инфекции, зъбните инфекции, диабета и макулната дегенерация.
Любопитни факти във връзка с озонова терапия
Установено е, че озонът е изключително безопасна медицинска терапия, без странични ефекти. В проучване от 1980 г., проведено от Германското медицинско общество за озонотерапия, 644 терапевти са били анкетирани по отношение на техните 384,775 пациенти, включващи общо 5 579 238 озонови лечения. Има само 40 случая на странични ефекти, отбелязани от този брой, което представлява невероятно нисък процент от .000007% и само четири смъртни случая. По този начин озонът се е доказал като най-сигурната медицинска терапия, създадена някога.
Освен след дъжд, друг начин, по който се произвежда озонът, са фотони от слънцето, разпадащи азотния оксид – замърсител, образуван от изгарянето на въглеводороди в двигателя с вътрешно горене. Този озон може да се натрупва в смога поради температурни инверсии и е дразнител на белите дробове и очите.
Не по малко интересна е темата за озона и рака, като тук трябва да започнем от доста по-далеч.
Доктор Ото Варбург е двукратен носител на Нобелова награда, през 1931 и 1944 г. Той получава Нобелова награда за откритието, че причината за рака вече не е загадка за нас. Сега знаем каква е причината за рака. Когато клетките не получават достатъчно кислород, те постоянно се токсикират, а при някои хора по-бързо, отколкото при други.
Клетката се покрива с отпадъчни материали и е заобиколена постоянно от токсични течности. Всичко това продължава, докато клетката стигне до невъзможност за покриване на 60% или повече от кислородните ѝ нужди. Това е основната причина за рака.
Всяка клетка се нуждае от кислород, през цялото време и при всяка дейност. Ако
„покриете“ клетката с боклук, блокирате кислорода да попадне в клетката. Ако го покриете с достатъчно токсичност, толкова повече, че 60% от кислорода, от който се нуждае, постоянно не е там, тогава тази клетка ще бъде с повредени механизми.
С други думи, ако кислородът не е там и клетката не може да диша, тя ще стане толкова увредена, че няма да може да диша. И когато клетката не може да диша поради повредения дихателен механизъм, тя мутира, за да оцелее.
Бедната клетка пада до нивото на клетка от растителен тип, която просто расте ли, расте. Клетката е загубила всичките си по-висши функции: вече не лекува и не регулира нещата, вече не произвежда хормони, вече не усвоява храната.
Каквато и да е част от тялото, в която се намира тази мутираща клетка, тя се спуска до нивото на клетка от растителен тип, която постепенно се превръща в ракова. Клетките правят това заради нашия инстинкт за оцеляване. Няма достатъчно кислород, за да диша, но клетката иска да оцелее. И тъй като нашата ДНК и РНК е програмирала тази единица да оцелее при неблагоприятни условия, тя ще остане жива в по-ниска форма, като се премине към ферментационен механизъм. Това от своя страна означава, че нашите клетки спират поемането на кислород и започват да ферментират глюкозата, за да произвеждат енергия – изпадат в хипоксия. Телата ни са пълни с глюкозна захар. Нашата кислородна и телесна захар е начинът да получаваме енергията си, нашия аденозин трифосфат, енергийната валута на тялото.
При тези обстоятелства, енергията на аденозин трифосфат, която клетката се опитва да произведе в този момент, е с много ниско ниво на АТР с малко кислород, което води до остатъци от млечна киселина. И организмът не получава енергия, вместо това изпитва болка от лактатна ацидоза и други проблеми. И така се получавац увреждане на повече клетки. В крайна сметка, всичко е от липсата на кислород.
Ракът е ферментативна болест, причинена от компрометиран стабилен окислителен механизъм, който води до процеси на ферментация и неконтролирано клетъчно развитие, израждането им в ракови клетки.
Обобщено с няколко думи, основната причина за рака е подмяна на механизма на дишане на кислород в нормалните клетки чрез ферментация на захар.
А каква е същността на озоно терапията? Точно това, което не позволява развитието на ракови клетки или ги унищожава. Строго регулирана кислородо-озонна смес постъпва в тялото чревно, мускулно, подкожно, външно или венозно, като има и други възможности за извършване на терапията, с които ще ви запознаем малко по-късно.
Физиологично действие на озона
Действието на озонa върху биологичните структури може да се опише в две основни насоки:
– Директно въздействие, дължащо се на силният окислителен ефект на озона върху бактерии, вируси, гъбички, паразити и спори.
– Индиректно действие, базирано на верижни биохимични механизми получени при контакта на озонът с различни течности и тъкани (кръв, лимфа, липиди, вода, естествени масла).
Първото нещо, което трябва да се знае е, че има различни видове третиране с озон, а ефективността на всяка озон терапия се увеличава с броя процедури в определен период, силата на използваните концентрации, приложените количества и използваните методи.
Кислородо-озонната смес използвана при процедурите има доказано най-силният антивирусен, антигъбичен, антибактериален и имуностимулиращ ефект, като в същото време са минимизирани възможностите за странични ефекти от процедурата.
При администриране на озон в кръвта, той встъпва във взаимодействие в организма основно с мастните киселини и липопротеини, някои карбохидрати и аминокиселини /тирозин, триптофан, хистидин, цистин, метионин/ в кръвта, междуклетъчните пространства и клетъчните мембрани на различните тъкани. В резултат се образува каскада от сложни физико – химични окислителни реакции (озонолиза), с последствие образуване на първични и вторични продукти (озониди), от което изхожда освен пряко бактерицидно и фунгицидно действие при локално прилагане, така и различни други системни ефекти.
Озонът също има способността да влияе върху липидната обмяна чрез директно окисление на мастните киселини, което води до понижаване на холестерол и триглицериди.
Всички посоки на действие на озона, използван при озонова терапия, са описани на страницата на самата услуга.
Видове озонова терапия в DeTox Center
Автохематотерапия
Това е вид озониране под „високо налягане“ на малко количество собствена венозна кръв. Озонирането под “високо налягане” е иновативна озон процедура на HAB Gmbh, при която озоно-кислородната смес влиза в многократно по-наситен контакт с формените елементи на кръвта и така се постигат по-добри терапевтични показатели. Апаратурата притежава скенираща кръвта система с клапан за недопускане навлизането на газов ембол при обратното вливане на кръвта.
Автохематотерапия се провежда в множество случаи – при висок холестерол и триглицериди, ревматични заболявания, нарушено кръвооросяване, чернодробни увреждания, мигрена, атеросклероза и други.
Чревна озон инсуфлация
Чревната озон инсуфлация се извършва чрез подаване на дозирано количество озоно-кислородна смес в дебелото черво. Този вид е подходящ при чревни заболявания, кожни заболявания, хронични алергии и непоносимости, простатит, остри вирусни и бактериални заболявания.
Вагинална озон инсуфлация
Вагиналната озон инсуфлация представлява дозирано въвеждане на озоно-кислородна смес през малък катетър във влагалището. По този начин се третират локални генитални възпаления, цистит, гъбички и венерически заболявания.
Подкожно и мускулно озониране
Подкожното и мускулно озониране се извършва чрез въвеждане на озоно-кислородна смес в подокожната мастна или мускулна тъкан. Действието се характеризира с бърз аналгетичен, протововъзпалителен и регенериращ ефект. Подходящ избор при дископатия, травми на сухожилията и мускулите, дискова херния и други.
Вътреставно озониране
Ставното озониране се провежда чрез въвеждане на озоно-кислородната смес в околоставните тъкани или вътреставната капсула в зависимост от конкретните индикации и стадия на заболяването. Ефектът е бърз аналгетичен, противовъзпалителн и регенериращ тъканите, а този подвид процедура се назначава при атрозни процеси, артралгия и травми.
Външно озониране
Външното озониране се провежда чрез излагане на част от тялото под продължителното въздействие на високо-концентрирана озоно – кислородна смес. Методът е високо-ефективен при локални болестни процеси (предимно на крайници)002E
Възможни странични ефекти при озон терапия
Възможно е да има такива при определени условия.
Страничните ефекти от озон терапията могат да варират в зависимост от вида на лечението, което някой е претърпял. Озонът не трябва да се вдишва при никакви обстоятелства. Ако влезе в устата, носа или очите, може да изгори и да предизвика кашлица, гадене, повръщане или главоболия. По-тежката експозиция може да доведе до респираторни усложнения.
Цялото описание на терапията и още полезна информация ще откриете на страницата:
Озон терапия – обща информация, видове озонова терапия, индикации за провеждане, важни въпроси и отговори.
Имам дискова херния с болки в десния крак. Днес завърших курс с озонотерапия вътре мускулно. За сега осезаем ефект не забелязвам. Въпроса ми е колко време след терапия започва да действа осезаемо?