
Летният сезон е период на отпуски и приятни дейности на открито като пикници, плажове и екскурзии. Сред всички тези радости на сезона обаче понякога се появява едно неприятно явление, което може да съсипе настроението и почивката Ви.
Диарията е често срещан стомашно-чревен проблем, особено през лятото, който може да развали много планове и да повлияе на цялостното Ви благосъстояние. В този материал ще разгледаме причините за появата на този нежелан гост и кои са най-лесните начини да го отпратите бързо и сигурно, за да не оставате с лоши спомени от ваканцията си.
Какво е диарията и защо се проявява?
Диарията е един от най-популярните стомашно-чревни проблеми, наред със запека, и се характеризира със стомашен дискомфорт и често изхождане на редки и воднисти изпражнения. Състоянието може да бъде причинено от различни фактори, включително вирусни, бактериални или паразитни инфекции, както и непоносимост към някои храни и лекарства.
Диарията може да бъде остра, продължаваща за кратък период от време, или хронична, продължаваща няколко седмици. Може да засегне хора от всички възрасти и в повечето случаи отминава от само себе си без необходимост от медицинска помощ. Продължете да четете, за да разберете от какво се причинява диарията и кои са най-ефективните и неинвазивни методи за справяне с нея.
Защо страдате от диария през летните месеци?
За това неразположение няма сезон и то може да се прояви по всяко време от годината, но горещото време създава редица предпоставки, които допринасят за диарията. Нека видим кои са най-честите такива:
- Хранителни натравяния – топлото време предполага по-бързото разваляне на храната и съответно повишава риска от консумация на заразени продукти. Това води до развитие на редица бактерии и вируси, които причиняват хранителни инфекции и отключват метеоризъм и диария.
- Лоши хигиенни навици – по време на летни излети и дейности на открито, не е изключено да сме лишени от условия за изрядна хигиена. Непълноценното миене на ръцете може да доведе до разпространение на инфекциозни или бактериални агенти, причиняващи диария.
- Дехидратация и преяждане – летните горещини могат да причинят прекомерно изпотяване, което води до по-бърза дехидратация на организма и загуба на основни електролити, което може да доведе до стомашен дискомфорт. Преяждането при високи температури също може да претовари храносмилателната система и да увеличи вероятността от диария.
Какви са симптомите на диарията?
Въпреки че основната проява на диарията са воднистите изпражнения, състоянието е комплексно и се изразява и в още някои симптоми. Често проблемът е придружен от коремни спазми и чревен дискомфорт. Понякога е възможно да изпитате и чувство на гадене. При състояние на диария, храносмилателната система не успява да абсорбира вода и хранителни вещества правилно, което води до загуба на течности и дехидратация, изразяващи се в сухота в устата, намалено отделяне на урина и дори замайване.
В случаите на инфекциозна диария пък, треската може да се прояви като естествена реакция на организма към инфекцията.
Как да се справите с диарията?
Както вече споменахме, в повечето случаи неприятното състояние отминава от само себе си и рядко е необходима медицинска намеса. През лятото обаче не е изключено дискомфортът да Ви застигне по време на ваканция, и за да не съсипете почивката си, е препоръчително да вземете някои мерки за по-бързо справяне с проблема.
Хомеопатията предлага естествен подход за справяне с диарията и има за цел да стимулира присъщите лечебни способности на организма. Нейното предимство пред стандартната медицина е, че представлява неинвазивен метод без странични ефекти, което го прави подходящ за всички възрасти, включително бебета, бременни жени и възрастни хора.
Има голямо разнообразие от хомеопатични средства за справяне със симптомите на диария, но нашата препоръка са хомеопатичните таблетки Окубасан D2. Активната съставка на продукта е дървото Okoubaka aubrevillei, което вирее основно в джунглите на Африка и е познато още сред африканските племена като билково лекарство за лечение на хранителни отравяния и стомашни проблеми, включително диария.
Окубасан D2 може да се приема на всеки половин или един час до спиране на диарията и има действие при всякакъв вид неразположение, независимо дали става въпрос за остра или хронична диария, както и други типове стомашно-чревни инфекции. Продуктът може да се използва и като превенция на стомашните разстройства при хора с хранителна непоносимост, или в периоди на резки промени в диетичния план.
Какво е значението на хидратацията по време на диария?
Загубата на течности от организма е един от основните симптоми на диарията и хидратацията е от решаващо значение за справяне със състоянието. От ключово значение при диария е да консумирате големи количества вода, за да си върнете загубените течности и електролити. Избягвайте дехидратиращите напитки – кофеинът и алкохолът могат да влошат проблема, така че е най-добре да ги избягвате докато състоянието не отмине. Заменете тези напитки с кокосова вода или пресни сокове от диня, краставица или чай от мента – те са приятен начин да хидратирате организма си и имат успокояващи свойства за храносмилателната система.
С какво да се храните при състояние на диария?
По време на диария стомахът е особено чувствителен и трябва да подбирате менюто си внимателно, ако не искате да засилите проблема. Изборът на правилните храни може да допринесе за по-бързо справяне със състоянието и да облекчи симптомите на дискомфорт.
Заложете на леки храни като банани, ориз, ябълково пюре и препечен хляб – те са нежни за стомаха и спомагат за стягане на изпражненията. Варените картофи също са лесносмилаеми и осигуряват важни хранителни вещества на организма, без да натоварват храносмилателната система.
Обърнете внимание и на приема на естествени пробиотици – киселото мляко съдържа полезни такива, които могат да помогнат за възстановяване на баланса на чревните бактерии и да подпомогнат храносмилането.
Диарията може да бъде доста неприятно изживяване, особено през лятото, но с необходимата информация, която вече имате, можете бързо и ефективно да се справите с нея и да възстановите комфорта си. Чрез наблягане на хидратацията и избора на подходящите храни, допълнени от правилните хомеопатични средства, можете за нула време да се отървете от досадното неразположение и да се насладите на летния сезон.
Използвани източници
- Anderson DM, Rees DI, Wang T. The phenomenon of summer diarrhea and its waning, 1910-1930. Explor Econ Hist. 2020 Oct;78:101341. doi: 10.1016/j.eeh.2020.101341. Epub 2020 Jun 19. PMID: 33981117; PMCID: PMC8112734.
- Drancourt M. Acute Diarrhea. Infectious Diseases. 2017:335–340.e2. doi: 10.1016/B978-0-7020-6285-8.00038-1. Epub 2016 Aug 12. PMCID: PMC7148607.
- Descoteaux-Friday GJ, Shrimanker I. Chronic Diarrhea. [Updated 2022 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544337/
- Jean-Lionel Bagot, Okoubaka aubrevillei. A new homeopathic medicine for the side effects of chemotherapy, La Revue d’Homéopathie; Volume 6, Issue 2, 2015, ISSN 1878-9730, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1878973015000444Jacobs J, Jonas WB, Jiménez-Pérez M, Crothers D. Homeopathy for childhood diarrhea: combined results and metaanalysis from three randomized, controlled clinical trials. Pediatr Infect Dis J. 2003 Mar;22(3):229-34. doi: 10.1097/01.inf.0000055096.25724.48. PMID: 12634583.