Витамин С, известен също като аскорбинова киселина, в момента се изследва активно като средство за борба срещу COVID-19. Докладите сочат, че интравенозният (IV) витамин С може да помогне на хората, страдащи от това заболяване, което все още се лекува симптоматично и с постоянно обновяван протокол.
При хората количеството витамин С в кръвта и урината пада драстично, което предполага, че по време на стрес и заболявания приемът на витамин С трябва да бъде значително увеличен. За разлика от много животни, хората не са в състояние да произвеждат собствен витамин С и усвояването през устата (перорален прием) може да не отговаря на нуждите на организма.
Всичко това ни кара да обърнем поглед към този добре познат, но намиращ нови приложения витамин и да ви запознаем с най-новите открития по отношение на действието му при интравенозна терапия.
Витамин С – същност и кратка история
Витамин С е хранително вещество, което се намира в различни хранителни продукти като портокали, грейпфрут, чушки, папая и други, както и в хранителни добавки. Витамин Ц е на първо място силен антиоксидант като глутатиона и помага да се предотврати увреждането причинено от оксидативен стрес . Той също така работи с множество ензими, за да изпълни своята ключова роля в производството на колаген. Витамин С се нарича още L-аскорбинова киселина или аскорбат.
Откриването и изолирането на витамин С е едно от най-важните постижения в подобряването на храненето на хората.
Скорбутът, тежко заболяване с дефицит на витамин С, характеризиращо се със слабост, летаргия, лесно образуване на хематоми и кървене, е особено проблематично за моряците на дълги пътувания през 16 век, където достъпът до пресни плодове и зеленчуци е ограничен.
Всъщност скорбутът е основната причина за смъртта на флота между 16 и 18 век, убивайки повече моряци, отколкото всички битки, бури и други болести, върлували тогава.
Едва през 1747 г. шотландският морски лекар Джеймс Линд показва, че консумацията на портокали и лимони лекува и предотвратява скорбут. Въпреки това, на учените са необходими още близо два века, за да идентифицират естеството на лечебното вещество, съдържащо се в цитрусовите плодове, сега широко известно като витамин С.
Търсенето на това вещество приключва през 1932 г., когато Алберт Сент-Гьорджи, унгарски биохимик, изолира и идентифицира 6-въглероден въглехидрат, хексуронова киселина, като фактор против скорбут.
Днес витамин С е силно разпространена хранителна добавка и поради подобрената достъпност до плодове, зеленчуци и витаминни добавки, инвалидността и смъртта от скорбут са редки. Заслужава си обаче да се отбележи, че значителен брой хора, дори в развитите страни, все още имат дефицит на L-аскорбинова киселина и това нарушава голяма част от метаболитните функции в организма.
Интравенозна терапия – какво представлява и за какво се използва
Интравенозната (IV) терапия е често срещана процедура, като над 90% от хоспитализираните пациенти получават интравенозни вливания като част от грижите по време на болничния престой.
IV терапията е доставяне на течности, кръв или лекарства директно в кръвообращението на пациента през вените. Този метод на доставка на вещества го прави невероятно ефективен за пациенти с нужда от бързо доставяне на лекарства или други течности.
За да се извърши процедурата, IV катетри се въвеждат във вената на пациента с игла, която се отстранява след поставянето на катетъра. След това интравенозна тръба и течност / лекарство се прикачват към катетъра, който на следващо място влива течностите във вената на пациента. Интравенозна помпа обикновено се използва за администриране на течността.
Много хора изпитват страх от игли по принцип и толерантността на всеки към болката е различна. Повечето пациенти едва усещат поставянето ѝ при стандартна IV терапия. При всички случаи, ако интравенозното вливане предизвика болка по време на инфузията, трябва да бъде уведомен клиничният специалист за това незабавно.
Честотата на прилагане на IV терапия зависи от вида на лечението, което получавате, и от вида IV, който се използва. Също така може да се различава в зависимост от болничния протокол, в който се лекувате.
Интравенозна терапия с високи дози витамин C
Интравенозният витамин С се отнася до метода за прилагане на витамин С парентерално (т.е. чрез заобикаляне на червата и черния дроб), за да се постигнат терапевтични нива в кръвта, тъканите и органите. Така витаминът попада там, където най-бързо може да реализира ползите си и да започне да действа положително на пациента, а именно в кръвообращението.
Интравенозно доставеният витамин С навлиза директно в кръвта. Тъй като прескача стомаха и червата, витамин С в кръвта се повишава до много високи нива с голямо темпо.
По този начин той подновява антиоксидантната защита на организма, която е от изключително значение при развиващи се инфекции и други болестни състояния.
Също така, аскорбиновата киселина осъществява моно- и диоксигеназни реакции по зависими от свободните радикали механизми. Метаболизмът на аскорбата е свързан с този на глутатиона – друг важен клетъчен антиоксидант, който дори е наричан „мастър антиоксидант“.
Вижте Липозомален Глутатион – комбинация от витамин Ц и глутатион за имунна защита и детоксикация.
Интравенозната терапия с витамин Ц може да допринесе и за борбата с някои видове ракови заболявания. Смъртта на раковите клетки изглежда се случва по-често, особено в комбинация с други имунотерапевтични интервенции и вирусотерапия, която включва IV инфузия с витамин Ц.
Той помага на пациенти с рак да толерират страничните ефекти на други системни методи на лечение и да постигнат по-добро усещане за добро общо здравословно състояние.
А освен антиоксидантните му функции, витамин Ц действа противовъзпалително – намалява възпалението и помага за спиране на растежа на тумори, както е показано чрез клетъчните маркери.
Дозата на Витамин С, която ще бъде използвана за Вашата индивидуална интравенозна терапия, може да варира од 5 до 50 грама. Необходимото количество Витамин С, ще бъде определено от нашите медицински специалисти, които ще съобразят индивидуалните потребности на Вашият организъм, с актуалният Ви статус и начин на живот.
Области на приложение на интравенозна терапия с високи дози витамин С
Ситуации, при които може да се използва интравенозен витамин С по преценка на лекарски специалист, който определя дозировката, са в следния списък:
- Вирусна инфекция (хронична / остра)
- Бактериална инфекция
- Рак
- Имунна подкрепа
- Синдром на хронична умора
- Фибромиалгия
- Заздравяване на рани
- Възстановяване на увредени тъкани
- Производство на колаген
Витамин С във висока доза, е особено полезен всеки път, когато сте подложени на по-големи количества стрес от обичайното, когато чувствате прекомерна умора, когато имунната ви система се нуждае от укрепване, за да се бори с остри или хронични вирусни и бактериални инфекции. Той е от значение и за пълноценната структура на кожата на всяка възраст, наравно с колагена и други градивни единици.
Интравенозният прием на високи дози витамин С не е същото като приемането на добавки с витамин С. Добавките могат да помогнат на имунната система, но нивата на витамин С в кръвта ще бъдат далеч по-ниски от осигуреният витамин С чрез инфузия.
За повече информация относно витамина, действието му върху имунната система и самата процедура Интравенозна терапия с високи дози витамин С, последвайте този адрес.
Използвани ресурси
de Melo, A.F., Homem-de-Mello, M. High-dose intravenous vitamin C may help in cytokine storm in severe SARS-CoV-2 infection. Crit Care 24, 500 (2020). https://doi.org/10.1186/s13054-020-03228-3
Carr AC, Rosengrave PC, Bayer S, Chambers S, Mehrtens J, Shaw GM. Hypovitaminosis C and vitamin C deficiency in critically ill patients despite recommended enteral and parenteral intakes. Crit Care. 2017;21:300.
Du W-D, Yuan Z-R, Sun J, Tang J-X, Cheng A-Q, Shen D-M, et al. Therapeutic efficacy of high-dose vitamin C on acute pancreatitis and its potential mechanisms. World J Gastroenterol. 2003;9:2565–9
Carr AC. A new clinical trial to test high-dose vitamin C in patients with COVID-19. Crit Care. 2020;24:133. https://doi.org/10.1186/s13054-020-02851-4.
Chiscano-Camón, L., Ruiz-Rodriguez, J., Ruiz-Sanmartin, A. et al. Vitamin C levels in patients with SARS-CoV-2-associated acute respiratory distress syndrome. Crit Care 24, 522 (2020). https://doi.org/10.1186/s13054-020-03249-y
Intravenous High-Dose Vitamin C in Cancer Therapy, January 24, 2020, by Lewis Cantley and Jihye Yun, https://www.cancer.gov/research/key-initiatives/ras/ras-central/blog/2020/yun-cantley-vitamin-c
[…] тяло може да произвежда собствени оксалати от витамин С. Всъщност около 80% от оксалатите в тялото се […]